whatsapp
الو اپلای
مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  16 خرداد 1401

تعداد نظرات :  0

ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل کجاست؟

مهاجرت از طریق تحصیل،‌ یکی از آسان‌ترین و بهترین راه‌های مهاجرتی است که این روزها توجه ویژه‌ای به آن شده است. ترکیه به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار مهاجرتی،‌ در بحث تحصیلی هم میزبان دانشجویان ایرانی است. دانشگاه‌های کشور ترکیه با رنکینگ خوبی که دارند، می‌توانند سکوی پرتاب خوبی به سمت دانشگاه‌های بزرگ دنیا باشند. در بحث تحصیل باید به هزینه‌های جانبی زندگی در یک کشور جدید هم توجه کرد. به همین دلیل پیدا کردن شهری که هزینه‌ها در آن کمتر باشد، یکی از منطقی‌ترین راه‌های مهاجرت تحصیلی است. به این منظور در این مطلب در مورد ارزان ترین شهرها برای تحصیل در ترکیه خواهیم گفت.

ارزان‌ترین شهر ترکیه برای تحصیل

 

شرایط تحصیل در ترکیه

قبل از هر چیز بهتر است در مورد شرایط تحصیل در ترکیه بیشتر بدانیم. از آنجایی که ترکیه در معاهده بولونیا عضو است، تحصیل در این کشور در سطح کشورهای اروپایی است. براساس این معاهده،‌ در صورت تحصیل در هر یک از کشورهای عضو، تطبیق مدارک در کشورهای دیگر به راحتی انجام خواهد شد. دانشگاه های ترکیه دروس خود را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌کنند. در تمام این کشور، دانشگاه‌های معتبری برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه‌ها مدارک زیر لازم است:

 • فرم درخواست پذیرش
 • دیپلم دبیرستان
 • سوابق تحصیلی و ریز نمرات
 • نمره آزمون تافل برای تعیین سطح زبان انگلیسی
 • پرداخت هزینه دانشگاه
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه های ترکیه مدارک زیر لازم است:

 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • ارائه CV خوب
 • ارائه نامه معتبر از استاتید
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • کسب نمره قبولی در آزمون تافل
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و مصاحبه
 • انگیزه نامه

 

شرایط تحصیل در ترکیه

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

اما نکته مهم در مورد تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل است. دانشگاه‌های دولتی ترکیه، نسبت به دیگر دانشگاه‎های دنیا هزینه کمتری دارند. این دانشگاه‌ها تقریبا از سالی ۱۰۰۰ لیر به بالا با توجه به رشته انتخابی شهریه دارند. اما دانشگاه‌ههای خصوصی این کشور، هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند. هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها از ۲۰ هزار لیر به بالا باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کمتر از کارشناسی ارشد و دکترا است. از طرفی تحصیل به زبان ترکی هم در این کشور از تحصیل به زبان انگلیسی کم‌هزینه‌تر است.

هزینه زندگی در ترکیه

بعد از دانستن هزینه تحصیل در این کشور باید در مورد هزینه زندگی هم بدانیم. هزینه زندگی در شهرهای کوچک این کشور، بسیار کمتر از هزینه زندگی در شهرهای بزرگی مانند استانبول و آنکارا است. در صورتی که دانشجو بتواند از خوابگاه‌های دولتی استفاده کند، هزینه سکونت او بسیار کمتر خواهد شد. اما در صورتی که از خوابگاه خصوصی یا آپارتمان دانشجویی استفاده کند، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

به علاوه در صورتی که دانشجو بخواهد آپارتمان یا خانه بهتری در منطقه مناسب‌تر اجاره کند، باید هزینه سکونت را بیشتر در نظر بگیرد. خرید خانه در ترکیه علاوه بر اینکه امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت را برای دانشجو فراهم می‌کند، هزینه‌های سالانه و ماهانه را هم کم خواهد کرد. البته که این مورد برای کسانی که از نظر مالی شرایط خوبی دارند مناسب است. اما زندگی دانشجویی بیشتر در خوابگاه و آپارتمان‌های کوچک امکان‌پذیر است. برای یک زندگی دانشجویی در ترکیه به حداقل ۲۰۰۰ هزار لیر در ماه نیاز است. این موضوع البته به سبک زندگی افراد هم بستگی دارد و ممکن است برای هر کسی در بازه‌های متفاوتی کم و زیاد شود. این موضوع باعث شده که دانشجویان به دنبال ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل باشند.

ارزان‌ترین شهر ترکیه برای تحصیل

یک نکته مهم را باید قبل از معرفی ارزان ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل یادآوری کنیم. طبیعی است که قصد از تحصیل فقط زندگی در یک کشور خارجی و دریافت مدرک نیست. به همین دلیل انتخاب یک دانشگاه معتبر و رشته دانشگاهی خوب، از مهمترین بخش‌های انتخاب دانشگاه در هر کشور است. در ترکیه دانشگاه‌های معتبر زیادی وجود دارند که باید با دقت در میان آنها یکی را انتخاب کرد.

 

شهر ترکیه برای تحصیل

 

ارزروم

ارزروم یکی از شهرهای همسایه ایران است. شهری در چند کیلومتری تبریز که از طریق اتوبوس هم می‌توان به آن رسید. شهرت ارزروم در بخش تحصیلی، به دلیل وجود دانشگاه معروف آتاتورک در این شهر است. این دانشگاه بیشتر به دلیل ارائه برنامه‌های درسی با کیفیت در رشته‌های دندان‌پزشکی، داروسازی، اقتصاد، مدیریت و علوم اداری است. ارزروم را شاید نتوان ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل نامید. اما یکی از شهرهای ارزان با دانشگاهی با کیفیت به حساب می‌آید. شهریه تحصیل در این دانشگاه نسبتا پایین است و البته هزینه اقامت هم کمتر از شهرهای بزرگ این کشور است. نزدیکی به ایران هم یک ویژگی بسیار خوب برای این شهر است.

قونیه

قونیه را با عنوان شهر مولانا می‌شناسیم. شهری زیبا در جنوب آنکارا که به بناهای تاریخی و سرسبزی شهرت دارد. دانشگاه معروف این شهر دانشگاه سلجوک یا سلجوقیه است. دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های دندانپزشکی، کامپیوتر، علوم پایه و بسیاری رشته‌های دیگر تحصیل می‌کنند. قونیه یکی از ارزان ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل است. وجود مراکز تحقیقاتی خوب و امکانات خوب خوابگاه در این شهر، قونیه را تبدیل به یکی از مراکز دانشگاهی خوب ترکیه برای ایرانیان کرده است.

دنیزلی

دنیزلی یکی از شهرهای خوب ترکیه است که در قسمت غرب استانبول قرار دارد. دنیزلی به دلیل داشتن آثار و بناهای تاریخی در لیست میراث فرهنگی یونسکو، یکی از شهرهای مهم ترکیه به حساب می‌آید. اما از نظر تحصیلی می‌توان این شهر را در لیست ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل قرار داد. دانشگاه پاموک قلعه، دانشگاه معروف شهر دنیزلی است. رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه شامل انواع شاخه‌های پزشکی و مهندسی است. هزینه زندگی در شهر دنیزلی بسیار کمتر از استانبول است. از طرفی نزدیکی به استانبول هم یکی از مزایای این شهر برای دانشجویان به حساب می‌آید.

 

دنیزلی

 

ترابزون هم یکی از شهرهای خوب ترکیه است که در شمال شرقی این کشور قرار گرفته است. ترابزون یکی از ارزان ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است. دانشگاه معروف این شهر کارادنیز ترابزون است که ارائه دهنده رشته‌های پزشکی، مامایی، مهندسی، فنی و علوم پایه است. دانشگاه شهر ترابزون یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که رنکینگ خوبی هم دارد.

قیصریه

قیصریه یکی از شهرهای صنعتی ترکیه است. این شهر بیشتر از آنکه مانند دیگر شهرهای ترکیه، قدیمی و تاریخی باشد، شهری مدرن به حساب می‌آید. قیصریه یکی از ارزان ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل است. دانشگاه‌های خوب این شهر انتخاب‌های خوبی برای دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه ارجیس،‌ عبدالله گل، قیصریه،  ملکشاه و دانشگاه نوح ناجی یزگان از مهمترین دانشگاه‌های کشور ترکیه هستند. در این دانشگاه‌هها رشته‌های فنی، مهندسی، پزشکی و علوم پایه تدریس می‌شوند. قیصریه شهری است که هم زندگی در آن ارزان است و هم تحصیل با کیفیت. در عین حال به دلیل صنعتی بودن این شهر، امکان پیدا کردن کار دانشجویی هم برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

بورسا

بورسا یکی از شهرهای زیبا و متفاوت ترکیه است. نزدیکی این شهر به استانبول، باعث شده که بسیاری از مهاجرین این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. بورسا را می‌توان در لیست ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل قرار داد. دانشگاه معروف اولو داغ در این شهر،‌ یکی از بهترین مراکز دانشگاهی در ترکیه است. این دانشگاه که شامل ۱۴ دانشکده است رشته‌های اقتصاد، علوم پایه، فنی و مهندسی، دامپزشکی، معماری،‌کشاورزی، مدیریت، حقوق، هنرهای زیبا و بسیاری رشته‌های دیگر را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. زبان تحصیل در این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه، انگلیسی و ترکی است. زندگی در بورسا نسبت به شهرهای بزرگ ترکیه، هزینه کمتری نیاز خواهد داشت. علاوه بر این دانشگاه اولو داغ،‌ بورسیه پژوهشی و موفقیت را نیز به دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند اعطا خواهد کرد. به این ترتیب هزینه‌های تحصیل در این شهر بسیار کمتر خواهد شد. شاید بتوان به طور متوسط هزینه زندگی در بورسا را ماهیانه ۳۰۰۰ لیر در نظر گرفت.

قوجاایلی

شهر قوجاایلی یکی از شهرها زیبای ترکیه است که در نزدیکی استانبول واقع شده است. دانشگاه مشهور کوجالی یا قوچاالی در این شهر قرار دارد. این دانشگاه که در رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه در رتبه‌های بالایی قرار دارد، پذیرای دانشجویان در رشته‌های معماری، دندانپزشکی، دامپزشکی، حقوق، مهندسی،‌تکنولوژی، پزشکی،‌ علوم پایه و بسیاری رشته‌های دیگر است. قوجاالی شاید ارزان ترین شهر ترکیه برای تحصیل نباشد اما قطعا یکی از بهترین‌هاست. دانشگاه این شهر با کیفیت بالای آموزشی خود شهرت زیادی کسب کرده است. زندگی در شهر کوجاالی در کنار داشتن کیفیت خوب،‌ هزینه‌های پایین‌تری نسبت به زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه دارد. در عین حال که از تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور هم بهره‌مند خواهید شد.

ازمیر

ازمیر به عنوان آخرین شهر در لیست ما،‌ به عنوان یکی از بهترین شهرهای کشور ترکیه شناخته می‌شود. این شهر هم از نظر سطح زندگی و هم تحصیل در رتبه خوبی قرار می‌گیرد. در عین حال که هزینه‌های زندگی در ازمیر بسیار پایین‌تر از استانبول، آنکارا و آنتالیا است. دانشگاه اژه در این شهر،‌ یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. تحصیل در رشته‌های داروسازی، مهندسی، پرستاری، روانشناسی،‌ جامعه شناسی، دندانپزشکی، اقتصاد، فلسفه، علوم پایه و بسیاری رشته‌های دیگر در این دانشگاه با پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. دانشگاه اژه، بورسیه و وام‌های مختلفی را هم به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند که در جهت کم کردن هزینه‌های تحصیل کمک زیادی می‌کند. زندگی در ازمیر در عین اینکه کیفیت زندگی در یک شهر بزرگ را دارد اما هزینه‌های کمتری را به دوش دانشجو قرار می‌دهد. بنابراین این شهر را هم می‌توان در میان ارزان ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل قرار داد.

 

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

 

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. قبل از اقدام برای پذیرش باید تمامی جوانب را در نظر گرفت. به هر حال تحصیل در کشوری که دروس آن به زبانی به جز زبان مادری تدریس می‌شود کار چندان راحتی نیست. علاوه بر این، شرایط زندگی در یک کشور غریب و مشکلات خاص آن را هم باید قبل از تصمیم به مهاجرت در نظر گرفت. از جمله مزایای تحصیل در ترکیه، نزدیکی مسافت این کشور به ایران است. علاوه بر نزدیکی، عدم نیاز به ویزا، رفت و آمد دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها را به این کشور راحت کرده است. نزدیکی‌های فرهنگی و مذهبی را هم باید در میان مزایای این کشور قرار داد. از طرف دیگر هزینه تحصیل در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا برای دانشجویان ایرانی کمتر است. این در حالی است که سطح دانشگاه‌های این کشور نسبتا بالاست و استاندارد علوم در ان رعایت شده است. بسیاری از دانشگاه‌های خوب ترکیه، بورسیه‌های خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این موضوع به کم شدن هزینه‌های زندگی در این کشور کمک می‌کند در عین حال وجود خوابگاه‌ها و خدمات بیمه سلامت هم امکاناتی است که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. تنوع رشته‌های دانشگاهی در ترکیه و امکان کار دانشجویی هم از مزایای دیگر تحصیل در ترکیه است. امکان تبادل دانشجو با بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم از مزایای خوب تحصیل در این کشور است.

اما زندگی در کشوری که زبان انگلیسی در آن خیلی استفاده نمی‌شود برای کسانی که به زبان ترکی استانبولی آشنا نیستند ممکن است کمی سخت باشد. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هم یکی از مشکلات تحصیل در ترکیه است. محدودیت خوابگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های دولتی در ترکیه باعث شده که بسیاری از دانشجویان به اجبار به سراغ اجاره آئارتمان بروند و همین هزینه‌های زندگی در این کشور را بالا می‌برد. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال ارزان‌ترین شهر ترکیه برای تحصیل هستند.

سخن آخر

به جز شهرهایی که نام برده شد، دانشگاه‌های دیگری هم در شهرهای دیگر ترکیه وجود دارند. اما واقعیت این است که در شهرهای کوچک‌تر، کیفیت تحصیل و مدرک تحصیلی خیلی بالا نیست. اگر بخواهید مدرکی معتبر داشته باشید و تحصیل با کیفیت در دانشگاهی خوب را در ترکیه تجربه کنید، بهتر است به سراغ دانشگاه‌های شناخته شده این کشور بروید. صرف هزینه هنگفت و سختی‌های زندگی در کشوری غریب، به اندازه کافی دشواری‌های خاص خودش را دارد. پس بهتر است این سختی ارزش کافی داشته باشد. در میان ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای تحصیل، می‌توان اسامی دیگری را هم قرار داد. اما این دانشگاه‌ها و شهرهایی که نام برده شد، از نظر سطح علمی در جایگاه خوبی هستند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
2.5 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .