whatsapp

دریافت پاسپورت و اقامت با خرید ملک

دریافت پاسپورت و اقامت با خرید ملک
شیوا داداش زاده 0 نظر

خرید چه ملکی باعث دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه می‌شود؟

برای دریافت پاسپورت و اقامت با خرید ملک، خرید یک ملک غیرمنقول به ارزش 250،000 دلار آمریکا یا ارز خارجی دیگر و یا معادل لیره ترکیه ضروری است.

در کشور ترکیه اعطاء شهروندی به اتباع خارجی به عنوان ابزاری برای خدمت به اقتصاد و سیاست های اقتصادی دولت، به ویژه تشویق سرمایه گذاری خارجی شروع شده است. مقررات لازم در این زمینه در بسیاری از کشورها وضع شده است. ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که برای تشویق سرمایه گذاران خارجی اقدامات ویژه‌‌ای در این زمینه در نظر گرفته است.

یکی از راه‌های اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه خرید ملک در ترکیه می‌باشد. علاوه بر این راه‌های دیگری برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد، از جمله سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال، سپرده‌ها و وجوه.

برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ اتباع خارجی که توانستند شهروندی ترکیه را دریافت کنند، موفق به دریافت  کارت فیروزه‌‌ای نیز شدند، همچنین همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال آنها نیز توانستند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. با دریافت شهروندی ترکیه، تبعه خارجی از تمامی حقوق شهروندان ترک برخوردار می‌شود‌. از جمله پاسپورت، حق رای، تحصیل در مدارس دولتی و …

بر اساس  قانون  شماره 6735 (حقوق بین المللی کار)که در  سال 2016 از طرف مجلس صادر شد، اتباع  خارجی که در ترکیه کار نمی کنند، اما در محدوده و مبلغ خاصی سرمایه گذاری کرده اند، می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. اما شرایط سرمایه گذاری که باید انجام شود به صورت دقیق مشخص نشده بود.

ماهیت و میزان این سرمایه گذاری در نتیجه تصمیمات هیئت دولت در سال 2017 به قانون تصویب شده یک سال قبل اضافه شد و به اجرا در آمد. در سال 2018، با تصمیم رئیس جمهور، مبالغ سرمایه گذاری تعیین شده قبلی کاهش یافته و شرایط درخواست و تقاضای شهروندی برای اتباع خارجی تا حدودی آسان شد. سرانجام، در سال 2018، راه برای شهروندان خارجی برای دریافت تابعیت ترکیه با خرید ملک به ارزش حداقل 250،000 دلار(دلار آمریکا) باز شد.

در مقاله زیر، روند اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک را توضیح خواهیم داد.

دریافت اقامت و اخذ شهروندی با خرید ملک

 تابعیت ترکیه با خرید ملک

برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، خرید یک ملک غیرمنقول به ارزش 250،000 دلار آمریکا یا ارز خارجی دیگر و یا معادل لیره ترکیه ضروری است، مشروط بر اینکه در سند  ملک، شرطی  مبنی بر عدم فروش  آن به مدت 3 سال در دفتر املاک ثبت شود. همچنین سند ملک باید توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی تایید و تثبیت شود.

قبل از تغییر در قانون خرید ملک توسط اتباع خارجی و قبل از تصمیم ریاست جمهوری که در روزنامه رسمی مورخ 7 دسامبر 2018 منتشر شد، اتباع خارجی فقط می‌توانستند اموال غیر منقول که ساخت و ساز آنها تمام شده است خریداری کنند. اما با تغییرات ایجاد شده و اصلاحیه‌‌ای که در قانون خرید ملک توسط اتباع خارجی ایجاد شد، اتباع خارجی می‌توانند با خرید از پروژه‌های در حال انجام و نیمه کاره در این کشور، درخواست شهروندی ترکیه کنند، به شرط آنکه شرایط زیر را داشته باشند:

 • باید بر روی سند ملک مشخص شده باشد که‌‌این سند به عنوان kat irtifakı  و یا kat mülkiyeti به خریدار واگذار می‌شود. ( در مورد این اصطلاحات در زیر توضیح خواهیم داد)
 • مبلغ 250،000 دلار آمریکا (USD) یا ارز خارجی معادل آن یا لیره ترکیه باید به صورت نقدی واریز شود.
 • ملک خریداری شده باید از طرف دفتر ثبت اسناد به طور رسمی‌تایید و تثبیت شود و این قرارداد با تعهد بر اینکه سند مالکیت قابل انتقال به شخص ثالث به مدت سه سال نباشد، قابل تایید است.

برای درک بهتر تغییرات فوق الذکر، مناسب است که مفاهیم “kat irtifakı ” و “kat mülkiyeti ” در حقوق ترکیه توضیح داده شود. قبل از آن توضیح مختصری در مورد انواع سند در ترکیه می دهیم.

انواع سند در ترکیه

در ترکیه دو نوع سند ملکی وجود دارد. سند آبی و سند قرمز:

سند آبی

به اسنادی گفته می‌شود که مجوز ساخت و ساز ندارند. در واقع افرادی که زمینی خریده اند که مجوز ساخت و ساز ندارند به آنها سند مالکیت آبی رنگ می دهند

سند قرمز

به سندی گفته می‌شود که ملک آن دارای مجوز ساخت و ساز باشد. در واقع اگر شما یک واحد آپارتمان و یا یک زمین ملکی که داری مجوز ساخت و ساز باشد خریداری کرده باشید به شما سند قرمز داده می‌شود.

Kat mülkiyeti

این حق مالکیت برای ساختمانهایی است که ساخت آنها به پایان رسیده و گواهی سکونت آنها اخذ شده است.

Kat irtifakı

به معنی حق مالکیت ساختمانی است که هنوز ساخت آن به پایان نرسیده است. Kat irtifakı  بستگی به سهم فرد از زمین در حال ساخت دارد و مطابق با شرایطی که بر اساس مجوز سکونت برای کل ساختمان صادر می‌شود، تبدیل به kat irtifakı  می‌شود.

اسکان و kat mülkiyeti

زمینی که در سند آن حق kat irtifakı درج شده باشد و شروع به ساخت آن کرده باشند، پس از اتمام ساختمان، درخواست بازرسی و تایید پایان کار منطبق با پروژه توسط پیمانکار به شهرداری مربوط ارسال می‌شود. واحدهای مربوطه در شهرداری، ساختمان را بررسی کرده و مطابقت آن را با پروژه مصوب بررسی می کنند. اگر در نتیجه بازرسی، ساخت و ساز مطابق با پروژه به پایان رسیده باشد، شهرداری “مجوز Yapı kullanma izin belgesi” یا “اسکان” صادر می کند.

در این زمینه، خرید ملک با حق kat irtifakı دارای معایبی نیز است. پس از اخذ سندی که دارای حق kat irtifakı می‌باشد، ممکن است پیمانکار، ساختمان را براساس پروژه مورد تایید شهرداری مربوطه تکمیل نکند و ساختمان بعد از بازرسی توسط ماموران شهرداری مورد تایید واقع نشود .

در چنین حالتی، ساختمان ساخته شده  توسط شهرداری یا فرمانداری و با تصمیم شهرداری یا هیئت اداری استان تخریب می‌شود. به همین دلیل، افرادی که برای دریافت وام‌مسکن اقدام می کنند باید برای زمین هایی درخواست وام داشته باشند که دارای حق kat irtifakı هستند. بانک ها نیز با بررسی این موارد به اسنادی که دارای حق ساخت و ساز هستند به مشتریان خود وام مسکن می دهند.

حتی اگر آپارتمان مطابق با پروژه ساخته شده باشد، خرید خانه‌‌ای که مجوز اسکان دریافت نکرده باشد یعنی بعد از تایید توسط شهرداری هنوز برگه اسکان نداشته باشد همیشه ریسکی را به همراه دارد. با توجه به همه‌‌این توضیحات، سند kat mülkiyeti از نظر حقوقی مبنای محکم تری دارد، بنابراین،قبل از خرید ملک، لازم است تمام خطرات احتمالی را بررسی کنید.

