اخذ اقامت ترکیه در سال 2020

اخذ اقامت در ترکیه در سال ۲۰۲۰

اخذ اقامت ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از ایرانیان را به خود جلب کرده است. متاسفانه تلاطم های سیاسی و اقتصادی سبب شده است که از هر قشری تقاضای مهاجرت  از کشور افزایش چشمگیری پیدا کند. اگر در سال های قبل تنها متخصصان و افراد تحصیل کرده عزم سفر می کردند اینک از هر شغل و جایگاهی می توانیم شاهد افرادی باشیم که تصمیم قاطع برای مهاجرت گرفته اند. در این میان بسیاری توانایی مالی و شرایط مهاجرت اروپا را ندارند و به دنبال کشورهای نزدیک تر و ارزان تر هستند. در سال های گذشته بسیاری گرجستان را انتخاب کرده بودند که عموما به دلایل تحریم های آمریکا و مشکلات به وجود آمده مجبور به ترک این کشور شدند این در حالی است که تقاضا برای اقامت در ترکیه افزایش یافته است. استقبال از اقامت ترکیه به دلایل شرایط به نسبت راحت این کشور نیز می باشد. در سال های اخیر سیاستمداران ترکیه شرایط مناسبی را برای اتباع کشورهای خارجی که قصد اخذ شهروندی ترکیه،  اقامت ترکیه را دارند فراهم نموده اند. اقامت در ترکیه انواع بسیاری دارد که بر طبق ماده 46 شماره 6458 قانون اتباع خارجی ترکیه و حمایت بین المللی به تصویب رسیده است و مفاد آن کاملا مشخص شده است.

شرایط اخذ اقامت در ترکیه

شرایط اخذ اقامت ترکیه

گرفتن اقامت ترکیه روش های بسیار متفاوتی دارد یکی از راحت ترین و کم هزینه ترین روش ها را می توان اخذ اقامت توریستی ترکیه دانست. در این روش شما با اجاره خانه در ترکیه می توانید به مدت یکسال در خاک ترکیه حضور داشته باشید. راه دیگر آن اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه ها و یا مدارس ترکیه می باشد که به فرد ویزای تحصیلی داده می شود و شخص می تواند بدون هیچ گونه مشکلی در طول تحصیل خود در ترکیه زندگی کند. از راه های دیگر که می توان برای اقامت داشتن در ترکیه به آن اشاره کرد ثبت شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه می باشد که فرد می تواند از طریق آن برای خود و اعضای خانواده اش اقامت بگیرد البته اگر سرمایه گذاری شخص بالای 250 هزار دلار باشد در صورت خرید املاک مسکونی و در بعضی از مواقع تجاری می تواند تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه را بگیرد. در مورد شرایط اقامت ترکیه به شما پیشنهاد می کنیم اولین موردی که باید به آن توجه کنید آن باشد که هدف شما از مهاجرت به ترکیه چه چیزی می باشد؟ آیا می خواهید در ترکیه زندگی کنید و یا از این کشور به عنوان پلی برای ورود به کشورهای دیگر می خواهید استفاده کنید. چون با توجه به اهداف شما یکی از روش ها به شما پیشنهاد داده می شود. البته برخی در نظر دارند که از اقامت ترکیه برای گرفتن وقت سفارت کشورهای دیگر استفاده کنند که در این روش نیز اقامت توریستی پیشنهاد می شود. البته این را هم در نظر داشته باشید که قوانین اقامت ترکیه برای شهروندان هر کشوری متفاوت می باشد به همین دلیل سعی کنید از آخرین وضعیت قوانین مهاجرت به ترکیه اطلاع داشته باشید. مثلا قوانین تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2020 تغییرات چشمگیری داشته است.

دلایل افزایش تقاضای اخذ اقامت در ترکیه

دلایل افزایش تقاضای اخذ اقامت در ترکیه

در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد مهاجران به ترکیه بودیم. مثلا به دلیل مسایل پیش آمده در سوریه در حال حاضر ترکیه میزبان بیش از سه میلیون پناهنده سوری می باشد. عوامل مختلفی در افزایش تعداد اتباع خارجی در ترکیه نقش دارند. به مانند: افزایش  قدرت و رشد اقتصادی ترکیه، اعطای اجازه کار در ترکیه به اتباع خارجی متخصص ، اعطای بورس و کمک هزینه های تحصیل در ترکیه، به ویژه در رشته های زبان و ادبیات ترکی و … . از سمت دیگر در نظر داشته باشید که در بین کشورهای همسایه فقط کشور ترکیه اقدام به ثبت ازدواج در ترکیه و آن هم به صورت بین المللی می کند. همچنین تقاضا برای برگزاری مراسم عروسی در ترکیه نیز افزایش چشمگیری داشته است.

در نظر داشته باشید که ترکیه یک کشور مهاجر پذیر می باشد. شاید یکی از دلایل مهم این امر قرار گرفتن ترکیه در منطقه آناتولی می باشد. آناتولی، که قاره های آسیا و اروپا را به هم وصل می کند همواره در طول تاریخ محل گذر و مهاجرت اقوام گوناگون بوده است.  در منطقه خاورمیانه متاسفانه کشورهای منطقه با روابط تاریخی و فرهنگی های کهن، در حال جنگ در داخل و خارج از جغرافیای خود می باشند، درگیری های داخلی، بی ثباتی سیاسی، افزایش فقر، و … سبب شده است که موج مهاجران از کشورهای خاورمیانه به ترکیه سرازیر شوند و به دنبال آن تقاضا برای اخذ اقامت در ترکیه افزایش چشمگیری داشته باشد.

موارد قانونی اخذ اقامت در ترکیه

قانون های جدید اخذ اقامت در ترکیه چه اقامت یکساله در ترکیه ، چه اقامت دایم در ترکیه بر اساس قانون شماره 6458 که در روزنامه رسمی مورخ 11/04/2013 منتشر و به رسمیت شناخته شده است. یک سال بعد از آن تاریخ و در سال  11/04/2014 موارد جدیدی به آن اضافه شد. مطابق با برنامه جدیدی که طبق این قانون در ترکیه آغاز شده است، درخواست های مربوط به اجازه اقامت در ترکیه  باید در کشوری که تبعه خارجی شهروند یا ساکن قانونی آن می باشد داده شود و سپس به کنسولگری های ترکیه ارسال شود. مطابق ماده 22 قانون شماره 6458، درخواست های مربوط به اجازه اقامت بیشتر از طریق استان ها انجام می شود. از 18 می 2015 ، می توان برای مجوز اقامت یک قرار ملاقات آنلاین انجام داد. در این زمینه برنامه های مورد نیاز برای تمدید مجوز اقامت بصورت آنلاین انجام می شود و می توان اسناد مورد نیاز برای انجام امور مربوط به اخذ اقامت ترکیه در کوتاهترین زمان از طریق ایمیل ارسال  کرد.

مزایای اخذ اقامت در ترکیه

با اخذ اقامت در ترکیه برای اتباع خارجی بستگی به نوع اجازه اقامت، این افراد می توانند حداقل به مدت یکسال بدون این که لازم باشد ورود و خروج خود را به خاک ترکیه ملاحضه کنند در کشور ترکیه حضور داشته باشند. البته فرد بر اساس قانون ترکیه می تواند از زمانی که درخواست اجازه اقامت داد تا وقت مصاحبه با برگه اداره مهاجرت در خاک ترکیه حضور داشته باشد. در زمان اجازه اقامت شخص می تواند از بیمه درمانی ترکیه برای اتباع خارجی استفاده کند. همچنین فرد می تواند در صورتی که دارای فرزند باشد از تحصیل در ترکیه به صورت رایگان استفاده کند. حال بر اساس قوانین ترکیه در صورتی که فرد 5 سال در ترکیه کار کند و در این مدت برای وی بیمه رد شود می تواند بعد از 5 سال درخواست شهروندی ترکیه را بکند و یا اگر 8 سال در ترکیه حضور داشته باشد البته به صورت قانونی و در این 8 سال 7 سال در ترکیه باشد و فقط در مجموع یک سال را خارج از ترکیه گذرانده باشد می تواند در هشتمین سال برای شهروندی ترکیه درخواست دهد.

مزایای اخذ اقامت در ترکیه

افراد مجاز برای درخواست اخذ اقامت در ترکیه

البته در نظر داشته باشید که درخواست اجازه اقامت در ترکیه می تواند توسط خود شخص، وکیل قانونی شخص، موسسه مهاجرتی ترکیه، نماینده قانونی شخص ، … ثبت شود. البته بهتر است در زمان مشخص شدن وقت راندوو شخص در خاک ترکیه حضور داشته باشد و صد البته که شخص و خانواده او که درخواست اقامت ترکیه را داده اند باید در زمان وقت راندوو نیز در اداره مهاجرت ترکیه حاضر باشند. افرادی که برای اجازه کار در ترکیه اقدام می کنند نیز می توانند پس از دریافت اجازه کار مطابق با ماده 27 قانون برای اخذ  اجازه اقامت، حق اقامت در ترکیه اقدام نمایند. با داشتن اجازه کار یکی از والدین همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز می توانند از طریق وی اقامت ترکیه را به دست بیاورند.

انواع اخذ اقامت در ترکیه

برای اخذ اقامت در ترکیه قوانین شفافی وجود دارد . در قانون اتباع خارجی و حمایت های بین المللی به شماره 6458 ، 6 نوع اجازه اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه ذکر شده است. در زیر به این ۶ مورد به اختصار اشاره شده است:

1. اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه برای حداکثر یک سال

۲. اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

3. اجازه اقامت دانشجویی که بر طبق دوره تحصیلی اعطا می شود

۴.اجازه اقامت طولانی مدت اعطا شده بدون محدودیت زمانی

5. اجازه اقامت بشردوستانه برای حداکثر یک سال

6. اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان است که در ابتدا به مدت 30 روز داده شده و مدت کل آنها نمی تواند بیش از سه سال یا بیشتر باشد و می توانند در یک زمان حداکثر به مدت شش ماه تمدید شوند.

اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اخذ اقامت یکساله ترکیه را می توانید به راحتی به دست بیاورید. اگر شما جزء افرادی می باشید که به کشور ترکیه تردد دارید و یا بیش از ۹۰ روز در ترکیه می خواهید اقامت داشته باشید می توانید اقدام به اخذ اقامت یکساله ترکیه نمایید. این اقامت می تواند یکی از ارزانترین روش های اقامت در ترکیه باشد. البته لازم به ذکر است اقامت یکساله ترکیه به اقامت توریستی ترکیه نیز معروف است. در این روش شما می بایستی جایی را اجاره کنید و اجاره نامه شما در دفتر اسناد رسمی تایید شود سپس مدارک لازم برای وقت راندوو را باید آماده کنید. مدارکی به مانند بیمه درمانی، واریز هزینه های ادراه مهاجرت و … . در زمان وقت راندوو باید در اداره مهاجرت حضور داشته باشید و در صورتی که پرونده شما کامل باشد حداکثر ظرف 90 روز کیملیک شما صادر خواهد گردید و شما خواهید توانست 1 سال در ترکیه بدون محدودیت حضور داشته باشید.

اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه برای چه کسانی مجاز است

اخذ اقامت در ترکیه برای گروه های زیر مجاز می باشد:

۱. برای اهداف تحقیقات علمی در ترکیه حضور دارند

۲. دارای اموال غیر منقول در ترکیه هستند

۳. صاحب املاک تجاری در ترکیه هستند

۴. اتباع خارجی که برای شرکت در برنامه های آموزش ضمن خدمت، با موافقت جمهوری ترکیه حضور دارند

۵.  دانشجویانی که در برنامه های تبادل دانشجو در چهارچوب آموزش و پرورش یا مانند آن در خاک ترکیه حضور خواهند داشت

۶. خارجیانی که بسته به خواسته یا تصمیمات مقامات قضایی یا اداری باید در ترکیه بمانند

۷. خارجیانی که در صورت از بین رفتن مجوز اقامت خانوادگی نوع مجوز حضور آنها در ترکیه به مجوز اقامت کوتاه مدت تبدیل شده است

۸. خارجیانی که در دوره های یادگیری زبان ترکی (حداکثر دو سال ) شرکت خواهند کرد.( یک بار داده می شود)

9. افرادی که برای آموزش و پرورش در ترکیه از طریق نهادهای عمومی، و تحقیقات خارجی ها و یا در کارآموزی شرکت می کنند

10. فارغ التحصیلانی که تحصیلات آنها در ترکیه به اتمام رسیده است تا ظرف شش ماه می توانند در خاک ترکیه حضور داشته باشند.

نکات مهم در خصوص اقامت کوتاه مدت

در خصوص اخذ اقامت در ترکیه لازم است تا به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱. افرادی که برای اقامت ترکیه اقدام می کنند نباید دارای بیماری های باشند که به عنوان یک تهدید برای سلامت عمومی جامعه در نظر گرفته می شوند.

۲. در صورتی که متقاضی دارای شرایطی باشد که برای ورود به خاک ترکیه دارای ممنوعیت باشد در صورتی که در خاک ترکیه حضور داشته باشد اخراج خواهد شد.

۳. بر اساس ماده32 قانون 6458 در صورتی که شخص بعد از اخذ اقامت یک یا چند شرط اخذ اقامت در ترکیه را از دست دهد مجوز اقامت وی ابطال خواهد شد.

 

دانستنی های اقامت یکساله ترکیه

اقامت یکساله ترکیه و یا اقامت توریستی ترکیه برای شما به تنهایی نمی تواند ضمانت اقامت دایم در ترکیه را داشته باشد. البته که شما با اجاره ملک در ترکیه می توانید نسبت به اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید. مبلغ اجاره شما و این که در چه محلی اقدام به اجاره ملک کردید اصلا اهمیتی ندارد ولیکن می بایستی اجاره نامه رسمی داشته باشید. روش اجاره ملک در ترکیه که به شما اقامت یکساله می دهند یکی از ارزان ترین روش های اخذ اقامت ترکیه می باشد.

لازم به ذکر است که شما وقتی اقامت یکساله ترکیه را دریافت کردید به راحتی می توانید اجازه اقدام برای کار در ترکیه و یا اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه را به دست بیاورید. و یا می توانید به راحتی نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید.

 

اقامت تحصیلی ترکیه

برای این که بتوانید نسبت اخذ اقامت در ترکیه از نوع یکساله تحصیلی اقدام نمایید می بایستی حداقل در دوره های زبان ترکی که در کشور ترکیه برگزار می گردد ثبت نام نمایید. و یا این که از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش تحصیلی بگیرید و در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. البته باید به شما عنوان کنیم که برای دریافت اقامت یکساله تحصیلی ترکیه تمام مدارکی را باید تهیه کنید که برای اقامت یکساله توریستی به شما عنوان شده است به غیر از اجاره نامه. در این نوع اقامت شما نیازی به ارایه اجاره نامه ندارید.

 

اقامت کاری ترکیه

زمانی می توانید به عنوان یک تبعه خارجی اقدام به اخذ اقامت کاری ترکیه کنید که یا در یکی از شرکت ها و ادارات محلی در ترکیه مشغول به کار باشید و یا این که خود شما اقدام به تاسیس و ثبت شرکت در ترکیه نمایید. در بسیاری از موارد خود شرکتی که شما در آن مشغول به کار هستید می بایستی اجازه اقامت کاری در کشور ترکیه را برای شما اخذ نماید. در غیر این صورت شما خود می بایستی اقدام به گرفتن اجازه کار در کشور ترکیه نمایید که در این صورت ماهیانه می بایستی مبلغی را به اداره مهاجرت ترکیه پرداخت نمایید. لازم به ذکر است که بعد از دریافت و تمدید اجازه اقامت یکساله کاری ترکیه و پرداخت بیمه بعد از ۵ سال می توانید نسبت به تغییر اقامت موقت به اقامت دایم و گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت یکساله ترکیه

 • پر کردن فرم درخواست اقامت یکساله ترکیه(فرم راندوو)
 • گذرنامه به همراه کپی
 • عکس پاسپورتی(۴ قطعه)
 • بیمه درمانی معتبر( برای افراد ۱۶ الی ۶۵ ساله)
 • پرداخت هزینه های مربوط به صدور کارت اقامت یکساله ترکیه
 • پرداخت هزینه های اداره مهاجرت
 • رضایت نامه والدین(برای افراد زیر ۱۸ سال)
 • مدارک مربوط به اجاره خانه در ترکیه
 • رسید مدارکی موسسه تامین اجتماعی برای دربافت بیمه درمانی عمومی

البته به شما یادآوری می کنیم که ممکن است اداره اقامت ترکیه علاوه بر مدارک بالا برخی از مدارک و مستندات دیگر را نیز از شما درخواست نمایند. اما در حالت معمول مدارک ذکر شده در بالا جهت شروع پروسه ی اخذ اقامت توریستی ترکیه کفایت می کند.

 

هزینه های اخذ اقامت در ترکیه

در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از این هزینه ها به صورت تقریبی اشاره گردد.

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه در حالت نرمال ( بین ۵۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر )
 • هزینه های مربوط به دفترخانه رسمی در ترکیه ( این هزینه ها جهت ثبت اجاره خانه در ترکیه در دفتر ثبت اسناد رسمی صورت می گیرد و حضور صاحب ملک با سند قطعی منزل الزامی می باشد).
 • هزینه های مربوط به معاینات و آزمایشات پزشکی
 • هزینه های مربوط به مترجم رسمی مورد تایید کشور ترکیه (نوتر)
 • مالیات اتباع خارجی
 • هزینه مربوط به بیمه یکساله ( این بیمه درمانی هزینه های مربوط به درمان های سرپایی جراحی و … را پشتیبانی می نماید.)

 

به چه دلیل اقامت یکساله ترکیه را انتخاب نماییم؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که مزایای اخذ اقامت یکساله ترکیه چه چیزهایی می تواند باشد؟ در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از مزایای اخذ اقامت توریستی ترکیه پرداخته شود.

 • آسان ترین و سریع ترین روش اخذ اقامت ترکیه
 • امکان درخواست اجازه کار در ترکیه با در دست داشتن اقامت توریستی ترکیه
 • امکان اخذ وقت از سفارت کشورهای دیگر
 • امکان بررسی شرایط برای سرمایه گذاری
 • … .

مراحل اخذ اقامت یکساله ترکیه به چه صورت است؟

 

مراحل اخذ اقامت یکساله ترکیه به چه صورت است؟

برای این که بتوانید مراحل اخذ اقامت در ترکیه را پیگیر باشید می بایستی نخست وقت و یا همان راندوو را درخواست دهید. لازم به ذکر است که از زمان درخواست قرار ملاقات تا ملاقات شما بین دو هفته الی چند ماه طول خواهد کشید. البته شهری را که شما برای اقامت انتخاب کرده اید نیز در زمان قرار ملاقات شما نیز بسیار مهم می باشد.

در مرحله بعد از اعلام زمان ملاقات شما می بایستی با در دست داشتن مدارکی که در بالا ذکر شد ( البته اصل و ترجمه مدارک را باید به همراه داشته باشید) به ادراه مهاجرت مراجعه نمایید. در مراجعه به اداره مهاجرت فقط یک جلسه برگزار خواهد گردید و بعد از مصاحبه پرونده اقامت شما باز شده و نتیجه به شما اعلام می گردد. در صورت موافقت اداره مهاجرت ترکیه کارت اقامت یکساله برای شما صادر خواهد شد.

قانون جدید اقامت اتباع خارجی در ترکیه

در نظر داشته باشید که بر اساس قانون جدید اقامت اتباع خارجی در ترکیه تمدید اقامت یکساله در ترکیه مورد بازبینی قرار گرفته است . لذا بر اساس این قانون هر فرد از طریق اجاره نامه فقط به مدت یک سال می تواند اقدام به اخذ اقامت یکساله در ترکیه نماید. با در نظر گرفتن شرایط تمدید متقاضی باید قبل از پایان یافتن اجازه اقامت یکساله اقدام به تمدید نماید. به شما پیشنهاد می شود حداقل دو ماه و یا ۶۰ روز کاری قبل از اتمام مجوز اقامت خود نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. شما می توانید اجازه اقامت خود را برای چند دوره تمدید نمایید. همچنین لازم به یادآوری است که درخواست مصاحبه در دفتر پلیس انجام می گیرد. به شما توصیه می شود که مدارک زیر را برای تمدید اقامت یکساله ترکیه قبل از رفتن به قرار مصاحبه آماده نمایید.

مدارک مورد نیاز تمدید اخذ اقامت در ترکیه

 • اصل پاسپورت به همراه کپی
 • فرم راندوو
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی از برگه پاسپورت (آخرین ورودی و خروجی)
 • اخذ عدم سوء پیشینه از ایران و ترکیه
 • اجاره نامه همراه با تایید اداره نفوس و محضر
 • بیمه سلامت
 • گردش حساب بانکی ۶ ماه آخر اقامت
 • و یا افتتاح حساب به مبلغ حداقل ۶۰۰۰ هزار دلار آمریکا در بانک های ترکیه
 • گزارش سلامت از بیمارستان های دولتی مورد تایید

قانون جدید تمدید اقامت یکساله در ترکیه

بر اساس قانون جدید اخذ اقامت یکساله ترکیه در سال ۲۰۲۰ ، این قانون که در سال ۲۰۱۹ به تصویب هیات دولت رسید متقاضیان تمدید اقامت یکساله ترکیه در صورتی که در سال ۲۰۱۹ اقامت یکساله ترکیه را اخذ کرده باشند از سال ۲۰۲۰ برای تمدید اقامت توریستی ترکیه دیگر نخواهند توانست از طریق اجاره نامه اقدام نمایند. برای تمدید اقامت توریستی ترکیه از سال ۲۰۲۰ شخص باید حایز شرایط بر اساس موارد زیر باشد:

 • تحصیل در ترکیه
 • خرید ملک در ترکیه
 • خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار
 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • شرکت در دوره های آموزشی در ترکیه
 • شرکت در دوره های زبان ترکی در ترکیه
 • و … .

اقامت خانوادگی در ترکیه

اقامت خانوادگی در ترکیه بر اساس ماده ۲۸ قانون مهاجرت ترکیه به رسمیت شناخته می شود. در این نوع از اقامت یکی از والدین عموما به عنوان حامی اصلی برای اقامت خانوادگی در ترکیه شناخته می شود در این نوع از اقامت اعضای خانواده باید دارای یک بیمه درمانی معتبر در ترکیه باشند که این بیمه بتواند تمام اعضای خانواده را پوشش  دهد . همچنین شخص باید ثابت کند که دارای درآمدی می باشد که با آن می تواند از پس هزینه های اقامت خانوادگی در ترکیه برآید.  درآمد ماهانه فرد نباید از یک سوم حداقل دستمزد متوسط جامعه  کمتر باشد.

شرایط اقامت خانوادگی در ترکیه

شرایط اقامت خانوادگی در ترکیه

اگر حامی مالی خانواده بیش از یک همسر داشته باشد اقامت به یکی از همسران و همه فرزندان اعطاء می شود. اجازه اقامت خانواده حداکثر دو سال به طور پشت سر هم صادر می شود و نمی تواند از مدت زمان اقامت حامی مالی تجاوز کند. کودکان زیر 18 سال که تحت مجوز اقامت خانوادگی در ترکیه زندگی می کنند حق آموزش در مدارس ابتدایی و متوسطه را دارند. کسانی که حداقل سه سال با این نوع از اقامت در خاک ترکیه حضور داشته باشند می توانند تا پایان 18 سالگی برای اقامت کوتاه مدت در ترکیه اقدام کنند. بعد از ثبت طلاق خانواده می تواند حداقل سه سال اقامت کوتاه مدت در ترکیه داشته باشد. در صورتی که شخص مورد خشونت خانگی قرار گرفته باشد و این مورد در دادگاه محرز شده باشد می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد.

اخذ اقامت بلند مدت در ترکیه

اخذ اقامت بلند مدت در ترکیه در واقع مجوز مدت اقامت بدون وقفه در ترکیه می باشد. فردی که در طی ۸ سال گذشته در خاک ترکیه به صورت قانونی اقامت داشته است و البته که در طی این مدت از کمک های دولتی استفاده نکرده باشد، منبع کافی و منظمی از درآمد وجود داشته باشد و همچنین فرد و اعضای خانواده او دارای بیمه درمانی معتبر باشد می تواند برای اقامت دایم ترکیه اقدام نماید. در این بین کسی که برای تحصیل در ترکیه حضور داشته باشند نیمی از مدت زمان اقامت دانشجویی بر اساس ماده 38 شماره 6458 قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی به عنوان سابقه اقامت به حساب می آید.  اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت طولانی مدت هستند  موظفند خدمت سربازی را انجام دهند ، انتخاب و انتخاب شوند ، وارد اداره های دولتی شوند و از حقوق تأمین اجتماعی برخوردار باشند.

اجازه اقامت چه زمانی لغو می شود

اگر تبعه خارجی که درخواست اجازه اقامت ترکیه را دارد بیش از یکسال به طور مداوم در خارج از ترکیه حضور داشته باشد اقامت وی لغو خواهد شد. همچنین اتباع خارجی که تهدید جدی برای نظم و امنیت عمومی ترکیه به حساب می آیند نیز اقامت آنها ابطال خواهد شد. لغو مجوزهای اقامت طولانی مدت توسط فرمانداری ها پس از تصویب وزارتخانه های مربوطه انجام می شود. در صورت تصویب بخشنامه تهیه شده در مورد موضوع  فرمانداری ها می توانند بدون تأیید وزارت تصمیم گیری کنند. درخواست مجدد مجوزهای اقامت طولانی مدت لغو شده به کنسولگری های خارج از کشور و استانداری های ترکیه یا طبق روال درخواستی که توسط DGMA تعیین شده است اعطا می شود. در مورد درخواست های مجدد، الزام به ماندن با اجازه اقامت به مدت هشت ساله در ترکیه مجدداً اعمال نمی شود.

اجازه اقامت در ترکیه برای اهداف بشر دوستانه

اجازه اقامت در ترکیه برای اهداف بشردوستانه توسط فرمانداری ها صادر می شود و تمدید می شود به شرط آنكه مجوز وزارت كشور اخذ شود و برای حداكثر مدت یك سال باشد. با توجه به فوری بودن این درخواست مراتب مربوط به حفظ مسایل امنیتی ترکیه در اعطای این نوع از اقامت در نظر گرفته می شود. در شرایط استثنایی، اتباع خارجی که اجازه اقامت در ترکیه از روش بشردوستانه دریافت کرده اند باید حداکثر ظرف بیست روز کاری از تاریخ صدور در سیستم ثبت نام ثبت نام کنند. علاوه بر این ، اشخاص دارای مجوز اقامت انسان دوستانه می توانند یکی دیگر از مجوزهای اقامت که برای آنها پوشش داده شده است درخواست نمایند به جز اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه برای قربانیان قاچاق انسان

اخذ اقامت در ترکیه برای قربانیان قاچاق انسان، افراد خارجی که به ظن قاچاق انسان قربانی یا احتمالاً قربانی قاچاق انسان هستند به مدت سی روز مانند سایر اشکال اقامت می توانند اجازه اقامت ترکیه را داشته باشند. تا آنها از نفوذ تجربیات خود خلاص شوند و تصمیم بگیرند که آیا با مقامات همکاری خواهند کرد یا نه؟ شرایط لازم برای سایر مجوزهای اقامت برای اعطای این مجوز وجود ندارد. اجازه اقامت قربانیان قاچاق انسان ممکن است برای حداکثر مدت شش ماه تمدید شود ، اما در کل ممکن است بیش از سه سال نباشد. اگر مشخص شود خارجی هایی که این اجازه اقامت را دارند مجدداً روابط خود را با عاملان این جنایت برقرار می کنند ، اجازه اقامت آنها لغو شده و از ترکیه اخراج خواهند گشت.

6 پاسخ
 1. علی
  علی گفته:

  سلام میشه راهنمایی کنید لطفا
  من یه دوره ۳ ماهه تو ترکیه بودم و بعدش اومدم ایران و بعد که دوباره رفتم برای راندوو و اقامت اقدام کردم که تاریخ مصاحبه شد ۲۷/۱/۲۰۲۰اما متاسفانه تو این تاریخ من حضور نداشتم و چند روز قبلش به خاطر یه مشکلی به ایران اومده بودم و حتی جریمه هم پرداخت کردم.حالا میخوام بدونم که ایا اگر من برگردم ترکیه میتونم ۳ ماه دیگ بمونم بدون اینکه اقدام به کیملیک کنم یا باید چیکار کنم

  پاسخ
  • شیوا داداش زاده
   شیوا داداش زاده گفته:

   سلام
   برای دریافت ویزای کار باید نامه درخواست به کار و قرارداد با یک شرکت ترک داشته باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *