whatsapp
الو اپلای
دنکلیک، معادل سازی مدارک ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  27 مرداد 1401

معادل سازی مدارک در ترکیه (دنکلیک)

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه و در تمام مقاطع تحصیلی را دارند می بایستی برای معادل سازی مدارک خود اقدام کنند به این معادل سازی مدارک در ترکیه دنکلیک گفته می شود که عموما توسط وزارت آموزش و پروش ترکیه در صورتی که متقاضی خواهان تطبیق دروس خود از دوره ابتدایی تا دبیرستان باشد و همچنین سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) در صورتی که متقاضی درخواست تطبیق واحدهای دانشگاهی خود را داشته باشد انجام می گیرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به قصد ادامه تحصیل و یا حتی کار در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند نیازمند دنکلیک مدارک خود هستن که نشان دهند مدارک تحصیلیشان در ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

دنکلیک مدارک به خصوص برای رشته های دانشگاهی پروسه زمان بری دارد برای همین اطلاع از روند این امر می تواند به شما کمک کند تا این مراحل را با طیب خاطر پشت سر بگذارید. در این مقاله سعی شده است تا شما را با روند دنکلیک مدارک در ترکیه آشنا کنیم.

 

 

دنکلیک چیست؟

دنکلیک به برگه ای که برای تطبیق واحد مدارکی که در خارج از ترکیه گرفته شده اند که در ترکیه مورد تایید قرار میگیرد گفته می شود. در واقع این مدرک نشان می دهد که واحدهای گذرانده شما در ترکیه مورد پذیرش قرار گرفته است. دنکلیک مدارک در دو سازمان مخلف صورت می گیرد. مدارک تحصیلی تا دیپلم توسط آموزش و پرورش ترکیه و مدارک دانشگاهی در یوک مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

دنکلیک مدارک تحصیلی

دنکلیک مدارک تحصیلی از پایه ابتدایی الی دبیرستان در ترکیه توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور صورت می گیرد.

در ترکیه تحصیلات قبل از دانشگاه از 12 پایه تحصیلی تشکیل شده است بنابراین در نظر داشته باشید در صورتی که نظام قدیم هستید ارایه ی دیپلم و پیش دانشگاهی شما برای تطبیق مدارکتان در ترکیه الزامی می باشد.

ولی در صورتی که فارغ التحصیل نظام جدید هستید ارایه دانشنامه و ریزنمرات پایه دوازدهم تحصیلی برای امور مربوط به دنکلیک کفایت می کند. توجه کنید که برای امور مربوط به تطبیق واحد ارایه دانشنامه و ریزنمرات الزامی می باشد.


نحوه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه به مدرکی که در نظر دارید دنکلیک کنید بستگی دارد. باتوجه به رشته و مقطع می تواند پروسه زمانی متفاوتی داشته باشد.

 

دنکلیک مدارک دانشگاهی

در صورتی که در نظر داشته باشید برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام کنید و یا در جایی مشغول به کار شوید لازم است که در ابتدا مدارک دانشگاهی خود را تطبیق دهید.

تطبیق مدارک دانشگاهی در ترکیه توسط سازمان آموزش عالی این کشور که معروف به yok می باشد انجام می پذیرد.

دنکلیک مدارک دانشگاهی

 

مدت زمانی که برای دنکلیک مدارک دانشگاهی باید در نظر بگیرید با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می باشد مثلا برای رشته های پزشکی و زیر مجموعه آنها عموما تا یکسال نیز ممکن است پروسه تطبیق مدارک به طول انجامد این در حالی است که برای سایر رشته ها بین 3 الی 6 ماه کفایت می کند.

 

مدارک لازم برای دنکلیک

قبل از این که پروسه تطبیق مدارک تحصیلی خود را شروع کنید موارد زیر را آماده کنید :

 • اصل دیپلم و یا کپی برابر اصل آن که به صورت محضری آماده شده باشد.
 • اصل ریزنمرات و یا کپی برابر اصل آن که به صورت محضری آماده شده باشد.
 • ترجمه رسمی به زبان ترکی اصل دیپلم

نکته: در اینجا منظور از دیپلم دانشنامه می باشد که می تواند دیپلم، پیش دانشگاهی، دانشنامه کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

 • ترجمه رسمی به زبان ترکی اصل دیپلم
 • کپی از اصل دیپلم و ترجمه های رسمی آن

برای دنکلیک مدارک تحصیلی که از کشوهای عضو اتحادیه اروپا اخذ شده باشد علاوه بر اصل دانشنامه ضمایم رسمی و محضری آنها نیز لازم می باشد.

 • کارت اقامت یا برگه راندوو
 • اصل پاسپورت
 • پر کردن فرم دنکلیک
 • یک سری کپی از تمام موارد ذکر شده
 • یک قطعه عکس
 • واریز هزینه های دنکلیک

 

 

در صورتی که دنکلیک نداشته باشید مشکلات زیر برای شما به وجود خواهد آمد :

برای افرادی که در رشته های مهندسی فارغ التحصیل شده اند در صورتی که امور مربوط به تطبیق واحد را انجام ندهند هرگز نمی توانند در اتاق مهندسان ثبت نام کنند و همچنین نمی توانند پروژه ها را امضا کنند.

برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی که شرایط به مراتب سخت تر است این افراد نه تنها نمی توانند در جایی کار کنند حتی اجازه تاسیس مطب را نیز ندارند.

چگونه می توان معادل سازی کرد؟

علاوه بر دنکلیک برای اجازه کار این افراد داشتن مجوز از وزارت بهداشت الزامی می باشد. و حتی داروسازان نمی توانند داروخانه ای باز کنند.

چگونه می توان معادل سازی کرد؟

برای افرادی که در رشته های پزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که مدرک تحصیلی خود را از کدام کشور گرفته باشند باید در آزمون STS شرکت کنند ( آزمون TUS ) و از 100 امتیاز 40 امتیاز را حداقل کسب کنند در غیر این صورت نمی توانند مدارک خود را معادل سازی کنند.

برای افرادی که در رشته های دندانپزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که در کدام کشور تحصیل کرده باشند باید در آزمون STS (با همان محتوای آزمون DUS) شرکت کنند و موفق به کسب  امتیاز 40 از 100 امتیاز شوند در غیر این صورت نمی توانند موفق به معادلسازی مدارک خود شوند.

در رشته های داروسازی متقاضیان باید در آزمون شفاهی (مصاحبه ) که توسط دانشگاه آنادولی برگزار می شود شرکت کنند. معادل سازی با توجه به جواب های متقاضیان صورت می گیرد.

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و معماری باید بتواننددر آزمون STS-2 از 100 نمره 40 نمره به دست بیاورند.در این صورت مدرک معادل سازی به آنها اعطاء می گردد.

معلمان می بایستی موفق شوند در آزمون KPSS از 100 نمره حداقل 50 را کسب کنند تا  بتوانند گواهینامه معادل سازی خود را دریافت کنند.

فارغ التحصیلان حقوق می بایستی یک سری از دروس خود را در ترکیه و در یکی از دانشگاه ها بگذرانندو یا در آزمون هایی که STS برای فارغ التحصیلان حقوق برگزار می کنند شرکت نمایند در غیر این صورت مدارکشان برای معادل سازی پذیرفته نمی شود.

 

معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

متقاضیان در صورتی که در خارج از ترکیه تحصیلات داروسازی خود را به پایان رسانده و در نظر داشته باشند برای دوره ارشد و یا دکتری اقدام به ادامه تحصیل نمایند و یا در نظر داشته باشند در ترکیه مشغول به کار شوند در ابتدا لازم است تا اقدام به دنکلیک مدارک تحصیلی خود بکنند. دنکیک مدارک دانشگاهی همان طور که ذکر شد در YOK انجام می شود ولی قبل از آن باید ترجمه و تاییدات مدارک از ایران اخذ گردد. علاوه بر دنکلیک متقاضیان باید در آزمون STS Pharmacy شرکت کنند. آزمون داروسازی STS یک آزمون معادلسازی مدارک دانشگاهی خارجی می باشد. این آزمون هر ساله توسط OSYM  یا همان سازمان سنجش ترکیه برگزار می شود STS Pharmacy Examination مخفف Placement Examination for Foreign Education Higher Education Diploma Equivalency در رشته داروسازی است. داروسازانی که می خواهند معادل مدرک تحصیلی خود را در ترکیه بگیرند می توانند برای این آزمون اقدام کنند.

 

 

چه کسانی می توانند برای آزمون داروسازی STS شرکت کنند؟

داوطلبانی که تحصیلات خود را در رشته داروسازی به پایان رسانده و تقاضای معادل سازی مدرک دانشگاهی خود را داده و تصمیم به شرکت در آزمون YÖK گرفته اند می توانند برای آزمون STS داروسازی در ترکیه اقدام کنند. در راهنمای درخواست در این زمینه آمده است که «برای شرکت در آزمون، تکمیل تحصیلات در رشته داروسازی در خارج از کشور و انجام مراحل معادل سازی دیپلم الزامی می باشد.

 

آیا امتحان داروسازی STS دشوار است؟

آیا می توانیم بدون داشتن دنکلیک و یا قبولی در این آزمون کار کنیم؟ افرادی مانند پزشکان، داروسازان، معماران، وکلای دادگستری نمی توانند بدون داشتن گواهی معادل سازی به طور قانونی در فعالیت های تجاری شرکت کنند. این افراد برای اینکه بتوانند کار کنند ملزم به شرکت در آزمون های معادل سازی STS هستند.

موضوعات آزمون داروسازی STS شامل سوالاتی برای سنجش دانش میدانی است. داروسازانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند نیز باید به موضوعات موجود در برنامه درسی سیستم آموزشی ترکیه تسلط کافی داشته باشند. از آنجایی که در این مرحله تفاوت هایی وجود دارد، امتحان می تواند برای داوطلبان چالش برانگیز باشد. با این حال می توان در مدت زمان کوتاهی با برنامه مطالعاتی مناسب برای کسب معادل سازی به موفقیت دست یافت.

 

سرفصل های آزمون داروسازی STS چیست؟

آزمون STS در رشته داروسازی شامل 100 سوال چند گزینه ای است و زمان آزمون 135 دقیقه است. هزینه آزمون 250 لیر برای سال 2021 تعیین شد. جزئیات مربوط به امسال در راهنمای برنامه داروسازی STS 2022 منتشر خواهد شد. موضوعات آزمون داروسازی STS از شاخه های زیر می آیند:

 • شیمی تجزیه
 • فیزیولوژی – آسیب شناسی
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژی و ایمونولوژی دارویی
 • زیست شناسی پزشکی
 • سلامت عمومی
 • قانون/اخلاق دارویی
 • فارماکولوژی
 • داروسازی بالینی
 • شیمی دارویی
 • فارماکولوژی
 • گیاه شناسی دارویی
 • فناوری دارویی
 • سم شناسی دارویی

 

آزمون داروسازی STS 2022 چه زمانی است؟

ثبت نام آزمون در سال 2022 در تاریخ های 07.09.2022 و 31.08.2022 خواهد بود. آزمون در تاریخ 16.10.2022 برگزار خواهد شد.

 

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

دانپزشکی از رشته های بسیار پرطرفدار با درآمد بالا می باشد یه همین دلیل متقضیان زیادی دارد به خصوص به دلیل هزینه های دندانپزشکی بالا در کشورهای اروپایی بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به دلیل هزینه های پایین درمان در ترکیه به این کشور بیایند. به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می دهند برای کار به ترکیه مهاجرت کنند. این افراد قبل از هر چیز باید نسبت به دنکلیک مدارک خود اقدام نمایند.

 

معادل سازی دندانپزشکی چیست؟

در صورتی که مدرک دندانپزشکی از کشور خارجی اخذ شده باشد، معادل مدرک تحصیلی باید مطابق آیین نامه معادل سازی مدارک تحصیلات عالی خارجی توسط شورای آموزش عالی پذیرفته شود و گواهی معادل سازی در مقطع کارشناسی نیز باید توسط وزارت بهداشت ثبت شود.

داوطلبانی که تحصیلان خود را در رشته دندانپزشکی در خارج از ترکیه به اتمام رسانده باشند باید در آزمون های STS شرکت کنند و سطح دانش و مهارت خود را هم در آزمون کتبی و هم شفاهی ثابت کنند تحصیلات آنها باید معادل سیستم آموزشی ترکیه باشد. مدارک دریافتی از خارج از کشور بدون مدرک معادل در کشور ترکیه معتبر نمی باشد. به همین دلیل، داوطلبان پس از اتمام تحصیلات خود در خارج از کشور ترکیه ملزم به آغاز مراحل معادل سازی مدارک تحصیلی خود هستند.

آزمون STS Dentistry آزمونی است که افرادی که تحصیلات دندانپزشکی خود را در خارج از کشور گذرانده اند برای دریافت معادل سازی باید در آن شرکت کنند. این آزمون دو بار در سال توسط OSYM برگزار می شود و شامل سوالاتی در زمینه دندانپزشکی است. این آزمون در ماه های بهار و پاییز و در یک جلسه برگزار می شود. آزمون های تعیین سطح برای هر حرفه به طور جداگانه برگزار می شود. فقط داوطلبانی که از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند می توانند در آزمون دندانپزشکی STS شرکت کنند. این آزمون فقط در آنکارا برگزار می شود و داوطلبان در آزمون مرکز آزمون الکترونیکی ÖSYM شرکت می کنند. زمان تعیین شده برای آزمون 150 دقیقه می باشد.

 

سوالات متداول در زمینه دنکلیک مدارک

آیا امکان تطبیق واحد به صورت مستقیم در خارج از ترکیه از طریق کنسولگری وجود دارد؟

خیر به هیچ عنوان. کلیه امور مربوط به تطیق واحد در داخل ترکیه باید صورت پذیرد.

آیا کسانی که از 1000 مدرسه برتر دنیا فارغ التحصیل می شوند می توانند به صورت مستقیم معادل سازی داشته باشند؟

خیر ، آنها نیز به مانند سایر دانش آموزان باید کلیه مراحل را در ترکیه انجام دهند.

آیا افرادی که به زبان ترکی آموزش دیده اند و یا تحصیل کرده اند نیز باید تطبیق واحد انجام دهند؟

YÖK هرگز آموزش در خارج از ترکیه را به رسمیت نمی شناسد به خصوص مکانهایی مانند مقدونیه را برای تحصیل انتخاب نکنید.

آیا به رسمیت شناختن یک دانشگاه و معادل سازی یک چیز است؟

خیر ، این واقعیت که YÖK یک دانشگاه را به رسمیت می شناسد به معنای معادل سازی مستقیم آن نیست. با توجه به راهنمای STS ، گروه هایی که در آن امتحان خواهید داد و محتوای آزمون مشخص است

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 29 رای

 • ناهید حسن زاده

  1402-07-14 در 5:14 ب.ظ

  سلام من ساکن ترکیه هستم و اقامت دارم ارشد مشاور خانواده هستم خواستم ببینم برای تطبیق باید امتحان بدم که بتونم مجوز کار بگیرم چون ایران برای پروانه مطب آزمون داره

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-28 در 10:22 ق.ظ

   سلام
   باید آزمون بدید و دنکلیک بشه مدارکتون

 • شایان فروزش

  1400-11-23 در 7:07 ب.ظ

  با سلام
  من ۵ ماه پیش اقدام به دنکلیک کردم ولی هنوز در مرحله ارتباط با دانشگاه لیسانسم که پیام نور هستش مونده. یعنی پیام نور هنوز جواب سازمان yök رو نداده و تایید نکرده که من دانشجوشون بودم.
  از کدام بخش دانشگاه پیگیری کنم که جواب yok رو بدن؟ و اینکه از پیام نور مرکزی تهران پیگیری کنم یا دانشگاه خودم تو شهرستان؟

  خیلی ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1400-11-28 در 12:30 ق.ظ

   سلام
   دنکلیک استعلام نداره؟؟
   با کارشناسان الو اپلای تماس بگیرید راهنماییتون کنند.02188884645

 • زینب نجفی

  1400-11-19 در 9:55 ب.ظ

  سلام. خسته نباشید. من فرم چاپی پایان نامه کارشناسی ارشد رو گم کردم فقط پی دی افش رو دارم. برای دنکلیک داخل ترکیه میتونم همین پی دی اف رو استفاده کنم؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-11-20 در 3:11 ب.ظ

   سلام
   برای دنکلیک نیازی به پایان نامه ندارید.

 • مهرداد

  1400-08-30 در 2:05 ب.ظ

  با سلام
  من می خوام برای دکتری اقدام کنم و معدل لیسانس و کارشناسی‌ارشدم ۱۸ هستش اما در دیپلم معدل خوبی ندارم و مثلا تاریخ رو در آزمون نهایی با نمره ۷ قبول شدم آیا ممکن است برای دنکلیک با مشکل برخورد کنم؟

  • khaleghi

   1400-09-18 در 12:01 ق.ظ

   بله

 • Marziyeh

  1400-06-27 در 8:01 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دارم میشه مطابقت بدم و برای کار برم؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-06-28 در 11:18 ق.ظ

   سلام
   بله اول باید امور مربوط به تطبیق واحداتون انجام بشه.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .