whatsapp
الو اپلای
شرایط زندگی در ترکیه نسبت به ایران

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 بهمن 1399

تعداد نظرات :  0

شرایط زندگی در ترکیه نسبت به ایران

ترکیه چگونه کشوری است؟

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه یک کشور آسیایی – اروپایی برای دریافت اقامت است. بخش آسیایی آن در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده و بخش کوچک اروپایی آن به نام تراکیا در منطقه ی بالکان قرار دارد. ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، در جنوب شرقی با عراق و سوریه، در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. بزرگترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول می‌باشد.

تفاوتهای فرهنگی ایران و ترکیه

فرهنگ ترکیه شامل فرهنگ‌ها و آیین‌هایی به شدت متنوع و ناهمگن است که از غرب آسیا، آسیای میانه، اروپای شرقی و سنت‌های قفقاز برگرفته شده‌است. ترکیهٔ نوین در حال سرمایه‌گذاری بر بخش‌هایی است که به جهانی‌سازی کشور کمک می‌کند.

نخبگان کشور در تلاش بوده‌اند تا کشور با سرعت بیشتری فرهنگ غربی را بپذیرد. با این حال، فرهنگ ملی، بومی و مذهبی کشور را نیز حفظ کردند. به شکل کلی، حکومت ترکیه در تلاش بوده‌است تا ملی‌گرایی و فرهنگ ملی را تقویت و در کنار آن به جهانی‌سازی کشور بپردازد.

قانون اساسی

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده بود، دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌است. لیکن در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است.

 تفاوت فرهنگ ها در ترکیه و ایران

ترکیه نیز مانند ایران کشوری با تفاوتهای فرهنگی بسیار است. ولی در کل با توجه به فرهنگ آسیایی و دین اسلام که در هر دو کشور مشترک است، نمی توان تفاوت فاحش فرهنگی میان ایران و ترکیه ذکر کرد. تفاوتهایی هم که موجود است برگرفته از تاریخ متفاوت این دو کشور و تاثیر نیمه ی اروپایی ترکیه بر آن می باشد.

پس از آغازحکومت آتاتورک بر ترکیه، مدرنیسم و سکولاریسم در این کشور بر فرهنگ این کشور تاثیر فراوان داشت. یکی از این تاثیرات آزادی حجاب در این کشور می باشد که البته به معنای رد کامل حجاب نبوده و افراد معتقد هنوز هم حجاب بر سر دارند.

یکی دیگر از تاثیرات مدرنیسم در ترکیه افزایش رسانه های آزاد در این کشور است. چنانچه قانونا نیز رسانه های خصوصی حق فعالیت دارند. اگرچه در طی زمان محدودیتهایی بر این رسانه ها اعمال گردیده، با در نظر گرفتن شرایط ایران که قانونا رسانه های خصوصی و آموزشگاههای غیر دولتی مجوز فعالیت ندارند، ترکیه نسبتا فضای بازتری دارد.

بحث دیگر تفاوت فرهنگی ایران و ترکیه حضور پر رنگ موسیقی در زندگی فردی و اجتماعی انسانها در ترکیه می باشد که در ایران حضور آن کمرنگ تر است.

 تفاوت فرهنگ ها در ترکیه و ایران

مقایسه ی شرایط اقتصادی ترکیه نسبت به ایران

مهم‌ترین منبع اقتصادی ترکیه، صنعت گردشگری است. این کشور در طول سال، به طور میانگین چیزی در حدود 40 میلیون نفر گردشگر و توریست را به خود جذب می‌کند. ترکیه کشوری سنتی-مدرن است و به طور کلی، اقتصاد آن علاوه بر صنعت گردشگری بر پایه صنعت کشاورزی بنا شده و پیوسته در حال گسترش است. همچنین تولید پوشاک، تجهیزات، مواد اولیه و حمل و نقل بین‌المللی نیز از جمله محصولات و خدمات صادراتی ترکیه هستند.

ترکیه در سال ۲۰۱۹ نخستین خودروی ملی خود را ساخت که توسط پینینفارینا طراحی شد و رجب طیب اردوغان آن را نشانه‌ای از توسعه کشور دانست. این کشور در کشتی‌سازی پیشرفته است و محصولات آن به کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند.

ترکیه دارای کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی بزرگ و مشهور جهانی است و بسیاری از کارخانه‌های کشور توانسته‌اند بخش‌های بزرگی از بازار اروپا را در اختیار بگیرند. برندهای ترکیه‌ای مانند بکو و وستل از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در اروپا به‌شمار می‌روند و هزینه بالایی را برای تحقیق و توسعه در فناوری‌های جدید مرتبط با محصولات خود، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مقایسه ی شرایط اقتصادی ترکیه نسبت به ایران

صنایع ترکیه

صنایع ترکیه مدرن و گسترده شده و توانسته‌اند علاوه بر کشورهای اروپایی، بسیاری از کشورهای منطقهٔ خاورمیانه را هدف صادرات قرار دهند. به نحوی که در کنار کشورهای اروپایی مثل آلمان، کشورهایی از خاورمیانه از جمله ایران و عراق، واردات بسیار بالایی از ترکیه داشته‌اند.در مقایسه ی شرایط اقتصادی ایران با ترکیه، در نظر گرفتن تحریمهای بین المللی بر علیه ایران پاسخگوی سوالات بسیاری می باشد.

اقتصاد کشور ترکیه در مقایسه با ایران در وضعیت بسیار مطلوبتری قرارداشته و رو به پیشرفت است. ولی اقتصاد ایران با افزایش تحریمهای بین المللی روز به روز ضعیفتر و شکننده تر می گردد. افزایش قیمت دلار در ایران و به عبارتی کاهش ارزش ریال در مقابل دلار در مقایسه با ارزش لیره در مقابل دلار می تواند نماینگر تفاوت اقتصاد این دو کشور باشد. اگرچه لیره نیز در چند سال اخیر ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد، ولی با کاهش ارزش ریال قابل مقایسه نیست.

صنایع ترکیه

مقایسه ی هزینه های زندگی در ترکیه با ایران

برای آنکه به میزان فقر و رفاه در کشورهای مختلف پرداخته شود، باید معیارهای مشخصی را در این زمینه و براساس پول این کشورها مقایسه کرد. به‌عبارتی، بیش از آنکه صرفاً به میزان درآمد یا هزینه افراد توجه کنیم باید قدرت خرید پول‌های کشورهای مختلف را برای اقلام اساسی و تقریباً عمومی، با یکدیگر مقایسه کرد.

با توجه به سیر صعودی تورم در چند سال اخیردر ایران قدرت خرید برای کارگران تا 50 درصد کاهش نشان می دهد و برای حفظ قدرت خرید نیاز به افزایش 58 درصدی دستمزد می باشد. طبق رتبه بندی وب سایت نامبیو که در جولای 2020 به روز رسانی شده است، ایران از نظر هزینه زندگی در رتبه ۸۶ جهان قرار دارد.

مقایسه ی هزینه های زندگی در ترکیه با ایران

مقاله پیشنهادی:
اخذ شهروندی ترکیه

هزینه های زندگی در استانبول و آنکارا

از جمله شرایط زندگی در ترکیه نسبت به ایران می توان نسبت به هزینه های زندگی در استانبول که 7.76 درصد پایین تر از تهران است اشاره کرد. هزینه ی کرایه به طور متوسط 56.80 درصد کمتر از تهران است.

رتبه ی استانبول برای هزینه ی ماهیانه ی زندگی 404 مین شهر از 523 شهر می باشد.هزینه ی زندگی ماهانه در آنکارا نسبت به تهران 14.32 درصد کمتر است و متوسط کرایه ی خانه در انکارا 72.26 درصد کمتر از تهران است. آنکارا از لحاظ هزینه های زندگی در رتبه ی 426 ام از میان 523 شهر قرار دارد.

متوسط درآمد ماهانه پس از کسر مالیات در تهران 304.41دلار است که هزینه ی اجاره ی ماهانه با 34.2 درصد هزینه های ماهانه در صدر هزینه های زندگی قرار دارد. مواد غذایی 27.3 درصد هزینه های ماهانه را به خود اختصاص می دهد. پس از آن با 15.4 درصد هزینه ی حمل و نقل قرار دارد. هزینه ی غذا و رستوران نیز 9.6 درصد هزینه های ماهانه در تهران است.

در حالی که هزینه ی حمل و نقل و غذا و رستوران در دو کشور ایران و ترکیه به هم نزدیک است، در ایران هر دو هزینه ی اجاره ی ماهانه و مواد غذایی خیلی بالاست و بر اساس مقایسه هایی که این سایت انجام داده، هزینه های زندگی در ترکیه پایین تر از ایران است. بخصوص هزینه ی اجاره و خرید خانه در ترکیه نسبت به ایران بسیار پایین تر است.

هزینه های زندگی در استانبول و آنکارا

مشکلات و معایب زندگی در ترکیه

ایرانیان عزیزی که قصد سفر به ترکیه یا زندگی در این کشور را دارند در ابتدا باید زبان ترکی یا حداقل زبان انگلیسی را بیاموزند. عدم آشنایی با یکی از این دو زبان ممکن است مشکلاتی را برای آنها در این کشور ایجاد نماید. علاوه بر آشنایی با زبان ترکی یا انگلیسی در ترکیه باید بر قوانین این کشور بخصوص قوانین اقامت، کار و تابعیت آن نیز آگاهی کافی داشته باشند.

چرا که اگر مشکلی در برگه ها و اسناد اقامت و کار آنها وجود داشته باشد، ممکن است توسط پلیس ترکیه دستگیر یا حتی دیپورت شوند.نکته ای که باید در ترکیه به آن دقت نمایید این است که همه جا پاسپورت خود را همراه داشته باشید، تا اگر پلیس جلوی شما را گرفت مدارک قابل ارائه را داشته باشید در غیر اینصورت شما بازداشت خواهید شد و تا مدارک را ارائه ندهید آزاد نمی‌گردید.

مشکلات و معایب زندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه برای ایرانیان نیز اصلا مناسب نمی باشد. چراکه پروسه ی رسیدگی به درخواست پناهندگی در این کشور ممکن است سالها طول بکشد و اقامت موقتی که به پناهندگان در این مدت داده می شود، شرایط بسیار نامطلوبی را برای فرد پناهنده به همراه دارد.به عنوان یک سرمایه دار یا کسی که می خواهد ملکی را در ترکیه بخرد یا شرکتی را تاسیس نماید، نیز مشکلاتی سر راه ایرانیان عزیز قرار دارد.

از آن جمله ممکن است به دلیل عدم آشنایی با قوانین ترکیه به موانعی برخورد نمایید یا شیادانی وجود داشته باشند که بخواهند از ناآگاهی خارجیان سوء استفاده کرده، اموالش را به یغما ببرند. ولی جای نگرانی نیست. چرا که شما در بدو ورود می توانید با استخدام یک وکیل معتبر از ترکیه ، همه ی امور خود را با خیال راحت به انجام رسانید.

مزایای زندگی در ترکیه برای ایرانیان

مزایای زندگی در ترکیه برای ایرانیان

ایرانیان با انتخاب این کشور برای زندگی ، می توانند از اقتصاد رو به پیشرفت آن بهره ببرند. شرایط زندگی در ترکیه نسبت به ایران با توجه به وضعیت اقتصادی ایران که در سایه ی تحریمهای بین المللی کمر خم کرده است، سرمایه گذاری در ترکیه برای سرمایه داران ایرانی بسیار منطقی می باشد. بعلاوه سرمایه داران و صاحبان صنایع و … ایرانی با حضور در ترکیه می توانند از شبکه ی پولی و مالی بین المللی برای معاملات خود استفاده نمایند که در ایران این امکان وجود ندارد.

همچنین کیفیت و سطح زندگی در ترکیه بالاتر بوده، تورم همانند ایران سیر صعودی و روزافزون ندارد. در این کشور می توان از نوسانات اقتصادی موجود در ایران در امان بود. بعلاوه با خرید ملک در ترکیه یا خانه یا سرمایه گذاری در این کشورمی توانید تابعیت ترکیه را کسب نمایید.

از شرایط زندگی در ترکیه نسبت به ایران اینکه دانشجویان ایرانی می توانند در دانشگاههای برتر ترکیه تحصیل نمایند. از آنجا که در این کشور به آموزش انگلیسی بسیار اهمیت داده می شود و حتی مدارسی وجود دارد که در همه ی مقاطع کاملا به انگلیسی آموزش می دهند و بسیاری از دانشگاههای ترکیه هم اکنون به زبان انگلیسی یا به دو زبان ترکی و انگلیسی آموزش می دهند، استعدادهای ایرانی می توانند در این زمینه نیز پیشرفتهای بسیاری حاصل نمایند و پس از آموزش در این دانشگاهها و مدارس به دیگر دانشگاههای برتر اروپا و آمریکا وارد شوند.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .