whatsapp

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021
شیوا داداش زاده 19 نظر

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021 در مقایسه با نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 افزایش داشته است به طوری که بسیاری که از طریق اخذ اقامت ترکیه در این کشور ساکن بوده اند و یا حتی افرادی که به قصد مهاجرت به ترکیه درصدد افتتاح حساب در ترکیه  در بانک زراعت و به دنبال آن انتقال پول به بانک جهت دریافت سود سپرده بانکی در بانک های ترکیه بودند تمایل پیدا کرده اند که مبالغ خود را در بانک های ترکیه سپرده گذاری نمایند تا بتوانند از سودهای بانکی در ترکیه استفاده کنند.

ترکیه در سال های اخیر یکی از کشورهایی بوده است که بیشترین جذب سرمایه گذاری را از طریق سپرده گذاری در بین سایر کشورها داشته است.

سود 15 درصد در بانک زراعت ترکیه در سال 2021 سبب شده است که بسیاری از افراد از کشورهای مختلف درصدد باشند که پس اندازهای خود را به این کشور انتقال دهند و اقدام به سپرده گذاری در این کشور نمایند.

گر چه ترکیه در سال 2020 نرخ سود بانکی خود را به یکباره به 8 درصد کاهش داد این رویه در سال 2020 تغییر پیدا کرد و دولت بعد از پشت سر گذاشتن جنجال های زیاد نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021 دوباره افزایش داد. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با آخرین تغییرات در زمینه سود بانکی ترکیه آشنا کنیم.

افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه حضور داشته باشید حتی اگر موفق به اخذ اقامت توریستی ترکیه نشده باشید می توانید با در دست داشتن پاسپورت خود و به دنبال آن طی کردن مراحل در بانک زراعت ترکیه حساب ارزی لیر ، دلار و یورو افتتاح نمایید. افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای ایرانیان بدون اقامت فقط در بانک زراعت امکان پذیر می باشد.

افتتاح حساب در ترکیه

در نظر داشته باشید که ایش بانک ترکیه بدون داشتن اقامت اقدام به افتتاح حساب برای اتباع خارجی در ترکیه نمی کند. همچنین فینانس بانک نیز بدون اقامت و یا اجازه کار به هیچ عنوان برای اتباع خارجی خدمات ارایه نمی دهد.

در برخی از موارد ممکن است فردی در یک شرکت و یا موسسه ای در ترکیه مشغول به کار بوده باشد و البته که باید اجازه کار رسمی در ترکیه را نیز داشته باشد در این صورت ایش بانک و یا فینانس بانک به این افراد خدمات افتتاح حساب را ارایه می کند.

همچنین افرادی که موفق به اخذ شهروندی در ترکیه و یا حتی موفق به اخذ اقامت دایم ترکیه شده باشند بدون محدودیت می توانند در بانک های ترکیه حساب باز کنند. نرخ سود بانکی در ترکیه در تمام این بانک ها تقریبا به یک نحو محاسبه می شود.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

در صورتی که شما از طریق خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید هیچ محدودیتی در سیستم بانکداری ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت. شما به راحتی می توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید و از طرف دیگر می توانید از تسهیلات بانک های ترکیه نیز استفاده کنید.

حتی در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه و یا ثبت شرکت در ترکیه توانسته باشید موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید می توانید علاوه بر بانک زراعت ترکیه در ایش بانک ترکیه نیز حساب ارزی باز کنید.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان می تواند با توجه به تحریم های آمریکا مزایای بسیار زیادی داشته باشد.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

البته درست است که به دلیل تحریم های آمریکا ارسال پول به صورت سوئیفت برای ایرانیان در همه جای دنیا بسته می باشد ولی به غیر از این مورد شما به راحتی می توانید از تمامی امکانات ویزا کارت و مستر کارت بانک زراعت ترکیه در سراسر دنیا که به سیستم بانکداری جهانی متصل هستند بهرمند شوید.

در داخل خاک ترکیه تمام تراکنش ها برای شما باز خواهد بود و شما به راحتی خواهید توانست تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

 • اصل و کپی از گذرنامه
 • اخذ کد مالیاتی از ادره ورگی
 • افتتاح حساب در بانک هایی به غیر از زراعت داشتن کارت اقامت الزامی می باشد.
 • به همراه داشتن حداقل مبلغ 5000 هزار لیر جهت افتتاح حساب

آن چیزی که بیش از همه موارد باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که در ابتدای افتتاح حساب در ترکیه حضور شخص الزامی می باشد و فرد یا موسسه دیگری به جای شما نمی تواند اقدام به باز کردن حساب نماید.

همچنین شما فقط به ارزهای دلار، یورو و لیر می توانید حساب باز کنید و به هیچ عنوان ارزهای دیگری به مانند پوند را نمی توانید در ترکیه باز کنید و البته که حساب پایه شما در واقع لیر می باشد یعنی شما در صورتی که بخواهید حساب یورو یا دلار باز کنید حتما باید در ابتدا حساب لیر باز کنید.

مبلغ 5000 هزار لیر که شما بابت افتتاح حساب باید داشته باشید با توجه به نظر مدیر شعبه بین 1 الی 3 ماه بلوکه می باشد ولیکن در این مدت سود به حساب شما تعلق می گیرد.

این سود به صورت ماهانه به حساب شما واریز می گردد و بین 1/5 درصد برای حساب های دلاری و یورویی و 15 درصد برای حساب های لیر در سال متغیر می باشد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

یکی از مهمترین مزیت های افتتاح حساب در ترکیه، استفاده از حساب های ارزی دلاری و یورو خواهد بود. داشتن ای بان که برای ارتباط با بانکداری جهانی الزامی می باشد از دیگر ویژگی های این کارت ها می باشد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

شما به عنوان تبعه خارجی می توانید درخواست ویزاکارت از نوع دبیت، مسترکارت از نوع کردیت و حتی ویزا کارت از نوع پلاتینیوم و ویزا کارت از نوع گلد را داشته باشید.

میزان حداقل دپوزیت برای افتتاح حساب ویزا دبیت مبلغ 5000 لیر، برای مستر کردیت مبلغ 10000لیر، برای ویزا پلاتینیوم 15000 لیر و بالاخره برای گلد 20000 لیر می باشد. این مبلغ در حساب شما توسط بانک مسدود می شود. البته در نظر داشته باشید که هیچ نوع محدودیتی برای واریز به حساب شما وجود ندارد. به شرطی که در مبالغ بالا مستندات آن را به بانک ارایه دهید.

از دیگر مزیت های افتتاح حساب در ترکیه داشتن کد سوئیفت برای حساب های ارزی و حساب های بین المللی  شما در ترکیه می باشد. ولیکن سوئیفت حساب های بانک زراعت برای ایرانیان به دلیل تحریم های آمریکا یک طرفه می باشد.

یعنی که شما به عنوان یک تبعه ایرانی فقط دریافت کننده سوئیفت می توانید باشید ولی ارسال کننده سوئیفت نمی توانید باشید. مگر این که دارای تابعیت دوم نیز باشید و با تابعیت دومتان اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده باشید.

نرخ سود بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021 با توجه به سیاست های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمام بانک های دولتی ترکیه و همچنین بانک های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه می باشند.

این بدین معنی می باشد که در صورتی نرخ بانکی تغییر پیدا کرده است شامل تمام بانک های ترکیه می شود.  یعنی این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می دهد جوابش بانک زراعت است بدین دلیل که ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را دارند و لاغیر.

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021 در بانک زراعت نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال 2019 در حدود 20 تا 24 درصد به صورت سالیانه بوده است که از این مقدار در حدود 4 درصد سالایه به عنوان مالیات کسر می شد.

این در حالی است که این نرخ در سال 2020 با کاهش چشمگیری که اتفاق افتاد به 12درصد کاهش پیدا کرد که با کسر مالیات 4 درصدی سالیانه عملا آن چیزی که به دست سپرده گذار می رسد در حدود 8 درصد خواهد بود. سود سپرده گذاری یورو و دلار از ۵ درصد به 1/5درصد کاهش پیدا کرده است.

نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

در سال 2021 با توجه به تغییر در سیاست های بانک مرکزی ترکیه به خاطر جذب سرمایه گذاری سود حساب های لیر به 15 % افزایش یافت ولی کماکان سود حساب های لیر 1/5 درصد باقی ماند.

در بانک زراعت برای سپرده گذاری قراردادهای روزشمار، 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می توانید با بانک ببندید. بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانک هر 30 روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که نرخ سود بانکی در ترکیه به چه صورت محاسبه می شود. این سود در پایان ماه به چه صورت محاسبه و به حساب شما واریز می شود. مثلا در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت 15 درصد باشد.

کمترین مانده شما در طی یک ماه (30 روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در 15درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر 365 روز می کنند.

به این صورت می توانید نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه را بدانید. این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

تفاوت سود شناور با سود ثابت

تفاوت سود شناور با سود ثابت

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه مبلغ پرداختی بانک بابت سود ممکن است با ماه دیگر متفاوت باشد مثلا یک ماه 19 درصد و ماه دیگر 17 درصد.

ولی در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق می گیرد. قراردادهای بانک 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله می باشند. و بیشتر مشتریان تمایل به باز کردن حساب ثابت 6 ماهه دارند.

نکات مهم

 • در زمانی که شما قبل از زمان تعیین شده اقدام به برداشت از حساب خود نمایید و یا اصل وجه را از بانک مورد نظر درخواست نمایید بانک می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید و ضرر و زیان را از حساب شما کسر نماید به همین دلیل به شما توصیه می شود قبل از هر تصمیمی در مورد مدت زمان سپرده گذاری تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • زراعت بانک یکی از بانک های دولتی و بسیار پر سود ترکیه می باشد که در بسیاری از نقاط دنیا به خصوص اتحادیه اروپا شعبات متعددی دارد که به راحتی می توانید در آن انتقال پول انجام ددهید.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 از 166 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

19

نظرها

 1. سلام.
  اگر حدود صدهزارTRY بذارم. ماهانه چقد دریافت میکنم؟ خواهش میکنم جواب بدید. من متوجه درصد نمیشم. فقط بگید چند لیر
  با تشکر

  • شیوا داداش زاده 2021-05-02 در 3:41 ب.ظ

   سلام
   سود بانکی به لیر در حال حاضر با کسر مالیات 14 درصد در سال می باشد.

 2. سلام اگه بخوایم مثلا مبلغ صد میلیون بزاریم سود با کسر مالیات چقد میشه جواب بدین لطفاً

  • شیوا داداش زاده 2021-01-28 در 10:57 ب.ظ

   سلام
   سالانه 15 درصد برای حساب های لیر و 1/5 درصد برای حساب های دلار و یورو

 3. تو بانکهای ترکیه خیلی بهتره دلار یا یورو پس انداز بشه نه لیر که هر سال چند درصد ارزشش افت میکنه

 4. سلام
  اگه من بخوام مبغلی به اندازه ۲۰ هزار لیر دپوزبت کنم سه سال سودش با احتساب مالیات ، ماهانه خالصش چقدر لیر میشه ؟؟ ممنون

  • شیوا داداش زاده 2020-08-25 در 4:46 ب.ظ

   سلام
   سود سالیانه سپرده گذاری در ترکیه در حال حاضر 8 درصد در سال می باشد.

 5. سلام
  اگ 2000دلار توی ترکیه سپرده بزاریم ماهی چقد سود داره؟؟ممنون میشم جواب بدید

 6. سلام واقعا مطلبتون مفید بود مرسی از اطلاعاتی که دادین

 7. خیلی ممنون برای اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتین.
  فقط یک سوالی برام پیش اومد اگه پول به دلار بذارم به دلار هم سود میده یا به لیر؟

  • شیوا داداش زاده 2020-07-08 در 2:32 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   اگر در حساب دلاری سپرده گذاری کنید می تونید سودش رو به دلار بگیرید.

 8. بادرود
  خیلی ممنون از مطالب مفید و راهنمایی عالی

 9. ممنونم بابت مطالب مفیدی که نوشتین دس خوش ⁦?️⁩