whatsapp
الو اپلای
بانک های ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1400

تعداد نظرات :  0

بانک های ترکیه ؛ شرح خدمات افتتاح حساب در بانکهای ترکیه برای ایرانیان

سیستم بانکی در ترکیه

سیستم بانکی در ترکیه بر اساس مصوبات بانک مرکزی ترکیه اداره می شود. در ترکیه چه بانک ها خصوصی باشند و یا دولتی موظف هستند از بانک مرکزی ترکیه تبعیت کنند. اگر چه در نوع ارایه خدمات و تسهیلات ممکن است با هم تفاوت های بسیار زیادی را داشته باشند مثلا زراعت بانک، ایش بانک، آک بانک و… می توانند اهداف و شرایط جداگانه ای را برای خود در نظر بگیرند ولیکن باید در سیاست های کلی به مانند نرخ بهره و … تابع بانک مرکزی ترکیه باشند.

سیستم ها و خدمات بانکی که در ترکیه به شهروندان ارائه می شود، با توجه به اهداف و کارایی آنها که کوتاه ترین راه را برای ارائه ی خدمات مالی انتخاب می کنند متفاوت می باشد.

سیستم بانکی در ترکیه

سیستم بانکی بانکها، بر اساس اهدافی که برای تاسیس دارند و نوع خدماتی که ارائه می دهند بر 6 نوع عمده قابل تقسیم است :

 1. بانکداری تجاری که هدف تاسیس بانک درآن، سودآوری است. بانکهایی که برای سپرده گذاری مناسب هستند در این دسته قرار می گیرند.
 2. بانکداری سرمایه گذاری، که بودجه طولانی مدت را برای بخش دولتی و خصوصی تامین می کند .
 3. بانکداری پشتیبان و حامی که از روند توسعه و خیزش کشور و شرکت ها در ترکیه حمایت می کند.
 4. بانکداری مشارکتی بدون بهره، بانکهایی با تعداد کم می باشند ولی به لحاظ ارائه ی وامهای بدون بهره اهمیت قابل توجهی دارند. این بانکها بیشتر با کشورهای اسلامی در ارتباط اند. اولین بانک بدون بهره ی ترکیه در بحرین تاسیس شد. در ترکیه 6 بانک مشارکتی وجود دارد.
 5. بانکداری دریایی ( off-shore) ، اگر چه در ترکیه این سیستم موجود نیست ولی بسیاری از مردم به خصوص برای انجام معاملات تجاری خود از آن استفاده می کنند. این سیستم قوانین سهلگیرانه تری دارد.
 6. سرانجام در سیستم بانک مرکزی ،همانطور که از نام آن نیز مشخص است با سایر بانک ها تفاوت اساسی دارد. این وظیفه بانک مرکزی می باشد که در صورت نیاز منابع مالی سایر بانک ها تامین نماید. همچنین از دیگر وظایف بانک مرکزی بر عهده گرفتن تامین بودجه دولت می باشد. یعنی اگر بخواهیم به صورت خلاصه توضیح دهیم تمام سیاست های مالی و پولی توسط این بانک مشخص و در سراسر کشور اجرا می شود. از جمله وظایف اصلی آن مشخص کردن نرخ بهره بانکی در کشور می باشد.

همچنین پخش اوراق قرضه نیز از سیاست ها و وظایف این بانک می باشد که در موارد ضروری اقدام به آن می کند.

امتیازات افتتاح حساب در ترکیه

امتیازات افتتاح حساب در ترکیه

متاسفانه به دلیل تحریم های آمریکا بسیاری از ایرانیانی که اقامت و یا پاسپورت کشورهای دیگر را ندارند قادر به افتتاح حساب ارزی برای خود نمی باشند. شما تاجر بدون حساب را در نظر بگیرید که مجبور است از حساب های اشخاص دیگر برای انجام امور مالی خود استفاده کند که قطعا نه تنها برای وی مشکلات زیادی را به همراه دارد بلکه هزینه های زیادی را نیز به وی تحمیل می کند. یا در نظر داشته باشید شما به عنوان فریلنسر مشغول به کار هستید و حقوق شما به صورت دلار و یورو باید پرداخت شود و از شما حساب ارزی به نام خودتان را برای واریز حقوق می خواهند و همین یک مسئله سبب می شود نتوانید به کار خود ادامه دهید. یا اصلا شما گیمر هستید و از طریق بازی کسب درآمد دارید. و خیلی از موارد این چنین.

در واقع یکی از مهمترین امتیازات افتتاح حساب در ترکیه این می تواند باشد که شما بدون اینکه اقامت این کشور را داشته باشید می توانید اقدام به باز کردن حساب های ارزی لیر، دلار و یورو به نام خودتون و یا شرکتی که در ترکیه ثبت کردید بکنید با قابلیت اینکه از همه جای دنیا می توانند به صورت مستقیم به حساب شما پول واریز کنند.

از دیگر مزیت های این حساب ها قابلیت متصل شدن آنها به اکانت های بین المللی به مانند پایونیر می باشد و همچنین ولت های ( کیف پول های الکترونیکی ) خود را نیز می توانید به راحتی به این حساب ها متصل کنید.

 

بانک های ترکیه

با افتتاح حساب بین الملل و با پشتیبانی شرکتهای مالی و پولی ، نقل و انتقال ارز چه در داخل ترکیه و چه در خارج از کشور به آسانی امکان پذیر است. برای این کار کافی است که کد سویفت (SWIFT: society for Worldwide Interbank financial Telecommunication)خود را از بانک دریافت نمایید.

این کد مربوط به اتحادیه ی ارتباطات مالی بین بانکی جهانی است. با استفاده از این کد یازده رقمی، در هر جای دنیا که هستید، می توانید درآمد خود را به حساب بین المللی تان که در ترکیه افتتاح نموده اید، ارسال نمایید.

 

نحوه ی افتتاح حساب در بانکهای ترکیه

نحوه ی افتتاح حساب در بانکهای ترکیه

برای افتتاح حساب در ترکیه، از طریق شرکت الو اپلای این کار به ۲ روش قابل اجرا است :

افتتاح حساب در ترکیه به روش حضوری

اولین روش افتتاح حساب به این صورت است که ایرانیان عزیز باید به شعب بانک ها به شکل حضوری در ترکیه مراجعه نمایند ، که همکاران ما در ترکیه در تمامی مراحل افتتاح حساب در بانکهای ترکیه همراه شما خواهند بود و شما رو راهنمایی خواهند کرد.

افتتاح حساب در ترکیه به روش غیر حضوری

روش دیگر افتتاح حساب در ترکیه به صورت غیر حضوری است ، این روش مناسب افرادیست که امکان حضور یافتن در ترکیه جهت افتتاح حساب را ندارند و شرکت الواپلای میتواند برای ایرانیان عزیز به صورت غیر حضوری در ترکیه افتتاح حساب داشته باشد.

در ایتدا لازم است با همکاران ما تماس بگیرید تا شما را در جریات جزئیات افتتاح حساب غیر حضوری در ترکیه قرار دهند. صفر تا صد امور مربوط به این کار 15 روز کاری زمان می برد و شما می توانید با مراجعه به دفتر تهران مدارک مربوط به حساب خود را شامل سه دفترچه ارزی لیر، دلار و یورو به همراه کارت(مستر کارت یا ویزا کارت) سیم کارت و کد ورگی دریافت کنید.

افتتاح حساب در ترکیه به روش غیر حضوری

 

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه به شرح زیر است :

 • اصل و کپی گذرنامه
 • کد مالیاتی
 • تاییدیه آدرس
 • شماره تلفن

بعد از مراجعه به بانک از شما خواسته می شود یک سری از فرم ها را پر کنید این فرم ها شامل موارد زیر می باشد:

 • یک فرم داده می شود که متقاضی باید اطلاعات شخصی خود را در آن وارد کند.
 • تدر صورتی که سپرده در حساب سود قرار گیردتوافق نامه ای با بانک امضاء خواهد شد.
 • فرم برای اسناد بانکی

در تمام این صفحات جای امضاء متقاضی وجود دارد که باید در انتهای صفحه امضاء بزنید.

نکته :دقت کنید اطلاعات تکمیلی که به بانک ارائه می دهید را به خاطر بسپارید به مانند املای اسم مادرتان که در صورتی که برای همراه بانک و یا اینترنت بانک شما مشکلی پیش بیاید آن را از شما درخواست خواهد کرد.

 

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

 •  فرم درخواست
 • کارت شناسایی ( گواهینامه، گذرنامه، شناسنامه معتبر)
 • تاییدیه آدرس ( تاییدیه توسط قبض آب و برق یا مدرک بانکی معتبر به نام شخص)
 • افتتاح حساب لیره

افتتاح حساب به صورت رایگان انجام می پذیرد و بانک ها نمی توانند از شما درخواست مبلغ برای باز کردن حساب کنند ولیکن به مانند همه جای دمیا نرخ مشخصی برای جابه جایی مبالغ و یا حواله ها وجود دارد که باید انها را به بانک پرداخت کنید. البته در صورتی که بخواهید از خدمات و سرویس های اس ام اس بانک بهره ببرید در زمان افتتاح حساب بین الملل در ترکیه ، مبلغی به عنوان هزینه فعال کردن این خدمات از شما گرفته می شود.

چنانچه بیانیه نهاد نظارت و تنظیم مقررات بانکی (BRSA) در تاریخ 04/03/2020 ، اعلام نموده است ، می توان استعلام بانکی حساب های واریز / مشارکت را، از طریق سیستم دولت الکترونیکی انجام داد. به عنوان بخشی از خدمات در درگاه دولت الکترونیک، فرد قادر خواهد بود حسابهای بانکی خود را در بانک های مختلف کنترل نماید. جزئیات حساب ها نمایش داده نمی شود و پس از ورود به اطلاعات کاربر از طریق درگاه دولت الکترونیک ، می توانید با نوشتن “استعلام بانکی ” در بخش جستجوی سایت جستجونمایید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب با اقامت یا بدون اقامت

بر اساس قوانین بانک مرکزی ترکیه خارجیان باید به شکل حضوری برای افتتاح حساب به بانک مراجعه نمایند ولی در خصوص اخذ اجازه ی اقامت در ترکیه برای افتتاح حساب بانکی هیچ اجباری وجود ندارد. بدین ترتیب شما اگر مقیم ترکیه می باشید می توانید با ارائه ی آدرس محل اقامت خود و مراجعه به یکی از شعب بانک مورد نظرتان اقدام به افتتاح حساب نمایید.

اگر اجازه ی اقامت در ترکیه را ندارید و برای یک سفر کوتاه مدت در ترکیه به سر می برید، باز هم می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانکی اقدام به افتتاح حساب نمایید، البته به شرطی که یک آدرس اقامت معتبر و کد مالیاتی برای خود مهیا نمایید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب با اقامت یا بدون اقامت

برای دریافت کد مالیاتی با مراجعه به اداره ی مالیات ترکیه به راحتی می توانید کد مالیاتی خود را دریافت نمایید. البته قبل از مراجعه به اداره ی مالیات باید آدرس خود را تعیین نمایید، چرا که برای دریافت کد مالیاتی نیز از شما آدرس خواسته می شود.

یکی دیگر از مدارک لازم برای افتتاح حساب، شماره تلفن می باشد که شماره تلفن افرادی که اجازه ی اقامت ندارند به شکل محدود و تا سه ماه فعال می باشد. بدین ترتیب اگرچه شماره تلفن شما پس از سه ماه منقضی می شود ولی شما می توانید از طریق ایمیل و از هر جای دنیا حساب بانکی خود را کنترل نموده و نقل و انتقالات پولی و مالی خود را انجام دهید و الزاما برای افتتاح یک حساب بانکی در ترکیه نیازی به اجازه ی اقامت در ترکیه ندارید.

شرکت الو اپلای با درنظر گرفتن تمامی تفاوت ها و قوانین برای افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه ، کلیه امور مرتبط با افتتاح حساب را برای ایرانیان عزیز در داخل و خارج از کشور به صورت حضوری و غیرحضوری انجام میدهد.

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب حضوری و غیر حضوری در ترکیه

افتتاح حساب لیره در ترکیه به هر ترتیب به شکل حضوری انجام می شود و برای افتتاح این حساب گذرنامه، کد مالیاتی و آدرس شما مورد نیاز است. ولی افتتاح انواع دیگر حسابها بخصوص حساب بین المللی پس از افتتاح حساب لیره ، از همه جای دنیا برای شما امکان پذیر خواهد بود. چرا که مشخصات و مدارک شما در بایگانی بانک موجود است و فقط درخواست الکترونیکی شما برای افتتاح هر نوع حسابی کافی خواهد بود.

لیست بانک های ترکیه

بر اساس طبقه بندی TBB در سال 2020 لیست 20 بانک برتر ترکیه به این ترتیب است :

شماره

نام بانک

میزان کل سرمایه

(میلیون لیره)

تعداد شعب

تاریخ تاسیس

 1

زراعت بانک

579.377 1.766

1862

2

ایش بانک

425.982 1.336

1924

           3

هالک بانک

407.034 998

1938

           4

گارانتی ب ب آ

384.384 930

1946

           5

یاپی کردی

368.999 854

1944

           6

واکیف بانک

363.224 950

1954

           7

آک بانک

356.833 780

1948

           8

QNB فینانس بانک

169.802 543

1987

           9

تورک اکزیم بانک

154.981 15 1987
 10 دنیز بانک 146.907 710

1997

          11

تورک اکونومی

102.173 496

1927

12

INQ بانک 59.681 223

1984

13

بانک توسعه صنایع 41.591 3

1950

          14

بانک ایللر

32.579 19

1933

          15

شکر بانک

32.256 273

1953

          16

  ODEAبانک

31.060 45

2011

          17

HSBC  بانک

30.197 82

1990

          18

آلترناتیف بانک

24.997 49

1991

 19

فیبا بانک 20.814 69

1984

20 بورگان بانک 19.129 38

1991

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.1 از 5 با 10 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .