whatsapp
الو اپلای
شرایط کنکور ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 دی 1400

تعداد نظرات :  6

شرایط کنکور ترکیه

آزمون ورودی و کنکور دانشگاه‌های ترکیه

یکی از سؤالات اصلی دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه، آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه یا همان شرایط کنکور ترکیه است. لازم به ذکر است که در ترکیه هیچ آزمون جامع سراسری برای همه دانشگاه‌ها مانند کنکور در ایران وجود ندارد، اما آزمون‌هایی مانند آزمون YOS، آزمون SAT، آزمون TUS، آزمون ALES، آزمون GRE و آزمون GMAT وجود دارد که ما قصد داریم یکی ‌یکی در این مقاله برای شما توضیح دهیم.
ترکیه بیش از 100 دانشگاه، دولتی و خصوصی دارد. برای ورود، دانشجویان ترکیه باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند.

آزمون یوس، کنکور دانشگاه‌های ترکیه

انتخاب و جایگزینی دانشجویان در مؤسسات آموزش عالی ترکیه توسط OSYM در این کشور دنبال می‌شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) باید هرساله در آزمون YÖS شرکت کنند که توسط این سازمان برگزار می‌شود و پس از کسب رتبه قبولی قادر به ثبت‌ نام و ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه هستند. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد و کلیه دانش‌آموزان اعم از دبیرستان، کاردانش و … که سال گذشته در دبیرستان بوده‌اند یا دارای مدرک 11 ساله دبیرستان هستند مجاز به دادن این آزمون هستند.

آزمون YÖS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای داوطلبان خارجی است. داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا دکترا در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را در دانشگاه‌های دولتی ترکیه دارند می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون YOS برای پذیرش در دانشگاه اقدام کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر ترکیه آزمون‌های YOS خود را طراحی و برگزار می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه هرسال این آزمون را برگزار می‌کنند.

آزمون YOS از سه قسمت تشکیل ‌شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش، ریاضیات و هندسه اختصاص دارد. سؤالات آزمون YOS به‌صورت تستی است و هر سؤال 5 گزینه دارد؛ و دانشگاه‌ها به‌طورکلی برای یک جواب اشتباه نمره منفی در نظر می‌گیرند، اما بعضی از دانشگاه‌ها نمره منفی لحاظ نمی‌کنند. نسبت نمره منفی در آزمون YOS 4 به 1 است. به این معنی که 4 پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را از بین می‌برد.

بنابراین می‌توان گفت این آزمون مهم ‌ترین آزمون ورودی به دانشگاه‌های ترکیه است.

آزمون ورودی و کنکور دانشگاه‌های ترکیه

شرایط شرکت در آزمون یوس، کنکور ترکیه

برای گذراندن کنکور ترکیه و تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه ابتدا باید مهارت‌های زبان ترکی خود را ارتقا دهید. درحالی‌که بیشتر دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، اگر ترکی بلد نیستید احتمالاً در دوستی، کار با دیگران و ملاقات با استادان مشکل خواهید داشت.

شما نیز مانند دانشجویان ترک مجبور به شرکت در یک آزمون ورودی هستید. برای خارجی‌ها، این Yabancı Öğrenciler Sınavı (آزمون دانشجویان خارجی، YÖS) است. این آزمون در آنکارا، ترکیه و همچنین برخی از کشورهای خارجی ارائه می‌شود. صرف ‌نظر از محل اجرای آن، YÖS در ماه ژوئن ارائه می‌شود. برای یافتن فهرستی از مراکز آزمون و ثبت‌نام در آزمون، به مرکز انتخاب و تعیین دانشجو یا orrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) مراجعه کنید. شما باید یک سال قبل از تحصیل در ترکیه در آزمون شرکت کنید و برای قبولی باید نمره 45 یا بالاتر کسب کنید.

اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید SAT را جایگزین YÖS کنید. شما حداقل به نمره ترکیبی حداقل 1200 نیاز دارید (بخش نوشتن جدید به‌ حساب نمی‌آید) و برای قبولی در دانشگاه ترکی باید حداقل 650 نمره در ریاضیات کسب کنید.

آزمون یوس، کنکور دانشگاه‌های ترکیه

معرفی آزمون SAT کنکور دانشگاه‌های ترکیه

نام این آزمون مخفف Scholastic Assessment Test است که یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه و برخی از دانشگاه‌های دوره کارشناسی است. متقاضیان به‌طور عمده در سال یازدهم و دوازدهم تحصیلات خود در این آزمون شرکت می‌کنند. لازم به ذکر است که آزمون SAT Subject نوع دیگری از آزمون است که در 5 رشته ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، علوم و زیست‌شناسی، زبان‌های خارجی و ادبیات انگلیسی برگزار می‌شود.

آنچه برای ورود به دانشگاه موردنیاز است SAT General است. این آزمون توسط هیئت کالج برگزار می‌شود و حداقل 6 بار در سال برگزار می‌شود که در سایت www.collegeboard.org اعلام می‌شود. این آزمون در سال 2016 تغییراتی داشته و سیستم جدید امتیازدهی 1600 است که طبق اعلام رسمی سایت College Board میانگین نمره نسل جدید 1000 است.

شرایط شرکت در آزمون SAT

آزمون SAT در نمره مقیاس 200 – 800 نمره‌گذاری می‌شود. تاریخ آزمون SAT بر نمره آزمون داوطلب تأثیر نمی‌گذارد. یک داوطلب P با کسب امتیاز 400 در یک تاریخ آزمون معین همان امتیاز داوطلب Q با کسب امتیاز 400 در تاریخ آزمون دیگر را دارد. بااین‌حال، برای تمایز بین نامزدهای نمره مشابه نمره صدک ارائه می‌شود. صدک 60 به این معنی است که شما بهتر از باقی ماندن در 60٪ شرکت‌کنندگان آزمون هستید.

شما می‌توانید در هر تاریخ برنامه‌ای در محل خود آزمون SAT را انجام دهید. کالج‌ها و ارائه‌دهندگان بورس تحصیلی مستلزم این است که نمره شما توسط College Board برای آن‌ها ارسال شود. می‌توانید از College Board بخواهید گزارش نمره SAT را به مؤسسات مرتبط ارسال کند.

SAT به عنوان یکی از آزمون های کنکور ترکیه بیش از حفظ کردن، بر مهارت‌ها تمرکز دارد. این آزمون سنجشی است ازآنچه شما از 12 سال تحصیل آموخته‌اید و اینکه آیا می‌توانید دوره‌های دانشگاه را تکمیل کنید. کالج‌ها و ارائه‌دهندگان بورس تحصیلی برای اطلاع از آمادگی دانشگاه شما روی نمره SAT حساب می‌کنند. نمره آزمون در سراسر جهان برای پذیرش دانشگاه و بورس تحصیلی نیز معتبر است.

تمرین کلیدی است. در آزمون SAT شما باید در یک بازه زمانی مشخص به سؤالات SAT پاسخ دهید. SAT طراحی‌شده است تا همه بتوانند آن را استفاده کنند. برای کمک به شما در درک چگونگی SAT واقعی به نظر می‌رسد که هیئت‌مدیره تمرین SAT را طراحی کرده است. شما می‌توانید قبل از حضور واقعی SAT در تاریخ آزمون، آزمون معمولی SAT را تمرین کنید.

شرایط شرکت در آزمون یوس، کنکور ترکیه

دریافت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه با آزمون

دانش‌آموزان ترک در سال آخر دبیرستان در این آزمون شرکت می‌کنند. این‌یک آزمون دوبخشی، سه‌ساعته چندگزینه‌ای است که calledrenci Seçme Sınavı (ÖSS) نامیده می‌شود. سیستم نمره‌گذاری امتحان ساده است: هر سه پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را لغو می‌کند. نمره نهایی دانش‌آموز تعداد کل پاسخ‌های صحیح است.

مانند همه آزمون‌های استاندارد، ÖSS نیز به‌عنوان معیار نادرست و ناعادلانه توانایی‌های دانش‌آموزان موردانتقاد قرار می‌گیرد. بااین‌وجود، همچنان عملی‌ترین وسیله برای انتخاب 500000 دانشجوی واجد شرایط دانشگاه از بین 1.5 میلیون متقاضی است.

عملکرد خوب در ÖSS یک موفقیت بزرگ است و امتیازات دانشجویان اغلب در روزنامه‌های محلی منتشر می‌شود. آن دسته از دانش‌آموزانی که عملکرد خوبی در آزمون ندارند، معمولاً در کلاس‌های خصوصی تحصیل می‌کنند و سپس دوباره در آزمون شرکت می‌کنند. بعضی از دانش‌آموزان قبل از اینکه سرانجام موفق شوند یا منصرف شوند چندین بار تلاش می‌کنند.

هنگامی‌که نمره دانشجویان قابل‌قبول باشد، مشخص می‌کند که در کدام دانشگاه‌ها مجاز به حضور در کدام دانشگاه‌ها هستند و در کدام رشته‌ها واجد شرایط تحصیل هستند. دانشجویان امیدوار پزشکی و معتبرترین دانشگاه‌ها به بالاترین امتیازات نیاز دارند. سپس دانشجویان در انتخاب دانشگاه و رشته از بین گزینه‌های موجود آزاد هستند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه ابتدا باید مهارت‌های زبان ترکی خود را ارتقا دهید. درحالی‌که بیشتر دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، اگر ترکی بلد نیستید احتمالاً در دوستی، کار با دیگران و ملاقات با استادان مشکل خواهید داشت.
شما نیز مانند دانشجویان ترک مجبور به شرکت در یک آزمون ورودی هستید. برای خارجی‌ها، این Yabancı Öğrenciler Sınavı (آزمون دانشجویان خارجی، YÖS) است. این آزمون در آنکارا، ترکیه و همچنین برخی از کشورهای خارجی ارائه می‌شود.

صرف‌نظر از محل اجرای آن، YÖS در ماه ژوئن ارائه می‌شود. برای یافتن فهرستی از مراکز آزمون و ثبت‌نام در آزمون، به مرکز انتخاب و تعیین دانشجو یا orrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) مراجعه کنید. شما باید یک سال قبل از تحصیل در ترکیه در آزمون شرکت کنید و برای قبولی باید نمره 45 یا بالاتر کسب کنید.

اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید SAT را جایگزین YÖS کنید. شما حداقل به نمره ترکیبی حداقل 1200 نیاز دارید (بخش نوشتن جدید به‌حساب نمی‌آید) و برای قبولی در دانشگاه ترکی باید حداقل 650 نمره در ریاضیات کسب کنید.
دانشجویان خارجی که این شرایط را دارند، مجاز به ثبت‌نام در دانشگاه ترکی موردنظر خود هستند، اگرچه مجبور به درخواست ویزای دانشجویی هستند. اگر فرزند دیپلمات خارجی مستقر در ترکیه هستید، نیازی به ویزای دانشجویی ندارید.

مقایسه آزمون یوس و sat

در میان آزمون های کنکور ترکیه به‌مراتب آزمون SAT راحت‌تر از آزمون YOS است زیرا در این آزمون هم امتحان ریاضی و امتحان زبان از دانش‌آموز گرفته می‌شود و به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهد که در دو رشته تلاش خود را انجام بدهند و خود را تقویت کنند.

سؤالات زبان آزمون SAT که تماماً به زبان انگلیسی است از سطح بالایی برخوردار‌است و کاملاً یک امتحان ویرایشی، درک مطلب و مفهومی است و شرکت‌کنندگان این آزمون باید از بین تمامی گزینه‌های درست، گزینه‌ی درست‌تر را انتخاب کنند.

آزمون YOS امتحان زبان ندارد. برای افرادی که در زبان ضعیف هستند، این خبر خوبی است. به همین دلیل اغلب بچه‌ها این علاقه را دارند که در این آزمون شرکت کنند؛ اما ریاضی این آزمون از سطح بالاتری برخوردار‌است و افرادی که خود را برای این آزمون آماده می‌کنند در آزمون SAT بسیار راحت‌تر هستند زیرا خود را برای سؤالات سخت آماده کرده‌اند و سؤالات ریاضی در SAT برایشان بسیار راحت‌تر است.

سخن آخر

ترکیه دارای بیش از 100 دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی است. برای ورود، دانشجویان ترکیه باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر ترکیه آزمون‌های YOS خود را طراحی و برگزار می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه هرسال این آزمون را برگزار می‌کنند. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید SAT را جایگزین YÖS کنید. آزمون SAT در نمره مقیاس 200 – 800 نمره‌گذاری می‌شود.

اگر درزمینهٔ تحصیل در ترکیه و شرایط کنکور ترکیه نیاز به راهنمایی دارید، مشاوران ما در الو اپلای آماده اطلاع‌ رسانی به شما هستند.

از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس‌گزاریم.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 5 رای

 • شیوا

  1401-11-21 در 11:26 ب.ظ

  درباره کنکور ترکیه نیاز ب مشاوره دارم ….
  اینکه واسه هوشبری استانبول چه کتاب هایی لازمه و چند رتبه میخواد

  • شیوا داداش زاده

   1401-11-23 در 12:40 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند

 • شیوا

  1401-11-21 در 11:25 ب.ظ

  درباره کنکور ترکیه سوال داشتم

  • شیوا داداش زاده

   1401-11-23 در 12:41 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند

 • مجید افشاری

  1401-08-07 در 8:33 ب.ظ

  با سلام بنده قصد دارم پسرم را در کنکور عمومی کشور ترکیه ثبت نام نمایم. اما از چند و چون ریز رشته ها و مدل آزمونها اطلاعاتی ندارم. ضمنا هوش ریاضی ایشان بر اساس تست گارنر بسیار بالاست و تمایل به رشته های زیر مجموعه ریاضی می باشد.لطفا مرا راهنمایی فرمایید.

  • شیوا داداش زاده

   1401-08-08 در 10:19 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .