whatsapp
الو اپلای
حمل بار در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

حمل بار در ترکیه

با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه ، این کشور در طول تاریخ به عنوان یک پل طبیعی بین آسیا و اروپا یا دنیای شرق و غرب قرار داشته است. ترکیه با استفاده از این موقعیت، تجارت ترانزیت و حمل بار را می تواند در انحصار خود قرار دهد. علی رغم فراز و فرودهای صنعت حمل و نقل ترکیه ، موقعیت استراتژیکی این کشور آن را همیشه حائز پتانسیل فراوانی برای سرمایه گذاری در ترکیه، درزمینه ی حمل و نقل نموده است.

مسیرهای تجارت بین المللی دیگر به غیر از مسیر ترکیه به دلیل اقتصاد قوی و زیر ساختهای پیشرفته ی این کشور ، قدرت رقابت با آن را ندارند. وزیر زیرساخت و حمل و نقل ترکیه با اذعان به این مسئله، هدف ترکیه را تقویت هر چه بیشتر کریدورهای ترانزیت اعلام نمود تا حمل بار بیشتر از طریق ترکیه انجام پذیرد.

در کشور ترکیه صنعت حمل بار پیشرفت فوق العاده ای داشته است. حمل کالا در داخل شهر یا بین شهری نسبت به سالهای گذشته به حدی پیشرفت کرده که در مورد زمان تسلیم کالا، شرکتها بر سر دقیقه ها باهم رقابت می نمایند.  به علاوه پیشرفت تکنولوژیک این صنعت را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به وسیله ی نرم افزار تعقیب اتومبیل، می توانید هر لحظه، از موقعیت کالا با خبر شوید. بدینوسیله می توانید بفهمید کامیون حمل بار اکنون در کجا قرار دارد و در چه ساعتی کالای شما را تحویل خواهد داد. شما نیز اگر به صنعت حمل و نقل ترکیه علاقه مندید، با ثبت شرکت در ترکیه می توانید در این حوزه آغاز به فعالیت نمایید.

پس از ثبت شرکت در ترکیه باید بدانید که شرکتهای حمل و نقل بسیار افزایش یافته و شما باید قدرت رقابت با آنها را داشته باشید. با توجه به افزایش روزافزون شرکتهای حمل و نقل، مشتریان می توانند بهترین گزینه را از بین این شرکتها انتخاب کنند.

حمل بار در ترکیه با کشتی

صنعت حمل و نقل ترکیه ، در پژوهش ‘The Logistics Performance Index’ (LPI) در سال 2018 ، که صنعت لجستیک و حمل و نقل 160 کشور را رتبه بندی می کرد، رتبه ی 47 را کسب کرد. این در حالی است که در سال 2016 ترکیه در رتبه ی 34 قرار داشت.

با وجود عملکرد ضعیف آن در سالهای اخیر، رغبت سرمایه گذاران خارجی به این حوزه ادامه دارد. در طی 15 سال گذشته 7.1 میلیارد دلار سرمایه ی خارجی به این صنعت وارد شده است که 4.7 میلیارد دلار آن در طی 5 سال گذشته سرمایه گذاری شده بود.

افزایش حجم مبادلات در صنعت حمل و نقل در ربع اول سال 2020 امیدوار کننده به نظر می رسد. شاخص ادغام و مالکیت ها به 149.51 می رسد که این شاخص امیدوارکننده، به همراه پتانسیل بالای این صنعت، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب خواهد کرد.

«برنامه ی توسعه و برنامه ی میان مدت طرح جامع تدارکات» نقطه ی عطفی در صنعت حمل و نقل ترکیه بوده و پنجره ای برای سرمایه گذاران خارجی گشوده است.  اجرای این برنامه، برای صنعت حمل و نقل فرصتهای تازه ای پدید خواهد آورد و برای سرمایه گذاران خارجی این صنعت را به مورد جذابتری برای سرمایه گذاری در ترکیه، تبدیل خواهد کرد.

برنامه ی توسعه و برنامه ی میان مدت طرح جامع تدارکات

به طور کلی این برنامه برای رشد و توسعه ی تجارت و صنعت حمل و نقل ، به دنبال تقویت زیرساختهای ترکیه است . تا با توسعه ی راهها و بندرها و راه های آهن ، ترکیه را به مرکز صقل ترانزیت از آسیا به اروپا و برعکس و حتی از اکراین و روسیه به آفریقا تبدیل نماید. این طرح آینده ی بسیار درخشانی را برای صنعت حمل و نقل ترسیم می نماید.

جاهید تورهان وزیر حمل و نقل و زیرساخت ها، مصطفی وارناک وزیر صنعت و تکنولوژی و روحسار پئک جان وزیر تجارت در جلسه ی معرفی برنامه جامع لجستیک، اظهارات مهمی را بیان کردند.

حمل بار در ترکیه با هواپیما

وزیر حمل و نقل و زیرساختها هدف این طرح را عبور تمام درخواستهای حمل بار در تمام مسیرها به ویژه مسیر جاده ی ابریشم از خاک ترکیه ، عنوان کرد. تا ترکیه تبدیل به یک پایگاه لجستیکی شود.

تورهان توضیح داد که آنها  طرح هایی ارائه خواهند کرد که انواع راههای ارتباطی همدیگر را حمایت کنند و خدمات حمل و نقل انعطاف پذیر شود. کاهش هزینه های حمل و نقل به وسیله ی راه آهن و تقویت خدمات دهی خط آهن در زمان مناسب را به عهده می گیرند وبا افزایش بازدهی بنادر موجود و افزایش همکاری بین حمل و نقل هوایی ، حمل و نقل پستی و زمینی به پیشرفتی بین المللی دست می یابند.

ترکیه به عنوان یک پل طبیعی مابین چین و اروپا قراردارد. کوریدور غربی ترکیه پتانسیل بالایی داردو سرمایه گذاریها در کریدور باکو- تفلیس- کارس- مارمارا، افزایش تجارت و ترانزیت ترکیه را به دنبال دارد.

ترکیه علاوه بر اینکه کریدور شرق – غرب می باشد،به دلیل موقعیت جغرافیایی اش در کریدور شمال – جنوب نیز نقش مهمی ایفا می کند. بدینوسیله ترکیه به دنبال به دست آوردن حمل بار و ترانزیت کالادر تجارت میان آفریقا با روسیه و اکراین می باشد. همچنین به تجارت با کشورهای آفریقایی نیز روی آورده است.

برای توسعه ی کریدورهای شمال – جنوب و شرق – غرب، ترکیه همچنین زیر ساختهای راه آهن خود را نیز تقویت می نماید.

برای حمل مواد غذایی و سبزیجات از محل تولید به سمت بازارهای مصرف کننده بوسیله ی هواپیما و قطار، هزینه ی حمل با هواپیما و راه آهن کاهش داده می شود تا هم از ترافیک جاده ها بوسیله ی کامیونها کاسته شود و هم مواد غذایی هرچه سریعتر و ارزانتر به دست مصرف کننده برسد. به این ترتیب کامیونها فقط در مسیرهای کوتاه رفت و آمد خواهند کرد.

آقای تورهان از تشکیل هیئت اجرایی هماهنگی لجستیک و کمیته های آن خبر داد و اعلام کرد که در این هیئت، معاونت برنامه و بودجه ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و زیرساخت، خزانه داری، وزارت تجارت و صنایع و تکنولوژی، وزارت خارجه، وزارت محیط زیست و بسیاری دیگر از نهادهای خصوصی و دولتی حضور دارند تا در صورت بروز مشکل در هر مرحله از این برنامه، هر یک از این ارگانها مداخله نموده، مشکل را حل نمایند.

حمل بار در کشور ترکیه

سرمایه گذاری بزرگ در ترکیه

این برنامه در آینده به سرمایه گذاری در ترکیه جهت خواهد داد. با اجرای این برنامه سرمایه گذاری عظیمی برای این تغییرات که زیرساختها، ترانزیت و صادرات ترکیه را دگرگون خواهد کرد، ضروری می گردد.

آقای تورهان می گوید: برای دستیابی به صادرات یک تریلیون دلاری در سال 2053 ، باید زیرساختهایمان را تقویت نماییم. برای اینکه ترکیه در تجارت جهانی در منطقه ی خود یک پایگاه لجستیک به دست آورد، به یک سرمایه گذاری عظیم نیاز داریم. برای عبور کریدورهای اروپا- قفقاز- آسیا وکریدورهای در حال توسعه ی روسیه – آفریقا از قلب ترکیه و انتقال این تجارت ترانزیت به ترکیه نیاز به این سرمایه گذاری داریم.

با مطالعه ی برنامه جامع لجستیک ترکیه، متوجه پتانسیل عظیم سرمایه گذاری در این بخش برای سرمایه گذاران خارجی می شویم.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 9 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .