whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  27 بهمن 1400

تعداد نظرات :  0

اخذ نوماراتاژ

نوماراتاژ؛ یک مدرک مهم برای گرفتن اقامت ترکیه

کشور ترکیه جزو کشورهای برتر در خاورمیانه از لحاظ رشد اقتصادی است. ترکیه از لحاظ اشتغال و درآمدزایی بسیار موفق عمل کرده و شرایط خوب زندگی را برای شهروندان خود فراهم نموده است. همین ویژگی مثبت باعث شده است تا بسیاری از ایرانیان این کشور را برای اقامت خود انتخاب کنند. گرفتن شهروندی ترکیه نیازمند ارائه مدارک مختلفی است و روش‌های گوناگونی دارد. یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید توسط شما ارائه شود نوماراتاژ است. در این مطلب قصد داریم تا به صورت ویژه برگه نوماراتاژ را بررسی و نحوه اخذ نوماراتاژ را بیان کنیم. با کمک گرفتن از اطلاعاتی که به شما داده می‌شود، طی مدت زمان کوتاهی شهروندی ترکیه را به دست می‌آورید.

 

در برگه نوماراتاژ چه اطلاعاتی ثبت شده است؟

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که برگه نوماراتاژ چه اطلاعاتی در خود دارد. به صورت کلی این برگه فقط با هدف تایید سکونت شما در خانه مورد نظر صادر می‌شود. در برگه نوماراتاژ اطلاعات مختلفی همچون نام، نام خانوادگی، سن سایر مشخصات فردی شما قید شده است. موار همچنین آدرس خانه‌ای که در آن سکونت دارید نیز در این بخش خاص قرار می‌گیرد.

این برگه به صورت ویژه از طریق شهرداری هر منطقه صادر می‌شود. نکته مهم این است که برگه نوماراتاژ تا زمانی که در خانه خود سکونت دارید معتبر خواهد بود. چنانچه آدرس خود را تغییر دادید باید برای اخذ نوماراتاژ جدید اقدام کنید و مراحل اداری آن را پشت سر بگذارید. بهتر است که قبل از اسباب‌کشی این روال را انجام دهید تا دردسرهای ناشی از کارهای اداری کمتر شود.

 

این برگه به صورت ویژه برای اداره مهارجرت ترکیه صادر می‌شود و برای سایر موارد کاربرد خاصی ندارد. ایرانیانی که برای بار اول به ترکیه می‌روند، برای اخذ اقامت ترکیه باید این مرحله را پشت سر بگذارند. متاسفانه بسیاری از مهاجران اطلاع دقیقی از قوانین ندارند که به همین جهت در آینده دچار مشکلات متعدد خواهند شد. حال که با برگه نوماراتاژ و اهمیت آن آشنا شدید، در اولین فرصت ممکن برای گرفت آن اقدام لازم را انجام دهید. در برگه نومارتاژ نوع سکونت شما در خانه نیز به صورت دقیق ذکر شده است.

بعضی از ایرانی‌ها خرید ملک در ترکیه را انجام داده‌اند و برخی دیگر نیز مستاجر هستند. معمولا در برگه نومارتاژ نوع ملک و ارزش آن مشخص می‌شود تا اداره مهاجرت ترکیه به تمامی جزییات آگاهی پیدا کند. در نهایت اداره مهاجرت درباره اقامت یا عدم اقامت شخص تصمیم خواهد گرفت و نتیجه آن را بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی اعلام خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ نوماراتاژ

حال که به اهمیت بالای اخذ نومارتاژ پی بردید، بهتر است که مدارک لازم برای گرفتن آن را بدانید. از آنجایی که اخذ شهروندی ترکیه مدارک مختلفی نیاز دارد حتما آن‌ها را در زمان مناسب تهیه کنید و در اختیار مسئولین در این بخش قرار دهید. در ادامه مدارک لازم برای اخذ نومارتاژ بیان خواهد شد پس مراحل اداری مربوط به آن را طی کنید.

 

پیامک یا ایمیل راندوو

هر شهروند ایرانی می‌تواند به مدت ۹۰ روز در ترکیه به عنوان اقامت توریستی باقی بماند ولی بعد از آن مجاز به ماندن در ترکیه نخواهد بود. در صورتی که فرد بخواهد اقامت خود در ترکیه را تمدید کند، باید اقدامات اداری مربوط به آن را به انجام برساند. یکی از مهم‌ترین اصطلاحاتی که همه مهاجران ایرانی به آن آشنایی دارد راندوو است. اگر تصمیم شما برای اخذ شهروندی ترکیه جدی است، باید یک قرار ملاقات در اداره مهاجرت ترکیه را پشت سر بگذاریید.

به این قرار ملاقات راندوو گفته می‌شود که تمامی مهاجران باید آن را پشت سر بگذارند. اگر شما در حال حاضر از ویزای توریستی استفاده می‌کنید،‌باید قبل از نود روز درخواست خود برای راندوو را ثبت کنید و وقت آن را تنظیم کنید. زمانی که شما می‌خواهید برگه نوماراتاژ را دریافت کنید، حتما باید پیام یا ایمیل درخواست جلسه راندوو را ارائه دهید.

در این صورت عوامل شهرداری متوجه خواهند شد که تصمیم شما برای اقامت جدی است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این برگه را برای شما صادر خواهند کرد. هنگامی که برای جلسه راندوو دعوت شدید، حتما برگه نوماراتاژ را همراه خود ببرید زیرا نقش مهمی در اعطای اقامت به شما دارد. با توجه به توضیحات گفته شده در این بخش، حتما هر کدام از این کارها را با توجه به زمان‌بندی اداره مهاجرت ترکیه انجام دهید.

 

تاپو یا سند خانه

دومین مدرک مهم برای اخذ نوماراتاژ،‌ ارائه اصل و کپی سند خانه یا تاپو است. در واقع مالکیت خانه و شرایط آن باید توسط اداره مهاجرت کنترل شود تا تمامی اطلاعات لازم درباره شما را داشته باشند. به سند رسمی مالکیت خانه در ترکیه تاپو گفته می‌شود. اگر می‌خواهید که اقامت دائمی ترکیه را از طریق خرید ملک به دست آورید،‌ باید سند خانه به اسم خودتان باشد. همچنین میزان ارزش اسمی ملک هم تاثیر مهمی در اخذ اقامت ترکیه خواهد داشت.

در صورتی که ارزش خانه شما بالای ۲۵۰ هزار دلار باشد، گرفتن شهروندی ترکیه برای شما کاری آسان خواهد بود. بعضی از ایرانیان به دنبال گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه هستند. در چنین وضعیتی هم شخص باید سند خانه که به اسم مالک ترکیه‌ای آن است را ارائه نماید. البته به یاد داشته باشید که حتما شما باید اجاره‌نامه رسمی و معتبر خود را نیز برای اخذ نوماراتاژ ارائه دهید. در نهایت این مدارک ملکی توسط عوامل شهرداری بررسی می‌شود و اگر مساله خاصی نبود، برگه نوماراتاژ برای شما صادر خواهد شد.

به طور قطع نوماراتاژ صادر شده برای صاحبین املاک و مستاجران متفاوت است و در اداره مهاجرت ترکیه به این نکته دقت زیادی می‌شود. البته جای نگرانی نیست زیرا بسیاری از افراد از طریق اجاره ملک نیز اقامت مورد نظر خود را به دست آورده‌اند.

 

برگه نوماراتاژ را از کجا تهیه کنیم؟

صدور برگه نومارتاژ بر عهده شهرداری است. در ابتدا باید بررسی کنید تا منطقه خانه شما مشخص شود. شما باید به شهرداری منطقه‌ای بروید که خانه شما در آن قرار دارد. خوشبختانه پرسنل شهرداری رفتار بسیار خوبی را مهاجران دارند و روال صدور نومارتاژ را برای شما انجام خواهند داد. اگر همه مدارک لازم برای اخذ نوماراتاژ تکمیل باشد، در همان روز این برگه از طرف شهرداری صادر شده و در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

در ادامه انجام کارهای مهاجرتی خود احتمالا دوباره برای دریافت مدارک به شهرداری مورد نظر خود مراجعه خواهید کرد. نکته مثبت دیگری که می‌‌توان به آن توجه کرد، رایگان بودن خدمات در این بخش است. در حال حاضر برای اخذ نوماراتاژ هیچ هزینه‌ای از مهاجران دریافت نمی‌شود و شما می‌توانید این مدرک را در یک روز و به صورت رایگان دریافت نمایید. اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید باز هم برگه نوماراتاژ نیاز خواهد بود.

در حال حاضر قوانین مربوط به مالکیت ملک دچار تغییراتی شده است. تقریبا از دو سال پیش، اخذ نوماراتاژ برای تمام افرادی که خانه می‌خرند اجباری شده است. با توجه به قانون جدید، در ابتدا برگه نوماراتاژ ملک مورد نظر را دریافت کنید و سپس برای خرید آن سایر مراحل قانونی را پشت سر بگذارید.

آیا اخذ نوماراتاژ برای سال‌های بعدی هم اجباری است؟

در صورتی در سال‌های بعدی بخواهید در ترکیه ملکی را خریداری کنید، باید اخذ نوماراتاژ را در برنامه کاری خود قرار دهید. البته گرفتن نوماراتاژ برای اقامت فقط یکبار انجام می شود و در سال‌های بعدی اقامت خود نیازی به اخذ دوباره آن نخواهد بود. همین ویژگی مثبت باعث شده تا حجم کارهای اداری برای تمدید اقامت کمتر شود و شخص به راحتی آن را تمدید کند. اگر شرایط لازم برای اقامت دائمی را دارید حتما آن را تهیه کنید تا در سال‌های بعد نیازی به طی مراحل اداری مختلف نباشد. اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک یک راه مطمئن و فوق‌العاده است که خیال شما را از بابت اسکان در ترکیه راحت می‌کند. در این حالت شما یکبار برگه نوماراتاژ را برای ملک خود دریافت می‌کنید و از انجام دوباره آن معاف خواهید شد.

 

اهمیت نوماراتاژ در اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک

هر ساله صدها نفر برای گرفتن اقامت ترکیه درخواست می‌دهند که بعضی از آن‌ها موفق به دریافت اقامت می‌شوند. راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که فرد باید شرایط شخصی خود را در آن ملاک قرار دهد. اقامت از طریق‌ تحصیل، اشتغال و سرمایه‌گذاری از رایج‌ترین روش‌های گرفتن اقامت هستند که توسط ایرانیان استفاده می‌شوند. اگر شرایط مالی خوبی دارید،‌ بهترین گزینه پیش روی شما خرید ملک یا خانه در ترکیه خواهد بود. در واقع دولت ترکیه در ازای سرمایه‌گذاری شما در این کشور، شهروندی ترکیه را به شما هدیه خواهد داد.

نکته مهم در گرفتن اقامت از این روش، اثبات مالکیت شما بر خانه یا ملک مربوطه است. اخذ نومارتاژ برای ملک، اثبات‌کننده مالکیت آن برای شما است و اداره مهاجرت از این طریق از مالکیت شما اطمینان حاصل می‌کند. در واقع برگه نومارتاژ به عنوان یک سند تکمیلی در کنار سند اصلی ملک قرار خواهد گرفت. در این برگه شهرداری منطقه شما،‌ مالکیت شما بر خانه و سکونت در آن را تایید کرده و به اطلاع اداره مهاجرت خواهد رساند. در حال حاضر اخذ نوماراتاژ برای تمام ایرانیان متقاضی اقامت در ترکیه از طریق ملک اجباری است و باید مراحل مربوط به آن را پشت سر بگذارند.

 

خدمات ویژه الو اپلای برای اخذ نوماراتاژ

برای اخذ شهروندی ترکیه باید مدارک مختلف را آماده کرده و در زمان مناسب درخواست خود را ارائه کنید. برگه نوماراتاژ یک نمونه بارز از این مدارک است که باید حتما دریافت شده و به اداره مهاجرت تحویل داده شود. گرفتن اقامت ترکیه مسلما برای همه آسان نیست و افراد باید مدارک متعددی را جمع‌آوری کنند. در چنین شرایطی وجود یک فرد یا شرکت باتجربه می‌تواند بسیار مفید و کارساز باشد. در این حالت احتمال دریافت اقامت ترکیه نیز بیشتر خواهد شد. خوشختانه ترکیه در قوانین جدید خود برای مهاجرت، شرایط مناسبی را برای مهاجران ایرانی در نظرگرفته است.

موسسه حقوقی و مهاجرتی الو اپلای به صورت تخصصی بر روی اخذ اقامت و شهروندی کشورهای مختلف فعالیت می‌کند. این شرکت در زمینه اخذ نوماراتاژ نیز تخصص زیادی دارد و تمامی راهنمایی‌های لازم در این زمینه را به شما ارائه می‌دهد. خدمات الو اپلای بسیار گسترده است و دریافت اقامت ترکیه با روش‌هایی نظیر تحصیل و تاسیس شرکت را میسر خواهد کرد. اگر دوست دارید که در مدت زمان کوتاهی مراحل اخذ شهروندهی ترکیه به پایان برسد، بهتر است که با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید تا آن‌ها راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

سوالات متداول

اکنون که با اهمیت بالای نوماراتاژ پی بردید، ممکن است سوالات زیادی پیرامون اقامت در ترکیه برای شما ایجاد شده باشد. برای اینکه بتوانید راحت‌تر پاسخ سوالات خود را پیدا کنید، تعدادی از سوالات پرتکرار در این بخش را بررسی خواهیم کرد.

اخذ نوماراتاژ در کدام روش اخذ اقامت ضروری است؟

همه کسانی که می‌خواهند از طریق خرید ملک در ترکیه یا اجاره آن اقامت دریافت کنند، به این برگه نیاز خواهند داشت. این مدرک به عنوان یک سند اقامتی از طرف شما به اداره مهاجرت ارائه می‌شود.

گرفتن نوماراتاژ چقدر زمان می‌برد؟

خوشبختانه گرفتن نومارتاژ بسیار ساده و سریع انجام می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به شهرداری، این برگه را در همان روز دریافت کنید. در نهایت برگه نوماراتاژ را به همراه سایر مدارک در روز قرار ملاقات راندوو به مسئولین زیربط ارائه کنید.

برگه نوماراتاژ تا چه مدت اعتبار دارد؟

این برگه صرفا برای ارائه به اداره مهاجرت است و تا زمانی که در ترکیه اقامت دارید معتبر بوده و نزد مسئولین ذیربط نگهداری خواهد شد.

آیا می‌توان برگه نوماراتاژ را غیرحضوری دریافت کرد؟

با توجه به مراحلی که برای دریافت این برگه ذکر شد، شما باید حتما به صورت حضوری به شهرداری مراجعه کنید. با این شاریط عملا امکان دریافت غیرحضوری نوماراتاژ وجود ندارد.

به غیر از نوماراتاژ چه مدارک دیگری برای اخذ اقامت لازم است؟

• اصل و کپی پاسپورت (گذرنامه) • شماره مالیاتی • پرداخت حق خاک ترکیه (ورگی) • عکس کیملیک (کارت اقامتی ترکیه) • گردش حساب متقاضی

ارزش ملک خریداری شده برای دریافت اقامت باید چقدر باشد؟

در صورتی که شما به صورت مستقیم ملکی را با قیمت بالای ۲۵۰ هزار دلار خریداری کنید، دریافت اقامت ترکیه به راحتی انجام می‌گیرد. البته این را بدانید که تا سه سال آینده مجوز فروش ملک را نخواهید داشت.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
2.3 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .