whatsapp

دنکلیک (معادل سازی مدارک در ترکیه)

دنکلیک (معادل سازی مدارک در ترکیه)
شیوا داداش زاده 2 نظر

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه و در تمام مقاطع تحصیلی را دارند می بایستی برای معادل سازی مدارک خود اقدام کنند به این معادل سازی مدارک در ترکیه دنکلیک گفته می شود که عموما توسط وزارت آموزش و پروش ترکیه در صورتی که متقاضی خواهان تطبیق دروس خود از دوره ابتدایی تا دبیرستان باشد و همچنین سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) در صورتی که متقاضی درخواست تطبیق واحدهای دانشگاهی خود را داشته باشد انجام می گیرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به قصد ادامه تحصیل و یا حتی کار در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند نیازمند دنکلیک مدارک خود هستن که نشان دهند مدارک تحصیلیشان در ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

دنکلیک مدارک تحصیلی

دنکلیک مدارک تحصیلی از پایه ابتدایی الی دبیرستان در ترکیه توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور صورت می گیرد.

در ترکیه تحصیلات قبل از دانشگاه از 12 پایه تحصیلی تشکیل شده است بنابراین در نظر داشته باشید در صورتی که نظام قدیم هستید ارایه ی دیپلم و پیش دانشگاهی شما برای تطبیق مدارکتان در ترکیه الزامی می باشد.

ولی در صورتی که فارغ التحصیل نظام جدید هستید ارایه دانشنامه و ریزنمرات پایه دوازدهم تحصیلی برای امور مربوط به دنکلیک کفایت می کند. توجه کنید که برای امور مربوط به تطبیق واحد ارایه دانشنامه و ریزنمرات الزامی می باشد.

دنکلیک مدارک دانشگاهی

در صورتی که در نظر داشته باشید برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام کنید و یا در جایی مشغول به کار شوید لازم است که در ابتدا مدارک دانشگاهی خود را تطبیق دهید.

تطبیق مدارک دانشگاهی در ترکیه توسط سازمان آموزش عالی این کشور که معروف به yok می باشد انجام می پذیرد.

دنکلیک مدارک دانشگاهی

مدت زمانی که برای دنکلیک مدارک دانشگاهی باید در نظر بگیرید با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می باشد مثلا برای رشته های پزشکی و زیر مجموعه آنها عموما تا یکسال نیز ممکن است پروسه تطبیق مدارک به طول انجامد این در حالی است که برای سایر رشته ها بین 3 الی 6 ماه کفایت می کند.

مدارک لازم برای دنکلیک

قبل از این که پروسه تطبیق مدارک تحصیلی خود را شروع کنید موارد زیر را آماده کنید :

  • اصل دیپلم و یا کپی برابر اصل آن که به صورت محضری آماده شده باشد.

نکته: در اینجا منظور از دیپلم دانشنامه می باشد که می تواند دیپلم، پیش دانشگاهی، دانشنامه کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

  • ترجمه رسمی به زبان ترکی اصل دیپلم
  • کپی از اصل دیپلم و ترجمه های رسمی آن

برای دنکلیک مدارک تحصیلی که از کشوهای عضو اتحادیه اروپا اخذ شده باشد علاوه بر اصل دانشنامه ضمایم رسمی و محضری آنها نیز لازم می باشد.

  • کارت اقامت یا برگه راندوو
  • اصل پاسپورت
  • پر کردن فرم دنکلیک
  • یک سری کپی از تمام موارد ذکر شده
  • یک قطعه عکس
  • واریز هزینه های دنکلیک

نکته: بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان آموزش و پرورش ترکیه از تاریخ 2019/09/30 کلیه امور مربوط به دنکلیک فقط از طریق دریافت وقت قبلی یعنی راندوو از طریق سیستم امکان پذیر می باشد و به مراجعان بدون راندوو پاسخ داده نخواهد شد.

در صورتی که دنکلیک نداشته باشید مشکلات زیر برای شما به وجود خواهد آمد :

برای افرادی که در رشته های مهندسی فارغ التحصیل شده اند در صورتی که امور مربوط به تطبیق واحد را انجام ندهند هرگز نمی توانند در اتاق مهندسان ثبت نام کنند و همچنین نمی توانند پروژه ها را امضا کنند.

برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی که شرایط به مراتب سخت تر است این افراد نه تنها نمی توانند در جایی کار کنند حتی اجازه تاسیس مطب را نیز ندارند.

چگونه می توان معادل سازی کرد؟

علاوه بر دنکلیک برای اجازه کار این افراد داشتن مجوز از وزارت بهداشت الزامی می باشد. و حتی داروسازان نمی توانند داروخانه ای باز کنند.

چگونه می توان معادل سازی کرد؟

برای افرادی که در رشته های پزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که مدرک تحصیلی خود را از کدام کشور گرفته باشند باید در آزمون STS شرکت کنند ( آزمون TUS ) و از 100 امتیاز 40 امتیاز را حداقل کسب کنند در غیر این صورت نمی توانند مدارک خود را معادل سازی کنند.

برای افرادی که در رشته های دندانپزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که در کدام کشور تحصیل کرده باشند باید در آزمون STS (با همان محتوای آزمون DUS) شرکت کنند و موفق به کسب  امتیاز 40 از 100 امتیاز شوند در غیر این صورت نمی توانند موفق به معادلسازی مدارک خود شوند.

در رشته های داروسازی متقاضیان باید در آزمون شفاهی (مصاحبه ) که توسط دانشگاه آنادولی برگزار می شود شرکت کنند. معادل سازی با توجه به جواب های متقاضیان صورت می گیرد.

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و معماری باید بتواننددر آزمون STS-2 از 100 نمره 40 نمره به دست بیاورند.در این صورت مدرک معادل سازی به آنها اعطاء می گردد.

معلمان می بایستی موفق شوند در آزمون KPSS از 100 نمره حداقل 50 را کسب کنند تا  بتوانند گواهینامه معادل سازی خود را دریافت کنند.

فارغ التحصیلان حقوق می بایستی یک سری از دروس خود را در ترکیه و در یکی از دانشگاه ها بگذرانندو یا در آزمون هایی که STS برای فارغ التحصیلان حقوق برگزار می کنند شرکت نمایند در غیر این صورت مدارکشان برای معادل سازی پذیرفته نمی شود.

سوالات متداول در زمینه دنکلیک مدارک

آیا امکان تطبیق واحد به صورت مستقیم در خارج از ترکیه از طریق کنسولگری وجود دارد؟

خیر به هیچ عنوان. کلیه امور مربوط به تطیق واحد در داخل ترکیه باید صورت پذیرد.

آیا کسانی که از 1000 مدرسه برتر دنیا فارغ التحصیل می شوند می توانند به صورت مستقیم معادل سازی داشته باشند؟

خیر ، آنها نیز به مانند سایر دانش آموزان باید کلیه مراحل را در ترکیه انجام دهند.

آیا افرادی که به زبان ترکی آموزش دیده اند و یا تحصیل کرده اند نیز باید تطبیق واحد انجام دهند؟

YÖK هرگز آموزش در خارج از ترکیه را به رسمیت نمی شناسد به خصوص مکانهایی مانند مقدونیه را برای تحصیل انتخاب نکنید.

آیا به رسمیت شناختن یک دانشگاه و معادل سازی یک چیز است؟

خیر ، این واقعیت که YÖK یک دانشگاه را به رسمیت می شناسد به معنای معادل سازی مستقیم آن نیست. با توجه به راهنمای STS ، گروه هایی که در آن امتحان خواهید داد و محتوای آزمون مشخص است


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 از 26 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

2

نظرها

  1. سلام خسته نباشید من مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دارم میشه مطابقت بدم و برای کار برم؟