whatsapp
الو اپلای
همه چیز در مورد آک بانک ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 آبان 1400

تعداد نظرات :  7

همه چیز در مورد آک بانک ترکیه

پس از مهاجرت به ترکیه آشنایی با بانکهای این کشور برای شما اهمیت بسیاری خواهد داشت. از جمله برترین بانکهای ترکیه آک بانک است. این بانک یک بانک خصوصی است که در سال 1948 در شهر آدانا و با حضور حاجی عمر صابانجی (که از ثروتمندترین و شناخته شده ترین تاجران ترکیه است) و چند نفر دیگر از تاجران بزرگ ، جهت حمایت مالی پنبه کاران آدانا و کایسری تاسیس شد و اکنون با 94 میلیارد دلار سرمایه ی فعال به یکی از بزرگ ترین بانکهای ترکیه تبدیل شده است.

پس از جنگ جهانی دوم، حاجی عمر صابانجی به همراه برادران ساپمازو چهار نفر از صاحبان صنایع منسوجات ملی آدانا، تصمیم به تاسیس این بانک گرفتند. هدف آنها حمایت مالی از پنبه کاران منطقه بود. همه این افراد تاجران شهر کایسری بودند که در آدانا زندگی می کردند.

به این ترتیب نام بانک تازه تاسیس را بانک آدانا – کایسری گذاشتند که پس از آن باتوجه به حرف اول این دو شهر به نام «آک بانک» شناخته شد.

این بانک که با یک شعبه و در یک منطقه تاسیس شده بود، در زمان تاسیس خود از میان چهار بانک بزرگ فعال در ترکیه، کوچکترین آنها به حساب می آمد.

هر کدام از موسسان بانک صاحب 15 درصد سهام بودند و باقیمانده سهام را به تاجران و سرمایه داران صاحب نام آدانا و استانبول فروختند. با فروش این سهام 83 نفر جزوسهامداران این بانک گشتند.

در سال 1998 پس از عرضه ی عمومی 51 درصد سهام، این بانک به نام رسید سپرده گذاری آمریکا ( American Depository Receipt (ADR در خارج از کشورشناخته شد.

آک بانک

آک بانک در سال 2017 در تحقیقی که با عنوان « با ارزشترین 500 بانک جهان» از طرف Brand Finance تهیه شده بود، 6 بار با ارزش ترین بانک ترکیه خوانده شد. این بانک با این ارزش خود توانست از بین 500 بانک برتر جهانی در رتبه ی 94 قرارگیرد.

آک بانک در سال 2018 نیز در رتبه بندی برند فینانس توانست برای هفتمین بار رتبه ی اولین بانک ترکیه را از آن خود کند. همچنین در این سال توانست جایزه با ارزش Euromoney را نیز از آن خود کند.
با توجه به جایگاه این بانک در رتبه بندی جهانی و در میان بانکهای ترکیه، افتتاح حساب بین المللی در ترکیه را می توانید در این بانک انجام دهید.

شعب آک بانک ترکیه

اولین شعبه ی آک بانک در استانبول در سال 1950 افتتاح شد و درسال 1954 مدیریت کل این بانک در استانبول مستقر گردید.

این بانک در سراسر ترکیه دارای 21 شعبه ی منطقه ای می باشد. 770 شعبه و بیش از 12000 پرسنل دارد. آک بانک خدمات دهی به 18 میلیون مشتری خود را علاوه بر بانکداری سنتی از راههای بانکداری الکترونیکی، تلفن بانک ، مرکزتماس، 5000 خودپرداز، بیش از 600 هزارترمینال مرکز خرید و دیگر کانالهای تکنولوژی برتر ارائه می دهد.

پس از مهاجرت به ترکیه می توانید از خدمات این بانک که محدوده ی زمانی و مکانی برای فعالیتهای بانکی ندارد، بهره ببرید.

آک بانک که با سرمایه گذاری بر تکنولوژیهای جدید، بانکداری آینده را به امروز منتقل کرده است؛ در آستانه ی 70 سالگی خود، تا پایان سال 2019 این بانکداری مدرن را در 314 شعبه ی خود راه اندازی کرده است.

شعب آک بانک ترکیه

آک بانک برای دستیابی به برترین تکنولوژیها در خدمات بانکی در سال 2016 مرکز ابداعات آک بانک «آزمایشگاه آک بانک»، را تاسیس کرد.

این آزمایشگاه ، برای توسعه پروژه های نوآورانه برای نیازهای واحدهای تجاری و دستیابی به هدف تجربه مشتری مداری بی نقص که با راه حل های مالی اثبات شده جهانی سازگاری داشته باشد، تلاش می نماید.

این بانک با هدف ابداع راه حل برای مشتریان، با نوآوری های تکنولوژیکی در سال 2018 فناوری تشخیص چهره برای ورود به همراه بانک آک بانک و پرداخت قبوض از طریق تلفن همراه واتوماسیون فرایند روباتیک رابرنامه ریزی کرد.

به علاوه آک بانک با قراردادی که با شرکت ریپل Ripple بست توانست اولین بانک ترکیه باشد که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین Blockchain کارکردهایی نظیر نقل و انتقال بین المللی پول را که دارای ارزش والایی است ، به انجام رساند.

اگر به دنبال افتتاح حساب بین المللی در ترکیه می باشید، این ویژگی آک بانک برای شما جذاب خواهد بود.

برای احتیاجات مالی جوانانی که مشتری آک بانک نیستند؛ نرم افزار موبایل پرداخت آک بانک و کارتهای دارای امتیاز پیش پرداخت از راه حلهای سریع و خلاقانه ی آک بانک می باشد.
آدرس سایت آک بانک:  http://www.akbank.com

موسسات وابسته به آک بانک ترکیه

علاوه بر بانکداری سنتی، این بانک با تاسیس موسسات وابسته به بانک، خدمات مالی در بازار سرمایه ، خدمات سرمایه گذاری و دیگر فعالیتهای اقتصادی را نیز در مرکز توجه قرار داده است. آک بانک 5 موسسه ی وابسته دارد.

موسسه ی لیزینگ آک بانک (موسسه ی اجاره ی مالی) Ak Finansal Kiralama A.Ş در سال 1988 تاسیس شد و در سال 2005 از طرف آک بانک خریداری شد و زیرمجموعه ی آک بانک گردید.

این شرکت برای تمام فعالان در محدوده ی لیزینگ، مشاوره وارائه ی راه حل و حمایت از عملیاتهای اقتصادی را دردستور کار دارد.

موسسه ی اوراق بهادار سرمایه گذاری آک بانک Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş در سال 1996 تاسیس شد و به مشتریان خارجی و داخلی خود در همه ی امور مالی، مشاوره داده با گزارشهای تحلیلی خود از امور مالی، تصمیم گیری را برای مشتریان خود آسان تر می نماید.

این موسسه برای سهولت دستیابی شرکتهای آمریکایی برای سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه ترکیه، در سال 2009 با شرکت آمریکایی Murphy & Durie L.P یک توافق نامه همکاری استراتژیک امضاء نمود.

موسسات وابسته به آک بانک ترکیه

موسسه ی مدیریت نمونه کارهای آک بانک Ak Portföy Yönetimi A.Ş ، که در سال 2000 تاسیس شد، برای مدیریت اقدامات اقتصادی و سرمایه گذاری های افراد حقیقی و حقوقی، تاسیس شد.

تمام سهام این موسسه متعلق به آک بانک بوده و با دیگر موسسات این بانک ونهادهای سرمایه گذاری AvivaSA همکاری می نماید. موسسه ی ن.و آک بانک Akbank N.V در سال 2012 با آک بانک شعبه ی آلمان ادغام شد.

آک بانک شعبه آلمان Akbank AG صد درصد متعلق به آک بانک می باشد و خدمات نهادی بانکداری را در آلمان انجام می دهد. آک بانک شعبه ی دبی Akbank Dubai Limited در سال 2009 در مرکز بین المللی امور مالی دبی افتتاح شد.

فعالیت در مورد کارگزاری برای ادغام ، احاله های عمومی و ثبت لیست شرکتهای ترکیه در صرافی های مختلف را به انجام می رساند. همچنین این موسسه ،خدمات کارگزاری و مشاوره ای در زمینه تأمین مالی پروژه و فعالیت های بانکی خصوصی ارائه می دهد.

این بانک یکی از حامیان هنر معاصر در ترکیه بوده، در حوزه های موسیقی جاز، تئاتر و هنرهای معاصر دیگر سرمایه گذاری های وسیعی انجام داده، علاوه بر سرمایه گذاری های مربوط به هنر و فرهنگ، این بانک برای حمایت از محیط زیست نیزاز طرحهای بسیاری حمایت کرده است.

آک بانک پس از تصمیم به افزایش سرمایه در سال 2018، با قدرت بیشتری وارد میدان رقابت گردید. بر اساس این تصمیم تا پایان سال 2019 ، حدود 210 میلیون دلار آمریکا ، سرمایه ی خارجی وارد کشور شد.

اسناد سهام آک بانک که 51.2 درصد آن به عموم عرضه می شود، در سازمان بورس استانبول در حال خرید و فروش است.

در خارج از کشور نیز گواهینامه های ADR (رسید سپرده گذاری آمریکا) این بانک در بازارهای OTC ایالات متحده ی آمریکا، در حال خرید و فروش است. آک بانک در پایان سال 2019، دارای ارزشی معادل 7.1 میلیارد دلار بود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 4 رای

 • محمد رضا چراغی نظری

  1402-08-16 در 1:44 ب.ظ

  من ۲۵ سال پیش در بانک شما حساب داشتم و تا امروز مراجعه نکردم به بانک شما ؟آیا من میتونم به پولم برسم ؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-27 در 11:06 ق.ظ

   سلام
   باید حضوری به شعبه ای که افتتاح حساب کردید مراجعه کنید.

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-27 در 12:26 ق.ظ

   سلام
   باید حضوری به شعبه ای که حساب باز کردید یا شعبات مرکزی مراجعه کنید.

 • برنا

  1402-07-05 در 11:01 ق.ظ

  سلام وقت بخیر لطفاً بفرمایید آک بانک برای ایرانیان که پاسپورت ترکیه ندارن و دارای کیملیک و اجازه اقامت از طریق خرید املاک بالای یکصد هزار دلار میباشند حساب باز مینماید یا خیر ؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-09-07 در 8:15 ب.ظ

   سلام
   خیر متاسفانه

 • گلاب دین استانکزی

  1401-01-18 در 10:37 ق.ظ

  سلام محترم یک معلومات بدهید از امریکا به Ak Bankترکیه پول حواله شده و شما هم پول را تائید کردین و من به شما ایمیل هم دادم شما گفتین ماستر کارت ارسال کنید تا ما به شما یک حساب در ترکیه باز کنیم ولی جوابی به دستم نیومد میشه به من کمک کنید چون چند روزی من اطلاعی از شما ندارم با معزرت

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-20 در 10:46 ق.ظ

   سلام
   ما به شما گفتیم؟
   مگر ما آک بانک هستیم جناب
   ببینید با کجا صحبت کردید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .