whatsapp

بانک های ترکیه ؛ شرح خدمات افتتاح حساب در بانکهای ترکیه برای ایرانیان

بانک های ترکیه ؛ شرح خدمات افتتاح حساب در بانکهای ترکیه برای ایرانیان
شیوا داداش زاده 0 نظر

سیستم بانکی در ترکیه

بانک ها برای عملکرد منطقی منابع اقتصادی و موسسات مالی کشورها نقش بزرگی ایفا می کنند. بانک های مختلف در ترکیه از جمله زراعت بانک، ایش بانک، آک بانک و… خدمات متفاوتی را به شهروندان و خارجیان ارائه می دهند. بانکها با استفاده از جریان کارآمد تر پروسه ی خدمات ، از نظم اقتصادی کشور محافظت می نمایند.

سیستم ها و خدمات بانکی که در ترکیه به شهروندان ارائه می شود، با توجه به اهداف و کارایی آنها که کوتاه ترین راه را برای ارائه ی خدمات مالی انتخاب می کنند متفاوت می باشد.

سیستم بانکی در ترکیه

سیستم بانکی بانکها، بر اساس اهدافی که برای تاسیس دارند و نوع خدماتی که ارائه می دهند بر 6 نوع عمده قابل تقسیم است :

 1. بانکداری تجاری که هدف تاسیس بانک درآن، سودآوری است. بانکهایی که برای سپرده گذاری مناسب هستند در این دسته قرار می گیرند.
 2. بانکداری سرمایه گذاری، که بودجه طولانی مدت را برای بخش دولتی و خصوصی
  تامین می کند .
 3. بانکداری پشتیبان و حامی که از روند توسعه و خیزش کشور و شرکت ها در ترکیه حمایت می کند.
 4. بانکداری مشارکتی بدون بهره، بانکهایی با تعداد کم می باشند ولی به لحاظ ارائه ی وامهای بدون بهره اهمیت قابل توجهی دارند. این بانکها بیشتر با کشورهای اسلامی در ارتباط اند. اولین بانک بدون بهره ی ترکیه در بحرین تاسیس شد. در ترکیه 6 بانک مشارکتی وجود دارد.
 5. بانکداری دریایی ( off-shore) ، اگر چه در ترکیه این سیستم موجود نیست ولی بسیاری از مردم به خصوص برای انجام معاملات تجاری خود از آن استفاده می کنند. این سیستم قوانین سهلگیرانه تری دارد.
 6. سرانجام در سیستم بانک مرکزی ، این بانک مرکزی است که ساختار متفاوتی نسبت به سایر بانک ها داشته و وظیفه مهمی برای کشور دارد. مهمترین نکته در بین اقدامات بانک مرکزی این است که در صورت لزوم منبع مالی سایر بانکها را تأمین می کند. به علاوه ، عملکرد دیگر بانک مرکزی تامین بودجه ی دولت است. همچنین بر حجم پول در کشور تأثیر می گذارد و اختیار دخالت دارد. جنبه دیگری که از مهمترین ویژگیهای آن محسوب می شود ، کمک به ایجاد نظم اقتصادی در کشور و حفظ ثبات موجود در قیمتها است. همچنین نرخ بهره وام سایر بانک ها را تعیین می کند.

بانک مرکزی در جریان سرمایه ی بین المللی جلوی شوکهای اقتصادی بین المللی را می گیرد و از طریق انتشار اوراق قرضه برای تأمین منابع اضافی برای اقتصاد ، در راستای بهبود در زمینه اقتصادی و افزایش قدرت صندوق اوراق قرضه عمل می کند . بانک مرکزی اساسی ترین نقش را در ساختار اقتصادی و توسعه و پیشرفت کشور دارد.

امتیازات افتتاح حساب در ترکیه

امتیازات افتتاح حساب در ترکیه

امتیاز حائز اهمیت افتتاح یک حساب لیره در ترکیه برای شما به این ترتیب است که شما با افتتاح یک حساب لیره می توانید بدون حضور در ترکیه و از هرجای دنیا از طریق شرکت الو الپلای یک حساب بین المللی افتتاح نمایید.

پس از افتتاح حساب ارزی، از هریک از شعب داخلی می توانید پول خود را به شکل لیر دریافت کنید و در خارج از کشور از هر دستگاه خودپردازی که پشتیبان این گونه حسابهای ارزی است، می توانید ارز دریافت نمایید.

علاوه بر ارزهای مشخص شده، پول خود را می توانید به ارزهای تعیین شده توسط بانک نیز دریافت کنید. از حساب خود می توانید به یک حساب در ترکیه یا در خارج از کشور، انتقال وجه انجام دهید. همچنین وجه، به شکل لیره یا هر یک از ارزهای مشخص شده می تواند به حساب شما منتقل شود.

همه ی این ویژگیهای حساب بین المللی به واسطه وجود شرکتهای پولی و مالی بین المللی با عناوین ویزا و مستر می باشد که با ایجاد یک شبکه بین المللی نقل و انتقال پول، امکان تبدیل ارزهای مختلف را به یکدیگر و در همه جای دنیا امکان پذیر ساخته اند.

بانک های ترکیه

بانک های ترکیه نیز با صدور ویزا و مستر کارت، تحت پشتیبانی این شرکت های بین المللی شما را قادربه استفاده از این حساب بین المللی در همه جای دنیا، می سازند. امتیاز دیگر این حساب و کارتهای اعتباری این می باشد که شما می توانید با استفاده از این کارت در هر جای دنیا به خرید اینترنتی بپردازید.

با افتتاح حساب بین الملل و با پشتیبانی شرکتهای مالی و پولی ، نقل و انتقال ارز چه در داخل ترکیه و چه در خارج از کشور به آسانی امکان پذیر است. برای این کار کافی است که کد سویفت (SWIFT: society for Worldwide Interbank financial Telecommunication)خود را از بانک دریافت نمایید.

این کد مربوط به اتحادیه ی ارتباطات مالی بین بانکی جهانی است. با استفاده از این کد یازده رقمی، در هر جای دنیا که هستید، می توانید درآمد خود را به حساب بین المللی تان که در ترکیه افتتاح نموده اید، ارسال نمایید.

از مزایای دیگر افتتاح حساب در ترکیه ، می توان به امکان کسب تابعیت ترکیه از این طریق اشاره کرد. با افتتاح یک حساب بانکی که به مدت 3 سال 500000 دلار در آن قرار داده اید، می توانید تابعیت ترکیه را کسب کنید. افتتاح حساب بانکی برای ایرانیان، می تواند یکی از راههای کسب تابعیت باشد. چرا که دولت ترکیه برای جذب سرمایه و سرمایه گذاران خارجی قانون تابعیت خارجیان با افتتاح حساب را با کاهش 3000000 دلار به 500000 دلار آمریکا راحت تر نموده وخارجیان با سپرده ی 500 هزار دلاری در یک یا چند بانک ترکیه که تا 3 سال برداشت نخواهد شد، قادر به کسب تابعیت ترکیه می گردند.

نحوه ی افتتاح حساب در بانکهای ترکیه

نحوه ی افتتاح حساب در بانکهای ترکیه

برای افتتاح حساب در ترکیه، از طریق شرکت الو اپلای این کار به ۲ روش قابل اجرا است :

افتتاح حساب در ترکیه به روش حضوری

اولین روش افتتاح حساب به این صورت است که ایرانیان عزیز باید به شعب بانک ها به شکل حضوری در ترکیه مراجعه نمایند ، که همکاران ما در ترکیه در تمامی مراحل افتتاح حساب در بانکهای ترکیه همراه شما خواهند بود و شما رو راهنمایی خواهند کرد.

افتتاح حساب در ترکیه به روش غیر حضوری

روش دیگر افتتاح حساب در ترکیه به صورت غیر حضوری است ، این روش مناسب افرادیست که امکان حضور یافتن در ترکیه جهت افتتاح حساب را ندارند و شرکت الواپلای میتواند برای ایرانیان عزیز به صورت غیر حضوری در ترکیه افتتاح حساب داشته باشد.

برای افتتاح حساب و دریافت ویزا کارت، یکسری مدارک از شما خواسته می شود. پس از افتتاح حساب در یکی از شعب بانکی ، درخواستهای بعدی شما به راحتی امکان پذیر می باشد و می توانید با استفاده از اینترنت بانک ها و بدون مراجعه ی حضوری درخواست های خود از جمله ؛ درخواست وام برای احتیاجات نقدی دیگر، افتتاح حساب مشترک، کنترل آنلاین حساب  خود و …. بنمایید.

افتتاح حساب در ترکیه به روش غیر حضوری

 

اسناد لازم برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه به شرح زیر است :

 • اصل و کپی گذرنامه
 • کد مالیاتی
 • تاییدیه آدرس
 • شماره تماس

اطلاعات فوق ابتدا توسط بانک درخواست می شود. سپس از شخص خواسته می شود که فرمهای زیر را نیز پر کند :

 • فرم اطلاعات مشتری
 • توافق نامه خدمات بانکی
 • فرم اسناد بانکی پایه

از شخص خواسته می شود که اطلاعات را پر کند و مکان های مورد نیاز را امضا نماید.

نکته ی بسیارمهم این است که این برگه ها باید با دقت بسیار تکمیل شوند و بخشهایی که مورد نیاز فرد نیست کاملا مشخص گردد. پس از پر کردن و امضای مدارک لازم ، حساب توسط بانک باز می شود.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد زیر 18 سال :

 •  شناسنامه سرپرست
 • فتوکپی کارت شناسایی سرپرست
 • امضاء سرپرست که اجازه باز کردن یک حساب بانکی را می دهد لازم است.

بانکها با این امضاء می توانند یک حساب سپرده گذاری مدت دار یا حساب سپرده گذاری محدود برای افراد زیر 18 سال افتتاح کنند.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

 •  فرم درخواست
 • کارت شناسایی ( گواهینامه، گذرنامه، شناسنامه معتبر)
 • تاییدیه آدرس ( تاییدیه توسط قبض آب و برق یا مدرک بانکی معتبر به نام شخص)
 • افتتاح حساب لیره

بانک ها برای باز کردن حساب یا برای یک حساب کاربری بلااستفاده هیچ گونه هزینه و یا کمیسیون طلب نمی نمایند. به عبارت دیگر ، باز کردن حساب بانکی برای شخص هزینه ای ندارد.با این حال ، نرخ کمیسیون خاصی وجود دارد که بانکها در نقل و انتقالات پولی مانند حواله و EFT دریافت می کنند.

برخی از بانکها نیز در زمان افتتاح حساب بین الملل در ترکیه ، مبلغ 50 لیره را طلب می کنند. برای این کار ، آگاهی از میزان کمیسیون اعمال شده توسط بانک در نقل و انتقالات مالی ، قبل از باز کردن حساب مفید است.

چنانچه بیانیه نهاد نظارت و تنظیم مقررات بانکی (BRSA) در تاریخ 04/03/2020 ، اعلام نموده است ، می توان استعلام بانکی حساب های واریز / مشارکت را، از طریق سیستم دولت الکترونیکی انجام داد. به عنوان بخشی از خدمات در درگاه دولت الکترونیک، فرد قادر خواهد بود حسابهای بانکی خود را در بانک های مختلف کنترل نماید. جزئیات حساب ها نمایش داده نمی شود و پس از ورود به اطلاعات کاربر از طریق درگاه دولت الکترونیک ، می توانید با نوشتن “استعلام بانکی ” در بخش جستجوی سایت جستجونمایید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب با اقامت یا بدون اقامت

بر اساس قوانین بانک مرکزی ترکیه خارجیان باید به شکل حضوری برای افتتاح حساب به بانک مراجعه نمایند ولی در خصوص اخذ اجازه ی اقامت در ترکیه برای افتتاح حساب بانکی هیچ اجباری وجود ندارد. بدین ترتیب شما اگر مقیم ترکیه می باشید می توانید با ارائه ی آدرس محل اقامت خود و مراجعه به یکی از شعب بانک مورد نظرتان اقدام به افتتاح حساب نمایید.

اگر اجازه ی اقامت در ترکیه را ندارید و برای یک سفر کوتاه مدت در ترکیه به سر می برید، باز هم می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانکی اقدام به افتتاح حساب نمایید، البته به شرطی که یک آدرس اقامت معتبر و کد مالیاتی برای خود مهیا نمایید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب با اقامت یا بدون اقامت

برای دریافت کد مالیاتی با مراجعه به اداره ی مالیات ترکیه به راحتی می توانید کد مالیاتی خود را دریافت نمایید. البته قبل از مراجعه به اداره ی مالیات باید آدرس خود را تعیین نمایید، چرا که برای دریافت کد مالیاتی نیز از شما آدرس خواسته می شود.

یکی دیگر از مدارک لازم برای افتتاح حساب، شماره تلفن می باشد که شماره تلفن افرادی که اجازه ی اقامت ندارند به شکل محدود و تا سه ماه فعال می باشد. بدین ترتیب اگرچه شماره تلفن شما پس از سه ماه منقضی می شود ولی شما می توانید از طریق ایمیل و از هر جای دنیا حساب بانکی خود را کنترل نموده و نقل و انتقالات پولی و مالی خود را انجام دهید و الزاما برای افتتاح یک حساب بانکی در ترکیه نیازی به اجازه ی اقامت در ترکیه ندارید.

شرکت الو اپلای با درنظر گرفتن تمامی تفاوت ها و قوانین برای افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه ، کلیه امور مرتبط با افتتاح حساب را برای ایرانیان عزیز در داخل و خارج از کشور به صورت حضوری و غیرحضوری انجام میدهد.

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب حضوری و غیر حضوری در ترکیه

افتتاح حساب لیره در ترکیه به هر ترتیب به شکل حضوری انجام می شود و برای افتتاح این حساب گذرنامه، کد مالیاتی و آدرس شما مورد نیاز است. ولی افتتاح انواع دیگر حسابها بخصوص حساب بین المللی پس از افتتاح حساب لیره ، از همه جای دنیا برای شما امکان پذیر خواهد بود. چرا که مشخصات و مدارک شما در بایگانی بانک موجود است و فقط درخواست الکترونیکی شما برای افتتاح هر نوع حسابی کافی خواهد بود.

افتتاح حساب غیر حضوری برای خارجیانی که یک حساب لیره در بانکهای ترکیه افتتاح کرده اند ، امکان پذیر است. داشتن یک حساب لیره در بانک به معنای افتتاح آسانتر حساب ارزی یا دیگر حسابهای مدت دار و … می باشد و پس از افتتاح حساب لیره، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانک نبوده، از شعب اینترنتی یا تلفن بانک نیزمی توانید حساب ارزی خود را افتتاح نمایید.

لیست بانک های ترکیه

بر اساس طبقه بندی TBB در سال 2020 لیست 20 بانک برتر ترکیه به این ترتیب است :

شماره

نام بانک

میزان کل سرمایه

(میلیون لیره)

تعداد شعب

تاریخ تاسیس

 1

زراعت بانک

579.377 1.766

1862

2

ایش بانک

425.982 1.336

1924

           3

هالک بانک

407.034 998

1938

           4

گارانتی ب ب آ

384.384 930

1946

           5

یاپی کردی

368.999 854

1944

           6

واکیف بانک

363.224 950

1954

           7

آک بانک

356.833 780

1948

           8

QNB فینانس بانک

169.802 543

1987

           9

تورک اکزیم بانک

154.981 15 1987
 10 دنیز بانک 146.907 710

1997

          11

تورک اکونومی

102.173 496

1927

12

INQ بانک 59.681 223

1984

13

بانک توسعه صنایع 41.591 3

1950

          14

بانک ایللر

32.579 19

1933

          15

شکر بانک

32.256 273

1953

          16

  ODEAبانک

31.060 45

2011

          17

HSBC  بانک

30.197 82

1990

          18

آلترناتیف بانک

24.997 49

1991

 19

فیبا بانک 20.814 69

1984

20 بورگان بانک 19.129 38

1991


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.4 از 5 از 5 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!