whatsapp
الو اپلای
آزمون MYOS

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  4 دی 1401

تعداد نظرات :  0

آزمون MYOS

آزمون MYOS یکی از استانداردترین آزمون‌های برگزارشده در سطح کشور ترکیه بوده و تنها هدف سؤالات آزمون MYOS سنجش میزان هوش ، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط فرد نسبت‌ به زبان ترکی است . شرایط و میزان آمادگی متقاضی تعیین می­‌کند که این آزمون تا چه میزان برای وی سخت است ؛ ولی در حالت کلی آزمون MYOS آزمون دشواری نیست . آزمون MYOS، یک آزمون سراسری است که از طرف وزرات آموزش کشور ترکیه و برای ورود به دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود . آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه تا پیش از سال 2010 ، به صورت سراسری برگزار می‌شد . پس از آن ، آزمون‌ها به صورت دانشگاهی و توسط دانشگاه‌های مختلف ، با شرایط مختلف و با عنوان آزمون YOS برگزار شدند . طبق آخرین اطلاعیه از وزارت آموزش ترکیه ، پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه از طریق آزمون MYOS  که مخفف عبارت Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı است ، خواهد بود . از سال 2010 آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی آزمون YOSوSAT  بوده است . اما وزارت آموزش ترکیه ، طی اطلاعیه‌ای در نوامبر 2021 اعلام نمود که پذیرش دانشجویان برای سال 2022 ، تنها از طریق آزمون MYOS  می باشد .

 

قوانین آزمون MYOS

 1. از سال 2022 آزمون مورد قبول برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی  MYOS است و توسط YSOM اجرا می گردد .
 2. کلیه کسانی که تحصیلات متوسطه را در موسسات آموزش متوسطهخارج از کشور در حال تحصیل و یا فارغ التحصیل هستند شامل MYOS هستند. افراد با ملیت بیگانه، شهروندان جمهوری ترکیه ، شهروندان KKTC و دارندگان کارت آبی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند .
 3. تحصیل در رشته‌های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی ، حقوق ، آموزش و مهندسی فقط از طریق نتیجه آزمونMYOS امکان پذیر است . بنابر اعلام شورای آموزش عالی، برای تحصیل در این رشته ها ، امتیاز پایه MYOS و یا بالاترین امتیازی که داوطلبان کسب کرده‌اند ، مورد نیاز است .
 4. برای رشته‌هایی غیر از موارد ذکر شده در شماره 3 نیز نتیجه MYOS ،ABITUR ،SAT ، آزمون‌های سراسری کشورها و ریز نمرات دیپلم دبیرستان قابل قبول است . به علاوه، موسسات آموزش عالی خارج از کشور باید مورد تایید شورای آموزش عالی باشند .
 5. دانش آموزانی که در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی خارجی در موسسات آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند با توجه به موارد ذکر شده در گزینه 3 می‌توانند انتقالی بین سازمانی و داخلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی موسسات آموزش عالی و یا انتقال بین برنامه‌ها ، انتقال اعتباری بین شعبه‌های کوچک و موسسه اقدام کنند . علاوه بر شرایط مندرج نتایج MYOS  نیز بررسی می‌گردد .
 6. کشورهای محل برگزاری MYOS با تایید شورای آموزش عالی انتخاب خواهند شد .
 7. این آزمون به زبان‌های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار خواهد شد .
 8. محدوده آزمون از طرف شورای آموزش عالی برای سنجش نتایج یادگیری پایه تعیین می‌گردد .
 9. افرادی که سال تحصیلی 2023-2022 در موسسات آموزش متوسطه در ترکیه ثبت نام خواهند کرد؛ شهروندان KKTC، شهروندانی که از TC خارج شده‌اند و دارنگان کارت آبی با اتباع خارجی، به استثنای مدارس سفارت و موسسات آموزش خصوصی بین‌المللی در سیستم MOBIS برای ورود به موسسات آموزش عالی فقط به آزمون  YKS  نیاز دارند . همچنین افرادی که قبل از سال تحصیلی 2023-2022 برای ثبت نام یا فارغ التحصیلی در موسسات آموزش متوسطه اقدام کرده‌اند ؛ شامل شهروندانی که از TC  خارج شده‌اند و دارنگان کارت آبی و اتباع خارجی ، به استثنای مدارس سفارت و افرادی که در موسسات آموزش خصوصی بین‌المللی در سیستم MOBIS  آموزش دیده‌اند ، در آزمون YOS 2025 در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند با YOS و YKS در موسسات آموزش عالی پذیرفته شوند .
 10. فارغ التحصیلان دبیرستان در ترکیه که از شهروندی کشور ترکیه خارج شده‌اند ، دارندگان کارت آبی ، مدارس سفارت کشورمان و کسانی که در سیستم MOBIS عضو هستند و فارغ التحصیلان موسسات آموزش خصوصی بین المللی و ملیت‌های بیگانه برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به قبولی در آزمون‌های MYOS ، SAT ، ABITUR ، YKS و آزمون های سراسری کشورها و ریزنمرات دیپلم دبیرستان نیاز دارند .

 

شرایط آزمون MYOS

سن متقاضی : محدودیت سنی برای آزمون MYOS داشتن حداقل ۱۶ سال است . اما می‌توان گفت که آزمون MYOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی ، درواقع یک توصیه است ؛ زیرا شرکت در آزمون MYOS هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر 16 سال ندارد و تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد . با توجه به مدت زمان اعتبار این آزمون که 2 سال است ، فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون MYOS منطقی نیست .

زبان آزمون : آزمون MYOS به زبان‌های ترکی ، آلمانی ، انگلیسی ، فرانسوی ، روسی و عربی برگزار می‌شود . افرادی که تابعیت خارج از ترکیه را دارند ، می‌توانند با گذراندن این آزمون وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند . اما اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره‌­ دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید ، می­‌توانید در آزمون MYOS شرکت کنید .

زمان و محل برگزاری آزمون : تاریخ و شهرهای برگزاری آزمون MYOS برای هرسال متفاوت است اما در حالت کلی، آزمون MYOS یک بار در سال، در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا (پایتخت) برگزار خواهد شد و فعلاً این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود .

هزینه آزمون : هزینه این آزمون ممکن است بسته به سال‌های مختلف متفاوت باشد اما هزینه در سال 2022 حدود 400 لیر است که برای سال 2023 ممکن است تغییر کند .

مدت زمان آزمون : این آزمون شامل 2 بخش می شود . زمان بخش اول بسته به تعداد سوالات ، بین 100 تا 120 دقیقه متفاوت است . زمان بخش دوم آزمون که تسلط بر زبان ترکی است ، 60 دقیقه است و مجموع زمان پاسخ دهی به آزمون حدود 160 الی 180 دقیقه خواهد بود .

 

محتوای آزمون MYOS

 • این آزمون به زبان انگلیسی و ترکی می باشد . به این معنی که دانشجویان می توانند زبان سوالات طرح شده را خودشان انتخاب نمایند . اما چنانچه زبان آموزشی دانشگاه ترکی باشد، باید به این زبان تسلط کافی داشته و دارای مدرک تومر ترکی باشند .
 • آزمون MYOS شامل سوالاتی از درس های ریاضی، هندسه و هوش می باشد . این آزمون 80 سوال دارد . این که هر یک از دروس چه تعداد سوالی را در خود دارد به سیستم آموزشی دانشگاه بر می گردد . برای مثال ممکن است یک دانشگاه 5 سوال را به درس هندسه اختصاصی دهد و دانشگاهی دیگر 10 سوال را برای این بخش انتخاب کند .
 • دانشجویان جهت شرکت در آزمون MYOS می توانند به صورت حضوری و یا آنلاین اقدام نمایند . این آزمون 100 نمره دارد و هر چهار جواب اشتباه منجر به حذف یک جواب درست دانشجو می شود .
 • حداقل نمره قبولی در این آزمون با توجه به رشته تحصیلی و سیستم آموزشی دانشگاه متفاوت می باشد اما رشته هایی چون دندانپزشکی و پزشکی از آن جایی که متقاضیان بیشتری برای تحصیل دارند ، دارای رقابت زیادی بوده و دانشجویان می بایست نمره های بسیار بالایی را کسب نمایند .
 • سختی یا آسانی سوالات مطرح شده در آزمون MYOS می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد برای مثال ممکن است دانشجویی در آزمون MYOS دانشگاهی نمره 90 و در آزمون MYOS دانشگاهی دیگر نمره 70 را بدست آورد . اما به طور کلی این آزمون نیازمند تمرین و تکرار است و چنانچه دانشجویان برای آمادگی در این آزمون تلاش نمایند می توانند نمره قابل قبول خود را بدست آورند .

 

مدارک ثبت نام آزمون MYOS

مدراک مورد نیاز برای ثبت نام به شرح زیر است :

 • اسکن پاسپورت و کارت ملی
 • تکمیل فرم ثبت نام موجود در سایت دانشگاه
 • یک قطعه عکس 3*4
 • واریز هزینه آزمون به دانشگاه مورد نظر

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .