نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 در مقایسه با نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2019 کاهش چشمگیری داشته است به طوری که بسیاری که از طریق اخذ اقامت ترکیه در این کشور ساکن بوده اند و یا حتی افرادی که به قصد مهاجرت به ترکیه درصدد افتتاح حساب در ترکیه و در بانک زراعت و به دنبال آن انتقال پول به بانک جهت دریافت سود سپرده بانکی در بانک های ترکیه بودند، از تصمیم خود منصرف شدند. ترکیه در سال های اخیر یکی از کشورهایی بوده است که بیشترین جذب سرمایه گذاری را از طریق سپرده گذاری در بین سایر کشورها داشته است.

سود بالای 20 درصد بانک زراعت ترکیه تا سال 2019 سبب شده بود که بسیاری از افراد از کشورهای مختلف درصدد باشند که پس اندازهای خود را به این کشور انتقال دهند و اقدام به سپرده گذاری در این کشور نمایند. اما این رویه در سال 2020 تغییر پیدا کرد و دولت بعد از پشت سر گذاشتن جنجال های زیاد نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 را به شدت کاهش داد. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با آخرین تغییرات در زمینه سود بانکی ترکیه آشنا کنیم.

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه حضور داشته باشید حتی اگر موفق به اخذ اقامت توریستی ترکیه نشده باشید می توانید با در دست داشتن پاسپورت خود و به دنبال آن طی کردن مراحل در بانک زراعت ترکیه حساب ارزی لیر ، دلار و یورو افتتاح نمایید. افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای ایرانیان بدون اقامت فقط در بانک زراعت امکان پذیر می باشد.

در نظر داشته باشید که ایش بانک ترکیه بدون داشتن اقامت اقدام به افتتاح حساب برای اتباع خارجی در ترکیه نمی کند. همچنین فینانس بانک نیز بدون اقامت و یا اجازه کار به هیچ عنوان برای اتباع خارجی خدمات ارایه نمی دهد. در برخی از موارد ممکن است فردی در یک شرکت و یا موسسه ای در ترکیه مشغول به کار بوده باشد و البته که باید اجازه کار رسمی در ترکیه را نیز داشته باشد در این صورت ایش بانک و یا فینانس بانک به این افراد خدمات افتتاح حساب را ارایه می کند.

همچنین افرادی که موفق به اخذ شهروندی در ترکیه و یا حتی موفق به اخذ اقامت دایم ترکیه شده باشند بدون محدودیت می توانند در بانک های ترکیه حساب باز کنند. نرخ سود بانکی در ترکیه در تمام این بانک ها تقریبا به یک نحو محاسبه می شود.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما از طریق خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید هیچ محدودیتی در سیستم بانکداری ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت. شما به راحتی می توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید و از طرف دیگر می توانید از تسهیلات بانک های ترکیه نیز استفاده کنید.

حتی در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه و یا ثبت شرکت در ترکیه توانسته باشید موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید می توانید علاوه بر بانک زراعت ترکیه در ایش بانک ترکیه نیز حساب ارزی باز کنید. افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان می تواند با توجه به تحریم های آمریکا مزایای بسیار زیادی داشته باشد.

البته درست است که به دلیل تحریم های آمریکا ارسال پول به صورت سوئیفت برای ایرانیان در همه جای دنیا بسته می باشد ولی به غیر از این مورد شما به راحتی می توانید از تمامی امکانات ویزا کارت و مستر کارت بانک زراعت ترکیه در سراسر دنیا که به سیستم بانکداری جهانی متصل هستند بهرمند شوید. در داخل خاک ترکیه تمام تراکنش ها برای شما باز خواهد بود و شما به راحتی خواهید توانست تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

 • اصل و کپی از گذرنامه
 • اخذ کد مالیاتی از ادره ورگی
 • افتتاح حساب در بانک هایی به غیر از زراعت داشتن کارت اقامت الزامی می باشد.
 • به همراه داشتن حداقل مبلغ 2000 هزار دلار جهت افتتاح حساب

آن چیزی که بیش از همه موارد باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که در ابتدای افتتاح حساب در ترکیه حضور شخص الزامی می باشد و فرد یا موسسه دیگری به جای شما نمی تواند اقدام به باز کردن حساب نماید. همچنین شما فقط به ارزهای دلار، یورو و لیر می توانید حساب باز کنید و به هیچ عنوان ارزهای دیگری به مانند پوند را نمی توانید در ترکیه باز کنید. و البته که حساب پایه شما در واقع لیر می باشد یعنی شما در صورتی که بخواهید حساب یورو یا دلار باز کنید حتما باید در ابتدا حساب لیر باز کنید.

مبلغ 2000 هزار دلار که شما بابت افتتاح حساب باید داشته باشید با توجه به نظر مدیر شعبه بین 1 الی 3 ماه بلوکه می باشد ولیکن در این مدت سود به حساب شما تعلق می گیرد. این سود به صورت ماهانه به حساب شما واریز می گردد و بین 17 الی 22 درصد در سال متغیر می باشد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

یکی از مهمترین مزیت های افتتاح حساب در ترکیه، استفاده از حساب های ارزی دلاری و یورو خواهد بود. داشتن ای بان که برای ارتباط با بانکداری جهانی الزامی می باشد از دیگر ویژگی های این کارت ها می باشد. شما به عنوان تبعه خارجی می توانید درخواست ویزاکارت از نوع دبیت، مسترکارت از نوع کردیت و حتی ویزا کارت از نوع پلاتینیوم و ویزا کارت از نوع گلد را داشته باشید.

میزان حداقل دپوزیت برای افتتاح حساب ویزا دبیت مبلغ 2000 لیر، برای مستر کردیت مبلغ 2600 لیر، برای ویزا پلاتینیوم 6000 دلار و بالاخره برای کلد 10000 دلار می باشد. این مبلغ به مدت یک ماه در حساب شما توسط بانک مسدود می شود و بعد از سپری شدن یک ماه می توانید آن را برداشت کنید. البته در نظر داشته باشید که هیچ نوع محدودیتی برای واریز به حساب شما وجود ندارد. به شرطی که در مبالغ بالا مستندات آن را به بانک ارایه دهید.

از دیگر مزیت های افتتاح حساب در ترکیه داشتن کد سوئیفت برای حساب های ارزی و حساب های بین المللی  شما در ترکیه می باشد. ولیکن سوئیفت حساب های بانک زراعت برای ایرانیان به دلیل تحریم های آمریکا یک طرفه می باشد. یعنی که شما به عنوان یک تبعه ایرانی فقط دریافت کننده سوئیفت می توانید باشید ولی ارسال کننده سوئیفت نمی توانید باشید. مگر این که دارای تابعیت دوم نیز باشید و با تابعیت دومتان اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده باشید.

نرخ سود بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 با توجه به سیاست های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمام بانک های دولتی ترکیه و همچنین بانک های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه می باشند. این بدین معنی می باشد که در صورتی نرخ بانکی تغییر پیدا کرده است شامل تمام بانک های ترکیه می شود.  یعنی این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می دهد جوابش بانک زراعت است بدین دلیل که ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را دارند و لاغیر.

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 در بانک زراعت نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال 2019 در حدود 20 تا 24 درصد به صورت سالیانه بوده است که از این مقدار در حدود 4 درصد سالایه به عنوان مالیات کسر می شد.

این در حالی است که این نرخ در سال 2020 با کاهش چشمگیری که اتفاق افتاد به 12درصد کاهش پیدا کرد که با کسر مالیات 4 درصدی سالیانه عملا آن چیزی که به دست سپرده گذار می رسد در حدود 8 درصد خواهد بود. سود سپرده گذاری یورو و دلار از ۵ درصد به 1/5درصد کاهش پیدا کرده است. در بانک زراعت برای سپرده گذاری قراردادهای روزشمار، 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله با بانک ببندید. بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانک هر 30 روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که نرخ سود بانکی در ترکیه به چه صورت محاسبه می شود. این سود در پایان ماه به چه صورت محاسبه و به حساب شما واریز می شود. مثلا در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت 8 درصد باشد. کمترین مانده شما در طی یک ماه (30 روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در 8 درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر 365 روز می کنند.

به این صورت می توانید نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه را بدانید. این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

تفاوت سود شناور با سود ثابت

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه مبلغ پرداختی بانک بابت سود ممکن است با ماه دیگر متفاوت باشد مثلا یک ماه 19 درصد و ماه دیگر 17 درصد. ولی در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق می گیرد. قراردادهای بانک 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می باشند. و بیشتر مشتریان تمایل به باز کردن حساب ثابت 6 ماهه دارند.

نکات مهم

 • در زمانی که شما قبل از زمان تعیین شده اقدام به برداشت از حساب خود نمایید و یا اصل وجه را از بانک مورد نظر درخواست نمایید بانک می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید و ضرر و زیان را از حساب شما کسر نماید به همین دلیل به شما توصیه می شود قبل از هر تصمیمی در مورد مدت زمان سپرده گذاری تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • زراعت بانک یکی از بانک های دولتی و بسیار پر سود ترکیه می باشد که در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص اتحادیه اروپا شعبات متعددی دارد که به راحتی می توانید در آن انتقال پول انجام ددهید.

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13

نظرها

 1. سلام
  اگه من بخوام مبغلی به اندازه ۲۰ هزار لیر دپوزبت کنم سه سال سودش با احتساب مالیات ، ماهانه خالصش چقدر لیر میشه ؟؟ ممنون

  • شیوا داداش زاده 2020-08-25 در 4:46 ب.ظ

   سلام
   سود سالیانه سپرده گذاری در ترکیه در حال حاضر 8 درصد در سال می باشد.

 2. سلام
  اگ 2000دلار توی ترکیه سپرده بزاریم ماهی چقد سود داره؟؟ممنون میشم جواب بدید

 3. سلام واقعا مطلبتون مفید بود مرسی از اطلاعاتی که دادین

 4. خیلی ممنون برای اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتین.
  فقط یک سوالی برام پیش اومد اگه پول به دلار بذارم به دلار هم سود میده یا به لیر؟

  • شیوا داداش زاده 2020-07-08 در 2:32 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   اگر در حساب دلاری سپرده گذاری کنید می تونید سودش رو به دلار بگیرید.

 5. بادرود
  خیلی ممنون از مطالب مفید و راهنمایی عالی

 6. ممنونم بابت مطالب مفیدی که نوشتین دس خوش ⁦?️⁩