رویه‌ها و اصول

رویه‌ها و اصول مربوط به خرید املاک غیر منقول با بخشنامه‌هایی که در طول زمان توسط اداره ثبت اسناد و املاک، اداره امور خارجه و وزارت محیط زیست و شهرسازی منتشر شده است، تعیین شده است. در این زمینه، می‌توانید رویه‌ها و اصول جاری سال 2019 که در اداره ثبت اسناد و املاک اعمال شده است را بررسی کنید:

مبانی حقوقی

اصلاحیه‌‌ای در این آیین نامه بین سالهای 2017 تا 2018 اعمال شد:

 • ملک خریداری شده در بین تاریخ  ژانویه 2017 و سپتامبر 2019 باید دارای حداقل ارزش 1.000.000 دلار آمریکا باشد.
 • ارزش اموال غیرمنقول خریداری شده پس از سپتامبر 2019 باید حداقل 250،000 دلار آمریکا باشد.

محدودیت های قانونی

ترکیه اجازه خرید املاک برای شهروندان 183 کشور را داده است، مشروط بر اینکه آنها از محدودیت های قانونی ذکر شده در زیر پیروی کنند:

 • اتباع خارجی می‌توانند ده درصد ازمساحت  املاک و مستغلات منطقه مورد نظر را خریداری کنند. در صورت لزوم، شورای وزیران مجاز است این محدودیت را دو برابر کند.
 • یک فرد خارجی می‌تواند حداکثر 30 هکتار (300000 متر مربع) املاک در سراسر کشور خریداری کند. در صورت لزوم، شورای وزیران مجاز است این محدودیت را دو برابر کند.
 • املاک مذکور نباید در مناطق نظامی و مناطق ممنوعه واقع شوند.

ماهیت املاک و مستغلات

 • اشخاص خارجی می‌توانند انواع غیر منقول مانند اقامتگاه، زمین، محل کار و زمینه‌های موجود در جمهوری ترکیه را به شرط رعایت محدودیت های قانونی فوق بدست آورند. با این حال، در صورت خرید زمین یا ملک، آنها باید پروژه‌های خود را برای تایید به وزارتخانه مربوطه ظرف 2 سال ارائه دهند. (ریاست کشاورزی و شهرداری استان).
 • قراردادهای فروش که در دفتر اسناد رسمی‌تنظیم می‌شود فقط برای اموال غیرمنقول که دارای حق ‌kat irtifakı  و kat mülkiyeti هستند امکان پذیر است.

تعداد املاک و مستغلات

هیچ محدودیتی در تعداد املاک خریداری نشده وجود ندارد. اگر تبعه خارجی بیش از یک مورد غیرمنقول را همان زمان و یا در زمانهای مختلف خریداری کند، ارزش کل زمین ها باید حداقل 250،000 دلار باشد. علاوه بر این، در همه اسناد غیرمنقول خریداری شده توسط تبعه خارجی، متعهد شده باشد که زمین های خریداری شده حداقل به مدت سه سال قابل فروش نیستند.

مدارک مورد نیاز

 • گذرنامه معتبر و ترجمه پاسپورت محضری به زبان ترکی
 • ۴عکس بیومتریک رنگی مناسب برای گذرنامه
 • سفته رسمی در مورد معامله فروش یا قرارداد محضری برای قرارداد فروش غیرمنقول
 • گزارش ارزیابی املاک و مستغلات
 • سندی که نشان می دهد قیمت توسط خریدار یا افراد مرتبط با خریدار به حساب فروشنده یا افراد مرتبط با فروشنده واریز شده است. رسید باید مورد تأیید بانک باشد.
 • فرایند قرار دادن شروط قرارداد در مورد اموال غیرمنقول از اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه مبنی بر اینکه نمی‌توان آن را به مدت 3 (سه) سال فروخت

همه مدارک توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک، وزارت امور خارجه و وزارت محیط زیست و شهرسازی مورد ارزیابی قرار می گیرد. برنامه‌های کاربردی بدون هیچ گونه نقصی ظرف 7 روز کاری نهایی می‌شوند.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 از 4 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!