whatsapp
الو اپلای
اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  4 مرداد 1401

تعداد نظرات :  0

اکسپرتیز (کارشناسی ملک) در ترکیه

با توجه به رشد سرمایه گذاری در کشور ترکیه و محبوبیت زندگی در این کشور زیبا ، افراد بسیاری قصد خرید ملک و اخذ شهروندی و اقامت در ترکیه را دارند . مراحل خرید ملک در ترکیه شامل قوانین و جزئیاتی است که یکی از مهمترین ان ها کارشناسی ملک یا اکسپرتیز است ، که اگر با این مساله اشنایی کامل نداشته باشید ممکن است در پروسه اخذ شهروندی به مشکل برخورد کنید . در این مقاله ، تلاش کرده ایم تا اشنایی کامل و کسب اگاهی در این زمینه و اطلاع از قوانین و شرایط موجود در کشور ترکیه داشته باشید .

خرید ملک در ترکیه شامل 4 مرحله می باشد :

1 – بازدید حضوری از ملک مورد نظر

2 – تنظیم قرار داد و پرداخت بیعانه

3 – تهیه و دریافت گزارش اکسپرتیز ملک مورد معامله

4 – انتقال سند و پرداخت کامل مبلغ ذکر شده در قرار داد

 

چرا تهیه گزارش اکسپرتیز مهم است ؟

با توجه به این موضوع که در ترکیه هم مانند سایر کشورها ، افراد ملزم به پرداخت مالیات هستند و قوانین مالیاتی بر روی ملک نیز اعمال می شود ، اما بسیاری از صاحبان و مالکان املاک ممکن است برای فرار از مالیات ، ارزش واقعی ملک خود را پایین تر از ارزش واقعی ارائه دهند . مثلا برای اخذ شهروندی ترکیه حداقل میزان پرداختی در خرید ملک 400.000 دلار می باشد و اگر شما این مبلغ را پرداخت کنید اما ارزش ملک در گزارش اکسپرتیز 250.000 دلار ذکر شود ، دیگر قادر به دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت کشور ترکیه را نخواهید داشت و قیمت درج شده در برگه کارشناسی معتبر می باشد ، به همین دلیل دولت ، گزارش کارشناسی ملک را مد نظر قرار خواهد داد . پس در هنگاه خرید حتما دقت داشته باشید که قیمت ملک در برگه گزارش اکسپرتیز همانی باشد که قرار است به فروشنده پرادخت شود . با این حال اگر شما جزء افرادی هستید که با خرید ملک در ترکیه قصد دریافت اقامت یا شهروندی ترکیه را ندارید ، این موضوع مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد در غیر این صورت پروسه دریافت اقامت یا اخذ شهروندی ترکیه برای شما میسر نخواهد شد و مشکلاتی فراوانی برای شما ایجاد خواهد شد .

 

گزارش اکسپرتیز چیست ؟

 

گزارش اکسپرتیز چیست ؟

گزارش اکسپرتیز یا کارشناسی ملک ، در واقع شرحی است از ارزش ملک ، وضعیت ملک ، موقعیت مکانی منطقه ای که ملک در ان واقع شده ، امکانات و متراژ به همراه تمامی اطلاعات مربوطه می باشد . تهیه این گزارش توسط کارشناس مورد تائید دولت ترکیه صورت می گیرد و در برگه اکسپرتیز ثبت می شود . سپس یک نسخه از ان به مالک و یک نسخه نزد دولت باقی می ماند .

 

گزارش ارزیابی ملک در ترکیه شامل چه مواردی می باشد ؟

همان طور که توضیح داده شد هر انچه که مربوط به اطلاعات ملک باشد در این گزارش وارد می شود :

 • بررسی اطلاعات سند ملک
 • بررسی موقعیت جغرافیایی و مکانی ملک روی نقشه
 • بررسی قیمت ملک های مشابه
 • متراژ ملک
 • بررسی منطقه ملک
 • پیش بینی قیمت ملک مورد معامله
 • بررسی شرایط ملک در شهرداری
 • بررسی شرایط و وضعیت ملک در اداره ثبت زمین
 • بررسی وضعیت بدهی یا عدم بدهی ملک

این گزارش می تواند به درخواست شما شامل ویژگی های بیشتری باشد .

 

نحوه دریافت گزارش کارشناسی ملک در کشور ترکیه

درخواست دریافت این گزارش از طریق مالک داده می شود و این گزارش به خریدار تحویل داده می شود و اعتبار ان 3 ماه می باشد و اگر معامله در این 3 ماه صورت نگیرد ، نیاز دریافت مجدد این گزارش است . این گزارش بین 2 تا 3 روز کاری اماده می شود و حدود 25 تا 30 صفحه است . در این گزارش اطلاعات ثبت شده در شهرداری ، اداره کل ثبت زمین ، اداره محیط زیست و دفتر تاپو بررسی می شود .

 

هزینه گزارش اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه

 

هزینه گزارش اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه چقدر است ؟

هزینه کارشناسی ملک در ترکیه بر عهده خریدار می باشد که توسط وی به بخش ارزیابی املاک و ادارات  پرداخت می شود . این هزینه مبلغی بین 1.000 تا 2.500 لیر بنا بر موقعیت و متراژ ملک می تواند متغیر باشد .

دریافت این گزارش توسط دولت ترکیه الزامی می باشد و تا به جای قیمت های غیر واقعی ، ارزش حقیقی ملک اعلام شود و بازار ملک دارای ثبات و اعتبار باشد .

 

نقش تهیه گزارش ملک در خرید ملک چیست ؟

یکی از مدارک لازم برای خرید ملک در راستای اخذ شهروندی و دریافت اقامت در ترکیه گزارش اکسپرتیز است . پس طبق قانون ارزش مالی ملک مورد نظر مثلا برای اخذ شهروندی نباید کمتر از 400.000 دلار باشد . بنابراین در تهیه گزارش ملک باید به این نکته توجه شود . بنابراین افرادی که قصد فروش خانه های خود به اتباع خارجی را دارند ملزم به دریافت گزارش ارزیابی ملک مورد معامله می باشند .

 

فواید و مزایای گزارش اکسپرتیز برای خرید ملک چیست ؟

همان طور که توضیح داده شد تهیه این گزارش قبل از خرید ملک و فروش ان ، مزایای فراوانی دارد . چرا که نقطه اطمینانی برای افراد خارجی که قصد اخذ اقامت در این کشور را از طریق خرید ملک دارند ، است .

 • از طریق تهیه این گزارش ، شما به عنوان خریدار از صحت اطلاعات و مشخصات ملکی که قصد خرید ان را دارید مطمئن می شوید .
 • با تهیه این گزارش ارزیابی ، خریدار از صحت قیمت واقعی ملک اگاه شده و انجام معامله خرید به راحتی و بدون تردید امکان پذیر می شود و از رهن بودن وضعیت ملک اطلاع پیدا می کند .
 • با تهیه گزارش اکسپرتیز و از طریق اطلاعات مربوط به منطقه ای که ملک در ان واقع شده و موقعیت جغرافیایی ان ، می توان تصمیم گیری سهل تری برای خرید ملک با توجه به منطقه ان داشت .
 • در ترکیه بانک ها به میزان 80 درصد ارزش ملک که توسط نهاد مربوطه مشخص شده است ، وام مسکن می دهند . پس با تهیه گزارش ارزیابی ملک می توان برای تایید بانک مبنی بر اخذ وام اقدام کرد .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .