whatsapp
الو اپلای
دریافت اجازه کار در ترکیه با ویزای توریستی

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  15 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

آیا با اقامت توریستی ترکیه می توان کار کرد؟

کار در ترکیه به دلیل نزدیک بودن این کشور به ایران، اقتصاد پیشرفته، داشتن شرایط بهتر برای تحصیل و امتیازهای تجاری برای سرمایه گذاری و موقعیت جغرافیایی این کشور تعداد ایرانیانی که برای تحصیل و کاریا سرمایه گذاری به ترکیه مهاجرت می کنند، روزبه روز در حال افزایش است.

بیشتر این افراد برای پیدا کردن کار در این کشور و یا برای آموزش بعضی شغل ها و کار کردن از طریق این حرفه ها در ترکیه و دریافت اقامت از این طریق، مثلا شغل هایی مانند آشپزی، جوشکاری، آرایشگری و … به ترکیه مهاجرت می کنند.

در سال های اخیر تعداد ایرانیانی که از این طریق در ترکیه اقامت می کنند، بیشتر شده است. مثلا اقامت ترکیه از طریق آرایشگری، البته اول آموزش سپس کار در این حرفه، آشپزی و یا حرفه های دیگر مانند آن، امروزه رو به افزایش است.

دریافت اقامت ترکیه هم به صورت کوتاه مدت و هم به صورت بلند مدت ممکن است. یکی از راه های اقامت کوتاه مدت در این کشور، دریافت اقامت توریستی است، که در زیر شرایط دریافت اقامت توریستی را به طور خلاصه توضیح خواهیم داد . یکی دیگر از راه های دریافت اقامت در ترکیه، اقامت بلند مدت است.

که از طریق سرمایه گذاری و کار در ترکیه، البته با شرایط خاص و منطبق بر قوانین ترکیه ، خرید ملک و خانه در این کشورو همچنین دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج است.

ایرانیانی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت کوتاه مدت در این کشور را دارند، بیشترین سوالی که برایشان ایجاد می شود این است که آیا با استفاده از اقامت توریستی ترکیه می توان کار کرد یا نه؟ ما قبل از توضیح در این خصوص می خواهیم شرایط دریافت اقامت توریستی ترکیه را خیلی کوتاه توضیح دهیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه کار در ترکیه با ویزای توریستی

شرایط و مدارک لازم برای دریافت اقامت توریستی ترکیه

مدارک لازم برای اقامت توریستی در ترکیه

– اصل گذرنامه
– فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه
– 4 قطعه عکس
– بیمه درمانی مخصوص اتباع خارجی
– عدم سوء سابقه
– اصل اجاره نامه که توسط دفتر اسناد رسمی تایید و امضا شده باشد

مدارک لازم برای متقاضیان زیر 18 سال

– اصل گذرنامه
– فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه
– 4 عدد عکس
– شناسنامه معتبردر کشور خود متقاضی
– رضایت نامه از پدر یا مادر

شرایط لازم برای اقامت کوتاه مدت در ترکیه

– باید مدارک لازم را ارائه نموده باشد.
– شخص متقاضی نباید در لیست افرادی باشد که حق ورود به ترکیه را ندارند.
– از استاندارد های عمومی بهداشت و ایمنی برخوردارباشد.
– در صورت درخواست مسئولان، ارائه سوابق کیفری صادر شده توسط مقامات ذیصلاح در کشور خود و یا کشوری که به صورت قانونی در آنجا اقامت می کند.
– ذکر آدرس محل اقامت شخص متقاضی.

 

اجازه کار در ترکیه

 

آیا با اقامت توریستی ترکیه می توان کار کرد؟

با توجه به قوانین جدید صادرشده در ترکیه در سال جدید و تلاش جدی دولت برای به کارگیری آن ، اقامت ترکیه ۲۰۲۰ از طریق ویزای توریستی و کار در این کشور بر اساس آن، به مدت طولانی تقریبا غیرممکن شده است.
دریافت اجازه اقامت برای اتباع خارجی که بنا به دلایلی مجبور به زندگی در ترکیه شده اند، واجب و ضروری است .اداره مهاجرت ترکیه از سال ۲۰۲۰ برای محدود کردن اقامت های بلند مدت قوانینی را اخذ کرده است.

باتوجه به آمار غیر رسمی، تعداد اتباع خارجی در ترکیه که اقامت محدود خود را از طریق راه های توریستی دریافت کرده اند و همچنین خارجیانی که به طور غیر قانونی و بدون اخذ شهروندی ترکیه، در کشور مشغول کار هستند، بیش از 300 هزار نفر است.

این وضعیت هم برای کارفرمایان ترکیه و هم برای نیروی کار موجود در این کشور مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است. بیشتر این افراد با حقوق کم کار می کنند و این وضعیت برای شهروندان این کشور شرایط بسیار نامناسبی به وجود می آورد. و همچنین کارفرمایانی که اتباع خارجی را استخدام می کنند، با مشکل بیمه و مالیات مواجه می شوند.

برای پیشگیری از این وضعیت، دولت ترکیه اقداماتی در این خصوص انجام داده است. هدف از این کار ترغیب هزاران تبعه خارجی ، برای دریافت قانونی مجوز اقامت و مجوز کار است، همچنین دریافت مجوز کار برای کارفرمایانی است که این افراد را به صورت غیر قانونی استخدام کرده اند.

بر این اساس، اتباع خارجی از این پس نمی توانند با ویزای توریستی در ترکیه به مدت طولانی اقامت و کار کنند. افرادی که ویزای توریستی آنها در اول ژانویه سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده است، یا باید به کشور خود بازگردند و یا به غیر از اقامت توریستی درخواست دریافت اقامت بلند مدت در این کشور را ارائه بدهند.

از طرف دیگر، این افراد اگر به کشور خود بازگردند به مدت یک سال نمی توانند ویزای توریستی ترکیه را دریافت کنند. همان طور که در بالا اشاره کردیم به دلیل سواستفاده از مجوزهای صادر شده برای اهداف گردشگری، این موضوع با جدیت بیشتری از طرف دولت دنبال خواهد شد.

اقامت توریستی ترکیه

اجازه اقامت توریستی در ترکیه مطابق با مفاد مندرج در قانون حمایت بین المللی داده می‌شود. قبلا مجوزهای اقامت گردشگری، که بر اساس ماده ۳۱ آیین نامه مربوطه صادر می شد، طبق این ماده هر فرد به مدت یک سال می توانست از مجوز گردشگری استفاده کرده و در ترکیه اقامت کند و پس از آن نیز می توانستند با ارائه دلایل معتبر مدت زمان اقامت توریستی خود را تمدید کنند.

اما بر اساس آیین نامه جدید در سال ۲۰۲۰ این امکان برای گردشگران وجود ندارد و اقامت توریستی برای هر فرد فقط یک بار داده می شود، و اگر تبعه خارجی قصد اقامت بلند مدت را داشته باشد، باید برای درخواست دریافت اقامت بلند مدت در این کشور اقدام کرده یا اینکه باید به کشور خود بازگشته و بعد از یک سال دوباره تقاضای دریافت ویزای توریستی را بنماید.

با اجرای این قانون، بسیاری از مهاجرینی که از طریق ویزای توریستی در این کشور اقامت و کار می کردند، مجبور به بازگشت به کشور خود شده اند. از جمله آن افراد ایرانیانی اند که با استفاده از این روش در ترکیه مشغول کار بودند، مجبور به ترک این کشور شده اند.

اما کشور ترکیه برای بسیاری از کشورها استثناء قائل شده است، بدین صورت اتباع خارجی کشورهای عضو OECD که ترکیه با آنها قرارداد دارد، مانند روسیه و چین و اتحادیه اروپا تحت تاثیر محدودیت تمدید اجازه اقامت قرار نمی گیرند و تمدید اقامت توریستی برای شهروندان آن کشورها ممکن خواهد بود. اما شهروندان کشورهای دیگر در صورت عدم ارائه دلیل مناسب برای اقامت بلند مدت، نمی توانند مجوز خود را تمدید کنند.

همچنین افرادی که سال گذشته در ترکیه از طریق ویزای توریستی اقامت در این کشور را دریافت کرده بودند، با پایان مدت زمان اقامت خود باید برای تمدید اقامت بلند مدت اقدام کنند. برای این کار باید به موارد زیر توجه کنند.

مدت زمان درخواست و مراجعه

درخواست اقامت بسته به نوع تقاضا ( مجوز اقامت کوتاه مدت، اقامت دائمی، خانوادگی یا دانشجویی)، قبل از پایان تاریخ اقامت و ویزا باید درخواست داده شود.

برای درخواست باید فرم تقاضا را پر کنید .باید از تکمیل اسناد مربوط به شرایط خود مطمئن باشید.
پس ازپر کردن فرم درخواست و تقاضا، تاریخ و زمان مراجعه توسط سیستم با مدارک لازم ،معین می شود.
تبعه خارجی با در دست داشتن این فرم تا تاریخ مراجعه ، حق اقامت قانونی در ترکیه را دارد . با این حال این سند تضمین کننده حق ورود و خروج شخص از کشور نیست.

در طی مراحل درخواست، عکس شما باید در سیستم بارگذاری شود .اگر شرایط لازم را داشته باشید ، درخواست شما تایید می شود. در این صورت دوره اجازه اقامت شما شروع میشود و طبق قانون، اجازه اقامت در تاریخ انقضاء ویزای شما منقضی می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.7 از 5 با 11 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .