whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  27 دی 1401

تعداد نظرات :  0

فرانچایز در ترکیه

در دنیای امروز بسیاری از کسب و کارهای بزرگ برای توسعه و پیشرفت، جایگاه خود را از سنتی به مدرن تغییر داده‌اند و مطابق با الگوی فرانچایز رشد خود را ادامه می‌دهند. درواقع فرانچایز (Franchise) الگویی برای توسعه و خرید کسب و کارها محسوب می‌شود. شاید بتوان گفت به عنوان یک خارجی یا مهاجر بهترین نوع سرمایه‌گذاری با تضمین بالا، خرید فرانچایز برندها بویژه در کشور ترکیه است که از موقعیت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار می‌باشد.

فرانچایزها تنها در چند حوزه کاری خلاصه نمی‌شوند، حوزه فعالیت آن‌ها در تمامی زمینه‌های شغلی است. علاوه بر آن شما با هر سرمایه‌ای می‌توانید نمایندگی برندهای مختلف را داشته باشید. اگر بدنبال فرصتی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه هستید، خرید فرانچایز برندها در این کشور انتخاب مناسبی خواهد بود؛ چراکه بسیاری از این برندها شناخته شده‌اند و توانسته‌اند مشتریان بسیاری را سمت خود جذب کنند؛ بنابراین نیازی به استفاده از راه‌های بازاریابی و جذب مشتری نخواهید داشت و براحتی می‌توانید فروش خود را افزایش دهید.

 

مفهوم و مزایای فرانچایز

اگر بخواهید از همان ابتدا کسب و کاری را به عنوان مثال در حوزه رستوران‌داری راه‌اندازی کنید، علاوه بر سرمایه لازم نیاز به مکان مناسب، بازاریابی، مجوزهای موردنیاز و بسیاری موارد دیگر دارید؛ حال تصور کنید همین پروسه را در کشوری مانند ترکیه قرار است اجرا کنید؛ طبیعتاً فرایندی سخت و زمانبری خواهد بود. از این رو اگر نسبت به دریافت فرانچایز اقدام کنید و نماینده یک برند باشید، تمام مراحل به صورت آماده در اختیار شما قرار خواهد گرفت و تنها باید سعی کنید تا محصولات را به فروش برسانید. علاوه بر آن نیز اکثر برندها، نماینده‌ها را حمایت می‌کنند تا فروش آن‌ها تضمین شود.

بنابراین می‌توان گفت مطمئن‌ترین راه کسب و کار در کشور ترکیه اخذ نمایندگی از برندها و خرید فرانچایزها است. زمانی که فرانچایز یک برند را خریداری کردید، برند موظف است در زمینه‌های آموزش، تامین مواد و هزینه‌های اولیه،  بازاریابی، فروش و مدیریت همراه شما باشد و در ازای آن مبلغی را دریافت کند. درواقع معامله‌ای دو طرفه اتفاق می‌افتد که برند امتیاز خود را به فروش می‌رساند و شما نماینده‌ای از آن برند خواهید شد.

 

شرایط لازم برای دریافت فرانچایز در ترکیه

برای اخذ فرانچایز در ترکیه علاوه بر رعایت مسائل مالی و اداری به صورت قانونی، اعتبارنامه‌‌هایی نیز باید دریافت کنید. بسیاری از برندهای مشهور نیز برای اهدای نمایندگی دوره‌های آموزشی جامعی را برای متقاضیان برگذار می‌کنند که در این دوره‌ها تمام مسائل مربوط به مدیریت فروشگاه، نحوه فروش محصولات، مالی و حسابداری، نحوه کار با دستگاه‌های موردنیاز، روش‌های بازاریابی و تبلیغات آموزش داده خواهد شد. در صورتی که تمایل به اخذ نمایندگی را دارید باید در این دوره‌های شرکت کنید تا مجوز لازم برای فرانچایز به شما داده شود.

 

مراحل اخذ فرانچایز در ترکیه

برای خرید نمایندگی یا فرانچایز در ترکیه باید مراحل قانونی و اداری آن را طی کنید. اولین مرحله برای ثبت رسمی و قانونی اخذ نمایندگی این است که اجازه کار را از ترکیه دریافت نمایید. همچنین از آنجایی که ثبت شرکت برای راه‌اندازی هر کسب و کاری اجباری است، در هنگام خرید فرانچایز نیز باید شرکت خود را به ثبت برسانید.

پس از ثبت شرکت، باید قراردادی را بین خود و صاحب برند امضا کنید. قراردادی که در آن وظایف و تعهدات بین دو طرفین به طور کامل شرح داده شده است و پس از امضای آن باید نسبت به اعمال آن‌ها تلاش نمایید. همچنین صاحب برند موظف است حمایت‌ها و مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد.

 

هزینه فرانچایز در ترکیه

به طور کلی هزینه‌ خرید فرانچایز یا اخذ نمایندگی برند در ترکیه باتوجه به ارزش و اعتبار برند و همچنین مدت زمان قرارداد تعیین می‌شود. بااینکه بیشتر هزینه‌های نمایندگی توسط برند در اختیار نماینده قرار می‌گیرد، اما برای راه‌اندازی و پیشرفت کسب و کار باید هزینه‌ای نیز در نظر گرفته شود. خرید لوازم لازم، طراحی داخلی مکان موردنظر و استخدام نیروی جدید از هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه به شمار می‌آیند.

 

آیا فرانچایز را می‌ توان به صورت رایگان هم دریافت کرد؟

بسیاری از کسب و کارهایی که بتازگی راه‌اندازی شدند و در ابتدای راه هستند برای توسعه برندشان به صورت رایگان یا حتی با دریافت هزینه ناچیز نمایندگی می‌پذیرند. این نوع استارت آپ‌ها که از محبوبیت کمتری برخوردارند همواره تلاش می‌کنند تا با اهدای نمایندگی کسب و کارشان را رشد دهند.

در این صورت می‌توانید با بررسی شیوه مدیریتی، میزان ارزش و اعتبار، کیفیت محصولات یا خدمات ارائه شده و استراتژی برند موردنظر نسبت به اخذ فرانچایز آن اقدام کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که سودآوری این کسب و کارها کمتر بوده و با گذشت زمان ممکن است سوددهی افزایش پیدا کند.

 

دریافت فرانچایز در ترکیه برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی اگر جزو افراد زیر هستید، می‌توانید نسبت به دریافت فرانچایز برندهای موجود در ترکیه اقدام کنید.

  1. افرادی که دارای سرمایه بالایی هستند.
  2. کسانی که ایده‌ای برای راه‌اندازی کسب و کار جدید ندارند.
  3. افرادی که بدنبال رسیدن به سود زیاد در کمترین زمان ممکن هستند.
  4. افرادی که هدف آن‌ها سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه است.
  5. کسانی که می‌خواهند کسب و کار خود را با هزینه کمتر راه‌اندازی کنند.

در ادامه به معرفی شرایط فرانچایز چندین برند معروف می‌پردازیم:

 

فرانچایز برند دیلک (Dilek)

برند معروف دیلک متعلق به کافه و رستورانی در ترکیه است که توانسته در مدت زمان 60 سال، 41 شعبه در داخل و خارج از کشور تاسیس کند. برای اخذ فرانچایز این برند می‌توانید نسبت به هر یک از سه مدل نمایندگی آن که شامل کافه، رستوران و کافه رستوران است، اقدام کنید.

پس از انجام اقدامات لازم، حدود 60 روز کاری زمان می‌برد تا شعب این برند راه‌اندازی شود. همچنین هزینه فرانچایز این برند در ترکیه حدود 40 هزار دلار و هزینه عملیاتی آن مانند طراحی دکوراسیون، ساخت و ساز، تعمیر، لوازم و مواردی دیگر در حدود 150 هزار دلار است.

 

فرانچایز برند وافل آرت (Waffle Art)

برند وافل آرت، یک شیرینی فروشی معروف در ترکیه است که محصولات باکیفیتی در انواع وافل و شیرینی ارائه می‌دهد. بیش از 45 شعبه از این برند در داخل و خارج از کشور وجود دارد. حدود 45 روز کاری طول می‌کشد تا شعب برند وافل آرت راه‌اندازی شود. به طور کلی هزینه فرانچز وافل آرت در ترکیه 10 هزار دلار و هزینه عملیاتی آن 35 هزار دلار است. همچنین بازگشت سرمایه در فرانچایز این برند، حدود 28 ماه پیش‌بینی شده است.

 

فرانچایز برند بیگ ماماس (Big Mamas)

برند بیگ ماماس، نام کافه و رستورانی معروف در ترکیه است. این برند نیز مانند برند دیلک در سه مدل کافه، رستوران و کافه رستوران نمایندگی می‌پذیرد. تاکنون نزدیک به 35 شعبه با نام بیگ ماماس راه‌اندازی شده است. سرمایه لازم برای فرانچایز این برند 400 هزار لیر بوده و هزینه عملیاتی آن نیز حدود 900 هزار لیر خواهد بود. همچنین برای اخذ نمایندگی کافه و رستوران به 10 پرسنل نیاز خواهید داشت. بازگشت سرمایه در فرانچایز برند بیگ ماماس نیز تا 30 ماه پیش‌بینی شده است.

 

اخذ نمایندگی برندهای معروف، فرانچایز در ترکیه از طریق موسسه الواپلای

فرانچایز در ترکیه یکی از روش‌های سودآور و امن سرمایه‌گذاری است، بطوریکه با دریافت نمایندگی یکی از شعب برندها می‌توانید درامد بالایی را کسب کنید. نحوه دریافت نمایندگی برند در ترکیه به این صورت است که ابتدا باید شرکتی را ثبت کرده و از ترکیه مجوز کار دریافت نمایید. سپس باتوجه به قراردادی که بین طرفین امضا می‌شود و پرداخت هزینه‌ لازم، حق امتیاز برند به شما داده خواهد شد. پس از آن نیز باید با بهره‌مندی از تجارب صاحب برند، مدیریت برند را شروع کرده و فروش خود را افزایش دهید.

در صورتی که می‌خواهید بدانید باتوجه به سرمایه‌ خود چه نوع فرانچایزی مناسب است، می‌توانید از کارشناسان الواپلای راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. الواپلای با مجوز رسمی فعالیت در بخش املاک و با حضور کارشناسان حرفه‌ای و وکلای حقوقی، بدون واسطه‌ خدمات مربوط به سرمایه‌گذاری در ترکیه را با کیفیت بالا به شما ارائه می‌دهد. جهت ارتباط با کارشناسان کافیست با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .