whatsapp

آن چیزی که لازم است تا درباره حساب بانکی در ترکیه بدانید

آن چیزی که لازم است تا درباره حساب بانکی در ترکیه بدانید
شیوا داداش زاده 5 نظر

حساب بانکی در ترکیه چگونه باز می شود بانک های کشور ترکیه چه بانک های خصوصی در ترکیه و چه بانک های دولتی در ترکیه نیز به مانند بانک های ایران تحت نظارت بانک مرکزی کشور ترکیه فعالیت می کنند. تمام مجوزها و نظارت بر عملکرد بانک ها بر اساس مصوبات بانک مرکزی در ترکیه صورت می گیرد.

بر اساس تصویب بانک مرکزی جمهوری ترکیه اتباع خارجی می توانند نسبت به افتتاح حساب در ترکیه البته فقط در دو بانک یعنی ایش بانک ترکیه و زراعت بانک ترکیه اقدام نمایند. در صورتی که شما قصد سرمایه گذاری در ترکیه و یا ثبت شرکت در ترکیه را دارید حتما می بایستی نسبت به افتتاح حساب در ترکیه اقدام نمایید.


برای افتتاح حساب بانکی در ایش بانک ترکیه متقاضی نیاز به ارایه ی کارت اقامت دایم ترکیه و کارت اقامت موقت ترکیه دارد در غیر این صورت ایش بانک با درخواست افتتاح حساب مخالفت می کند این در حالی است که افراد اتباع خارجی غیر مقیم ترکیه نیز می توانند با داشتن شرایطی بدون نیاز به اریه کارت اقامت اقدام به باز کردن حساب بانکی در ترکیه نمایند.

لازم به ذکر است که هر شعبه نیز ممکن است با توجه به شرایط خود برای افتتاح حساب شرایط خاص خود را داشته باشد مثلا برخی از شعبات حداقل مبلغ لازم برای افتتاح حساب را ممکن است 6000 هزار یورو اعلام کنند این در حالی است که برخی از شعبات که موسسه مهاجرتی الواپلای همکاری می کند با 2500 دلار با داشتن شرایط اقدام به باز کردن حساب ترکیه می نمایند.

البته لازم به تذکر است که به دلیل تحریم های ایران ممکن است شما برای افتتاح حساب در  زراعت بانک ترکیه نیاز به همراهی موسسه مهاجرتی معتبر داشته باشید.

 

چرا در ترکیه حساب باز کنیم

کیفیت خدمات مناسب در بانک زراعت برای اتباع ایرانی سبب شده است تا در ماههای اخیر بسیاری از ایرانیان اقدام به باز کردن حساب در ترکیه نمایند.

به خصوص که این بانک بدون داشتن کارت اقامت نیز اقدام به ارایه خدمات به ایرانیان می نماید. همچنین در نظر داشته باشید به دلیل افت ارزش ریال و نوسانات ارزی در ایران بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا مبالغ و پس اندازهای خود را به خارج از ایران منتقل کنند.

چرا در ترکیه حساب باز کنیم

همان طور که مستحضر هستید بسیاری از حساب های ایرانیان به دلیل تحریم های آمریکا در کشورهایی به مانند چین و گرجستان بسته شدند این در حالی است که در طی 10 سال اخیر هیچ حسابی از اتباع خارجی در ترکیه بسته نشده است مگر در صورتی که حکم دادگاه ترکیه به آن رای داده باشد و یا گردش حساب مشکوکی که مبداء و مقصد آن مشخص نبوده باشد در گردش حساب شخص وجود داشته باشد.

پس می توان گفت ترکیه یکی از بهترین و امن ترین کشورهایی می باشد که اتباع خارجی با خیال راحت در آنجا می توانند حساب باز کرده و از خدمات آن استفاده نمایند. به خصوص برای افرادی که قصد اخذ شهروندی در ترکیه و یا حتی اخذ اقامت در ترکیه را دارند لازم است تا حساب بانکی در ترکیه داشته باشند.

سود حساب بانکی در ترکیه

در نظر داشته باشید که سیستم بانکی ترکیه در بسیاری از موارد با سیستم بانکداری متفاوت می باشد. مثلا در صورتی که در نظر داشته باشید از سود بانکی در ترکیه استفاده نمایید ما به شما پیشنهاد می کنیم از حساب لیر استفاده نمایید که سود بانکی بیشتری به نسبت حساب دلاری در ترکیه و حساب یورو در ترکیه به آن تعلق می گیرد.

در صورتی که شما قصد داشته باشید از سود شناور در ترکیه استفاده نمایید مبلغ واریزی سود شما هر ماه با توجه به تورم اعلامی بانک مرکزی ترکیه محاسبه می گردد مثلا ممکن است سه ماه شما سود 17 درصدی دریافت نمایید و ماه دیگر سود 22 درصدی.

البته در صورتی که شما در نظر داشته باشید از سود ثابت استفاده نمایید با توجه به مدت زمان قرارداد شما با بانک مبلغ سودی که در اول بستن قرارداد مشخص شده است هر ماه سود به حساب شما بر اساس آن نرخ واریز خواهد گردید.

همچنین لازم به ذکر است بر خلاف ایران سود بانکی در ترکیه هر 35 روز به حساب شما واریز می گردد. یعنی سود 30 روز در 35 روز پرداخت می شود.

 

بانک ملت در استانبول چه خدماتی می دهد

بانک ملت در استانبول که یکی از شعبات بانک ملت در خارج از ایران می باشد. در واقع به دلیل قرار داشتن این بانک در لیست تحریم های آمریکا امکان هیچ گونه خدمات ارزی در این بانک برای ایرانیان وجود ندارد و فقط ایرانیان می توانند در این بانک حساب باز کرده و اقدام به نگهداری پول خود در بانک نمایند.

یعنی در واقع چه شما در ایران و چه در ترکیه در بانک ملت حساب داشته باشید هیچ فرقی ندارد و بانک ملت در ترکیه همان خدماتی را می تواند ارایه دهد که در ایران و البته کمی محدودتر.

 

مدارک لازم برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه

مدارک لازم برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه

 • ابتدا لازم است تا اقدام به اخذ کد مالیاتی از اداره مالیات در کنید.
 • در مراجعه به بانک حداقل می بایستی مبلغ 10000 لیر و یا معادل دلار و یورو آن را به همراه داشته باشید.
 • پاسپورت شما باید به همراهتان باشد ( نیازی به ترجمه پاسپورت ندارید).

دانستنی های ضروری حساب بانکی در ترکیه

 • با توجه به شرایط شما به شما دبیت کارت و یا کارت اعتباری داده می شود.
 • در دبیت کارت پول شما بلوکه نمی شود ولی در کارت اعتباری مبلغی از پول شما بابت اعتبار و ضمانت شما بلوکه خواهد شد.
 • حضور شما برای افتتاح حساب در ترکیه الزامی می باشد.
 • می توانید از خدمات اینترنت بانک و یا همراه بانک استفاده نمایید. حتی با خرید سیم کارت ترکیه و فعال کردن گزینه خدمات خارج از ترکیه می توانید از خدمات همراه بانک در خارج از ایران هم استفاده نمایید. برای استفاده از خدمات بانکداری نوین در ترکیه داشتن سیم کارت ترکیه ضروری می باشد.
 • در نظر داشته باشیدکه فقط با باز کردن حساب بانک ها موظف نیستند تا به شما تسهیلات دهند.
 • در صورتی که در نظر داشته باشید که مبلغی را به عنوان سپرده گذاری برای سود بانکی بگذارید بهتر است از 3 یا 6 ماهه استفاده نمایید.
 • از شما بابت سپرده گذاری در ترکیه مالیاتی گرفته نمی شود
 • در صورت جابه جایی بین بانکی بهتر است تا این موارد در روزها و ساعات کاری انجام شود زیرا در غیر ساعات کاری کارمزد بیشتر می شود.

سقف انتقال و برداشت وجه در ترکیه چقدر است

سقف برداشت از دستگاههای خودپرداز در ترکیه مبلغی در حدود ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ لیر می باشد. البته در صورتی که قصد حواله بین بانکی در ترکیه را داشته باشید می توانید تا سقف 30000هزار لیر روزانه از طریق اینترنت بانک ، همراه بانک یا تلفنبانک در ترکیه انجام دهید.

در نظر داشته باشید که کارمزد انتقال وجه با توجه به مبلغ انتقال و بانک ها ممکن است متفاوت باشد ولیکن به طور متوسط در حدود ۵ لیر می باشد.

در صورتی که در نظر داشته باشید برداشت ارزی از طریق خودپرداز داشته باشید می توانید تا سقف 800 دلار و یا معادل یورو آن را برداشت نمایید. یکی از مزیت های بسیار مهم بانک ها و خودپردازهای ترکیه این می باشد که قابلیت برداشت و واریز ارزهای دلار و یورو را دارند.

EFT چیست؟

EFT چیست؟

در صورتی که درصدد باشید که مبلغی را بین دو بانک مختلف در ترکیه انتقال دهید ولیکن این انتقال در ساعات اداری صورت پذیرد به آن EFT گفته می شود. این وجه در همان روز به حساب شخص واریز می شود ولی در صورتی که اقدام به جابجایی مبلغ در ساعات غیر کاری نمایید مبلغ در فردای آن روز به حساب فرد واریز خواهد شد.

به همین دلیل لازم است در این مورد دقت نظر داشته باشید. در صورتی که بخواهید معادل این نوع واریز را در سیستم بانکی ایران بدانید به آن ساتنا و پایا می تواند مثال های مناسبی برای آن باشد.

HAVALE  چیست؟

در صورتی که در نظر داشته باشید که مبلغی را بین دو شعبه از یک بانک در ترکیه منتقل نمایید به آن HAVALE  گفته می شود. این انتقال چه در ساعات و روزهای اداری و چه در ساعات و روزهای غیر ادارای انجام پذیرد در همان روز به حساب شخص خواهد نشست. در واقع می توان اذعان نمود که این نوع از واریز به مانند کارت به کارت در ایران می باشد.

نکته مهم: در صورتی که کارت به کارت شما برای دو بانک مختلف باشد باز هم EFT  به حساب خواهد آمد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 از 28 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

5

نظرها

 1. سلام وقت بخیر، میخواستم بدونم آیا میشه با همراه بانک ایرانی یا اینتر نت بانک مثلا بانک ملی یا هر بانک دیگه،از توی ترکیه قسط پرداخت کنی یا پول جابجا کنی، مثلا میخوام یه مدت مهاجرت کنم ترکیه ومیخواستم اونجا کار کنم واز همونجا از طریق اینتر نت بانکی روی گوشیم نصب هستش اقساطمو پرداخت کنم،امکانش هست؟ اگه میشه بهم توضیح بدین ممنون میشم

  • شیوا داداش زاده 2020-12-04 در 9:12 ب.ظ

   سلام بله می تونید پرداخت کنید فقط رمزتون رو برای خدمات خارج از کشور از شعبه بانکتون فعال کنید.

 2. ممنون عالي بود💎🍀🌹

 3. باتشکر از زحمات شما اطلاعات مفیدبود