whatsapp
الو اپلای
قوانین مربوط به دانشجویان خارجی

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 فروردین 1400

تعداد نظرات :  4

تعهدات قانونی دانشجویان خارجی در ترکیه

ترکیه با داشتن دانشگاه های خصوصی و  دانشگاه های دولتی متعددی، سالیانه صدها دانشجو را به عنوان بورسیه تحصیلی در ترکیه و یا با هزینه شخصی به عنوان دانشجویان خارجی در ترکیه جذب می نمایید.

دانشجویان خارجی در ترکیه علاوه بر آشنایی و رعایت قوانین عمومی ترکیه، بایستی شرایط و قوانین دانشگاه و تحصیل در ترکیه نیز به خوبی دانسته و آن را رعایت نمایند. ما در این مقاله قصد داریم که ” تعهدات قانونی دانشجویان خارجی در ترکیه ” را به صورت مختصر شرح دهیم.

از حیث پذیرش دانشجوی خارجی،  ترکیه عدد قابل توجهی از دانشجویان خارجی را جذب می کنند. میانگین جذب هرساله دانشجویان خارجی در ترکیه بیش از 3000 نفر می باشد. دانشجویانی که از ایران، عربستان، روسیه و سایر کشورهای جهان و منطقه به سمت ترکیه سرازیر می شوند.

در قانون شماره 2922 تعهدات قانونی دانشجویان خارجی که به تحصیل در ترکیه مشغول هستند مشخص شده است. در مفاد این قانون حضور دانشجویان خارجی در ترکیه، شرایط پذیرش در دانشگاه ها، شرایط اقامت تحصیلی در ترکیه، تسویه حساب و جدایی از دانشگاه ها و تمامی شرایط زندگی در داخل مرزهای ترکیه به صورت کامل شرح داده شده است. این قانون تعهدات دانشجویان خارجی،دانشگاه های ترکیه و ارگان های رسمی ترکیه را نسبت به یکدیگر مشخص کرده است.

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های وابسته به نیروهای مسلح ترکیه و وزارت دفاع از این قانون مثتسنی می باشد. برای دانشجویان این دانشگاه ها قوانین مخصوصی وجود دارد.

دانشجویان خارجی در کشور ترکیه

انتظارات از دانشجویان خارجی در ترکیه چیست؟

دانشجویانی که با استعداد شخصی خود و یا با قانون پذیرش دانشجوی متقابل به تحصیل در ترکیه مشغول هستند، بایستی قوانین زیر را رعایت نمایند:

 • دانشجویان خارجی و دانش آموزانی خارجی که در مدارس و مراکز آموزش عالی مشخص ترکیه ( دانشگاه های ترکیه ) تحصیل می کنند اقامت در ترکیه آنها بدون هزینه خواهد بود. دانشجویانی که خارج از این مراکز تحصیل می کنند و یا در مدارس بین المللی، سفارت خانه های کشورها مشغول به تحصیل هستند، بایستی هزینه اقامت خود را پرداخت نمایند.
 • دانشجویانی که پذیرش تحصیلی در ترکیه دریافت کرده اند و به ترکیه آمده اند، فقط در صورت درخواست دانشگاه در کلاس های آمادگی زبان ترکی شرکت خواهند کرد. اگر دانشجو مجبور به گذراندن دوره آموزش زبان ترکی باشد، در این صورت دانشجو تا سال تحصیلی آینده از شرایط اقامت تحصیلی در ترکیه برخوردار خواهند بود.
 • دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس را دارند، بایستی آزمون YÖS (یؤس) را با موفقیت پشت سر بگذارند. قوانین و شرایط هر دانشگاه برای آزمون YOS (YÖS) متفاوت می باشد. دانشجویان بایستی حداقل امتیازی که دانشگاه مورد نظر برای تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه مشخص کرده را کسب کنند.
 • دانشجویان خارجی در ترکیه، در هر مقطعی که قصد تحصیل داشته باشند بایستی ” اقامت دانشجویی” را اخذ کنند.
 • هم دانشجویان مقطع کارشناسی و هم دانشجویان سایر مقاطع که در حال تحصیل در ترکیه هستند، بایستی تمامی مدارک و شرایطی که مطابق قوانین ترکیه برای دانشجویان خارجی مشخص شده است را آماده کرده و به دانشگاه تحویل دهند. کسری مدراک و یا مدارک غلط ممکن است به قطع ادامه تحصیل منجر شود. در بعضی شرایط دانشجو مجبور خواهد شد که در سالی تحصیلی آینده مجددا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه نماید.
 • دانشجویانی خارجی در حال تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس و بالاتر، بایستی به مراکز ارائه خدمات مشاوره (راهنمایی) مراجعه کرده و متعهد به رعایت قوانین اعلامی برای دانشجویان خارجی از طرف این مراکز شوند.
 • دانشجویان خارجی در ترکیه، می بایست به صورت پیوسته با مراکز راهنمایی دانشگاه خود در ارتباط باشند. زیرا دانشجویان بایستی تمامی تغییرات در قوانین مربوط به فرد، تحصیل، حقوق مدنی و اجتماعی را از طریق این مراکز دریافت و ظرف 15 روز نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

تعهدات دانشجویان خارجی برای اقامت تحصیلی در ترکیه چیست؟

 • دانشجویان خارجی مشغول تحصیل در ترکیه می بایست اقامت دانشجویی در ترکیه را تا اتمام تحصیل خود تمدید کنند. دانشجو موظف است ظرف 15 روز بعد از اتمام مدت اقامت در ترکیه، با در دست داشتن اسناد ادامه تحصیل خود به اداره امنیت محل اقامت خود مراجعه کرده و نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایند.
 • دانشجویان خارجی در صورت گم کردن پاسپورت، مجوز اقامت در ترکیه و یا هر گونه اسناد هویتی خود، بایستی سریعا به مراکز مربوطه مراجعه نمایند. دانشجو ضمن اعلام مفقودی، نسبت به تهیه المثنی این مدراک در مدت 15 روز اقدام نمایند.
 • دانشجویان خارجی در ترکیه که محل اقامت و یا محل تحصیل خود را تغییر داده باشند، موظفند تا 48 ساعت محل اقامت قدیم و هم محل اقامت جدید خود را به اداره امنیت محله جدید خود اطلاع دهند.
 • دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ترکیه، برای ادامه تحصیل و تمدید جواز اقامت در ترکیه، بایستی مفاد قانون پاسپورت به شماره 5682 و قانون اقامت به شماره 5683 را رعایت کنند.

تعهداتی قانونی دانشجویان خارجی در ترکیه در خصوص بیمه سلامت

طبق مقررات قانون بیمه سلامت عمومی و تأمین اجتماعی ، دانشجویان خارجی که اقدام به دریافت بیمه خدمات درمانی در مدت 3 ماه از اول ثبت نام خود نموده باشند نیاز به اخذ بیمه دیگری نمی باشند. چنانچه دانشجویان خارجی که از تاریخ ثبت نام آنها بیش از 3 ماه گذشته و هیچ گونه درخواستی نداده باشند، تحت پوشش بیمه درمانی عمومی قرار نمی گیرند. این دانشجویان موظف به اخذ بیمه درمانی خصوصی هستند.

تعهدات ترکیه در قبال دانشجویان خارجی

تعهدات قانونی ترکیه برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه

 • بر اساس مفاد قانون 2922 سازمان آموزشی ترکیه در راستای ادامه تحصیل راحت و توام با موفقیت دانشجویان خارجی می بایستی اقدامات لازم را انجام دهد. ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی، جمع آوری اطلاعات دانشجویان خارجی، پیگیری وضعیت آنها و در میان گذاشتن با وزارت آموزش ترکیه و سایر ارگانها همکاری کند.
 • برای بهبود شرایط و تسهیل امور دانشجویان خارجی در ترکیه، تشکلی بنام ” Değerlendirme Kurulu” (تشکل ارج گذاری) با حضور مستشاران وزارت آموزش و پرورش ترکیه، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت جوانان و ورزش و نهاد ریاست جمهوری ترکیه هر کدام با یک نماینده و وزارت آموزش و پرورش با دو نماینده ایجاد شده است.
 • در سایر موارد” Değerlendirme Kurulu” برای هموار کردن مسیر تحصیل دانشجویان خارجی می تواند از سایر ارگانها و وزارت خانه ها برای شرکت در جلسات خود دعوت کند.
 • هدف این تشکل ارائه خدمات مشاوره ای و اجتماعی به دانشجویان در طول تحصیل در ترکیه می باشد.
 • این قانون از زمان تصویب در سال 1983 اجرایی می باشد.

تحصیل در ترکیه با الو اپلای

موسسه بین المللی حقوقی و مهاجرتی الو اپلای سعی دارد با معرفی تمام ضوابط و شرایط قانونی تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه، به دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، درست ترین انتخاب را انجام دهند. تا ضمن اطلاع دانشجویان ایرانی از امکانات و شرایط و محدودیت های قانونی تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان انتخاب بهترین رشته، بهترین دانشگاه و با بهترین شرایط را برای آنها فراهم سازد.

جهت اخذ مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در ترکیه، اقامت در ترکیه؛ اخذ شهروندی ترکیه، اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید. همچنین با در میان گذاشتن نظرات و تجربیات خود با ما در این مسیر ما را راهنمایی کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 9 رای

 • علی حسین زاده

  1401-11-22 در 9:26 ق.ظ

  چه موقع دانشجویان خا جی را از دانشگاه اودتو اخراج می کنند آیا مشروط شدن چندین ترم موجب اخراج از دانشگاه می شود وهر دانشجوی مقطع کارشناسی حداکثر در چند سال می تواند فارغ التحصیل شود و آیا در دانشگاه اودتو مدرک معادل وجود دارد ومی شود یک دانشجوی کارشناسی مدرک کاردانی گرفت

  • شیوا داداش زاده

   1401-11-23 در 12:39 ق.ظ

   سلام
   بله
   سه ترم متوالی مشروطی باعث اخراج می شه

 • مهدی

  1400-11-05 در 10:58 ب.ظ

  عرض ادب و احترام
  در حال حاضر در کانادا مشغول به تحصیل میباشم.
  تصمیم به ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی آنهم به زبان انگلیسی در کشور ترکیه را دارم.
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.
  ۱- کدامیک از دانشگاه های معتبر ترکیه دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارند ؟
  ۲- با توجه به تجارب ارزشمندتان، شما کدام دانشگاه را توصیه مینمایید؟
  ۳- هزینه سالانه تحصیل در این رشته چه مقدار است؟
  ۴- مدارک مورد نیاز برای ورود به این رشته؟
  ۵- آیا امتحان ورودی دارند؟
  ۶- زمان ثبت نام؟
  سپاسگزار از راهنمایی
  مهدی

  • شیوا داداش زاده

   1400-11-07 در 12:13 ق.ظ

   سلام
   در اکثر دانشگاه های ترکیه می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. هزینه سالانه تحصیل رشته دندانپزشکی از 10 هزار دلار سالانه شروع می شود تا 30 هزار دلار.
   دانشگاه های خصوصی بدون آزمون وورودی و بر اساس معدل اقدام به پذیرش دانشجو می کنند به همین دلیل شرایط دانشگاه به دانشگاه متفاوت است.
   برای اطلاعات بیشتر با بخش تحصیل می تونید تماس بگیرید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .