whatsapp
الو اپلای
مزایای کارت شهروندی ترکیه

نویسنده :  

بروزرسانی شده در :  29 دی 1400

تعداد نظرات :  2

مزایای کارت شهروندی ترکیه

از حقوق یکسان با شهروندان ترکیه برخوردار شوید

از زمان تشکیل جمهوری ترکیه تا به امروز،‌ این کشور همواره تلاش خود را برای بهبود شرایط شهروندان خود انجام داده است و به آن‌ها خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. با توجه به بالا بودن کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه، بسیاری از ایرانیان ترجیح می‌دهند که برای ادامه زندگی خود به این کشور مهاجرت کنند. خوشبختانه این کشور با آغوش باز مهاجرین ایرانی را می‌پذیرد و برای دادن شهروندی به آن‌ها امور را آسان می‌سازد. در این مطلب به بررسی مزایای کارت شهروندی ترکیه می‌پردازیم تا تصمیم خود برای مهاجرت به ترکیه را به صورت جدی پیگیری کنید. مسلما با گرفتن شهروندی ترکیه می‌توانید بهترین شرایط اقامتی، کاری و تحصیلی را برای خود و خانواده‌تان فراهم کنید.

مزایای کارت شهروندی ترکیه

کارت شهروندی ترکیه چیست؟

کشور ترکیه قوانین خاصی را برای دریافت شهروندی وضع کرده است که همه مهاجران باید به این قوانین احترام بگذارند. زمانی که شما وارد کشور ترکیه می‌شوید، برای شما ویزای فرودگاهی صادر می‌شود که البته مدت اعتبار محدودی خواهد داشت. در صورتی که بخواهید بیشتر از زمان اعتبار در ترکیه باقی بمانید باید کارت شهروندی موقت یا دائمی را تهیه کنید. در صورتی که کارت شهروندی موقت باشد، مدت اعتبار آن در کارت درج می‌شود و شما می توانید تا تاریخ مدنظر به راحتی در ترکیه اقامت کنید. اگر به فکر اقامت دائمی در این کشور هستید، باید با استفاده از راه‌های مشخص شده برای دریافت اقامت اقدام نمایید.

کارت شهروندی

در واقع زمانی که شما کارت اقامت موقت را دریافت می‌کنید، هنوز شهروند ترکیه به شمار نمی‌آیید و به صورت موقت در این کشور اقامت دارید. با این حال کسانی که موفق به اخذ کارت شهروندیی دائمی ترکیه شوند، همانند یک شهروند ترک محسوب شده و از تمامی خدمات و مزایای کارت شهروندی ترکیه برخوردار می‌شوند. نکته مهم درباره شهروندی ترکیه این است که ملیت قبلی شما را صلب نمی‌کند و شما می‌توانید هویت ایرانی خود را نیز حفظ کنید و به صورت همزمان شهروند ایران و ترکیه شوید. برای اینکه بهتر با مزایای کارت شهروندی ترکیه آشنا شوید، بخشی از مهم‌ترین آن‌ها را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

بررسی کامل مزایای کارت شهروندی ترکیه:

در حال حاضر کشور ترکیه جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان است که همین موضوع باعث مهاجرت تعداد زیادی ایرانیان به این کشور شده است. فرصت‌های شغلی و تحصیلی موجود در این کشور باعث می شود تا شما هر چه سریع‌تر مراحل رشد و ترقی را طی کنید. داشتن شهروندی ترکیه باعث می‌شود که انجام بسیاری از کارها برای شما آسان شود. همانطور که می‌دانید بسیاری از خدمات به دلیل شرایط تحریم در داخل ایران در دسترس نیست. در صورتی که شما بتوانید کارت شهروندی ترکیه را بگیرید، هیچ تحریمی شامل شما نمی‌شود و خدمات فوق‌العاده‌ای را دریافت خواهید کرد. در ادامه به بررسی کامل مزایای کارت شهروندی ترکیه خواهیم پرداخت تا پس از انجام بررسی‌های لازم برای دریافت شهروندی اقدام نمایید.

مزایای کامل

دریافت کارت اعتباری :

یکی از مهم‌ترین مزایای کارت شهروندی ترکیه، دریافت کارت اعتباری ترکیه است که امکان زندگی در این کشور را راحت‌تر خواهد کرد. کارت اعتباری ترکیه به کارتی گفته می‌شود که بر هر شهروند ترکیه تعلق می‌گیرد. این کارت با کارت بانکی تفاوت دارد و یه طرح مستقل است. با داشتن کارت اعتباری ترکیه می‌توان در طول ماه خریدهای متعددی انجام داد و سپس مبلغ آن را اول هر ماه پرداخت نمود.
این طرح باعث می‌شود که شهروند ترکیه در طول ماه از خدمات و محصولات استفاده کند و در زمان مقرر هزینه آن را پرداخت نماید. زمانی که شما کارت شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنید، می‌توانید درخواست خود را برای گرفتن کارت اعتباری ترکیه ثبت نمایید. این کارت ظرف مدت زمان کوتاهی به دست شما می‌رسد و شما تا سقف مشخصی در ماه می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

کارت اعتباری

سفر بدون ویزا :

شما برای ورود به یک کشور خارجی باید ضوابط خاصی همچون همراه داشتن پاسپورت و ویزا را رعایت کنید. پاسپورت شما به عنوان یک مدرک شناسایی مهم در سایر کشورها است که هر ایرانی برای مهاجرت باید آن را دریافت کند. به غیر از این مورد شما باید برای ورود به هر کشوری از آن مجوز ورود بگیرید که به آن ویزا گفته می‌شود. خوشبختانه گذرنامه کشور ترکیه جزو برترین پاسپورت‌های جهان است و شما با استفاده از آن به صد کشور جهان بدون ویزا سفر خواهید کرد. امکان مسافرت با ویزای ترکیه بسیار آسان است و کشورهای مقصد به راحتی شما را می‌پذیرند.
در صورتی که می‌خواهید در آینده به کشورهای اروپایی و آمریکایی بروید، می‌توانید این کار را با اخذ کارت شهروندی ترکیه شروع کنید. زمانی که شما شهروندی ترکیه را به دست آوردید، با اولین مراجعه به سفارت کشور مقصد کار شما انجام خواهد شد. این در حالی است که دریافت ویزای کشورهای اروپایی در ایران کار سختی به نظر می‌رسد. این مورد در بین مزایای کارت شهروندی ترکیه از اهمیت خاصی برخوردار است و اکثر افراد به همین دلیل به سراغ دریافت شهروندی ترکیه می‌روند.

سفر بدون ویزا کارت

طرح بازنشستگی :

زمانی که شما کارت شهروندی ترکیه را بگیرید، از تمامی حقوق و مزایای شهروندی برخوردار خواهید شد. یک شهروند ترکیه باید بخش کوچکی از درآمد ماهیانه خود را برای حق بیمه بازنشستگی اختصاص دهد. این طرح باعث می‌شود که پس از تمام شدن دوران خدمت، فرد حقوق بازنشستگی مناسبی دریافت کند و متناسب با آن به زندگی خود بپردازد. البته در کنار این بازنشستگی، خدمات درمانی فوق‌العاده‌ای برای شهروندان در نظر گرفته خواهد شد.
از زمانی که مراحل دریافت کارت شهروندی به اتمام می‌رسد،‌ شما تحت پوشش بیمه درمانی دولت ترکیه قرار می‌گیرید و برای انجام درمان خود از آن استفاده خواهید کرد. برنامه بازنشستگی جذاب در کنار خدمات بیمه‌ای و درمانی مناسب از مهم ترین مزایای کارت شهروندی ترکیه به شمار می‌آیند. خوشبختانه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشور ترکیه از امکانات و تجهیزات به روز دنیا برخوردار هستند که این امر نشان‌دهنده سطح بالای رفاه در ترکیه است.

امکانات تحصیلی :

یکی از دلایل مهم ایرانیان برای مهاجرت به کشور ترکیه ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. نحوه پذیرش دانشجویان بین‌المللی مراحل خاصی دارد که در صورت نداشتن شهروندی باید آن‌ها را پشت سر بگذارید. آزمون‌هایی نظیر Yos از دانشجویان مهاجر گرفته می‌شود که شخص باید در آن‌ها نمره قبولی را به دست آورد. از طرفی هزینه شهریه و تحصیل برای دانشجوی مهاجر بیشتر است و شخص باید برای این موضوع هم برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد.

 

امکانات تحصیل

حال اگر شما بتوانید قبل از شروع تحصیل خود در ترکیه کارت شهروندی دائمی را دریافت کنید، تمامی پرداختی‌ها و هزینه‌های شما به عنوان یک شهروند ترک خواهد بود و هزینه بیشتری بابت شهریه یا خوابگاه پرداخت نخواهید کرد. همچنین امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای شما فراهم است و می‌توانید از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده ممکن را ببرید. با استفاده از کارت شهروندی ترکیه، شما یک دانشجوی بومی به شمار می‌آیید و از ارزان‌ترین خدمات ممکن در این زمینه برخوردار خواهید شد. با توجه تاثیرات مثبت کارت شهروندی ترکیه، بسیاری از دانشجویان به دنبال راهی هستند تا این اقامت دائمی را به دست بیاورند.

امکانات تحصیلی کارت شهروندی

امکانی برای مهاجرت به اروپا :

کشور ترکیه در یک منطقه فوق‌العاده مهم قرار گرفته و دو قاره آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل می‌کند. همین موضوع سبب شده تا این کشور دروازه ورود به کشورهای اروپایی شناخته شود. امروزه بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، برای مدتی در کشور ترکیه اقامت می‌کنند. بعضی از افراد به دلیل شرایط مناسب ترکیه در آن باقی می‌ماند و کارت شهروندی ترکیه را به دست می‌آورند. به غیر از این موارد حتما این نکته را در نظر بگیرید که ترکیه در همسایگی ایران است و امکان رفت‌و‌آمد آسان برای شما فراهم است.
شما می‌توانید از طریق راه‌های جاده‌ای، ریلی و هوایی بین ایران و ترکیه رفت‌و‌آمد کنید و در زمان‌های لازم به ایران برگردید. با توجه به نزدیکی این دو کشور، هزینه سفر نیز نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است و با هزینه کمتری جابجایی صورت می‌گیرد. موقعیت ویژه و استراتژیک ترکیه از دیگر مزایای کارت شهروندی ترکیه است که بسیاری از افراد را برای دریافت کارت شهروندی تشویق می‌کند.

 صدور مجوز کار :

برای اینکه شما بتوانید در ترکیه مشغول به کار شوید، حتما باید از وزارت کار ترکیه نامه تاییدیه را بگیرید. کسانی که از ویزای توریستی استفاده می‌کنند اجازه کار کردن در کشور ترکیه را نخواهند داشت. این مورد برای ویزای تحصیلی نیز وجود دارد که البته در بعضی از شرایط خاص، اجازه کار به دانشجو به صورت محدود داده می‌شود. اگر شما برای استخدام به هر شرکت ترکیه بروید، در قدم اول از شما مجوز کار را می‌خواهد. حال اگر شما بتوانید کارت شهروندی ترکیه را دریافت کنید، اجازه کار شما به صورت دائمی صادر خواهد شد. در این حالت دیگر برای نیازی به ثبت درخواست مجوز کار نخواهد بود و کارت شهروندی شما برای شروع به کار کافی است.
از آنجایی که شما از آن پس شهروند ترکیه هستید، قوانین مهاجران شامل حال شما نمی‌شود و با شما همچون یک شهروند ترک رفتار خواهد شد. امروزه بسیاری از نهادهای دولتی و خصوصی ترکیه در حال جذب نیرو هستند. شما می‌توانید با توجه به نوع توانایی خود در این شغل‌ها استخدام شوید و حقوق خود را به لیر ترکیه بگیرید. اولویت جذب و استخدام در ترکیه با فارق‌التحصیلان بومی است پس با دریافت کارت شهروندی ترکیه از این امتیاز ویژه برخوردار می‌شوید و اشتغال خود را آغاز خواهید کرد. داشتن شغل خوب یکی دیگر از مزایای کارت شهروندی ترکیه بود که آن را شرح دادیم.

مجوز کار در ترکیه

کارت شهروندی برای اعضای دیگر خانواده :

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند معمولا مهاجرت را به همراه خانواده مدنظر قرار می‌دهند. کشور ترکیه برای مهاجران خانوادگی برنامه ویژه‌ای در نظر می‌گیرد تا بتوانند اقامت خوبی در ترکیه داشته باشند. اگر یکی از اعضای کارت شهروندی دائمی ترکیه را به دست بیاورد، می‌تواند برای سایر اعضای خانواده نیز کارت شهروندی ترکیه را دریافت کند.

سوالات متداول

اگر شما هم به فکر گرفتن کارت شهروندی ترکیه هستید، احتمالا سوالات متعددی در ذهنتان به وجود آمده است. برای اینکه اطلاعات شما در این زمینه کامل‌تر شود،‌ به چند نمونه از سوالات مهم در ادامه پاسخ می‌دهیم.تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه چیست؟
زمانی که شما اقامت دریافت می‌کنید، تا مدت زمان مشخصی مجاز به کار و تحصیل در ترکیه هستید. اگر شما بتوانید کارت شهروندی ترکیه را بگیرید، به عنوان شهروند ترک شناخته شده و تا آخر عمرتان از حقوق شهروندی در ترکیه برخوردار می‌شوید.
گرفتن کارت شهروندی ترکیه چقدر زمان می‌برد؟
خوشبختانه روال اداری دریافت کارت شهروندی بسیار کوتاه شده است. اگر شما مدارک خود را آماده کرده باشید ظرف مدت یک ماه کاری کارت شهروندی ترکیه آماده خواهد شد.
آیا با کارت شهروندی ترکیه می‌توانم مسترکارت و ویزاکارت تهیه کنم؟
تمامی خدمات مالی جهانی با استفاده از کارت شهروندی ترکیه برای شما آزاد خواهد بود. شما می‌توانید در بانک‌های جهانی حساب باز کنید و به عنوان یک شهروند ترک از خدماتی همچون مسترکارت و ویزاکارت بهره‌مند شوید.
آیا با داشتن کارت شهروندی ترکیه شرایط تحریم شامل حال من می‌شود؟
بسیاری از خدمات جهانی به دلیل تحریم‌ها برای ایرانیان در دسترس نیستند. زمانی که کارت شهروندی ترکیه به دست شما ‌می‌رسد، یک هویت جدید ترکی پیدا می‌کنید و هیچ تحریمی شامل حال شما نخواهد شد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 4 رای

 • سهیلا قلندری

  1401-02-18 در 12:46 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر برای مهاجرت کاری میخواستم اقدام کنم

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-22 در 10:20 ق.ظ

   سلام
   برای کار شرایط متغیر هست اول باید بر اساس شرایط بررسی انجام باید بشه..

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .