دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

پیشینه

گروه سابانجی، تاسیس دانشگاه سابانجی را در سال 1994 تحت هدایت بزرگترین بنیاد خانوادگی ترکی، بنیاد سابانجی آغاز کرد. دانشگاه سابانجی از نوع دانشگاه خصوصی برای تحصیل در ترکیه است. در ترکیه در اوت 1995 ، با چشم انداز تاسیس”دانشگاه جهانی” از 22 کشور در رشته های مختلف بیش از 50 دانشمند، محقق، دانشجو و تاجر در یک کنفرانس تحقیقاتی در استانبول گرد هم آمدند.

در کنفرانس، فلسفه دانشگاه جهانی که قرار بود در استانبول تاسیس گردد مشخص شد: “آفرینش و توسعه به کمک یکدیگر”این کنفرانس، به دنبال فعالیت های کمیته های طراحی پشتیبانی شده توسط تحقیقات گرایش های دانشجویی بود.

در طی فرایند طراحی، 13 کمیته طراحی برای کار بر روی برنامه ها و دوره ها در چارچوب رویکردهای بین رشته ای تشکیل شد؛ پروژه مدیریت دانشگاه به همراه شرکت مشاوره Deloitte & Touche به منظور تعیین روند کاری و ساختار مدیریتی دانشگاه و همچنین مطالعات طراحی آکادمیک آغاز شد.در پایان فعالیت های طراحی دانشگاه سابانجی، به جای انتخاب تنها یک دانشگاه به عنوان مدل، یا تقلید از نمونه ها و کاربری های مختلف، یک مدل دانشگاهی جدید و منحصر به فرد ایجاد شد.

تأسیس دانشگاه سابانجی

مراسم پایه ریزی دانشگاه سابانجی در 31 ژوئیه 1997 برگزار شد. در اکتبر 1998 ، بدنبال معین شدن ساختار کلی دانشگاه، درخواست عضویت در بنیاد مدیریت کیفیت اروپا (EFQM) ارائه شد. دانشگاه سابانجی، اولین دانشگاه در ترکیه است که ثبت نام و عضویت آن در EFQM مورد قبول واقع شده است.دانشگاه سابانجی در اکتبر 1999 تدریس را آغاز کرد. این دانشگاه امروزه توسط بسیاری از دانشگاههای ترکیه و خارج از کشور به عنوان الگویی برای سایر دانشگاه ها قرار گرفته است.

دانشگاه سابانجی از دانشگاههای پیشرو در زمینه آموزش تحقیقی و تمرکز بر روی افراد است؛ دانشگاهی با انتخاب آزاد رشته ای و دانشگاهی با تأثیرگذاری در سطح جهانی است. با پروژه های تحقیقاتی عظیم، دانشگاه به مرجعی بین المللی در این زمینه تبدیل شده است؛ با استفاده از مدل آموزشی نوآورانه ای که در آن دانش پژوهان به صورت کاملا آزادانه حق انتخاب رشته آموزشی خود را دارند، دانشگاه سابانجی در سه دانشکده خود در مجموع دارای 13 رشته تحصیلی در مقطع لیسانس، 25 رشته در مقطع فوق لیسانس و 12 رشته در مقطع دکترا و یک آموزشکده زبان و همچنین دوره های تخصصی تکمیلی و امکان تحصیل در دو رشته متفاوت همزمان را نیز دارا است.

تأسیس دانشگاه سابانجی

فلسفه دانشگاه سابانجی

– توجه به درخواست های دانشجویان / ذینفعان
– مشارکت
– مسئول در قبال جامعه
– توسعه علم و فناوری ؛ فراهم نمودن زمینه نشر اطلاعات در جامعه
– توانایی اداره خود
– اعتقاد به کار تیمی
– آموختن یادگیری

فلسفه دانشگاه سابانجی

چشم انداز دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی موقعیت پیشگام خود را در فعالیت های نوآورانه تحقیقاتی و آموزشی که اثرات تحول آفرینی بر علم و جامعه دارد، توسعه خواهد داد.

رسالت

“آفرینش و توسعه به کمک یکدیگر”
رسالت دانشگاه سابانجی، پرورش اشخاص باصلاحیت و با اعتماد به نفس در هر زمینه و در سطح بین المللی و کمک به ایجاد و گسترش دانش در زمینه های علوم انسانی و اجتماعی و مدیریتی و همچنین علوم طبیعی و مهندسی از طریق تحقیقات نوآورانه و فوق رشته ای است.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل در ترکیه

فرصت های کارآموزی و شغلی در خارج از کشور

دانشگاه سابانجی، با عضویت در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس و برنامه های تبادل جهانی، از نظر تعداد دانشجویانی که به خارج از کشور می فرستد نیز پیشگام است. اکثر دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند از کشورهای مختلف جهان آمده اند.دانشجویان دانشگاه سابانجی این فرصت را دارند که از طریق برنامه های مبادله ای، با دانشگاه های برجسته این بخش در کشورهای انتخابی خود کار کنند و زمینه های حرفه ای کاری خود را توسعه دهند.

فرصت های شغلی خارج از کشور بعد از فارغ التحصیلی

فارغ التحصیلان دانشگاه سابانجی، فرصت ادامه تحصیل در موسسات برجسته آموزشی مانند براون، کمبریج، Carnegie Mellon، کرنل، هامبورگ، هاروار، جان هاپکینز، دانشکده اقتصاد لندن، MIT، میشیگان، استنفورد و Yale را پیدا میکنند. موسسات آموزشی با کیفیت در آمریکا و اروپا مانند موسسه ماکس پلانک فرصت های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را برای فارغ التحصیلان دانشگاه سابانجی فراهم می کنند.

فرصت های شغلی خارج از کشور بعد از فارغ التحصیلی دانشگاه سابانجی

رده بندی دانشگاه سابانجی

موقعیت دانشگاه در آخرین رتبه بندی موسسه Times Higher Education (THE)

  • رتبه در بین دانشگاه های جهاندر سال 2020: 600- 501 و در بین دانشگاه های ترکیه رتبه اول
  • رتبه در بین دانشگاه های آسیا در سال 2020 : 48

موقعیت دانشگاه در آخرین رتبه بندی موسسه QS

  • رتبه در بین دانشگاه های جهان: 530- 521
  • رتبه در بین کشورهای در حال توسعه اروپا و آسیای میانه: 21

حوزه ورزشی

دانشگاه سابانجی، عضو فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (FISU)، فدراسیون ورزش های دانشگاهی ترکیه (TÜSF) و لیگ ورزشی دانشگاه ها (ÜNİLİG) می باشد. دانشجویان می توانند در ورزش های کاملاً مجهز و رایگان در تاسیسات ورزشی دانشگاه به انواع ورزش های مورد دلخواه خود مثل دوندگی، بسکتبال، تنیس، فوتبال و یا کوهنوردی بپردازند.

رویدادهای فرهنگی- هنری

یکی از رویدادهایی که با حمایت باشگاه های دانشجویی در دانشگاه برگزار می شود، فستیوال Offtown است که از سال 2001 هر ساله توسط کمیته ای متشکل از دانشجویان برگزار می گردد. در این فستیوال گروه های معروف موسیقی روی صحنه می روند، مسابقات رقص، بسیاری از فعالیت های مختلف مثل مسابقات ورزشی الکترونیکی و مسابقات پینت بال نیز در دانشگاه برگزار می شود؛ این فستیوال یکی از فستیوال های مهم جوانان در ترکیه است.دانشگاه همچنین دارای یک سالن سینمای 196 نفری است. علاوه بر نمایش فیلم، رویدادهایی مانند کنفرانس، پنل و کنسرت نیز در سالن سینما برگزار میشود.

پردیس های دانشگاه سابانجی

پردیس اصلی دانشگاه در 15 کیلومتری شرق استانبول در منطقه توزلا واقع شده است. ساخت آن در سال 1998 آغاز شده و در سال 1999 به پایان رسید. پردیس دانشگاه از سه بخش تشکیل شده است. در قسمت شمالی پردیس خوابگاهها، مرکز بهداشت، مرکز ارتباطات و اقامتگاه اعضای هیئت علمی قرار دارد.

در قسمت مرکزی پردیس، دانشکده ها و دفتر ریاست واقع شده اند. در قسمت غربی پردیس، یک سالن ورزشی، مرکز نمایش، زمین فوتبال، دریاچه و پیست دو قرار دارد.

دریاچه واقع شده در پردیس دانشگاه دو نوع است، یکی طبیعی و دیگری مصنوعی.از سال 1999، بیش از صدهزار گیاه در محوطه دانشگاه کاشته شده است. امروزه بیش از 170 هزار گیاه شامل گونه های گیاهی تازه کاشته شده و محافظت شده در دانشگاه وجود دارد.

پردیس های دانشگاه سابانجی

دانشگاه از نظر آماری

مساحت کل دانشگاه 1190705 متر مربع
ظرفیت خوابگاه ها 2622 نفر
تعداد کارکنان آموزشی 440
تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی 4201
تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 967
تعداد فارغ التحصیلان 12567
دانشگاه سابانجی شامل 3 دانشکده علوم طبیعی و مهندسی، هنر و علوم اجتماعی و علوم مدیریتی و یک مدرسه زبان می باشد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.6 از 5 از 8 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!