whatsapp
الو اپلای
مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه ؟

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  10 اردیبهشت 1403

تعداد نظرات :  0

مقایسه آذربایجان و ترکیه / مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه ؟

حتما می‌دانید که مهاجرت به یک کشور دیگر امری بسیار چالش‌برانگیز است؛ با این حال اگر تصمیم به مهاجرت به کشورهای همسایه ایران یعنی ترکیه یا آذربایجان را دارید لازم است یکسری فاکتورهای مهم مانند هزینه‌های زندگی، سیستم آموزشی و تحصیل و اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار دهید تا با مقایسه آذربایجان و ترکیه بهترین تصمیم را بگیرید. زندگی در هر دو کشور مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ از این‌رو جهت آشنایی بیشتر با این دو کشور در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا واقع شده و دارای مرز مشترک مابین کشورهایی همچون بلغارستان، یونان، سوریه ایران، عراق، دریای مدیترانه و گرجستان است. مساحت این کشور در حدود ۷۸۴ هزار کیلومترمربع بوده و حدود 85 میلیون جمعیت دارد. همچنین، پایتخت ترکیه شهر آنکارا بوده و با سه دریای اژه، مدیترانه و سیاه دارای مرزهای مشترکی است. زبان رسمی کشور ترکیه ترکی هست و واحد پول آن نیز لیر است.

از طرفی، آب و هوای ترکیه بسیار معتدل بوده و دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های مرطوب است. اقتصاد ترکیه نیز بسیار پویا بوده و در بخش‌های مختلفی از کشاورزی تا صنعت و خدمات فعالیت دارد. همچنین، ترکیه به عنوان یکی از مقصدهای توریستی محبوب جهان با جاذبه‌هایی مانند مکان‌های تاریخی، ساحل‌های زیبا، و طبیعت بکر شناخته می‌شود.

آشنایی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان نیز جزو کشورهای آسیایی بوده و در همسایگی با ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه قرار دارد. مساحت این کشور حدود ۸۷ هزار کیلومترمربع هست و دارای جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر است. پایتخت آذربایجان، شهر باکو است که یکی از شهرهای بزرگ و مهم منطقه شناخته می‌شود. از آنجا که تنها مرز آبی کشور آذربایجان دریای خزر است، اکثر ماه‌های سال دارای آب و هوای خشک و نیمه‌خشک هستند. زبان رسمی این کشور آذری یا ترکی آذربایجانی بوده و واحد پول آن نیز منات است.

مقایسه اقتصاد دو کشور ترکیه و آذربایجان

اگر قصد مهاجرت دارید و می‌خواهید بدانید که زندگی در باکو بهتر است یا استانبول لازم است تا نسبت به دو کشور ترکیه و آذربایجان آگاهی لازم داشته باشید. قطعاً شناخت وضعیت اقتصادی این دو کشور تاثیر بسزایی در تصمیم شما خواهد داشت. به طور کلی اقتصاد ترکیه متشکل از صنایع آزاد و بخش خدمات بوده و صنعت کشاورزی نیز حدود 25 درصد اقتصاد را در برگرفته است. صنایع فعال این کشور را می‌توان صنایعی نظیر خودروسازی، پتروشیمی، الکترونیک، منسوجات و پوشاک و نفت دانست. نرخ بیکاری در این کشور 13 درصد بوده و در سال‌های گذشته تورم 15 درصدی را تجربه کرده است.

مقایسه اقتصاد دو کشور ترکیه و آذربایجان

در مقابل بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور آذربایجان به صادرات نفت و گاز اختصاص دارد. از مهم‌ترین صنایع آذربایجان نفت و گاز به فولاد، سنگ‌آهن، سیمان، مواد شیمیایی و منسوجات است. نرخ بیکاری در این کشور نیز 5 درصد و دارای تورم 2.6 درصدی هست. با توجه به موارد گفته شده در مقایسه آذربایجان و ترکیه در رابطه با نرخ بیکاری و تورم، کشور آذربایجان وضعیت بهتری دارد.

شهرهای ترکیه در مقایسه با آذربایجان

گرچه پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا با جمعیتی حدود 5.6 میلیون نفر است، اما استانبول بزرگترین شهر ترکیه بوده و دارای جمعیتی بیش از 15 میلیون نفر است. از طرفی پایتخت کشور آذربایجان نیز شهر باکو با جمعیتی حدود 3 میلیون نفر بوده و جزو بزرگ‌ترین شهرهای آذربایجان محسوب می‌شود.

ازمیر، بورسا، اورفا، آنتالیا، قونیه، آدانا و ترابزون سایر شهرهای مهم ترکیه و سومقاییت، گنجه، شکی، سیروان و یولاخ نیز از شهرهای مهم کشور آذربایجان به شمار می‌آیند. با مقایسه آذربایجان و ترکیه در این زمینه به این نتیجه می‌رسیم که شهرهای ترکیه پرجمعیت‌تر و پیشرفته‌تر از آذربایجان هستند و بدین ترتیب امکانات رفاهی بهتری برای شهروندان خود فراهم خواهند کرد.

سیستم آموزشی ترکیه در مقایسه با آذربایجان

یکی دیگر از حوزه‌های مهم در مقایسه آذربایجان و ترکیه، بررسی سیستم آموزشی دو کشور است. در هر دو کشور دانشگاه‌های معتبر با سطح بالای سیستم آموزشی وجود دارد؛ اما کشور ترکیه به دلیل عضویت در معاهده بولونیا مطابق با سیستم آموزشی اروپا عمل کرده و مدارک دانشگاه‌های این کشور بسیار معتبر هستند؛ به طوری که دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل خود در بهترین دانشگاه‌های اروپایی تحصیل خود را ادامه دهند.

بنابراین متوجه می‌شوید که سطح آموزشی در کشور ترکیه بالاتر از کشور آذربایجان است. البته هزینه تحصیل نیز در کشور آذربایجان بیشتر از کشور ترکیه در نظر گرفته می‌شود. از این‌رو اگر قصد ادامه تحصیل دارید پیشنهاد می‌کنیم برای دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنید. جهت اخذ مشاوره در این زمینه با کارشناسان الواپلای در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه شود.

هزینه‌های زندگی در دو کشور ترکیه و آذربایجان

از دیگر فاکتورهای مهم تصمیم‌گیری درباره مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه، بررسی هزینه‌های زندگی‌ است. البته سبک زندگی شما نیز در هزینه‌های زندگی تاثیرگذار است؛ با این حال اگر در کشوری هزینه‌های زندگی پایین باشد به‌طبع شرایط زندگی بهتر خواهد بود اما در برخی کشورها با اینکه هزینه زندگی پایین هست اما خدمات رفاهی نیز در سطح پایینی ارائه می‌شود. در حالت کلی متوسط هزینه‌های زندگی در آذربایجان حدود 520 دلار و در ترکیه 428 دلار است. در فهرست گران‌ترین کشورهای جهان آذربایجان در جایگاه 167 و ترکیه در جایگاه 187 قرار دارند.

هزینه‌های زندگی در دو کشور ترکیه و آذربایجان

مزایا و معایب زندگی در ترکیه و آذربایجان

در کنار بررسی عوامل مختلف برای زندگی در آذربایجان یا ترکیه لازم است در رابطه با مزایا و معایب زندگی در این دو کشور نیز اطلاع داشته باشید. کشورهای ترکیه و آذربایجان هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در جداول زیر بیان شده‌اند:

مزایای زندگی در ترکیه مزایای زندگی در آذربایجان
هزینه‌های زندگی بصرفه و مناسب وجود موقعیت‌های شغلی مناسبی در بخش نفت و گاز
برخورداری از سیستم بهداشتی مناسب نرخ پایین جرم و جنایت
استاندارد زندگی بالا ایمنی بالای جاده‌ها
وجود مهاجران بسیار دارای آلودگی هوای کمتر نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی
دارای آب‌وهوای آن معتدل و مناسب تنوع بالا در غذا و خوراکی‌های لذیذ
فرآیند نه‌چندان سخت دریافت پاسپورت دارای محیط‌های تجاری مناسبی
نرخ پایین جرم و جنایت نسبت به کشورهای همسایه دارای شهرهای آرام و به دور از شلوغی
تنوع بالا در غذا و خوراکی‌های لذیذ
دارای سیستم آموزشی بر پایه سیستم آموزشی اروپا

 

معایب زندگی در ترکیه معایب زندگی در آذربایجان
برای زندگی در این کشور برخورداری از بیمه درمانی خصوصی الزامی است. لازم است به زبان ترکی آذربایجانی مسلط باشید؛ چراکه مردم آذربایجان به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند.
لازم است به زبان ترکی مسلط باشید؛ چراکه مردم ترکیه به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند. سطح مراقبت‌های بهداشتی این کشور پایین است.
پیدا کردن کار و دریافت مجوز آن تاحدودی چالش‌برانگیز و سخت است. دارای آب‌وهوای سرد و خشک است.
مشکل تورم و کاهش ارزش پول وجود دارد. در شهرهای کوچک رستوران‌ها و کافه‌های کمی وجود دارند.
رانندگی در کشور ترکیه تاحدودی سخت است. آزادی بیان در این کشور محدود است.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم جزئیات مفیدی در رابطه با آذربایجان و ترکیه خدمت شما ارائه دهیم. با مقایسه آذربایجان و ترکیه از جوانب مختلف شما می‌توانید تصمیم‌گیری بهتری در این زمینه داشته باشید. نرخ بیکاری و تورم در کشور آذربایجان پایین‌تر از کشور ترکیه است اما از طرفی هزینه زندگی نیز نسبت به ترکیه بالاتر خواهد بود. در مقابل سطح سیستم آموزشی و امکانات رفاهی در کشور ترکیه نسبت به کشور آذربایجان بسیار بالا است. با این حال برای تصمیم‌گیری بهتر در رابطه با مهاجرت به ترکیه یا آذربایجان با کارشناسان الواپلای در ارتباط باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .