whatsapp
الو اپلای
کارآفرینی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  10 بهمن 1401

تعداد نظرات :  0

کارآفرینی در ترکیه

در سال‌های اخیر، کشور ترکیه پیشرفت بسیاری در زمینه اقتصادی و ارتباط با کشورهای اروپایی داشته است؛ از این رو بسیاری از افراد این کشور را برای زندگی و کارآفرینی بسیار مناسب می‌دانند. طبیعتاً هزینه زندگی در ترکیه و نرخ مالیات در مقایسه با کشورهای دیگر مانند اتریش، مجارستان، ایتالیا، المان و بسیاری دیگر، کمتر و بصرفه‌تر است. بنابراین اقداماتی از قبیل ثبت شرکت، خرید خانه، تحصیل  و به طور کلی سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت و کارافرینی محسوب می‌شود.

از آنجایی که ترکیه سالانه میزبان اتباع خارجی بسیاری از سراسر دنیا است، از کارافرینان و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بسیار استقبال و حمایت می‌کند و شرایط مناسبی را برای آن‌ها در نظر گرفته است. در صورتی که در کشور ترکیه کارآفرینی انجام دهید، پس از گذشت 5 سال از فعالیت می‌توانید اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کنید. در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در خصوص مزایا، شرایط و مدارک لازم برای کارآفرینی در ترکیه می‌پردازیم.

 

مزایای کارافرینی در ترکیه

شاید بتوان از مزایای اصلی مهاجرت از طریق کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه را پیچیدگی کمتر آن نسبت به مهاجرت تحصیلی و کاری و همچنین نرخ پایین مالیات دانست. البته کارآفرینی در ترکیه از مزایای بسیاری برخوردار بوده که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • برخورداری از شرایط مناسب اقلیمی و موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه
 • وجود نیروی کار جوان و فعال
 • وضعیت اقتصادی مناسب و موفق
 • امکان دریافت اقامت ترکیه
 • امکان دریافت ویزای برخی کشورهای خارجی
 • برخورداری از سیستم بانکی قوی

 

شرایط کارافرینی و سرمایه گذاری در ترکیه

برای اینکه بتوانید در ترکیه از طریق راه‌اندازی شرکت، کارافرینی کنید، ابتدا باید برای دریافت تاییدیه کنسولگری ترکیه طرح خود را به طور کامل ارائه دهید و سپس اقدام به اخذ مجوز کار از وزارت کار کشور ترکیه نمایید.

همچنین برای ثبت شرکت و دریافت مجوزهای لازم نیز باید سرمایه‌ای حدود 20 هزار لیر را در نظر بگیرید. همانطور که گفته شد نرخ پایین مالیات در کشور ترکیه باعث شده است تا بسیاری از کارآفرینان به این کشور مهاجرت کنند. باتوجه به اینکه سی درصد مالیات پرداخت در کشورهای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است، اما در کشور ترکیه این نرخ حدود بیست درصد دریافت می‌شود.

 

ثبت شرکت در ترکیه

شما می‌توانید در حوزه‌های کاری مختلف شرکت خود را در ترکیه به ثبت برسانید، از این رو پس از کسب مجوز کار از دولت ترکیه باید نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت انواع شرکت از جمله شرکت با مسئولیت محدود، سهامی، تضامنی، مختلط و موارد دیگر در ترکیه امکان‌پذیر است و باتوجه به نوع کسب و کار و شرایط خود باید یکی از این شرکت‌ها ر ا انتخاب کنید.

مدارک مالیاتی، مدارک هویتی و شرکای شرکت از موارد مهمی هستند که باید به اتاق بازرگانی دولت ترکیه ارائه دهید. علاوه بر آن نیز باید ثابت کنید که از توانایی مالی مناسبی برخوردار هستید. برای ثبت ادرس شرکت نیز ابتدا لازم است تا به اداره مالیات مراجعه کنید تا شماره مالیاتی خود را دریافت نمایید؛ در این صورت پس از اینکه بازرسان اداره مالیات از محل کسب و کار شما بازدید کردند آدرس شرکت شما ثبت خواهد شد.

همچنین باتوجه به نوع فعالیت شرکت باید اساسنامه‌ای تنظیم شود. سپس باید از اتاق بازرگانی ترکیه درخواست کنید تا با انتشار آگهی تاسیس در روزنامه‌های رسمی، مراحل ثبت شرکت به پایان برسد. افتتاح شرکت و استخدام کارمندان شرکت با عنوان حسابداری یا مشاور نیز از دیگر مواردی هستند که برای ثبت شرکت در ترکیه و کارافرینی باید نسب به آن اقدام کنید.

 

دریافت اقامت از طریق کارافرینی در ترکیه

برای اینکه بتوانید از طریق کارافرینی به کشور ترکیه مهاجرت کنید، علاوه بر داشتن سرمایه لازم باید طرحی تجاری راه به کنسولگری ترکیه ارائه دهید. این طرح تجاری باید شامل برنامه‌هایی باشد که در 5 سال ابتدایی شرکت قرار است در آن حوزه فعالیت داشته باشید. بنابراین برای اینکه بتوانید ویزای ترکیه را دریافت کنید باید یک نسخه از طرح تجاری خود را در هنگام درخواست ارائه دهید. به طور معمول ویزای کارآفرینی ترکیه در صورت عدم وجود نقص در مدارک و با بررسی کارشناسان اداره مهاجرت ترکیه پس از حدود 30 روز صادر می‌شود.

پس از اخذ ویزا برای راه‌اندازی کسب و کار خود می‌توانید به مدت دو سال اقامت ترکیه را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید در صورتی که در 6 ماه اول کسب و کار خود را راه‌اندازی نکنید، امکان لغو اقامت شما وجود خواهد داشت؛ اما اگر 5 سال فعالیت مداوم داشته باشید و مطابق با شرایط تعیین شده کارافرینی انجام دهید می‌توانید با دریافت اقامت دائم از کلیه حقوق شهروندی ترکیه برخوردار شوید.

 

مدارک لازم برای کارافرینی در ترکیه

برای مهاجرت از طریق کارآفرینی و اخذ ویزا در ترکیه علاوه بر ارائه درخواست باید مدارکی را به دولت ارائه دهید. این مدارک به شرح زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست
 • چهار قطعه عکس
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه کارت بازرگانی
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • مجوز کار
 • ارائه اجاره نامه یا سند ملک شرکت در کشور ترکیه

 

هزینه راه اندازی شرکت در ترکیه

هزینه راه‌اندازی کسب و کار یا شرکت در کشور ترکیه از مهم‌ترین مواردی است که باید در کارافرینی به آن توجه کنید. به طور کلی عوامل زیر نیازمند سرمایه برای تاسیس شرکت یا کارافرینی در ترکیه هستند:

 • هزینه مربوط به فرایند ثبت شرکت
 • پرداخت مالیت تمبر برای مواردی همچون گواهی ثبت مالیات، تایید دفاتر قانونی در اسناد رسمی، سردفتر و مدارک موردنیاز.
 • سپرده‌گذاری باتوجه به نوع شرکت
 • هزینه مربوط به افتتاح شرکت در روزنامه ثبت تجارت
 • هزینه‌های مرتبط با تنظیم اسناد و مدارک مطابق با مقررات تجاری کشور ترکیه

 

دریافت ویزای کارافرینی در ترکیه با موسسه تخصصی الواپلای

کارآفرینی در ترکیه یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به کشور ترکیه و دریافت اقامت دائم این کشور است. شما می‌توانید باتوجه به حوزه فعالیت خود یکی از انواع شرکت را در ترکیه به ثبت برسانید و پس از چند سال فعالیت مستمر اقامت دائم کشور را دریافت کنید. به یاد داشته باشید که در حال حاضر برای ثبت شرکت در ترکیه حدود 20 هزار لیر سرمایه لازم است.

از مزایای کارآفرینی و سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌توان به وضعیت اقتصادی مناسب و موفق، امکان دریافت اقامت ترکیه، امکان دریافت ویزای برخی کشورهای خارجی و برخورداری از سیستم بانکی قوی اشاره کرد. موسسه الواپلای متخصص در زمینه مهاجرت به کشور ترکیه از لحاظ کارآفرینی، تحصیلی، کاری و مواردی دیگر اماده خدمت‌رسانی به شما همراهان گرامی است. در صورت وجود هرگونه سوال یا مشاوره در این زمینه می‌توانید با کارشناسان الواپلای در تماس باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .