whatsapp
الو اپلای
گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 فروردین 1400

تعداد نظرات :  2

دریافت گواهینامه رانندگی برای ایرانیان در ترکیه

دریافت گواهینامه رانندگی برای ایرانیان در ترکیه چگونه است؟

ایرانیان ساکن در ترکیه به مدت 6ماه می توانند گواهینامه های صادره از کشور خودشان را استفاده نمایند که به همراه ارائه سند تاییدیه ترکی آن خواهد بود. پس از 6 ماه کسانی که خواهان اقامت در ترکیه به مدت طولانی تری هستند با ارائه ی مدارک لازم و طی کردن پروسه های مربوطه می توانند صاحب گواهینامه رانندگی جمهوری ترکیه شوند.

قوانین مربوط به گواهینامه های صادره از کشورهای دیگر، استفاده از خودرو توسط خارجیان در ترکیه، تاریخ اعتبار این مدارک و قوانین تبدیل این گواهینامه های رانندگی خارجی به گواهینامه های جمهوری ترکیه، در ماده 88 قانون مدیریت ترافیک راههای زمینی جمهوری ترکیه تشریح گردیده است.

آزمون رانندگی در کشور ترکیه

گواهینامه های بین المللی در ترکیه

گواهینامه های بین المللی (IDP)،به سندی اطلاق می شود که بر اساس قرارداد بین المللی حمل و نقل سال 1949،برای افراد، خارج از کشور خودشان امکان استفاده از خودرو را بدون مشکل فراهم می نماید. کشور ترکیه استفاده از این گواهینامه را از سال 1983 به شکل قانون درآورد.

شکل، محتوا و مدت اعتبار این گواهینامه ها با توجه به قرارداد بین المللی ذکر شده ، که نزدیک به 200 کشور در آن عضو هستند، طراحی شده است و رانندگان باید اصل این کارت را در زمان رانندگی در کشورهای دیگر به همراه داشته باشند.

با توجه به قرارداد بین المللی اشاره شده ، گواهینامه ی بین المللی در کشور صادر شده قابل استفاده نمی باشد و در دیگر کشورها به شرطی که به عنوان توریست وارد گردیده و قصد اقامت دائمی نداشته باشد، قابل استفاده می باشد. تاریخ اعتبار این گواهینامه از زمان صدور به مدت یک سال است.

گواهینامه های رانندگی صادره از کشورهای دیگر

پس از مهاجرت به ترکیه ، شهروندان ایرانی می توانند با گواهینامه ی صادره از ایران از خودرو استفاده نمایند و احتیاجی به دریافت یک گواهینامه ی بین المللی نیست. ولی ارائه ی اصل گواهینامه ی این افراد به همراه اصل مدرک ترجمه ی ترکی آن الزامی است و باید شرایط مربوط به آن رعایت گردد. در نقاط کنترل ترافیک در هنگام کنترل راهنمایی و رانندگی ارائه ی گواهینامه ی معتبر ایرانی به همراه سند ترجمه شده ی آن به زبان ترکی، کافی می باشد.

ترجمه ی گواهینامه های مربوط به دیگر کشورها در کشور ترکیه

ترجمه ی گواهینامه های رانندگی صادره از ایران برای کسانی که به مدت 6 ماه قصد اقامت در ترکیه را دارند، ممکن می باشد. برای این منظور،می توان به شکل آنلاین از مدیریت جمعیت استان و شهرستانها وقت قبلی گرفت.

برای گرفتن وقت می توان از دو روش استفاده کرد. از پورتال اداره ی مدیریت کل جمعیت و شهروندان به شکل آنلاین،یا با برقراری تماس با خط ارتباطی الو 199 امور جمعیت و شهروندی،می توان برای مراجعه برای دریافت گواهینامه ی رانندگی وقت قبلی اخذ کرد.

برای دریافت ترجمه ی گواهینامه انجام یک آزمون عملی یا اخذ یک امتحان کتبی برای خارجی ها مد نظر نمی باشد و فقط با ارائه ی مدارک لازم، دریافت گواهینامه معتبر در ترکیه برای آنها ممکن خواهد بود. تبدیل گواهینامه های صادره از کشورهای دیگر به گواهینامه های معتبر در ترکیه طی یک پروسه ی کوتاه مدت انجام می شود.

در ترجمه ی گواهینامه برای خارجیان با توجه به نوع خودرو، محدودیت سنی وجود دارد. برای گواهینامه های رانندگی مینی بوس و سواری به پایان رساندن 18 سال ، برای موتورسیکلت 17 سال و برای اوتوبوس و کامیون به پایان رساندن 22سال الزامی می باشد.

رانندگی در ترکیه

مدارک لازم برای تبدیل گواهینامه های خارجی:

 • اصل پاسپورت و یک عدد فتوکپی آن
 • مجوز اقامت در ترکیه
 • ترجمه ی ترکی تاییدیه گواهینامه ی رانندگی صادره از سوی نوتر یا سفارتخانه ی مربوطه (اجباری نیست)
 • عکس 2عدد (عکس بیومتریک 60×50)
 • تاییدیه پزشکی (که در آن گروه خونی راننده مشخص گردد.)
 • سجل کیفری (گواهی عدم سوء پیشینه )
 • فیش صادره از سوی وزارت دارایی (فیش واریز مالیات مربوط به نوع خودرو)
 • اصل مدرک تحصیلی و ترجمه ی آن (مدرک اخذ شده از آخرین محل تحصیل)

مقدار مالیات قابل پرداخت: مقدار مالیات قابل پرداخت در پایان هر سال به روز می شود. در سال 2020 مالیاتها به قرار زیر می باشد : مالیات خودروهای رده ی A: 249.30لیره مالیات خودروهای رده ی A2: 249.30 لیره مالیات خودروهای رده ی B: 751.70 لیره مالیات خودروهای رده ی D: 1.254.20 لیره

آزمون عملی و کتبی برای دریافت گواهینامه های رانندگی برای ایرانیان در ترکیه

با گذشت مدت 6 ماه از مهاجرت به ترکیه، ایرانیان باید برای دریافت گواهینامه ی رانندگی جمهوری ترکیه در آزمون عملی و کتبی شرکت کنند که در صورت تمایل می توانند به زبان کشور خود امتحان دهند و یا به همراه مترجم در امتحان شرکت کنند. برای آموزش کتبی 34 ساعت و آموزش عملی 16 ساعت باید آموزش ببینند.

برای آموزش به هر آموزشگاه رانندگی می توانند مراجعه نمایند ،ولی مدارک خواسته شده توسط اداره کل امنیت بررسی می گردد. بر اساس ماده 41 قانون 2918 علاوه بر شرط آزمون کتبی و عملی رانندگی، شروط سن، آموزش و سلامتی برای خارجیان نیز در نظر گرفته می شود.

همچنین کسانی که می خواهند در پایه های دیگری غیر از آن که در کشور خود برای آن گواهینامه کسب نموده اند ، از خودرو استفاده نمایند، باید در آزمون عملی و کتبی مربوط به آن پایه شرکت کرده ، گواهینامه ی مربوط به آن را دریافت نمایند.

هزینه امتحان :75.00 لیره

هزینه ی آزمون عملی: 100.00 لیره

آموزش رانندگی در ترکیه

ثبت نام کنندگان ایرانی می توانند حداکثر در 4 امتحان کتبی و 4 آزمون عملی شرکت کنند وکسی که در یک جلسه امتحان حاضر نمی شود، یکی از چهار حق خود را از دست می دهد و تنها با ارائه ی گواهی پزشکی، می توانند غیبت خود را موجه نماید.

کسانی که پس از 4بار تلاش در امتحان کتبی موفق می شوند، ولی آزمون عملی خود را پس از 4بار شرکت با موفقیت به پایان نمی رسانند، می توانند در صورت تمایل مجددا با پرداخت هزینه ی کلاسهای آموزش عملی در این کلاسها شرکت نمایند و با پشت سر گذاشتن آموزشهای در نظر گرفته شده 4بار دیگر نیز می توانند در امتحان عملی شرکت کنند.

شرکت کنندگان در صورت عدم موفقیت در این دوره ها ،مکررا می توانند شرکت کنند به شرطی که مراحل ثبت نام را طی کنند و هزینه های مربوط را پرداخت نمایند. در امتحان کتبی همه ی سوالها امتیاز یکسانی دارند و در شمارش امتیازها ،پاسخ های منفی شمارش نمی شوند و با شمارش پاسخ های صحیح شرکت کنندگانی که امتیاز 70 یا بیشتر را کسب نمایند نمره ی قبولی را دریافت نموده اند.

نمره ی امتحان کتبی از 100 می باشد. نتایج امتحان کتبی در آدرس اینترنتی www.meb.gov.tr قابل دسترسی است و با کلیک بر روی لینک نتایج امتحان کتبی رانندگی خودروها، می توانند با وارد کردن شماره شناسایی جمهوری ترکیه از نتیجه ی امتحان خود آگاه گردند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.5 از 5 با 4 رای

 • کامران بهمنی گاوبنده

  1399-10-27 در 4:16 ب.ظ

  من یک گواهینامه رانندگی پایه دوم بیسواد میخوام

  • شیوا داداش زاده

   1399-10-29 در 10:46 ق.ظ

   سلام
   منظورتون رو از بی سواد متوجه نمی شم

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .