whatsapp
الو اپلای
اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  9 بهمن 1400

تعداد نظرات :  2

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

مقدمه

مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت است. دانشجویان سراسر دنیا برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا اقدام می کنند. سیستم آموزشی کانادا افتخار می کند که در تحقیقات پیشرو در جهان است. در مقایسه با سایر سیستم های آموزش عالی، برنامه های مدرک کانادایی نیز انعطاف پذیر تر به نظر می رسند.

بیش از 90 دانشگاه در کانادا وجود دارد که 17 دانشگاه خصوصی هستند که باعث شده تحصیل در کانادا مقصدی جذاب برای اخذ پذیرش تحصیلی باشد. همانطور که در جاهای دیگر معمول است، دانشگاههای کانادا سه سطح مدرک ارائه می دهند: لیسانس (معمولاً چهار سال طول می کشد)، فوق لیسانس (دو سال طول می کشد) و دکترا (معمولاً سه سال است).

علاوه بر این، دانشجویان می توانند از بین بیش از 200 موسسه آموزش عالی که در آن دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را دنبال می کنند، انتخاب کنند. به طور متوسط ، مدرک لیسانس چهار سال طول می کشد، در حالی که دوره کارشناسی ارشد را می توان در یک تا دو سال به پایان رساند.

مدت زمانی که برای اتمام دوره دکترا لازم است بسیار متفاوت است، اما به طور متوسط ممکن است از چهار تا شش سال طول بکشد. همچنین لازم به ذکر است که کلیه دانشجویان اعم از کانادایی و بین المللی مسئول پرداخت شهریه هستند. الو اپلای در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در اختیار شما قرار می دهد.

دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

دومین کشور بزرگ جهان، کانادا مقصد بسیار محبوب دانشجویان خارجی است. کانادا به عنوان یکی از رهبران جهانی در آموزش عالی، فرصت ها و تجربیات مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهد.
تعجب آور نیست که شما قصد تحصیل در کانادا را داشته باشید، اما وقتی کاملاً نمی دانید از کجا شروع کنید، ممکن است این یک هدف غیرقابل دسترس باشد؛ و از آنجا که هر دانشگاه – و حتی هر برنامه فردی – قوانین و الزامات خاص خود را دارد، همه چیز ممکن است حتی پیچیده تر به نظر برسد.

دانشجویان بین المللی زیادی وجود دارند که به دلایل مختلف مایل به تحصیل در کانادا هستند. بیش از 90 هزار دانشجوی بین المللی هر ساله کانادا را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند.

بسته به دانشگاه، مستندات خاصی می تواند مورد نیاز باشد. برای داشتن شرایط خاص پذیرش، همیشه با وب سایت دانشگاه مشورت کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال، با دفتر دانشگاه تماس بگیرید. دانشجویان متقاضی می توانند همزمان برای چندین برنامه و دانشگاه مختلف درخواست دهند. مراحل دریافت پذیرش تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

1. اطمینان حاصل کنید که تمام الزامات را برآورده می کنید.
2. یک دوره پیدا کنید و دانشگاه های خود را انتخاب کنید.
3. در امتحان انگلیسی / فرانسه شرکت کنید.
4. سایت دانشگاه را با دقت بررسی کنید.
5. اسناد و مدارکی که دانشگاه لازم دارد را ارسال کنید.
6. منتظر پاسخ از طرف دانشگاه باشید.

اخذ پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا فقط مختص دانشجوها نیست. بلکه می توان برای تحصیل در مدارس کانادا نیز اقدام کرد. تحصیلات در مدارس کانادا در بیشتر موارد به صورت عمومی ارائه می شود و بودجه و نظارت آن توسط دولت های استانی و محلی تأمین می شود. آموزش و پرورش در حوزه قضایی استان است و برنامه درسی تحت نظارت استان است. تحصیلات در کانادا به طور کلی به دوره ابتدایی تقسیم می شود و پس از آن تحصیلات متوسطه اول و دوم دنبال می شود. در استان های تحت وزارت آموزش و پرورش، هیئت های مدارس منطقه ای وجود دارند که برنامه های آموزشی را اداره می کنند.

از آنجایی که تحصیل در مدارس کانادا برای خارجی ها رایگان نیست، عموما خارجی ها تحصیل در مدارس کانادا را از کلاس 9 یعنی دوره متوسطه شروع می کنند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا باید ابتدا شرایط مدرسه را بررسی کنید. سپس با مدرسه قراردادی را عقد کنید. در این راه تکمیل اسناد و مدارک لازم است. علاوه بر این دانش آموز باید حتما قیم داشته باشد و در این کشور او را همراهی کند. بعد از پرداخت صورتحساب و اخذ پذیرش از مدرسه می توان تحصیل در کانادا را شروع کرد.

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

هیچ پروسه متمرکزی برای درخواست پذیرش از دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی وجود ندارد. شما باید به صورت آنلاین در وب سایت های دانشگاه های مختلف ثبت نام کنید و روند درخواست نیز در استان های مختلف متفاوت است. روند کلی پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرح زیر است:

• تصمیم بگیرید که در کدام برنامه و دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. شما باید یکی را انتخاب کنید
• برنامه آموزش زبان فرانسه یا انگلیسی.
• سطح تحصیلات، یعنی لیسانس را باید انتخاب کنید.
• باید به وب سایت کالج / دانشگاه مراجعه کنید و در مورد روند درخواست، مهلت، در دسترس بودن رشته، شرایط پذیرش، گزینه های بورس تحصیلی و غیره اطلاعات کسب کنید.

• در پورتال دانشگاه خاص ثبت نام کنید و فرم درخواست را با مشخصات شخصی خود پر کنید، سپس هزینه درخواست را پرداخت کنید. حتماً قبل از موعد مقرر درخواست خود را ارائه دهید.
• اسناد مورد نیاز را قبل از آخرین مهلت ارسال سند بارگذاری کنید.
• در صورت واجد شرایط بودن برای هرگونه بورسیه تحصیلی در کانادا اقدام کنید.
• پس از آن، دانشگاه با پیشنهاد پذیرش، به احتمال زیاد از طریق ایمیل با شما تماس می گیرد. پس از آن باید پذیرش خود را تأیید کنید تا در دانشگاه پذیرفته شوید.

 

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

در کانادا، مقاطع کارشناسی ارشد (همچنین به عنوان برنامه های “grad” یا “مدرسه grad” شناخته می شود) به طور کلی در قالب یک مستر هنر (MA) یا یک مستر علوم (MSc) ارائه می شود؛ مانند انگلستان، مدارک تخصصی کارشناسی ارشد در طیف وسیعی از موضوعات مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) نیز وجود دارد.

برنامه های کارشناسی ارشد کانادا معمولاً بین یک تا دو سال به طول می انجامد (ممکن است دوره های کارآموزی یا جایگزینی دیگری نیز وجود داشته باشد).
اکثر دوره های کارشناسی ارشد شامل یک پایان نامه هستند (که بسته به حوزه موضوع شما گاهی با یک پروژه مشاوره ای جایگزین می شود) که بخش زیادی از اعتبارات دوره را تشکیل می دهد.

سال تحصیلی معمولا در ماه سپتامبر هر سال آغاز شود، اما برخی از دانشگاه ها چندین تاریخ شروع برنامه های کارشناسی ارشد خود را دارند. پس از تعطیلات کریسمس، دانشجویان به دانشگاه برمی گردند و تا آوریل ادامه تحصیل می دهند.

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

مانند سایر کشورها، دکترای کانادا به طور معمول به عنوان “مدرک ترمینال” نهایی اعطا می شود – بالاترین سطح صلاحیت علمی که دانشجو می تواند پس از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیلات تکمیلی کسب کند.
طیف وسیعی از مدارک دکترا وجود دارد، از جمله دکترا های حرفه ای مانند مدارک دکتری مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD).

بیشتر دوره ها حداقل به سه سال مطالعه تمام وقت و تحقیق نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان برای مدت طولانی تری تحصیل می کنند و حداکثر ثبت نام آنها شش سال است. در اکثر موارد برای اخذ پذیرش در یک برنامه دکترای استاندارد کانادا، باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. با این حال، برخی از دانشگاه ها مسیرهای دکتری مقطع دکترا را ارائه می دهند که با یک یا دو سال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد آغاز می شود. این موارد برای دانشجویانی که مستقیماً از مقطع کارشناسی می آیند مناسب است، اما تکمیل آنها بیشتر طول می کشد.

تحصیلات دکترا در کانادا اشتراکات بیشتری با انگلیس نسبت به ایالات متحده همسایه دارد. در حالی که دکترای ایالات متحده به طور معمول با یک یا دو سال کلاس و امتحانات تدریس شده قبل از اینکه دانش آموز موضوع پایان نامه خود را مشخص کند، شروع می شود، دکترای کانادایی از ابتدا بیشتر تمرکز بر تحقیق دارد.این برنامه ها به طور معمول توسط دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه اجرا می شود که گروه های دانشگاهی دانشجویان از آموزش جمعی در کنار فعالیت های تحقیقاتی مستقل تر آنها بهره مند می شوند.

دوره ها اغلب بر مهارت های کلیدی مانند تکنیک های تحقیق عملی و اصول روش شناختی یا آموزش های اضافی مفید در زمینه هایی مانند آموزش، ارائه یا انتشار تمرکز دارند. برخی از برنامه های دکترا همچنین دوره های کارآموزی و جایگزینی حرفه ای را ترتیب می دهند. به طور کلی، دانشجویان این دوره ها را در سال اول دکترای خود به پایان می رسانند، قبل از اینکه به تحقیق و نوشتن پایان نامه دکترای خود بپردازند.

در برخی موارد ممکن است یک دانشگاه از دانشجویان دکترا بخواهد در پایان سال اول یا دوم خود یک آزمون جامع برگزار کنند. این دانش عمومی دانش خود را در مورد رشته خود آزمایش می کند قبل از اینکه به وی اجازه داده شود تحقیقات بسیار بیشتری را انجام دهد.

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

اسناد و مدارک لازم به شرح زیر است:

• پاسپورت یا ترجمه ی رسمی شناسنامه متقاضی
• ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات ( کلیه مقاطع تکمیل شده )
• رزومه شغلی و تحصیلی
• نامه انگیزه تحصیلی ( SOP )
• مدارک آیلتس (IELTS) و یا تافل ( TOEFL) یا پیر سون PTE داشتن مدرک زبان اجباری نیست ولی موکدا توصیه میشود.
• معرفی نامه آکادمیک یا کاری
• ترجمه رسمی گواهی شغلی
• نمونه کار عملی دانشجویان برای رشته های معماری، گرافیک و…( Portfolio)
• پیشنهاد تحقیق برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

برای دریافت پذیرش از تمامی دانشگاه‌های کانادایی، ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ یا معادل آن در آزمون های CAEL, CELPIP, TOEFL iBT برای ورود مستقیم به دوره‌های تحصیلی ضروری است. البته برای تحصیل در مقاطع بالاتر نمره بالاتری نیز باید ارائه شود؛ همان‌طور که گفتیم برای تحصیل در مقطع لیسانس حداقل نمره ۶.۵، برای مقطع ارشد حداقل نمره ۷ و برای دکترا نمره ۷٫۵ به بالا مورد نیاز است.

اما تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان پایین‌تر از نمره مورد نظر نیز ممکن است. در این صورت پذیرش دانشجو به‌صورت مشروط خواهد بود و در صورت کسب نمره مورد نظر یا رسیدن به سطح زبان مناسب، دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده شروع می‌شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

ابتدا باید یک نامه پذیرش استاندارد از یک موسسه آموزش عالی معتبر دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند نیز باید از دولت کبک برای دریافت گواهی قبولی، معروف به CAQ اقدام کنند. شما باید این مورد را قبل از اینکه اجازه درخواست مجوز تحصیل را بگیرید، کسب کنید.

مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای دانشجویی کانادا، یا از طریق وب سایت CIC یا از طریق تماس با دفتر ویزای محلی یا سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود است. اگر از کشوری تعیین شده باشید ممکن است لازم باشد مجوز اقامت موقت را نیز دریافت کنید.

برای دریافت بسته درخواست خود باید به چند سوال درباره خود در وب سایت CIC پاسخ دهید. این سوالات تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط درخواست آنلاین مجوز دانشجویی کانادا هستید و چه اسنادی را باید ارائه دهید.

اگر واجد شرایط شناخته شوید، یک کد چک لیست شخصی، به مدت 60 روز اعتبار دریافت خواهید کرد که برای ارائه آنلاین درخواست خود به آن نیاز خواهید داشت. مطمئن شوید که صفحه حاوی کد خود را برای مراجعه بعدی چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل راهنمای برنامه، مبلغ تخمین زده شده برای شهریه، لیستی از اسنادی است که باید با برنامه خود ارسال کنید و راهنمایی برای مراحل بعدی خود.

هنگامی که آماده درخواست هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در اینجا کد چک لیست شخصی خود را وارد می کنید. سپس لیست چک اسناد شخصی خود را دریافت می کنید که به شما امکان می دهد اسناد خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر نیاز دارید. هنگامی که مدارک و فرم درخواست خود را آماده کردید و هزینه های خود را پرداخت کردید، می توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید.

برخی از متقاضیان ممکن است مجبور به شرکت در مصاحبه در دفتر ویزای محلی خود شوند.

دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا

هزینه های اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

هزینه اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا متفاوت است و این مبلغ بر اساس فاکتورهای مختلفی متفاوت است، از جمله رشته و مقطعی که قصد دارید در آن تحصیل کنید و یا رنکینگ دانشگاه.

شهریه دانشگاه‎ برای مقطع کارشناسی

بر اساس آمار کانادا، شهریه دانشگاه‎های کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی 2019/2020، به طور متوسط حدود 29700 دلار کانادا بوده است. رشته های انسانی شهریه کمتری دارند (حدود 5542 دلار کانادا) و رشته هایی مانند پزشکی و مهندسی در بین بالاترین شهریه‏ ها هستند (به طور متوسط 21717 دلار برای دندانپزشکی و 14162 برای پزشکی. متوسط شهریه‎ برای رشته های مدیریت و بیزینس حدود 7 هزار دلار در سال است.

شهریه دانشگاه‎ برای مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر

اگر تصمیم به تحصیل در این مقاطع دارید، شهریه برای این مقاطع پایین تر است و باز هم بنا به همان دلایل متفاوت است. آمار کانادا متوسط شهریه برای این مقاطع را برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2019/2020، حدود 21700 دلار کانادا برآورد کرده است که نسبت به سال گذشته 4 درصد افزایش داشته است؛ مانند اکثر کشورهای جهان، رشته های MBA اجرایی با متوسط شهریه 56328 دلار کانادا در سال، گران ترین رشته ها در این مقاطع هستند، درحالیکه رشته های MBA معمولی حدود 27397 دلار در سال شهریه دارند.

هزینه های اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

سخن آخر

افراد با استعداد از سراسر جهان به دلیل تنوع، سیستم آموزشی معتبر و شهرهای جهان وطن برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا اقدام می کنند. با ارائه طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی در زمینه ها و رشته های مختلف، کانادا از محبوب ترین مقاصد تحصیل در خارج از کشور است. بعلاوه، تقریباً هر برنامه به زبان انگلیسی تدریس می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و خواندن مطالب مرتبط به سایت الو اپلای مراجعه کنید. از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس گزاریم.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 1 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-10-22 در 12:52 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد اخذ پذیرش تحصیلی کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-22 در 2:02 ب.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .