whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  4 خرداد 1401

تعداد نظرات :  0

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه و نکاتی که باید بدانید

چند سالی است که ترکیه دارای رشد اقتصادی قابل توجهی بوده و برای بسیاری از مهاجران و ایرانیان به کشوری امن با فرصت‌های طلایی تبدیل شده است. سرمایه‌گذاری در ترکیه مصداق بارز این موضوع بوده که این سرمایه‌گذاری از راه‌های مختلفی امکانپذیر است. یکی از مهمترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه علاوه بر خرید ملک، ثبت شرکت در این کشور است. شما با ثبت شرکت در ترکیه که یکی از راه‌های مهاجرت نیز است، می‌توانید به دریافت شهروندی ترکیه و یا اقامت این کشورهم دست پیدا کنید.

اما باید این نکته را بدانید که ثبت شرکت در ترکیه کاری نیست که از عهده هر کسی بربیاید. بلکه باید علم و آگاهی لازم در این زمینه را داشته باشید. زیرا ثبت شرکت در ترکیه یا هر کشور خارجی دیگر، روند حقوقی و قضایی مخصوص به خود را دارد که باید با رعایت تمام نکات و جرئیات انجام شود تا با مشکل و شکست و از دست دادن سرمایه خود مواجه نشوید. مؤسسه مهاجرتی الواپلای در زمینه خدمات مهاجرتی به کشور ترکیه با کارشناسان و مشاوران متخصص و مجرب درهر ساعتی آماده راهنمایی و مشاوره رایگان به شما خواهند بود. الواپلای خدمات متنوعی در زمینه ثبت شرکت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، ثبت ازدواج بین‌الملل، تحصیل در ترکیه، افتتاح حساب، اقامت و شهروندی ترکیه ارائه می‌دهد. در این مقاله به مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه پرداخته‌ایم تا با آگاهی به سرمایه‌گذاری در ترکیه اقدام کنید، پس با ما همراه باشید.

انواع شرکت در ترکیه

ابتدا برای ثبت شرکت در ترکیه باید نوع شرکت خود را مشخص کنید. در این کشور 7 نوع شرکت را می‌توان ثبت کرد که شرکت شخصی و شرکت با مسئولیت محدود (LIMITED) در ترکیه بیشترین میزان ثبت را دارند. برخی از انواع مختلف شرکت‌ها در ترکیه عبارتند از:

 • شرکت سهامی (خاص- عام)
 • شرکت مختلط
 • شرکت تضامنی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • موسسات مالی (صرافی)
 • شرکت شخصی و …

ثبت هر کدام از این شرکت‌ها در ترکیه، شرایط و قوانین خاص خود را دارند که با مشاوره آنلاین و رایگان الواپلای می‌توانید از مراحل و مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه آگاه شوید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه می‌پردازیم.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه به معنی راه‌اندازی شرکتی بزرگ با فعالیت‌های پیچیده و پرسنل زیاد نیست. بلکه شما می‌توانید برای رستوران‌داری، آرایشگری، فروشندگی و … هم شرکتی را به ثبت برسانید. سپس به اداره شرکت خود مانند اداره سوپرمارکت بپردازید و درآمد خوبی نیز داشته باشید. می‌توان گفت از مهمترین مزایای ثبت شرکت در ترکیه این است که با ثبت شرکت، اقامت موقت 1 ساله دریافت می‌کنید و اگر شرکت و کسب و کار خود را 5 سال به طور مداوم فعال نگه دارید، اقامتتان به اقامت دائم تبدیل می‌شود. با دریافت اقامت دائم خود، خانواده شما هم شهروندی ترکیه را به دست می‌آورند و می‌توانند از فرصت‌های شغلی، تحصیلی و … در کشور ترکیه برای ادامه زندگی خود استفاده کنند.

 

یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت در ترکیه این است که حتما نیازی به داشتن شریک ترک نیست. زیرا بسیاری از کشورها برای ثبت شرکت در آن کشور، سرمایه‌گذار را به شراکت با یک فرد محلی ملزم می‌کنند؛ اما در کشور ترکیه چنین قانون و اجباری وجود ندارد و شما به آسانی و حتی به صورت فردی می‌توانید برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید. برخی دیگر از مزایای ثبت شرکت در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • نزدیکی جغرافیایی به ایران و عدم نیاز به گرفتن ویزا
 • امکان افتتاح حساب بین‌المللی در ترکیه
 • دریافت مجوز کار در ترکیه
 • هزینه ثبت شرکت در ترکیه نسبت به کشورهای دیگر پایین است. ( حداقل 5 تا 8 هزار لیر برای ثبت شرکت و 10 هزار لیر سرمایه اولیه)
 • امکان ثبت شرکت به صورت غیر حضوری از ایران
 • می‌توانید بدون داشتن اقامت، شرکت خود را به ثبت برسانید.
 • امکان گرفتن اقامت دائم بعد از 5 سال فعالیت مداوم شرکت
 • اگر در ترکیه شرکتی را ثبت کرده باشید، به راحتی امور مربوط به خرید خانه، خرید ماشین و … را انجام داده و حتی می‌توانید از شرایط اقساطی نیز استفاده کنید.
 • با ثبت شرکت در ترکیه چون در راستای تولید و عرضه به این کشور فعالیت می‌کنید، از تسهیلات ویژه‌ای که مخصوص اتباع خارجی است، برخوردار می‌شوید که حتی شهروندان ترکیه از آن برخوردار نیستند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، از دیگر مزایای مهم ثبت شرکت در ترکیه، سهولت انجام آن و دریافت debit card است. شما بعد از دریافت شهروندی ترکیه ، credit card گرفته و هر مقدار پول که بخواهید می‌توانید در نقاط مختلف جهان جا به جا کنید.

معایب ثبت شرکت در ترکیه

هر کاری دارای معایب و مزایای خاص خود است و ثبت شرکت در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. لازم است شما برای تاسیس شرکتتان علاوه بر مزایا به معایب آن نیز توجه داشته باشید. زیرا توجه به معایب ثبت شرکت در ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است و پای سرمایه شما در میان است. اگر با آگاهی، حساسیت و دقت لازم قدم برندارید امکان از دست دادن سرمایه‌تان بسیار بالا است. توصیه می‌کنیم حتما از کارشناسان و متخصصان مجرب در این امر کمک بگیرید تا سرمایه‌گذاری امن و پرسودی داشته باشید. مشاوره رایگان الواپلای با بهترین کارشناسان با تجربه همیشه در کنار شما هستند تا تجربه‌ای پرسود و ایمن داشته باشید.

یکی از بزرگترین معایب ثبت شرکت در ترکیه، واریز یک چهارم سرمایه ثبت شرکت به حساب دولت از طریق یکی از بانک‌های ترکیه است. این مبلغ در حساب شما باقی می‌ماند و اگر به آن نیاز پیدا کنید و اختلالاتی پیش بیاید، می‌توانید آن را از حسابتان برداشت کنید. اما اگر با تایید اعتبارات به مشکل برخورد کنید، بازگردانی این مبلغ به حسابتان مشکل خواهد شد.

از اصلی‌ترین معایب ثبت شرکت در ترکیه، نرخ بالای فساد در آن است. طبق آمار سال 2015، ترکیه رتبه 66 دنیا در رابطه با میزان فساد را دارد. همچنین جایگاه کشور ترکیه در لیست FATF مناسب نبوده و جزء کشورهای با ریسک بالا قرار دارد. از دیگر معایب تاسیس شرکت، استخدام افراد مسلط به زبان ترکی یا کمک از مترجمان حرفه‌ای است. در کل برای اینکه بتوانید با ثبت شرکت در ترکیه به موفقیت دست پیدا کرده و سرمایه خود را افزایش دهید باید به 2 مورد زیر که هر کدام زیر مجموعه‌هایی هم دارند توجه زیادی داشته باشید:

 1. توجه به شاخص‌های اقتصادی کشور ترکیه
 • نرخ تورم: نرخ تورم در ترکیه در سال 2021 در حدود 14 درصد بوده که در مقایسه با کشورهای دیگر مقداری بالا است.
 • نرخ بیکاری: از مهمترین شاخص‌های اقتصادی، نرخ بیکاری هر کشوری است. ترکیه در این موضوع آمار رضایت‌بخشی نداشته است.
 • رشد اقتصادی: تا سال 2018 رشد اقتصادی ترکیه سیر صعودی داشته اما در سال 2021 افت کرده است. نرخ مالیات سالانه در ترکیه حدود 22 درصد است که به بالاترین حد ممکن رسیده و با تغییر قوانین، این نرخ دستخوش تغییرات خواهد شد.
 1. توجه به استانداردهای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه
 • نرخ کنترل فساد: مهمترین شاخص برای ثبت شرکت در ترکیه، نرخ کنترل فساد است. البته عملکرد کشور ترکیه در این زمینه، متوسط است.
 • نرخ مصادره اموال: این نرخ بین 1 تا 7 رتبه‌بندی می‌شود که هر اندازه نرخ مصادره اموال از طرف دولت بیشتر باشد، عدد آن هم بیشتر خواهد بود. کشور ترکیه دارای رتبه 5 بوده که نشان‌دهنده عملکرد ضعیف آن است.
 • کیفیت نظارت: کیفیت نظارت به معنای توانمندسازی بخش خصوصی و افراد غیر دولتی است. ترکیه در این بخش هم عملکرد رضایت‌بخشی نداشته است.

با توجه به معایب ثبت شرکت در ترکیه، نباید از حق گذشت چرا که مزایای ثبت شرکت در ترکیه نیز کم نیستند که در مطالب بالاتر به آن اشاره شد. همچنین شایان ذکر است که کشور ترکیه در سال 2021، سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را داشته است و شما با ثبت شرکت در ترکیه وارد یک اقتصاد آزاد و بازار جهانی می‌شوید.

اقامت ترکیه با ثبت شرکت در ترکیه

همانطور که گفته شد از مزایای ثبت شرکت در ترکیه، دریافت اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه است. این مجوز اقامت به دو صورت ارائه می‌شود:

اقامت موقت: شما بعد از راه اندازی یک شرکت یا کسب و کار در ترکیه، دارای مجوز اقامت موقت می‌شوید. اقامت شما هر سال تا 2 سال  قابل تمدید خواهد بود. برای اخذ اقامت موقت در ترکیه حتما نیازی نیست که کسب و کار شما فعال باشد بلکه ثبت رسمی شرکت در ترکیه برای دریافت مجوز اقامت موقت کفایت می‌کند.

اقامت دائم: اگر کسب و کار و شرکت شما تا 5 سال در ترکیه فعال باشد، می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید. در واقع به وسیله ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را داشته باشید. این موضوع در کمتر کشوری وجود دارد اما به همین سادگی هم نیست. علاوه بر 5 سال فعال بودن شرکتتان در ترکیه، باید حداقل 360 روز در این کشور اقامت داشته باشید، هیچ سوء پیشینه‌ای برای شما وجود نداشته باشد،حداقل میزان سرمایه شرکت شما 100 هزار لیر باشد و 5 ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کرده باشید ( البته این قانون اصلاحاتی داشته و قابل حل به روش‌های دیگر است).

اگر قصد کارآفرینی و ایجاد شرکت در یک کشور خارجی را دارید، تاسیس و ثبت شرکت در ترکیه بهترین گزینه است. اما این روش برای اخذ اقامت دائم و دریافت پاسپورت ترکیه مقرون به صرفه نیست. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات لازم جهت دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه از مشاوران و کارشناسان با تجربه الواپلای مشاوره بگیرید تا روشی به صرفه و متناسب با تخصص شما ارائه دهند.

 

سخن پایانی

اگر فقط دریافت اقامت برای شما اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم به جای ثبت شرکت به خرید ملک یا خانه در ترکیه بپردازید. زیرا از این طریق هم خانه‌ای برای سکونت در ترکیه دارید و هم می‌توانید به سرمایه‌گذاری در این کشور مشغول شوید. البته ثبت شرکت در ترکیه هم گزینه مناسبی است در صورتی که قصد شما فقط دریافت مجوز اقامت نبوده و بخواهید به تجارت و کارآفرینی بپردازید. در نتیجه باید به درستی و قانونی، قدم‎‌های اولیه را برداشته و اطلاعات مورد نیازتان را از قبل دریافت کرده باشید. پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران موسسه مهاجرتی الواپلای در ارتباط باشید. زیرا مشاوران و کارشناسان این مجموعه با سابقه و تجربه فراوانی که در این حوزه دارند، می‌توانند در تمام مراحل ثبت شرکت در ترکیه همراه شما بوده و با بالاترین کیفیت، تمام امور را به انجام برسانند.

 

سوالات متداول در مورد ثبت شرکت در ترکیه

حداقل هزینه برای ثبت شرکت در ترکیه در سال 2022 چقدر است؟

برای ثبت شرکت در ترکیه به حداقل 5 تا 7 هزار لیر نیاز دارید البته سرمایه اولیه شرکت خود را نیز در نظر داشته باشید. همچنین دستمزد ماهانه حسابدار (محاسبه‌چی) را نیز باید به هزینه‌ها اضافه کنید. برای کسب اطلاعات به روز و هزینه‌ها با ما در تماس باشید.

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه حدود یک هفته است.

آیا دریافت اقامت و حق شهروندی از طریق ثبت شرکت در ترکیه امکان‌پذیر است؟

بله شما با ثبت شرکت در ترکیه و دریافت مجوز کار، در ابتدا 1 سال اقامت ترکیه را می‌گیرید و در صورت فعال بودن شرکتتان تا 5 سال می‌توانید شهروندی ترکیه و اقامت دائم خود و خانواده‌تان را دریافت کنید.

آیا با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانم نیروهای خارجی را به کار بگیرم؟

بله امکان استخدام نیروی خارجی و غیر ترک هم وجود دارد اما به ازای هر نیروی کار خارجی باید 5 نیروی کار ترک هم استخدام کنید.

آیا به تنهایی می‌توانم برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنم؟

اگر دانش و آگاهی لازم در زمینه ثبت شرکت در ترکیه و قوانین آن را دارید، به راحتی می‌توانید برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایید. اما بهتر است برای اطمینان و جلوگیری از شکست سرمایه‌گذاری و از دست دادن سرمایه خود، از مشاورین و متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 1 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .