whatsapp

گرفتن اقامت ترکیه با خرید خانه

گرفتن اقامت ترکیه با خرید خانه
شیوا داداش زاده 0 نظر

اتباع خارجی با رعایت قوانین و شرایط خاص موجود در ترکیه می توانند در این کشور صاحب خانه شوند. با توجه به رخداد های اخیر در خاورمیانه، ترکیه میزبان هزاران تبعه خارجی شده است. به همین دلیل دولت ترکیه درسال های اخیر با تصویب قانون جدید، به این افراد اجازه خرید خانه در ترکیه را داده است.

اتباع خارجی با توجه به رعایت محدویت های قانونی می توانند در ترکیه صاحب زمین، محل کار، مسکن و … شوند.

همچنین افرادی که در ترکیه برای پروژه های عمرانی و یا مزارع کشت بر روی زمین سرمایه گذاری کرده اند، باید ظرف مدت ۲ سال طرح مورد نظر را به اتمام رسانده و به وزارت مربوطه ارائه دهند.

زمین های خریده شده توسط اتباع خارجی بیشتر از ۳۰ هکتار نمی تواند باشد، اگر‌ کل زمینی که تبعه خارجی درخواست خرید آن را کرده در محدوده ای باشد( مثلا یک روستا ) که کلا ۳۰ هکتار است، فقط ۱۰ درصد از آن را می توانند به وی بفروشند و همچنین ملک و یا خانه ای که تبعه خارجی برای خرید آن اقدام کرده است، نباید در یک منطقه نظامی و یا امنیتی باشد.

چگونگی اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

با توجه به قانون خرید ملک برای اتباع خارجی در ترکیه، قبل از سال ۲۰۱۸ هر تبعه خارجی با خرید ملک به ارزش یک میلیون دلار و یا سرمایه گذاری به ارزش ۲ میلیون دلار، می توانست شهروندی ترکیه را دریافت کند.

اما باتوجه به قانون جدید که در سال ۲۰۱۸ تصویب شد، هر تبعه خارجی با خرید یک ملک غیر منقول به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، می تواند اقامت در ترکیه را دریافت کند.

همچنین اگر هر شخص در ترکیه یک ملک به ارزش ۶۵۰ هزار لیره بخرد، بر اساس قانون جدید در ترکیه ۳ سال برای وی و خانواده اش اجازه اقامت داده می شود، و اگر به مدت ۵ سال به صورت مداوم در خانه ای که خریده اند ساکن باشند، می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

چگونگی اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

با تصویب این قانون، خرید املاک غیر منقول و یا سرمایه‌گذاری در ترکیه توسط اتباع خارجی به ویژه کشورهای عربی اطراف خلیج فارس و همچنین ایران روزبه روز در حال افزایش است.

با توجه به آمار سالهای گذشته تعداد خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی سالانه به ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد رسیده است.

مقاله پیشنهادی:
گرفتن اقامت ترکیه

مراحل دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه

اولین قدم برای خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه بعد از اینکه خانه مورد نظر خود را انتخاب کردند، این است که خود شخص و یا نماینده حقوقی وی به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و وقت قبلی بگیرد.

یا می تواند با شماره گیری ۱۸۱ و یا با وارد شدن به آدرس randevu.tkgm.Gov.tr نوبت بگیرد. بعد از این مرحله، یک روز برای آنها تعیین می شود و مراحل ثبت سند ملک انجام می شود.

نیازمندی های دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه در زمان مراجعه به اداره ثبت اسناد:

  • سند ملک
  • شناسنامه و یا گذرنامه تبعه خارجی و در صورت لزوم ترجمه این مدارک
  • اخذ گواهی ارزیابی وضعیت املاک و مستغلات از مقام های رسمی شهرداری آن منطقه
  • بیمه نامه اجباری در برابر زلزله برای ملک های غیر منقول مانند خانه و محل کار
  • ۲ عدد عکس۶×۴ از خریدار و یک عدد عکس از فروشنده ملک که ظرف ۶ ماه گذشته گرفته شده است
  • اگر انتقال سند از طریق وکالتنامه در خارج از کشور انجام می شود، نسخه اصلی و یا معتبر آن همراه با ترجمه وکالتنامه
  • اگر شخص خریدار زبان ترکی متوجه نمی شود، باید مترجم رسمی در زمان ثبت سند حضور داشته باشد.

هزینه های خرید خانه برای دریافت اقامت در ترکیه

هزینه های خرید خانه برای دریافت اقامت در ترکیه

در هنگام خرید خانه در ترکیه هزینه انتقال سند تقریبا ۴ درصد قیمت ملک می باشد که بسته به توافق طرفین یکی از آنها یعنی یا خریدار یا فروشنده آن را پرداخت می کند.

هزینه ثبت سند نیز ۶۰ لیره می باشد. هزینه مالیات ملک در ترکیه برای ملک های شهری دو درصد و برای ملک های غیر شهری یک درصد از کل قیمت ملک می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده را خریدار باید پرداخت کند که نسبت به مساحت، مکان ملک و سال پایان ساخت آن می تواند از یک تا ۱۸ درصد افزایش داشته باشد.

هزینه کارشناسی ملک و یا اسکان ۸۰۰ لیره می باشد. اگر شخص خریدار وکالت خود را به شخص حقوقی داده باشد، هزینه وکالت ۱۵۰ یورو می باشد.

اگر خریدار زبان ترکی بلد نباشد، هزینه مترجم رسمی که حضور وی در هنگام ثبت سند واجب است به عهده خریدار می باشد. ۳ درصد قیمت خانه هزینه کمیسیون حساب می شود.

هزینه بیمه زلزله ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیر می باشد، هزینه بیمه ملک ۲۰۰ تا ۴۵۰ لیر می باشد که بسته به مساحت ملک متغیر است.

اقامت ترکیه با اجاره خانه در ترکیه

یکی‌ از ارزان ترین راه های اخذ اقامت در ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. افرادی که می خواهند بیش از ۹۰ روزدراین کشور اقامت داشته باشند، می توانند با اجاره خانه در ترکیه اقامت دریافت کنند.

این نوع اقامت هم ارزان است و هم‌ محدودیت های زیادی ندارد. از مزایای دریافت اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه این است که بعد از گرفتن اقامت شما از تمام حقوق شهروندی ترکیه برخوردارید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه در ترکیه

از این طریق می توانید برای دریافت ویزای دیگر کشورها از طریق سفارت ترکیه اقدام کنید. با در دست داشتن این نوع اقامت شما نمی توانید در ترکیه کار کنید اما برای دریافت مجوز کار می توانید اقدام کنید.

همچنین با این نوع اقامت شما نمی توانید تحصیل کنید و یا حق ثبت شرکت و فعالیت در این کشور را ندارید اما می توانید برای دریافت آن درخواست کنید.

حداقل پول مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه

حداقل قیمت خانه در ترکیه نسبت به شهر و منطقه در این کشور متفاوت است. در استانبول از ۷۵ هزار لیره تا ۱۰ میلیون لیره خانه وجود دارد. پس شما می توانید در استانبول با کمترین سرمایه صاحب خانه شوید.

مثلا در استانبول با ۷۵ هزار لیره می توانید در باغجیلار یک واحد آپارتمان بخرید و یا در آنکارا در منطقه آی کورت یک واحد آپارتمان با قیمت حداقل ۳۸۰۰۰ لیره می توانید پیدا کنید.

اما برای زندگی در منطقه تقریبا خوب در استانبول و یا آنکارا به طور متوسط حداقل پول مورد نیاز برای خرید خانه ۱۵۰ هزار لیره است.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 از 12 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!