whatsapp
الو اپلای
شرایط طلاق گرفتن در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  8 دی 1402

تعداد نظرات :  4

شرایط طلاق گرفتن در ترکیه

همانطور که می‌دانید طلاق به معنای پایان دادن به ازدواج و رابطه حقوقی بین دو نفر از طریق رسیدگی قضایی است؛ درواقع با درخواستی که توسط یکی از زوجین به دادگاه ارائه می‌شود، می‌توان این پایان را برای رابطه حقوقی بین دو نفر فراهم کرد. فرایند طلاق در بسیاری از کشورها می‌تواند شامل شرایط و مقررات مختلفی باشد. طلاق در کشور ترکیه نیز مانند ایران به دو صورت توافقی و غیرتوافقی یا همان طلاق از طرف یکی از زوجین قابل انجام است.

البته در صورتی می‌توانید نسبت به طلاق توافقی درخواست دهید که از عقد مدت یک سال بگذرد و همچنین ازدواج نیز در این کشور انجام شده باشد. زوجینی که به دلایلی قصد طلاق و جدایی دارند باید با شرایط قانونی مربوط به طلاق در ترکیه آشنا شوند تا بتوانند درخواست طلاق خود را بدرستی ارائه کنند. با این حال برای اینکه در خصوص قوانین و شرایط دریافت طلاق در کشور ترکیه، انواع طلاق، مراحل و شرایط آن برای اتباع خارجی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

امکان طلاق برای اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند وی یا در ترکیه ثبت ازدواج کرده اند وجود دارد، خواه شهروند دو کشور خارجی باشند یا یکی ترک و دیگری خارجی باشد. اما اگر طرفین بر سر طلاق توافق کنند می توانند بدون هیچ مشکلی و در مدت زمان کوتاهی طلاق بگیرند و در صورت عدم توافق طرفین ممکن است مشکلاتی پیش بیاید از جمله اینکه قانون کدام کشور اعمال می شود و ابلاغ چقدر زمان و هزینه خواهد داشت. به یک کشور پایه اگر هر دو طرف یا یکی از طرفین توسط یک وکیل در ترکیه وکالت داشته باشند، طلاق آسان‌تر می‌شود و اطلاع‌رسانی دیگر مشکل ساز نخواهد شد. در صورتی که طرفین از خود وکیل داشته باشند، امکان طلاق گرفتن در ترکیه بدون حضور در ترکیه وجود دارد. ادامه مقاله را از دست ندهید.

 

طلاق گرفتن در ترکیه

قوانین مربوط به طلاق گرفتن در ترکیه بر اساس قوانین سویس نوشته شده و برای طلاق چند مورد دلیل ذکر شده که این دلایل عواملی می باشند که برابری همسران را از بین می برند و ادامه ی زندگی مشترک را ناممکن می سازند.

اگرچه در ترکیه دو نوع طلاق توافقی و مشاجره آمیز وجود دارد و سعی بر این شده که این پروسه طولانی و پیچیده نباشد، زمانی که پروسه ی طلاق در حال انجام می باشد قاضی باید برای حفظ امنیت همسر و فرزندان یا مواردی مانند نفقه وتحصیل فرزندان و … تصمیمات موقتی اتخاذ می نماید. چرا که همسران در مناقشه به سر می برند و هریک از طرفین ممکن است از این وضعیت آسیب ببینند. در مواردی که خشونت علیه همسر وجود دارد، بر اساس ماده 6284 قانون خانواده قاضی می تواند دستور دور نمودن مرد از خانه و محافظت از زن را صادر نماید. در موارد دیگر نیز می تواند حکم توقیف موقت  اموال مشترک را صادر نماید.

برای اقدام به طلاق طرف درخواست کننده باید در ابتدا سبب طلاق خود را مشخص نماید، سپس با کمک وکیل می تواند ادامه ی پروسه ی طلاق را به انجام رساند. در برخی مواقع ممکن است طلاق توافقی به طلاق مشاجره آمیز تبدیل شود و پروسه ی طلاق بیش از یک جلسه طول بکشد.

برای طلاق توافقی دادخواست طلاق، پروتکلی حاوی شرایط طلاق، فتوکپی شناسنامه شاکی و وکالت در صورت وجود وکیل الزامی است. در مورد طلاق توافقی اینها به عنوان سند لازم است. برای جلوگیری از مشکلات، در پرونده طلاق خود از یک وکیل کمک بگیرید. گاهی اوقات ممکن است تهیه پروتکل برای شما ساده به نظر برسد. با این حال، نقص ممکن است باعث به تعویق افتادن جلسه دادرسی شما، رد شدن پرونده شما یا طرح دعوی در آینده شود که در آن ممکن است پول مطالبه شود. در غیر این صورت این احتمال وجود داشت که پرونده شما رد شود یا مدت زیادی طول بکشد و یا برخی از حقوق از بین برود.

شرایط طلاق در ترکیه

نکات مهم و قوانین مربوط به طلاق در ترکیه

همسران با استناد به این که دیگر در افکار و احساساتشان باهم سازگار نیستند، می توانند طلاق بگیرند. ناسازگاری همسران یکی از دلایل اصلی طلاق در ترکیه است ، اما موارد دیگری نیزبرای طلاق گرفتن در نظر گرفته شده است. همانطور که در قانون مدنی ترکیه آمده است ، دلایل پذیرفته شده ی طلاق در دادگاه های ترکیه ذکر می گردد؛

 • زنا
 • رفتار غیر منطقی
 • بدرفتاری ، خشونت فیزیکی
 • اقدام به جرم توسط یکی از همسران
 • فرار: اگر یکی ازهمسران حداقل شش ماه از همسرش جدا شده است و جدایی ادامه دارد ، همسر رها شده می تواند درخواست طلاق نماید.
 • بیماری روانی

در این موارد بازسازی و تداوم زندگی مشترک غیرممکن دیده می شود.

رویه طلاق در ترکیه به دلیل اینکه از قانون خانواده ی سویس برگرفته شده، پیچیده یا طولانی نیست. این قانون با اتکا به قوانین مدرن خانواده به قوانین اسلامی خانواده پایان داد.

 

انواع طلاق در ترکیه

در ترکیه دو نوع عمده ی طلاق وجود دارد.  طلاقهای پرمشاجره و طلاق بر اساس مذاکره (طلاق توافقی).  روش اول زمانی است که یکی از همسران به دلیل درگیری با طرف مقابل وبا دلایلی مانند زنا یا بیماری روحی  و… درخواست طلاق می دهد.

طلاق بر اساس مذاکره نیز به طلاقی گفته می شود که در آن یکی از همسران تصمیم به خاتمه ازدواج گرفته، جهت جدایی به دادگاه مراجعه می کند و طرف دیگر نیز اعتراضی در مورد جدایی ندارد   .

پروسه ی دادگاه در طلاقهای پر مناقشه در ترکیه

پروسه ی مربوط به دادگاه طلاق های پرمشاجره و بر طلاق توافقی ، متفاوت است.  در مورد طلاق های پرمشاجره ، روش های زیر اعمال می شود:

طرفی که می خواهد طلاق بگیرد باید دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد،

دادگاه شواهد هر دو همسر را می پذیرد و به هر دو طرف گوش می دهد،

دادگاه  شاهدان هر دو طرف را استماع نموده و سپس تصمیم می گیرد ،

دادگاه ظرف 16 روز پس از صدور حکم ، تصمیم نهایی خود را در مورد طلاق خواهد گرفت.

دلایل قانونی طلاق در ترکیه

در قانون مدنی ترکیه دلایل طلاق متعددی ذکر شده است. اگرچه برخی از دلایل مانند زنا، بیماری روانی و ترک همسر بیشترین تکرر را دارد، اما شایع ترین دلیل را می توان از هم پاشیدن پایه های عاطفی زوجین و عدم تفاهم دانست.این عدم تفاهم و عدم سازگاری را عموما قاضی در دادگاه به راحتی نمی پذیرد و لازم است که یک وکیل حرفه ای در این امور شما را یاری کند. علاوه بر این موارد آورده شده در ذیل نیز می تواند از دلایل اصلی طلاق باشد:

 •  تلاش برای زندگی یا رفتار بسیار بد یا تحقیرآمیز(هر یک از زوجین می تواند به دلیل سوء قصد یا برخورد بسیار بد یا رفتار اهانت آمیز دیگر، دعوای طلاق کند.
 • زنا و خیانت (اگر یکی از زوجین زنا کند، زوج دیگر می تواند تقاضای طلاق کند) البته از زمان اطلاع بین 6 ماه تا 5 سال می تواند به عنوان دلیل محکمه پسند آورده شود.
 • بیماری روانی که سبب به هم ریختن پیوند زناشویی شود.
 • ارتکاب جنایت
 • ترک شدن از سمت همسر
 • هرگاه عقد به قدری متزلزل شود که از آنان انتظار ادامه زندگی مشترک نباشد، هر یک از زوجین می توانند تقاضای طلاق نمایند.
 • بزهکاری به صورتی که منزلت اجتماعی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

مدارک لازم برای طلاق در ترکیه

برای درخواست طلاق در ترکیه باید به مراجع قضایی مربوطه مراجعه کنید و دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه دهید؛ همچنین ازدواج قانونی خود را باید در این مراجع اثبات کنید. از این رو مدارک لازم برای طلاق در کشور ترکیه مطابق لیست زیر است:

 • مدارک هویتی زوجین شامل کارت ملی، پاسپورت و شناسنامه
 • ارائه اصل و کپی سند ازدواج
 • مدارک اقامت در ترکیه
 • چهار قطعه عکس برای هر کدام از زوجین
 • مدارک مربوط به فرزندان (در صورتی که طرفین دارای فرزند هستند، باید مدارکی مانند شناسنامه، تصویر و مواردی دیگر ارائه شود)
 • مدارک مربوط به دارایی‌ها(برای بررسی شرایط مالی و نفقه، باید مدارکی در صورت لزوم ارائه گردد)
 • تکمیل فرم‌های مربوط به طلاق

 

شرایط طلاق توافقی در ترکیه

بر اساس بخش سوم ماده ی 166 شرایط زیر برای طلاق توافقی ذکر شده است؛

 • همسران باید حداقل یک سال ازدواج رسمی داشته باشند.
 • توافق نامه ای توسط دو طرف تهیه و امضاء شده باشد.
 • هر دو همسر در برابر قاضی حاضر می شوند و تصمیم طلاق خود را اعلام می کنند. حضور همسران در برابر قاضی جهت احرازاراده ی آزاد دو طرف در تنظیم توافق نامه توسط قاضی می باشد.

در این صورت حضور وکیل الزامی نیست.  با این حال ، برخی از مشکلات ممکن است بوجود بیاید و نیاز به خدمات حقوقی احساس شود. طرفین باید در مورد مسائل مالی (غرامت، نفقه)، حضانت فرزند صغیر، تاریخ ملاقات و البته طلاق توافق کنند. برای طلاق توافقی حداقل یک سال ازدواج لازم است. این شرط باید در زمان اقامه دعوی وجود داشته باشد. انقضای 1 سال پس از طرح دعوا کافی نیست. ضمناً در صورت عدم حضور طرفین در دادگاه، طلاق توافقی صورت نمی گیرد. آنها باید با هم در مقابل قاضی حاضر شوند. اظهارات توافق آنها باید صادقانه تلقی شود. در صورت گریه یا تردید، قاضی ممکن است تصمیم به رد دعوای طلاق بگیرد.

پروسه های اداری دادگاه در طلاق توافقی در ترکیه

 

پروسه های اداری دادگاه در طلاق توافقی در ترکیه

مهمترین گام در مورد روند طلاق توافقی ، تنظیم توافق نامه طلاق با توافق هر دو طرف  در موارد زیر است؛

اطلاعات در مورد فرزندان زوج و حضانت آنها،

اطلاعات مربوط به حمایت و مراقبت از کودک و زندگی همسر،

اطلاعات مربوط به تقسیم دارایی ها یی که در طول ازدواج کسب شده است،

سایر اطلاعات مربوط به پرونده و توافق همسران است.

این توافق نامه باید با دادخواست به دادگاهی ارائه شود که ظرف 16 روز حکم نهایی را صادر می کند.

 

شرایط طلاق گرفتن در ترکیه برای اتباع خارجی

برای شروع مراحل طلاق خارجیان در ترکیه باید ازدواج آن دو نفر در اداره ی مدیریت نفوس( جمعیت)  ثبت شود. برای تشکیل پرونده طلاق ، یک شهروند خارجی باید با ارائه ی درخواست طلاق، پروسه ی اداری مربوط به آن را طی نماید . تصمیم گیری در خصوص طلاق این افراد در ترکیه توسط یک دادگاه غیر نظامی انجام می شود.

برای شهروندان خارجی که پس از گرفتن تابعیت ترکیه و اقامت در این کشور تقاضای طلاق می کنند ، دو نوع سناریو وجود دارد.

یکی از همسران شهروند ترکیه و دیگری شهروند خارجی است یا هر دو شریک شهروندان خارجی می باشند که در ترکیه زندگی می کنند.

در حالت اول ، اگر همسر خارجی در کشورخود درخواست طلاق نماید ، طرف ترک نیز باید درخواست طلاق خود را به دادگاههای  ترکیه ارائه نماید.

در حالت دوم ، اتباع خارجی حق ارائه ی درخواست طلاق در شهر محل اقامتشان درٍ ترکیه را دارند.  در این حالت ، یکی از قوانین زیر اعمال خواهد شد:

 • در صورت تمایل ، قانون کشوری که به عنوان محل اقامت هر دو خارجی ثبت شده است ،
 • قانون کشوری که هر دو در آن اقامت دارند ، حتی اگر کشور خودشان نباشد ،
 • قانون ترکیه در صورت عدم انتخاب هیچ یک از گزینه های فوق .

حکم مربوط به پرونده های طلاق اتباع خارجی در ترکیه بر اساس قوانین بین المللی خصوصی و آیین دادرسی صادر می شود.  همین اصول در مورد توزیع اموال و حضانت فرزندان  پس از طلاق صدق می نماید.

در صورتی که شما اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کرده باشید و بعد از آن اقدام به طلاق در کشور خود کرده باشید باید بر اساس قوانین جدید ثبت طلاق در ترکیه به وکیل ترک وکالت ثبت طلاق خود را نیز در ترکیه دهید مدارک طلاق شما در کشور مبداء بعد از ترجمه به زبان ترکی و تایید سفارت ترکیه در ایران به ترکیه ارسال می شود و سپس درخواست ثبت طلاق شما انجام می شود. مدارک به همراه دیلکچه وکیل به کمسون فرستاده می شود و در صورت قبولی در e-devlet شخص ثبت می گردد.

پس از قطعی شدن پرونده طلاق، قاضی دادگاه خانواده نامه ای به اداره ثبت احوال می نویسد و تقاضای تغییر نام خانوادگی و قطعی شدن رای می کند. این تغییر حداکثر ظرف یک هفته صورت می گیرد و زن مطلقه می تواند از طریق دولت الکترونیک خود این وضعیت را بررسی کند.

نکته: برای افرادی که شهروندی ترکیه را گرفته باشند و درخواست طلاق در کشور خود کرده اند و می خواهند آن را در ترکیه نیز ثبت کنند، کنسولگری ترکیه در ایران نمی تواند مستقیماً به عنوان دادگاه عمل کند و در مورد طلاق زوجین تصمیم گیری کند. به همین دلیل زوجینی که قصد طلاق دارند باید به دادگاه صالح در کشور خود مراجعه کنند. و سپس اقدام به ثبت آن در ترکیه نمایند.

تقسیم اموال پس از طلاق در کشور ترکیه

پس از آنکه فرایند طلاق به پایان رسید، باید نسبت به تقسیم اموال پس از طلاق اقدامات لازم انجام شود. در ترکیه، قوانین تعیین کننده تقسیم اموال بعد از طلاق، مطابق با قانون شماره 4721 اعمال خواهد شد. مطابق با این قانون در صورتی که مشخص نشده باشد که هرکدام از زوجین چه مقدار از دارایی‌ها را بدست اورده است، دارایی‌ها بین طرفیت به صورت مساوی تقسیم می‌شوند.

علاوه بر آن نیز اگر پیش از ازدواج قرارداد مالی بین زوجین به امضا رسیده باشد، مطابق آن باید عمل شود؛ اما اگر چنین قراردادی وجود نداشته باشد، دارایی‌ها بین زوجین تقسیم می‌شود که ممکن است به صورت طرفدارانه توسط دادگاه تعیین شود یا اینکه خود طرفین در این خصوص به توافق برسند. همچنین آقا باید مطابق با قانون مهریه در کشور ترکیه، نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

الواپلای، متخصص در امور مهاجرتی، تحصیلی، مشاوره ازدواج و طلاق

در صورتی که قصد درخواست طلاق به صورت توافقی یا غیرتوافقی را دارید، بهتر است از یک وکیل حقوقی مشاوره بگیرید تا با بررسی مسائل قانونی و شرایط لازم برای درخواست طلاق راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه دهد. در بسیاری از موارد طلاق خاص به دلیل عدم رعایت وظایف ازدواج، خیانت زوجین، سوءرفتار و فشار روحی صورت می‌گیرد.

با این حال فرآیند طلاق در ترکیه آنقدر پیچیده‌ نخواهد بود. از این رو می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان الواپلای در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه شود.

سوالات متداول

آیا شهروندان خارجی در ترکیه می توانند طلاق بگیرند؟ امکان طلاق برای خارجی ها در ترکیه وجود دارد. اتباع کشورهای خارجی نیز می توانند در ترکیه طلاق بگیرند. اینکه آیا این طلاق در کشور خودشان معتبر است یا خیر، بستگی به قوانین کشورشان دارد.

آیا پس از طلاق گذرنامه ترکیه من که به تبع از همسر گرفته ام باطل می شود؟ فردی که به دلیل ازدواج با همسرش که تابعیت ترک داشته است پاسپورت سبز دریافت کرده پس از قطعی شدن حکم طلاق و ثبت در ثبت احوال، قادر به استفاده از گذرنامه سبز خود نخواهد بود. بنابراین در صورت طلاق، اعتبار پاسپورت سبز خود به خود منقضی می شود.
بعد از طلاق چه اتفاقی برای دارایی ها می افتد؟کلیه دارایی های تحصیل شده تا تاریخ تشکیل پرونده طلاق (نقد، خانه، ماشین، زمین و …) مشمول تقسیم اموال می شود. اموالی که زوجین پس از تشکیل دعوای طلاق به دست آورده اند مشمول تقسیم اموال نمی شود.
آیا بعد از طلاق نام خانوادگی خود به خود تغییر می کند؟مدت زمانی که قانون برای تغییر نام خانوادگی پس از طلاق در نظر گرفته است دو هفته است. با این حال، می توان این مدت را کوتاه کرد. پس از قطعی شدن حکم طلاق، مدارک طلاق مربوطه به دادگاه خانواده ارائه می شود و در اداره ثبت احوال اصلاح می شود.
از کجا بفهمیم که طلاق ثبت شده است؟شما می توانید از طریق ثبت احوال در هر منطقه ای که زندگی می کنید مراجعه کنید، از این موضوع مطلع شوید. و همچنین می توانید در e devlat نیز چک کنید. در واقعهنگامی که پرونده طلاق توسط دادگاه خانواده وارد سامانه UYAP می شود، در دولت الکترونیک قابل مشاهده می شود و به این ترتیب می توانید به راحتی پرونده طلاقی را که تشکیل داده اید یا پرونده طلاق تشکیل شده علیه خود را مشاهده کنید.
پس از صدور حکم طلاق توسط قاضی چه اتفاقی می افتد؟پس از صدور حکم طلاق توسط قاضی، حکم طلاق مستدل نوشته و به اطلاع طرفین می رسد. ظرف مدت 2 هفته از ابلاغ به طرفین، طرفین در صورت وجود اعتراض خود را از طریق دادخواست تجدیدنظر ارائه می کنند. بنابراین، مرحله تجدید نظر آغاز می شود. اما اگر مرحله تجدیدنظر طی نشود، حکم طلاق قطعی می شود.
چگونه در یک جلسه طلاق بگیریم؟ در حین انجام دادرسی، طرفین باید اراده خود را اعلام کنند و اراده آنها با طلاق توافقی منطبق باشد. در صورت احراز این شرایط می توان به راحتی از طریق دعوای طلاق توافقی در یک جلسه طلاق گرفت. به لطف توافق طرفین در تمامی موارد محل مناقشه، امکان طلاق در یک جلسه وجود دارد.
اگر خانم شهروند کشور ترکیه باشد پس از طلاق چه زمانی می تواند دوباره ازدواج کند؟ ماده 132 قانون مدنی ترکیه می گوید که زن نمی تواند تا 300 روز پس از طلاق یا فوت همسرش ازدواج مجدد کند. اما این مدت از تاریخ قطعی شدن طلاق شروع می شود و در صورتی که زن با گزارش پزشکی ثابت کند که دوباره باردار نشده است، این مدت رفع می شود.
شرایط طلاق توافقی چیست؟ اگر به شرایط طلاق توافقی نگاه کنیم; شرط اول این است که طرفین حداقل یک سال ازدواج کرده باشند. شرط دوم ما این است که زوجین با هم اقامه دعوی کنند یا اینکه زوج دیگر دعوی یکی از زوجین را بپذیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.4 از 5 با 7 رای

 • Sima Emami

  1402-07-08 در 10:04 ب.ظ

  سلام من درترکیه زندگی میکنم و قصدجدایی دارم اما صند ازدواج ندارم یعنی کلان صند ازدواج ندارم چون در کشورم بزورشوهرم دادن الان باید چیکار کنم میشه کمکم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1402-09-07 در 8:10 ب.ظ

   سلام
   باید اسناد مربوط به ازدواجتون رو داشته باشید.

 • حمیدپزشکی

  1402-01-18 در 9:13 ب.ظ

  من قصد جدایی از همسرم و دارم وهمسرم کملیک داره میگیره ولی من نه فعلا آیا میتونم درخواست طلاق بدم

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:08 ق.ظ

   سلام
   بله

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .