whatsapp
الو اپلای
نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  23 دی 1400

تعداد نظرات :  33

نرخ سود بانکی ترکیه در سال 2022

نرخ سود بانکی ترکیه در سال 2022 بسیار پر نوسان بوده است به صورتی که با توجه به سیاست های جدید دولت ترکیه که به دنبال کاهش نرخ بهره بانک ها بود نرخ بهره حتی با وجود مخالفت های احزاب گوناگون کاهش داشته است به صورتی که نرخ بهره سالانه برای سپرده های لیر از 18 درصد به 14 درصد سالانه کاهش یافت و البته شاهد این کاهش در سپرده های دلار و یورو نیز بودیم. همین امر سبب شد که نرخ برابری لیر در مقابل دلار نیز کاهش قابل ملاضه ای را تجربه کند به صورتی که به کمترین نرخ خود در طول تاریخ رسید گرچه سیاست های مالی و اقدامات اصلاحی دولت ترکیه توانست تا حدودی این مسئله را کنترل کرده و همچنان نرخ برابری را افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که دولت ترکیه موفق شده است به بالاترین نرخ صادرات خود به خارج از کشور در طول تاریخ ترکیه دست یابد. صادرات بی رویه را می توان یکی از نقاط قوت دولت ترکیه دانست که اقتصاد خود را بر پایه تولید قرار داده است. این در حالی است که به دلیل شیوع کرونا صادرات بسیاری از کشورها کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

از دیگر نقاط قوت بانک های ترکیه که برای ایرانیان بسیار جذاب می باشد سپرده گذاری های ارزی می باشد به صورتی که اگر شما تصمیم دارید دلار در بانک بگذارید زمان برداشت هم از بانک دلار دریافت خواهید کرد و همچنین برای یورو نیز به همین صورت می باشد. این در حالی است که بسیاری از افراد در بانک های ایرانی بر سر این موضوع دچار مشکل شده اند یعنی در زمان سپرده گذاری به دلار در بانک قرارداد بسته اند این در حالی است که به دلیل نوسانات شدید ارز و همچنین افت ارزش ریال در برابر دلار در زمان تحویل به نرخ دولتی ریال دریافت کرده اند. به همین دلیل با وجود کاهش نرخ بهره همچنان سپرده گذاری در بانک های ترکیه برای بسیاری از اتباع کشورهای خارجی جذاب می باشد.

ترکیه همچنان به مانند سال های قبل جزء کشورهایی بوده است که تلاش کرده است بیشترین جذبسرمایه گذار خارجی را داشته باشد و در این زمینه نیز موفق بوده است به خصوص با توجه به سیاست های حمایتی دولت از سرمایه گذاران خارجی این مسیر را برای اتباع خارجی هموار کرده است.

گر چه نرح سود بانکی ترکیه در سال 2022 کاهش پیدا کرد ولیکن دولت توانست بسته های حمایتی خود را ارایه نماید در این صورت در صورتی که اتباع خارجی یا حتی اتباع ترک سپرده های خود را به صورت لیر در بانک ها قرار دهند دولت ترکیه تضمین می دهد در صورت افت ارزش لیر و وارد آمدن ضرر به متقاضیان و سپرده گذاران این خسارت را جبران نماید. کارشناسان حوزه اقتصاد معتقد هستند این امر می تواند یکی از مهمترین گام های دولت ترکیه برای کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به دلار باشد و در صورت موفقیت این امر می تواند نقطه عطفی در تاریخ اقتصاد این کشور باشد.

افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما به عنوان اتباع کشور خارجی در ترکیه حضور داشته باشید حتی اگر موفق به اخذ اقامت توریستی یکساله ترکیه نشده باشید می توانید با در دست داشتن پاسپورت خود و به دنبال آن طی کردن مراحل در بانک زراعت ترکیه حساب ارزی لیر ، دلار و یورو افتتاح نمایید. افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای ایرانیان بدون اقامت فقط در بانک زراعت امکان پذیر می باشد. این در حالی است که برای افرادی که دارای کیملیک کارت هستند بانک های دیگری نیز به آنها خدمات می دهند.

افتتاح حساب در ترکیه

در این میان  ایش بانک ترکیه  یکی از بانک های خصوصی ترکیه می باشد که شما با در دست داشتن کارت اقامت و اجاه نامه نوتر دار خود می توانیددر برخی از شعبات آن اقدام به افتتاح حساب کنید. همچنین فینانس بانک نیز بدون اقامت و یا اجازه کار به هیچ عنوان برای اتباع خارجی خدمات ارایه نمی دهد.

در برخی از موارد ممکن است فردی در یک شرکت و یا موسسه ای در ترکیه مشغول به کار بوده باشد و البته که باید اجازه کار رسمی در ترکیه را نیز داشته باشد در این صورت ایش بانک و یا فینانس بانک به این افراد خدمات افتتاح حساب را ارایه می کند.

همچنین افرادی که موفق به اخذ شهروندی در ترکیه و یا حتی موفق به اخذ اقامت دایم ترکیه شده باشند بدون محدودیت می توانند در بانک های ترکیه حساب باز کنند. نرخ سود بانکی در ترکیه در تمام این بانک ها تقریبا به یک نحو محاسبه شده یعنی تمام بانک های ترکیه چه دولتی و چه خصوصی موظف هستند از بانک مرکزی ترکیه تبعیت نمایند.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما از طریق خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید هیچ محدودیتی در سیستم بانکداری ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت. شما به راحتی می توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید و از طرف دیگر می توانید از تسهیلات بانک های ترکیه نیز استفاده کنید. در ین میان به عنوان یه شهروند ترک حواله های سوئیفت برای شما باز خواهد بود و شما خواهید توانست بدون هیچ مشکلی با دنیا تبادلات تجاری و مالی داشته باشید. این در حالی است که برای اتباع ایرانی که با پاسپورت ایرانی خود اقدام به افتتاح حساب کردند به دلیل تحریم های ضالمانه آمریکا امکان انجام حواله های بین المللی را نخواهند داشت..

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان می تواند با توجه به تحریم های آمریکا مزایای بسیار زیادی داشته باشد.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

البته درست است که به دلیل تحریم های آمریکا ارسال پول به صورت سوئیفت برای ایرانیان در همه جای دنیا بسته می باشد ولی به غیر از این مورد شما به راحتی می توانید از تمامی امکانات ویزا کارت و مستر کارت بانک زراعت ترکیه در سراسر دنیا که به سیستم بانکداری جهانی متصل هستند بهرمند شوید. مثلا به راحتی می توانید خرید اینترنتی داشته باشید و یا در حوزه های مستر و ویزا کارت از دستگاه های کارت خوان استفاده کنید و … .

در داخل خاک ترکیه تمام تراکنش ها برای شما حتی حواله های سوئیفت باز خواهد بود و شما به راحتی خواهید توانست تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

 • اصل و کپی از گذرنامه
 • اخذ کد مالیاتی از ادره ورگی
 • افتتاح حساب در ترکیه ( در صورت نداشتن کارت اقامت افتتاح حساب در بانک زراعت انجام می گیرد و در صورتی که موفق به اخذ اقامت ترکیه شده باشید در دیگر بانک ها هم امکان باز کردن حساب برای شما مهیا می باشد).
 • به همراه داشتن حداقل مبلغ 10 هزار لیر جهت افتتاح حساب ( این مبلغ به مدت 1 ماه در حساب شما به عنوان دپوزیت نگه بلوکه می شود و بعد از یک ماه شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید)

الو اپلای برای شما این امکان را فراهم کرده است که علاوه بر افتتاح حساب حضوری در صورتی که امکان حضور در ترکیه را نداشته باشید بتوانید به صورت غیرحضوری هم اقدام به باز کردن حساب نمایید. همچنین شما نه تنها به ارزهای دلار، یورو و لیر می توانید حساب باز کنید بله الو اپلای قادر است برای شما حساب های استرلینگ هم باز کند. البته توجه داشته باشید که پایه حساب شما در واقع لیر می باشد یعنی شما در صورتی که بخواهید حساب یورو یا دلار باز کنید حتما باید در ابتدا حساب لیر باز کنید.

نکته: مبلغ 10000 هزار لیر که شما بابت افتتاح حساب باید داشته باشید با توجه به نظر مدیر شعبه بین 1 الی 3 ماه بلوکه می شود ولیکن در این مدت سود به حساب شما تعلق می گیرد. این سود به صورت ماهانه به حساب شما واریز می گردد و بین 1 درصد برای حساب های دلاری و یورویی و 14 درصد برای حساب های لیر در سال متغیر می باشد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

یکی از مهمترین مزیت های افتتاح حساب در ترکیه، استفاده از حساب های ارزی دلاری و یورو خواهد بود. داشتن ای بان که برای ارتباط با بانکداری جهانی الزامی می باشد از دیگر ویژگی های این کارت ها می باشد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

شما به عنوان تبعه خارجی می توانید درخواست ویزاکارت و مسترکارت از نوع دبیت و کردیت  نمایدد.

میزان حداقل دپوزیت برای افتتاح حساب های دبیت مبلغ 10 هزار لیر، و برای حساب های کردیت مبلغ 11 هزار لیر، و برای گلد و پلاتینیوم  10 هزار دلار می باشد. این مبلغ در حساب شما توسط بانک مسدود می شود. البته در نظر داشته باشید که هیچ نوع محدودیتی برای واریز به حساب شما وجود ندارد. به شرطی که  مستندات آن را به بانک ارایه دهید.

از دیگر مزیت های افتتاح حساب در ترکیه داشتن کد سوئیفت برای حساب های ارزی و حساب های بین المللی  شما در ترکیه می باشد. ولیکن سوئیفت حساب های بانک زراعت برای افرادی که با پاسپورت ایرانی اقدام به باز کردن حساب کرده اند به دلیل تحریم های آمریکا یک طرفه می باشد یعنی که شما به عنوان یک تبعه ایرانی فقط دریافت کننده سوئیفت می توانید باشید ولی ارسال کننده سوئیفت نمی توانید باشید. مگر این که دارای تابعیت دوم نیز باشید و با تابعیت دومتان اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده باشید.

نرخ سود بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2022 با توجه به سیاست های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمام بانک های دولتی ترکیه و همچنین بانک های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه می باشند. این بدین معنی می باشد که در صورتی نرخ بانکی تغییر پیدا کرده است شامل تمام بانک های ترکیه می شود.  یعنی این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می دهد جوابش بانک زراعت است بدین دلیل که ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را دارند و لاغیر.

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2022 در بانک زراعت نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال 2022 به 14 درصد برای سپرده های لیر و 1 درصد برای سپرده های دلاری و یورویی کاهش پیدا کرد. توجه داشته باشید که نرخ این سود سالانه می باشد .

در بانک زراعت برای سپرده گذاری قراردادهای روزشمار، 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می توانید با بانک ببندید. بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانک هر 30 روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که نرخ سود بانکی در ترکیه به چه صورت محاسبه می شود. این سود در پایان ماه به چه صورت محاسبه و به حساب شما واریز می شود. مثلا در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت 10 درصد باشد.

کمترین مانده شما در طی یک ماه (30 روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در 10 درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر 365 روز می کنند.

به این صورت می توانید نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه را بدانید. این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

تفاوت سود شناور با سود ثابت

تفاوت سود شناور با سود ثابت

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه مبلغ پرداختی بانک بابت سود ممکن است با ماه دیگر متفاوت باشد مثلا یک ماه 12 درصد و ماه دیگر 18 درصد.

ولی در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق می گیرد. قراردادهای بانک 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می باشند. و بیشتر مشتریان تمایل به باز کردن حساب ثابت 6 ماهه دارند.

نکات مهم

 • در زمانی که شما قبل از زمان تعیین شده اقدام به برداشت از حساب خود نمایید و یا اصل وجه را از بانک مورد نظر درخواست نمایید بانک می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید و ضرر و زیان را از حساب شما کسر نماید به همین دلیل به شما توصیه می شود قبل از هر تصمیمی در مورد مدت زمان سپرده گذاری تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • زراعت بانک یکی از بانک های دولتی و بسیار پر سود ترکیه می باشد که در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص اتحادیه اروپا شعبات متعددی دارد که به راحتی می توانید در آن انتقال پول انجام ددهید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 192 رای

miladsolimani

1401-09-29 در 8:32 ب.ظ

سلام خواستم بپرسم پانصد میلیون تومان چقدر سود بانکی است البته بانک معتبر

  شیوا داداش زاده

  1401-10-04 در 1:46 ب.ظ

  سلام
  حداقل سود بانکی برای حساب های لیر 14 درصد سالانه می باشد

بهزاد فروغی نیا

1401-04-12 در 8:59 ب.ظ

اگر از حساب لیری بخواهیم مبلغی را به یورو به یک حساب در یکی از کشورهای حوزه شینگن انتقال بدهیم میسر میباشد یا خیر

  شیوا داداش زاده

  1401-04-13 در 11:02 ق.ظ

  سلام
  خیر سوئیفت برای ایرانیها یک طرفه هست

آزاده افضلی

1401-02-30 در 3:08 ق.ظ

سلام میخوام بدونم 10000دلار در بانک زراعت ماهانه چقدر سود میده ممنون

  شیوا داداش زاده

  1401-02-30 در 8:07 ب.ظ

  سلام
  سود سالانه سپرده های لیر 14 درصد و سپرده های دلار و یورو 1 درصد می باشد.

مهسا احمدلو

1401-02-27 در 10:21 ق.ظ

سلام
سود هر صد هزار لیر در بانک زراعت چند لیزست؟
تشکر

  شیوا داداش زاده

  1401-02-28 در 1:19 ب.ظ

  سلام
  برای سپرده های لیر سالانه 14 درصد می باشد.

نوشین گوران

1401-02-05 در 11:29 ب.ظ

سلام من میخوام 800 هزار لیر در دنیزبانک که حساب دارم سپرده بگذارم. بهره سالبنش چه مقدار میشه. میتونید. راهنمایی کنید؟

  شیوا داداش زاده

  1401-02-07 در 10:49 ق.ظ

  سلام
  سود بانکی سالانه به لیر 14 درصد می باشد.

رحیم

1401-02-05 در 10:38 ب.ظ

سلام . اگه من در ترکیه مبلغ ۱۵۰۰۰۰ لیر تو بانک زراعت بزارم روز شمار چقدر سود میده ؟

  شیوا داداش زاده

  1401-02-07 در 10:49 ق.ظ

  سلام
  سود روز شمار کمتر از 8 درصد در سال می باشد

سعید

1400-09-25 در 3:30 ب.ظ

سود بانکی بصورت ماهانه اس یا سالانه متوجه نشدم
مثلا اگه 200 هزار لیر بزاریم تو بانک ماهانه 15 درصد میاد روش یعنی چیزی حدود 30 هزار لیر یا نه ؟ سپرده یک سال 200 هزار لیر با کسر مالیات سودش ماهانه چقدر میشه ؟

  khaleghi

  1400-09-30 در 11:33 ق.ظ

  سلام خیر
  سود بانکی در حدود 18 % که با کسر مالیات شده 14% سود خالص

عسل

1400-01-25 در 8:38 ب.ظ

سلام.
اگر حدود صدهزارTRY بذارم. ماهانه چقد دریافت میکنم؟ خواهش میکنم جواب بدید. من متوجه درصد نمیشم. فقط بگید چند لیر
با تشکر

  شیوا داداش زاده

  1400-02-12 در 3:41 ب.ظ

  سلام
  سود بانکی به لیر در حال حاضر با کسر مالیات 14 درصد در سال می باشد.

Mohammad

1399-11-09 در 8:23 ق.ظ

سلام اگه بخوایم مثلا مبلغ صد میلیون بزاریم سود با کسر مالیات چقد میشه جواب بدین لطفاً

  شیوا داداش زاده

  1399-11-09 در 10:57 ب.ظ

  سلام
  سالانه 15 درصد برای حساب های لیر و 1/5 درصد برای حساب های دلار و یورو

ماه

1399-10-22 در 11:02 ق.ظ

تو بانکهای ترکیه خیلی بهتره دلار یا یورو پس انداز بشه نه لیر که هر سال چند درصد ارزشش افت میکنه

  شیوا داداش زاده

  1399-11-26 در 4:16 ب.ظ

  سلام
  بله ولی با توجه به شرایط مالی افراد متفاوت است.

علی

1399-06-04 در 3:19 ب.ظ

سلام
اگه من بخوام مبغلی به اندازه ۲۰ هزار لیر دپوزبت کنم سه سال سودش با احتساب مالیات ، ماهانه خالصش چقدر لیر میشه ؟؟ ممنون

  شیوا داداش زاده

  1399-06-04 در 4:46 ب.ظ

  سلام
  سود سالیانه سپرده گذاری در ترکیه در حال حاضر 8 درصد در سال می باشد.

heydar

1399-06-01 در 2:15 ق.ظ

سلام
اگ 2000دلار توی ترکیه سپرده بزاریم ماهی چقد سود داره؟؟ممنون میشم جواب بدید

  شیوا داداش زاده

  1399-06-02 در 2:34 ب.ظ

  سلام
  سپرده گذاری دلار سودش 1/2 درصد سالانه می باشد.

آرال

1399-03-13 در 2:53 ب.ظ

سلام واقعا مطلبتون مفید بود مرسی از اطلاعاتی که دادین

  شیوا داداش زاده

  1399-03-17 در 3:13 ب.ظ

  سلام
  ممنون از همراهی شما دوست عزیز

Farshad

1399-02-12 در 2:32 ب.ظ

خیلی ممنون برای اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتین.
فقط یک سوالی برام پیش اومد اگه پول به دلار بذارم به دلار هم سود میده یا به لیر؟

  شیوا داداش زاده

  1399-04-18 در 2:32 ب.ظ

  سلام
  ممنون از همراهی شما
  اگر در حساب دلاری سپرده گذاری کنید می تونید سودش رو به دلار بگیرید.

امیرحسین

1399-02-08 در 9:08 ق.ظ

بادرود
خیلی ممنون از مطالب مفید و راهنمایی عالی

  شیوا داداش زاده

  1399-02-08 در 2:32 ب.ظ

  سلام
  ممنون از بازخورد شما

ASY

1398-11-11 در 4:07 ب.ظ

ممنونم بابت مطالب مفیدی که نوشتین دس خوش ⁦?️⁩

  شیوا داداش زاده

  1398-11-11 در 10:52 ب.ظ

  ممنون از همراهی شما

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .