whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  30 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  0

مزایای خرید ملک در ترکیه و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید

با خرید خانه در ترکیه، شما می‌توانید از تجربه زندگی در کشوری دارای فرهنگ و تاریخ بسیار غنی، شرایط اقتصادی نسبتاً پایدار و توسعه شهری رو به رشد بهره‌مند شوید. همچنین، با توجه به این که ترکیه یکی از کشورهای پرجمعیت در منطقه خود است، با خرید خانه در این کشور از فرصت‌های شغلی و تجاری بسیاری بهره‌مند خواهید شد و می‌توانید به راحتی با افراد محلی در ارتباط باشید. شهر استانبول حدود هفت برابر تهران وسعت دارد و به دلیل توریستی بودن، دارای اقتصاد بسیار خوبی است. به طوری که به راحتی می‌توانید در کنار محل زندگی خود، شغل مناسبی پیدا کنید.

جالب است بدانید این شهر یک شهر شبانه‌روزی است؛ به این معنا که زندگی در شب نیز به اندازه روز جریان دارد. باتوجه به اینکه قیمت ملک در استانبول نسبت به شهرهای دیگر ترکیه بالاتر است؛ اما دولت ترکیه برای خرید خانه و سرمایه‌گذاری در این کشور، امکانات و تسهیلات ویژه‌ای برای اتباع خارجی در نظر گرفته است. به همین دلیل آمار بالایی از خرید ملک در ترکیه در سال‌های اخیر به ایرانیان اختصاص دارد. اگر شما هم قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، ابتدا در مورد مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه تحقیق کرده و همچنین اهداف خود را از خرید ملک در ترکیه مشخص کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

 

هدف از خرید ملک در ترکیه

افراد با انگیزه‌های مختلف برای خرید خانه در ترکیه اقدام می‌کنند. برخی افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار ملکی ترکیه بوده یا به دنبال خرید و سرمایه‌گذاری در ملک‌هایی هستند که در آینده قیمت آن‌ها افزایش خواهد یافت. در حالی که برخی دیگر به دنبال خرید ملک در ترکیه به عنوان مکانی برای زندگی، تعطیلات و بهبود کیفیت زندگی خود خواهند بود.

از این رو شما هم باید هدف خود را از خرید ملک در ترکیه مشخص کنید؛ زیرا برای هر هدفی، توصیه‌های جداگانه کاربردی و مؤثرتری وجود دارد. اگر برای سرمایه‌گذاری ملک می‌خرید، استانبول و آنکارا بهترین و سودآورترین شهرها برای سرمایه‌گذاری هستند؛ اما اگر برای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه بدنبال خرید خانه هستید، باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار برای خرید ملک به فروشنده پرداخت کنید. در ادامه تمام نکات مهم هنگام خرید خانه و ملک در ترکیه و مزایای خرید ملک در ترکیه را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای خرید ملک در ترکیه

همانطور که گفته شد در سال‌های اخیر خرید ملک و خانه در ترکیه توسط ایرانیان افزایش پیدا کرده است. یکی از دلایل علاقه‌مندی ایرانیان برای خرید خانه در ترکیه، نزدیکی ایران و ترکیه با فاصله پروازی ۳ ساعته است. همچنین با خرید خانه در این کشور، اقامت ترکیه را برای خود و خانواده دریافت کرده و تحت شرایط خاصی می‌توانید شهروندی ترکیه و پاسپورت آن را نیز اخذ کنید. با پاسپورت ترکیه می‌توانید به ۷۱ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. برخی از مهمترین مزایای خرید ملک در ترکیه عبارتند از:

 1. امکان خرید املاک ارزنده و ارزان در ترکیه

در ترکیه، بازار ملکی بسیار گسترده و گوناگون است و امکان خرید املاک ارزان یا ارزشمند در این کشور وجود دارد. برخی از مناطق در ترکیه مانند استانبول، آنتالیا، بودروم و الانیا به عنوان مناطقی با بازار ملکی مناسب و ارزنده شناخته می‌شوند؛ بطوریکه در این مناطق، می‌توانید به راحتی املاکی با ارزش بالا و قیمتی نسبتاً مناسب پیدا کنید. درواقع شما به راحتی می‌توانید با پول رهن یک خانه در تهران، ملک و خانه‌ای شیک در ترکیه خریداری نمایید. بازار ترکیه برای خرید ملک نسبت به ایران مناسب‌تر است.

 1. سرمایه‌گذاری در ملک

یکی دیگر از مزایای خرید خانه در ترکیه، سرمایه‌گذاری و دریافت ارزش افزوده است. با توجه به رشد چشمگیر بازار ملکی در ترکیه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانید به سود بسیار بالایی در این سرمایه‌گذاری بدست آورید. البته به خاطر داشته باشید که اگر با مشاوره درست در شهر و محله مناسبی برای خرید خانه در ترکیه اقدام کرده باشید، این سرمایه‌گذاری برای شما سودآور بوده و امکان افزایش سرمایه شما وجود خواهد داشت.

 1. اخذ اقامت ترکیه

از اصلی‌ترین مزایای خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه است. شما با خرید ملک با هر مبلغی قادر به دریافت اقامت موقت ترکیه خواهید بود. اصطلاحا به این نوع اقامت، اقامت تاشینماز می‌گویند. برای دریافت شهروندی و پاسپورت شرایط و قوانین متفاوت و سخت‌تر بوده اما امکان‌پذیر است. شما باید ملکی که حداقل ۲۵۰ هزار دلار ارزش داشته باشد (در محله‌هایی که سقف خرید ملک برای اتباع خارجی برای دریافت پاسپورت پر نشده باشد) خریداری کنید. اگر ملک تا سه دست قبل توسط افراد خارجی (غیر ترک) خرید و فروش نشده باشد می‌توانید ظرف مدت ۳ ماه حق شهروندی و پاسپورت خود را دریافت کنید. البته راه‌های دیگری با شرایط و قوانین متفاوتی نیز برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه در ترکیه وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران الواپلای در ارتباط باشید.

 1. شرایط زندگی و کار در ترکیه

نزدیکی تمدن و فرهنگ مردم ایران و ترکیه باعث شده که کشور ترکیه به محل مناسبی برای مهاجرت و محل زندگی ایرانیان تبدیل شود. همچنین هزینه زندگی در ترکیه بسیار مناسب است و اگر اجازه کار در ترکیه را هم گرفته باشید و بتوانید درآمدی کسب کنید، حتما زندگی خوبی را در این کشور همسایه تجربه خواهید کرد.

 1. امکانات گسترده در کشور ترکیه

در کشور ترکیه، امکانات و جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد. به راحتی می‌توانید از این امکانات و مراکز تفریحی در شهرهای مختلف ترکیه به خصوص استانبول استفاده کرده و روزهای شادی را برای خود و خانواده خود فراهم آورده و لذت ببرید.

 

4. شرایط زندگی و کار در ترکیه

 

معایب خرید ملک در ترکیه

همانند هر سرمایه‌گذاری، خرید ملک در ترکیه نیز دارای معایبی بوده که بهتر است قبل از هر تصمیمی به آن‌ها توجه کنید. با بررسی این معایب و مزایای خرید ملک در ترکیه خواهید توانست بهترین تصمیم را گرفته و تجربه خوبی داشته باشید و از خطرات خرید ملک در ترکیه در امان باشید. البته این مواردی که ذکر خواهیم کرد را نمیتوان به طور قطع جزء معایب خرید ملک در ترکیه بیان کرد بلکه نکاتی هستند که باید هنگام خرید خانه در ترکیه به آن‌ها هم توجه داشته باشید:

 1. مالیات و هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه

علاوه بر هزینه خرید ملک در ترکیه باید هزینه‌های دیگری را نیز در نظر داشته باشید. این هزینه‌ها در کشور ایران هم وجود دارند. هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه عبارتند از:

 • هزینه انتقال سند (۲ تا ۳ درصد از مبلغ کل ملک خریداری شده)
 • هزینه بیمه ( با توجه به سن به ازاء هر نفر ۳۰۰ تا ۸۰۰ لیر)
 • هزینه محضری کردن کپی هر پاسپورت (۲۰۰ لیر)
 • عوارض شهرداری ( ۲ تا ۳ درصد از مبلغ کل ملک خریداری شده)
 • پول خاک ( ۸۹ لیر به ازای هر نفر + ۸۰ دلار)
 • کمیسیون بنگاه (۳ تا ۵ درصد از مبلغ کل ملک خریداری شده)

 

 1. ریسک‌های ابطال قرارداد

تحت شرایط خاصی امکان ابطال خرید ملک در ترکیه وجود دارد. در نتیجه هنگام خرید خانه در ترکیه به این نکات توجه کنید تا با مشکل مواجه نشوید:

 • اگر ملکی که خریداری کرده‌اید مورد تایید سازمان‌ها و وزارت‌های مربوطه نباشد.
 • اگر زمینی خریداری کرده باشید و بعد از ۲ سال هنوز به ساخت و ساز آن نپرداخته باشید.
 • هنگام خرید ملک در ترکیه باید مجوز پایان کار به اداره مورد نظر ارائه شود.
 • در صورتی که ملکی که خریداری کرده‌اید، قوانین حاکم بر ترکیه را نقض کند.

با توجه به مطالب گفته شده توصیه می‌کنیم هنگام خرید خانه در ترکیه از مشاوران حرفه‌ای الواپلای مشاوره بگیرید تا از ریسک‌های کلاهبرداری در امان باشید.

 

نکات مهم هنگام خرید خانه در ترکیه

 

نکات مهم هنگام خرید خانه در ترکیه

با توجه به افزایش خرید خانه در ترکیه، افرادی سودجو از این فرصت استفاده کرده و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. بنابراین رعایت یکسری نکات و داشتن اطلاعات لازم و کافی در زمینه خرید ملک در ترکیه از اهمیت زیادی برای شما برخوردار است تا سرمایه خود را از دست ندهید. برخی از این نکات مهم که هنگام خرید خانه در ترکیه باید بدانید شامل موارد زیر است:

 • شرکت و املاکی که خانه را از آن‌ها خریداری می‌کنید دارای مجوز رسمی دولت ترکیه باشند.
 • قبل از انتقال هر گونه وجه برای خرید ملک در ترکیه، استعلام لازم را در مورد بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت‌های قانونی و … انجام دهید. به عبارتی ملک خریداری شده به دولت، بانک و اداره مالیات بدهکار نباشد. می‌توانید استعلام این موارد را با مراجعه به اداره تاپو به دست آورید.
 • اتباع خارجی از پرداخت هزینه مالیات ملک معاف هستند.
 • ملک خریداری شده دارای سند رسمی معتبر ترکیه یعنی تاپو باشد و در اداره تاپو به ثبت رسمی رسیده باشد. این ملک باید از یک شخص ترک خریداری شود تا بتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.
 • اگر ملک در حال ساخت است و پیش خرید شده است باید دارای سند رسمی باشد.
 • اگر برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملک کرده‌اید، ارزش ملک خریداری شده باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد.
 • توجه داشته باشید که با یک سند به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار، تنها یک نفر و اعضای خانواده با سن زیر ۱۸ سال می‌توانند برای دریافت شهروندی درخواست بدهند. یعنی به ازای هر فرد بالغ و بالای ۱۸ سال باید ۲۵۰ هزار دلار برای خرید ملک و از حساب شخص متقاضی برای فروشنده واریز شود.
 • دریافت شهروندی ترکیه با سند یک ملک برای چند نفر امکان‌پذیر است اما به شرطی که هر کدام از شرکا، ۲۵۰ هزار دلار از حساب‌های جداگانه و به اسم خود به حساب فروشنده پرداخت کرده باشند. به طور مثال اگر ارزش ملکی در ترکیه ۵۰۰ هزار دلار باشد، دو نفر می‌توانند با پرداخت جداگانه ۲۵۰ هزار دلار از حساب خود به حساب فروشنده، دو سند برای یک ملک بگیرند و درخواست شهروندی خود را به صورت جداگانه ثبت کنند.
 • مبلغ ملک فقط از حساب متقاضی اصلی به حساب فروشنده ملک پرداخت شود.
 • اگر کفالت والدین خود یا یکی از آن‌ها را بر عهده دارید می‌توانید با سند یک ملک مشترک برای دریافت اقامت اقدام کنید. باید مدارک رسمی و معتبر از ایران مانند مدارک کفالت بهزیستی تهیه کرده و ترجمه کرده و به سفارت یا اداره مهاجرت ترکیه ببرید.
 • از خرید خانه وام‌دار در ترکیه پرهیز کنید.

در نظر داشتن فاصله مراکز درمانی و مراکز خرید با خانه‌ای که خریداری می‌کنید.

 

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

با توجه به معایب و مزایای خرید ملک در ترکیه که به آن‌ها اشاره کردیم، محدودیت‌هایی نیز برای خرید خانه در ترکیه وجود دارد. هریک از اتباع خارجی تا ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را می‌توانند خریداری کنند. اما فقط حق خرید تا ۱۰ درصد املاک هر شهر یا ناحیه را دارند. همچنین هیچ کدام از اتباع خارجی نمی‌توانند اراضی واقع در مناطق امنیتی و نظامی ترکیه را خریداری کنند. هیچگونه محدودیتی برای شما در زمینه درخواست اعتبارات از موسسات مالی و بانک‌ها وجود ندارد. اما پیشنهاد می‌کنیم به صورت نقد خرید خود را انجام دهید تا بتوانید از مزایای خرید ملک در ترکیه بهره‌مند شوید.

در صورتی که با خرید ملک، قوانین ترکیه را زیر پا بگذارید یا ملک خریداری شده توسط شما مورد تایید مراجع و ارگان‌های مربوطه نباشد، خرید ملک شما در ترکیه لغو خواهد شد. همچنین اگر پایان کار طبق برنامه‌های مصوب قبلی وزارت، اعلام نشود و یا اتمام پروژه و ساخت ملک در مدت زمان تعیین شده به وزارتخانه اعلام نگردد، دولت می‌تواند خرید ملک توسط اتباع خارجی را لغو کند. بنابراین با کسب اطلاعات کامل و مشاوره با کارشناسان متخصص در این زمینه برای خرید خانه در ترکیه و سرمایه‌گذاری اقدام کنید.

 

سوالات متداول در مورد شرایط و مزایای خرید ملک در ترکیه

سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه در سال 2023 چقدر است؟

قیمت خانه در ترکیه به متراژ، موقعیت جغرافیایی ملک و قدمت ساخت ملک بستگی دارد. حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه، ۲۵۰ هزار دلار است البته به غیر از هزینه‌های جانبی که در مطالب بالاتر به آن‌ها اشاره شد. همچنین همواره قوانین و ضوابط برای اتباع در حال تغییر است.

آیا خرید خانه در ترکیه برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

از مزایای خرید ملک در ترکیه می‌توان به جنبه سرمایه‌گذاری آن اشاره کرد. طبق آمار رسمی UNA، ترکیه دومین کشور دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری خارجی در آسیا است. بنابراین علاوه بر دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه مانند دریافت اقامت و شهروندی ترکیه، جنبه سرمایه‌گذاری آن نیز قابل تامل است به شرطی که در منطقه مناسب و با آگاهی سرمایه‌گذاری را انجام دهید.

اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک چگونه است؟

همانطور که گفته شد یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه، دریافت شهروندی ترکیه است. البته ارزش ملک خریداری شده باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد.

آیا برای خرید ملک در ترکیه به وکیل یا نماینده نیاز است؟

شما به عنوان یک فرد خارجی در ترکیه با تمام قوانین، شرایط، ضوابط و اصطلاحات خرید ملک در ترکیه آشنایی کامل ندارید. همچنین این شرایط و قوانین مدام در حال تغییر و به روزرسانی هستند. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم برای حفظ سرمایه خود و داشتن یک سرمایه‌گذاری ایمن از یک وکیل با تجربه یا کارشناسان مجرب و معتمد الواپلای مشاوره و راهنمایی بگیرید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .