whatsapp
الو اپلای
پرچم ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  14 مرداد 1401

تعداد نظرات :  0

پرچم ترکیه

تاریخچه پرچم ترکیه

پرچم ترکیه پرچم ملی و رسمی جمهوری ترکیه است. این پرچم اولین بار در سال 1844 در دوره سلطنت عبدالمجیت پذیرفته شد و در 29 مه 1936 به عنوان پرچم ملی جمهوری ترکیه به تصویب رسید. قانون پرچم ترکیه شماره با قانون پرچم ترکیه به شماره 2893 در 22 سپتامبر 1983 معیارهای پرچم مشخص شد و پرچم شکل نهایی خود را به خود گرفت. افسانه ها می گویند که رنگ قرمز روی پرچم قرمز خون است و نشان دهنده خون ریخته شده شهدا است. تصویر پرچم ترکیه با هلال ماه و ستاره ای که بر روی این خون ها در نیمه شب منعکس شده است، تشکیل شده است. گفته می شود که این افسانه در اولین نبرد کوزوو در سال 1389 اتفاق افتاد.  علاوه بر این، پرچم ترکیه در بیت های اول، دوم و دهم سرود ملی کشور ذکر شده است.

اطلاعات کافی در مورد رنگ ها و نمادهای پرچم که در ایالات ترکیه آناتولی قبل از امپراتوری عثمانی استفاده می شد وجود ندارد. پرچم ترکیه اولین بار توسط فرمانروای سلجوقی آناتولی دوم استفاده شد. به عنوان پرچم سفیدی دیده می شود که مسعود برای عثمان بیگ فرستاده است. پس از قرن پانزدهم، پرچم سبز در نبرد چالدیران در زمان سلیم اول استفاده شد. نزدیکترین شکل به پرچم ترکیه Ⅲ است. در دوره سلیم یافت می شود. در این پرچم از ستاره هشت پر به همراه هلال استفاده شده است. ستاره هشت پر از نظر مورفولوژی به معنای پیروزی است. در سال 1844، در دوره تنظیمات در زمان سلطنت عبدالمجد، ستاره روی پرچم شکل پنج پر خود را به خود گرفت. ستاره پنج پر نماد انسان است. پس از لغو سلطنت، شکل پرچم در 29 مه 1936 تعیین شد.

 

دانلود پرچم ترکیه

 

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه پرچمی قرمز رنگ با هلال سفید و ستاره است که شکل آن در قانون در ماده 3 قانون اساسی سال 1982 مشخص شده است.  ماده 2 قانون پرچم ترکیه به شماره 2893 که در تاریخ 1362/09/22 پذیرفته شده است تحت عنوان «شکل و ساخت پرچم» می گوید: «پرچم ترکیه پرچمی است قرمز با هلال سفید و ستاره مشروط بر این که با شکل و نسبت های نشان داده شده که در جدول ضمیمه این قانون آورده شده است مشخص گردد.”

استانداردهای پرچم ترکیه و پرچم های خصوصی، اینکه پرچم از چه پارچه ای ساخته می شود، در کدام مکان های بسته قرار می گیرد، کجا آویزان می شود یا به عنوان پس زمینه آویزان می شود، چه زمانی و چگونه به اهتزاز در می آید و در موسسات و سازمان‌های عمومی و مکان‌هایی غیر از این موارد، نحوه تا کردن، در یگان‌های شناور نیروهای مسلح ترکیه و زمان برافراشتن و پایین‌آوردن پرچم ترکیه در کشتی‌های تجاری دارای پرچم، مسائل مربوط به مراسمی که باید در هنگام برافراشتن و پایین‌آوردن پرچم برگزار شود. سایر کاربردها و مکان های پرچم طبق سنت های ملی و سایر اصول مربوط به اجرای قانون پرچم ترکیه در این آیین نامه تعیین می شود.

طبق قانون، پرچم ترکیه را نمی توان به صورت پاره، پاره، وصله، سوراخ، کثیف، رنگ پریده، چروکیده و یا به هر نحوی که به ارزش اخلاقی آن لطمه وارد کند، استفاده کرد. به جز مراسم رسمی سوگند نمی توان آن را بر روی میز، منبر و یا به عنوان پوشش برای هر منظوری گذاشت. نمی توان آن را در مکان های نشستن یا راه رفتن قرار داد. شکل پرچم را نمی توان روی این مکان ها و موارد مشابه ساخت. نمی توان آن را به عنوان لباس و پوشش پوشید. نمی توان از آن به عنوان مبنا یا وجه در جلو یا پشت آرم ها، پرچم ها، نمادها و امثال آن هیچ حزب، سازمان، انجمن، بنیاد و نهاد و سازمانی غیر از نهادها و سازمان های عمومی که در اساسنامه تعیین می شود استفاده کرد. . به پرچم ترکیه نمی توان به صورت شفاهی، کتبی و یا به هیچ وجه توهین یا بی احترامی کرد. پرچم را نمی توان بدون دقت پاره کرد، سوزاند، روی زمین انداخت یا از آن استفاده کرد.

 

قانون پرچم ترکیه

 

قانون پرچم ترکیه

قانون شماره: 2994 تاریخ تصویب:  1936/5/29

ماده 1 – پرچم ترکیه از شال محلی ساخته می شود مشروط بر اینکه به شکل و تناسب مندرج در مثال این قانون باشد و ستاره هلالی سفید بر زمینه قرمز قرار گیرد. اما اگر در تهیه شال مشکلی وجود داشته باشد، با اجازه بزرگترین کارمند دولتی می توان آن را از پارچه دیگری  تهیه کرد

. ماده 2 – مراسمی که توسط نیروها و ادارات و سازمانهای رسمی ارتش در امر رسم و پایین آوردن پرچمها و سایر امور و شکلها و نسبتها و انواع علائم و رشتههای مخصوصی که مورد استفاده قرار می گیرد و ترسیم پرچم ترکیه به ساختمان های رسمی و ملی جمهوری ترکیه در کشورهای خارجی (طبق روش های بین المللی) زمان و چگونگی برافراشتن پرچم ترکیه، سایر پرچم ها و قلعه های خاص و استفاده از آنها برای نمایندگی و تزئین در مکان های دیگر از ادارات و سازمانهای رسمی و اعمال این قانون به موجب آیین نامه ای تعیین می شود.

. ماده 3 – پرچم ترکیه ساعت هشت صبح همراه با نیروهای ارتش در ادارات رسمی و سازمان های ملی به اهتزاز در می آید و هنگام غروب آفتاب پایین می آید. تا کنون ممکن است مقررات استثنایی برای زمان کشیدن و پایین آوردن پرچم کشتی های جنگی و تجاری ورودی و خروجی بنادر و در حال تردد در آیین نامه گنجانده شود. با این حال، در تعطیلات ملی و تعطیلات رسمی، تا زمانی که تعطیلات ادامه دارد، پرچم شبانه روز برافراشته می ماند. دفاتر رسمی که هر روز پرچم را به اهتزاز در می آورند توسط هیئت اجرایی تعیین می شوند.

ماده 4 – به نشانه عزا، موارد نیمه افراشته پرچم و مدت تداوم آن توسط پروتکل دولتی تعیین و به موقع به ادارات مربوطه ابلاغ می شود

. ماده 5 – پرچمی که در ادارات و سازمانهای رسمی به اهتزاز در می آید بر روی تیر و پست مخصوصی که برای این منظور ساخته شده است به اهتزاز در می آید

ماده 6 – ساخت و فروش پرچم بر خلاف مقررات این قانون و آیین نامه ای که باید انجام شود ممنوع است. افرادی که این ممنوعیت را نقض کنند طبق ماده 526 قانون مجازات ترکیه مجازات می شوند. پرچم های برافراشته شده در مخالفت با این مقررات به دستور بالاترین کارمند دولتی منطقه پایین آورده می شود.

ماده 7 – شکل و سبک پرچم های هنگ تابع قوانین خاص خود است

. ماده ۸ – این قانون یک سال پس از انتشار معتبر است

. ماده 9 – مسئولیت اجرای مفاد این قانون بر عهده هیأت اجرایی است.

 

موارد استفاده از پرچم ترکیه

1. نهادهای عمومی

پرچم ترکیه به طور مداوم در آسمان و بر روی میز مقامات در تمام نهادها و سازمان های عمومی است.

2. لباس فرم

در یونیفرم های نظامی، پرچم یا بر روی شانه راست و یا به صورت وصله در جلوی لباس قرار می گیرد. به همین ترتیب در جلو یا پشت کلاه ها پرچم ترکیه وجود دارد.

3. استفاده در زندگی اجتماعی

تعطیلات ملی، روزهای یادبود و غیره در رویدادها، پرچم توسط پرچمداران عرضه و مورد استفاده عموم قرار می گیرد. در تعطیلات ملی، خانه ها، مشاغل، آسمان خراش ها و غیره. پرچم ترکیه بر هوا آویخته شده است. همچنین، در تعطیلات ملی، شبکه های تلویزیونی در ترکیه پرچم ترکیه و پرتره مصطفی کمال آتاتورک را در گوشه سمت راست یا چپ بالای صفحه قرار می دهند.

 4. در 10 نوامبر

زمانی که مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه درگذشت، پرچم‌ها در سراسر کشور به دلیل عزای ملی برافراشته می‌شوند. سایر روزهای نیمه برافراشته بودن پرچم ها به دلیل عزاداری توسط ریاست جمهوری تعیین می شود.علاوه بر این، قوانین مختلفی برای حفظ ارزش ملی و اخلاقی پرچم ترکیه به اجرا گذاشته شده است.

5. تشییع جنازه

این پرچم در مراسم تشییع جنازه کشوری و نظامی بر روی تابوت آن مرحوم قرار می گیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .