whatsapp
الو اپلای
نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  1 اسفند 1402

تعداد نظرات :  33

نرخ سود بانکی ترکیه در سال 2024

سپرده بانکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است که از طریق آن می‌توان سود بانکی دریافت کرد. نرخ سود بانکی ترکیه در سال 2024 بسیار پرنوسان بوده و با توجه به سیاست‌های جدید دولت که به دنبال کاهش نرخ بهره بانک‌ها هست، نسبت به سال قبل با افزایش چند درصدی روبرو شد و به  45درصد افزایش یافت. البته این افزایش نرخ سود بانکی در ترکیه علاوه بر لیر در سپرده‌های دلار و یورو نیز قابل مشاهده خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ سود بانکی دلار در ترکیه و اینکه سود بانکی در ترکیه چقدر است در ادامه مطلب با الواپلای همراه باشید.

میزان سود سپرده بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2024 با توجه به سیاست‌های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمامی بانک‌های دولتی و همچنین بانک‌های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه هستند و در صورتیکه نرخ بانکی تغییر پیدا کند، تمام بانک های ترکیه دستخوش تغییر خواهند شد. اما پاسخ این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می‌دهد، می‌توان به بانک زراعت اشاره کرد؛ چراکه ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را خواهند داشت.

میزان سود سپرده بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

میزان سود بانکی در بانک زراعت ترکیه نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال 2024 45 درصد برای سپرده‌ها خواهد بود. توجه داشته باشید که نرخ این سود سالانه است. در بانک زراعت برای سپرده گذاری می‌توانید قراردادهای روزشمار، ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله امضا کنید و بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانکی زراعت بانک ترکیه هر ۳۰ روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

نرخ سود بانکی در واکیف بانک ترکیه

واکیف بانک از دیگر بانک‌های پیشرو در ترکیه بوده که در حوزه‌های مالی علاوه بر بانکداری تجاری و زراعی در حوزه‌های بانکداری شخصی، بانکداری سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه، تامین مالی تجارت داخلی و خارجی کشور ترکیه خدمات جامعی ارائه می‌دهد. حداقل نرخ سود بانکی واکیف بانک نیز همانند زراعت بانک 47درصد بوده و برای سپرده‌گذاری یا افتتاح حساب واکیف بانک لازم است تا در شعب بانک حضور داشته باشید.

افتتاح حساب در ترکیه

 

نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که محاسبه سود بانکی در ترکیه به چه صورت است و در پایان ماه چگونه به حساب شما واریز خواهد شد؛ به عنوان مثال در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت ۱۰ درصد باشد. در این حالت کمترین مانده شما در طی یک ماه (۳۰ روز ) محاسبه شده و سپس عدد به دست آمده را در ۱۰ درصد ضرب کرده و مجموع آن را تقسیم بر ۳۶۵ روز خواهند کرد. این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

تفاوت سود شناور با سود ثابت

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه، ممکن است مبلغ پرداختی بانک بابت سود با ماه دیگر متفاوت باشد؛ به عنوان مثال برای یک ماه ۱۲ درصد و ماه دیگر ۱۸ درصد در نظر گرفته شود. اما در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک، سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق می‌گیرد. قراردادهای بانک ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله هستند و معمولاً حساب ثابت ۶ ماهه متقاضی بیشتری دارد.

نکات مهم دریافت سود بانکی ترکیه

درصورتیکه قبل از زمان تعیین شده اقدام به برداشت از حساب خود نمایید یا اصل وجه را از بانک مورد نظر درخواست کنید بانک می‌تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرده و ضرر و زیان را از حساب شما کسر کند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم پیش از هر تصمیمی در مورد مدت زمان سپرده گذاری تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهید و از متخصصین این حوزه مشاوره بگیرید.

 

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

 

مزایای سرمایه گذاری با سپرده بانکی در ترکیه

از نقاط قوت بانک‌های ترکیه که برای ایرانیان بسیار جذاب بوده، سپرده گذاری‌های ارزی است؛ اگر دلار در بانک بگذارید، زمان برداشت هم از بانک دلار دریافت خواهید کرد و همچنین برای یورو نیز به همین صورت خواهد بود. این در حالی است که بسیاری از افراد در بانک‌های ایرانی بر سر این موضوع دچار مشکل شده‌اند، یعنی در زمان سپرده گذاری به دلار در بانک قرارداد بسته‌اند و به دلیل نوسانات شدید ارز و همچنین افت ارزش ریال در برابر دلار در زمان تحویل به نرخ دولتی ریال دریافت کرده‌اند.

به همین دلیل با وجود کاهش نرخ بهره همچنان سپرده گذاری و دریافت سود بانکی در ترکیه برای ایرانیان و برای بسیاری از اتباع کشورهای خارجی جذاب است. ترکیه همانند سال‌های قبل جزء کشورهایی بوده که تلاش کرده بیشترین جذب سرمایه‌گذار خارجی را داشته باشد و در این زمینه نیز موفق بوده و با توجه به سیاست‌های حمایتی دولت از سرمایه‌گذاران خارجی این مسیر را برای اتباع خارجی هموار کرده است.

گرچه نرخ سود سپرده دلاری در ترکیه کاهش پیدا کرد ولیکن دولت توانست بسته‌های حمایتی خود را ارائه نماید. در صورتی که اتباع خارجی یا حتی اتباع ترک سپرده‌های خود را به صورت لیر در بانک‌ها قرار دهند، دولت ترکیه تضمین خواهد داد در صورت افت ارزش لیر و ضرر به متقاضیان و سپرده‌گذاران این خسارت را جبران نماید. کارشناسان حوزه اقتصاد معتقد هستند این امر می‌تواند یکی از مهم‌ترین گام‌های دولت ترکیه برای کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به دلار باشد و در صورت موفقیت نیز نقطه عطفی در تاریخ اقتصاد این کشور خواهد بود.

حال که با نرخ سود بانک‌های ترکیه، مزایا و نکات مهم آن آشنا شدید برای سپرده‌گذاری در ابتدا لازم هست حساب بانکی در ترکیه افتتاح کنید. در ادامه به توضیحاتی پیرامون افتتاح حساب در ترکیه می‌پردازیم:

شرایط افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما به عنوان اتباع کشور خارجی در ترکیه حضور داشته باشید حتی اگر موفق به اخذ اقامت توریستی یکساله ترکیه نشده باشید می‌توانید با در دست داشتن پاسپورت خود و به دنبال آن طی کردن مراحل در بانک زراعت ترکیه حساب ارزی لیر، دلار و یورو افتتاح نمایید. افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان بدون اقامت فقط در بانک زراعت امکان‌پذیر است؛ اما افرادی که دارای کیملیک کارت هستند می‌توانند از خدمات بانک‌های دیگر نیز استفاده کنند.

ایش بانک ترکیه از بانک های خصوصی این کشور است که با داشتن کارت اقامت و اجاه نامه نوتر دار خود می‌توانید در برخی از شعبات آن اقدام به افتتاح حساب کنید. علاوه بر آن فینانس بانک نیز بدون اقامت یا اجازه کار هیچگونه خدماتی به اتباع خارجی ارائه نمی‌دهد. البته اگر فردی در یک شرکت یا موسسه‌ای در ترکیه مشغول به کار باشد (در صورت برخورداری از مجوز رسمی کار) می‌تواند از خدمات افتتاح حساب ایش بانک یا فینانس بانک استفاده کند.

همچنین افرادی که موفق به اخذ شهروندی در ترکیه یا حتی موفق به اخذ اقامت دائم ترکیه شده باشند بدون محدودیت می‌توانند در بانک‌های ترکیه حساب باز کنند. نرخ سود بانکی در ترکیه در تمام این بانک‌ها تقریبا به یک نحو محاسبه شده یعنی تمام بانک‌های ترکیه چه دولتی و چه خصوصی موظف هستند از بانک مرکزی ترکیه تبعیت نمایند.

 

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

مزایای افتتاح حساب در ترکیه

اگر از طریق خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ شهروندی شده باشید هیچ محدودیتی در سیستم بانکداری ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت. شما براحتی می‌توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده و از تسهیلات بانک‌‌های ترکیه نیز استفاده کنید. درواقع به عنوان شهروند ترک حواله‌های سوئیفت برای شما باز خواهد بود و قادر هستید بدون هیچ مشکلی با دنیا تبادلات تجاری و مالی داشته باشید.

البته به دلیل تحریم‌ها ارسال پول به صورت سوئیفت برای ایرانیان در همه جای دنیا ممکن نیست ولی به غیر از این مورد شما می‌توانید از تمامی امکانات ویزا کارت و مستر کارت بانک زراعت ترکیه در سراسر دنیا که به سیستم بانکداری جهانی متصل هستند بهرمند شوید.

از دیگر مزیت‌ افتتاح حساب در ترکیه، استفاده از حساب‌های ارزی دلاری و یورو و همچنین برخورداری از ایبان(IBAN) یا همان شماره شبا بین‌المللی است. همچنین شما به عنوان تبعه خارجی می‌توانید درخواست ویزاکارت و مسترکارت از نوع دبیت و کردیت دهید. میزان حداقل دپوزیت برای افتتاح حساب‌های دبیت مبلغ ۱۰ هزار لیر، حساب‌های کردیت مبلغ ۱۱ هزار لیر و برای گلد و پلاتینیوم ۱۰ هزار دلار بوده و این مبلغ در حساب شما توسط بانک مسدود می‌شود.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

 • اصل و کپی از گذرنامه معتبر
 • اخذ کد مالیاتی از ادره ورگی
 • افتتاح حساب در ترکیه ( در صورت نداشتن کارت اقامت افتتاح حساب در بانک زراعت انجام می‌گیرد)
 • به همراه داشتن حداقل مبلغ ۱۰ هزار لیر جهت افتتاح حساب ( این مبلغ به مدت ۱ ماه در حساب شما به عنوان دپوزیت بلوکه می‌شود و بعد از یک ماه می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید)

گرچه برای افتتاح حساب مبلغ 10 هزار لیر را طی مدت یک الی سه ماه در حسابتان بلوکه می‌شود، اما در این مدت سود به حساب شما تعلق خواهد گرفت. این سود به صورت ماهانه به حساب شما واریز شده و بین ۱ درصد برای حساب‌های دلاری و یورویی و ۱۴ درصد برای حساب‌های لیر در سال متغیر است.

کلام آخر

نرخ سود بانکی ترکیه در سال جاری به 35 الی 40 درصد افزایش پیدا کرده و با افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه و سپرده‌گذاری می‌توانید بنوعی از سرمایه‌گذاری با سود ثابت بهره‌مند شوید. ‌زراعت بانک یکی از بانک‌های دولتی و بسیار پرسود ترکیه هست که در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص اتحادیه اروپا شعبات متعددی دارد و به راحتی می‌توانید در آن انتقال پول انجام دهید.

اگر خواهان افتتاح حساب یا سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه هستید می‌توانید به مجموعه الواپلای مراجعه کنید. الواپلای این امکان را فراهم کرده که علاوه بر افتتاح حساب حضوری بتوانید به صورت غیرحضوری نیز اقدام به باز کردن حساب‌های ارزی مانند: دلار، یورو و لیر و حتی حساب‌ استرلینگ کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 194 رای

 • miladsolimani

  1401-09-29 در 8:32 ب.ظ

  سلام خواستم بپرسم پانصد میلیون تومان چقدر سود بانکی است البته بانک معتبر

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-04 در 1:46 ب.ظ

   سلام
   حداقل سود بانکی برای حساب های لیر 14 درصد سالانه می باشد

 • بهزاد فروغی نیا

  1401-04-12 در 8:59 ب.ظ

  اگر از حساب لیری بخواهیم مبلغی را به یورو به یک حساب در یکی از کشورهای حوزه شینگن انتقال بدهیم میسر میباشد یا خیر

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-13 در 11:02 ق.ظ

   سلام
   خیر سوئیفت برای ایرانیها یک طرفه هست

 • آزاده افضلی

  1401-02-30 در 3:08 ق.ظ

  سلام میخوام بدونم 10000دلار در بانک زراعت ماهانه چقدر سود میده ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-30 در 8:07 ب.ظ

   سلام
   سود سالانه سپرده های لیر 14 درصد و سپرده های دلار و یورو 1 درصد می باشد.

 • مهسا احمدلو

  1401-02-27 در 10:21 ق.ظ

  سلام
  سود هر صد هزار لیر در بانک زراعت چند لیزست؟
  تشکر

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-28 در 1:19 ب.ظ

   سلام
   برای سپرده های لیر سالانه 14 درصد می باشد.

 • نوشین گوران

  1401-02-05 در 11:29 ب.ظ

  سلام من میخوام 800 هزار لیر در دنیزبانک که حساب دارم سپرده بگذارم. بهره سالبنش چه مقدار میشه. میتونید. راهنمایی کنید؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-07 در 10:49 ق.ظ

   سلام
   سود بانکی سالانه به لیر 14 درصد می باشد.

 • رحیم

  1401-02-05 در 10:38 ب.ظ

  سلام . اگه من در ترکیه مبلغ ۱۵۰۰۰۰ لیر تو بانک زراعت بزارم روز شمار چقدر سود میده ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-07 در 10:49 ق.ظ

   سلام
   سود روز شمار کمتر از 8 درصد در سال می باشد

 • سعید

  1400-09-25 در 3:30 ب.ظ

  سود بانکی بصورت ماهانه اس یا سالانه متوجه نشدم
  مثلا اگه 200 هزار لیر بزاریم تو بانک ماهانه 15 درصد میاد روش یعنی چیزی حدود 30 هزار لیر یا نه ؟ سپرده یک سال 200 هزار لیر با کسر مالیات سودش ماهانه چقدر میشه ؟

  • khaleghi

   1400-09-30 در 11:33 ق.ظ

   سلام خیر
   سود بانکی در حدود 18 % که با کسر مالیات شده 14% سود خالص

 • عسل

  1400-01-25 در 8:38 ب.ظ

  سلام.
  اگر حدود صدهزارTRY بذارم. ماهانه چقد دریافت میکنم؟ خواهش میکنم جواب بدید. من متوجه درصد نمیشم. فقط بگید چند لیر
  با تشکر

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-12 در 3:41 ب.ظ

   سلام
   سود بانکی به لیر در حال حاضر با کسر مالیات 14 درصد در سال می باشد.

 • Mohammad

  1399-11-09 در 8:23 ق.ظ

  سلام اگه بخوایم مثلا مبلغ صد میلیون بزاریم سود با کسر مالیات چقد میشه جواب بدین لطفاً

  • شیوا داداش زاده

   1399-11-09 در 10:57 ب.ظ

   سلام
   سالانه 15 درصد برای حساب های لیر و 1/5 درصد برای حساب های دلار و یورو

 • ماه

  1399-10-22 در 11:02 ق.ظ

  تو بانکهای ترکیه خیلی بهتره دلار یا یورو پس انداز بشه نه لیر که هر سال چند درصد ارزشش افت میکنه

  • شیوا داداش زاده

   1399-11-26 در 4:16 ب.ظ

   سلام
   بله ولی با توجه به شرایط مالی افراد متفاوت است.

 • علی

  1399-06-04 در 3:19 ب.ظ

  سلام
  اگه من بخوام مبغلی به اندازه ۲۰ هزار لیر دپوزبت کنم سه سال سودش با احتساب مالیات ، ماهانه خالصش چقدر لیر میشه ؟؟ ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-04 در 4:46 ب.ظ

   سلام
   سود سالیانه سپرده گذاری در ترکیه در حال حاضر 8 درصد در سال می باشد.

 • heydar

  1399-06-01 در 2:15 ق.ظ

  سلام
  اگ 2000دلار توی ترکیه سپرده بزاریم ماهی چقد سود داره؟؟ممنون میشم جواب بدید

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-02 در 2:34 ب.ظ

   سلام
   سپرده گذاری دلار سودش 1/2 درصد سالانه می باشد.

 • آرال

  1399-03-13 در 2:53 ب.ظ

  سلام واقعا مطلبتون مفید بود مرسی از اطلاعاتی که دادین

  • شیوا داداش زاده

   1399-03-17 در 3:13 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما دوست عزیز

 • Farshad

  1399-02-12 در 2:32 ب.ظ

  خیلی ممنون برای اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتین.
  فقط یک سوالی برام پیش اومد اگه پول به دلار بذارم به دلار هم سود میده یا به لیر؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-18 در 2:32 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   اگر در حساب دلاری سپرده گذاری کنید می تونید سودش رو به دلار بگیرید.

 • امیرحسین

  1399-02-08 در 9:08 ق.ظ

  بادرود
  خیلی ممنون از مطالب مفید و راهنمایی عالی

  • شیوا داداش زاده

   1399-02-08 در 2:32 ب.ظ

   سلام
   ممنون از بازخورد شما

 • ASY

  1398-11-11 در 4:07 ب.ظ

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که نوشتین دس خوش ⁦?️⁩

  • شیوا داداش زاده

   1398-11-11 در 10:52 ب.ظ

   ممنون از همراهی شما

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .