whatsapp
الو اپلای
مراحل گرفتن گواهینامه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  27 اسفند 1399

تعداد نظرات :  0

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت)

گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) در ترکیه دارای مراحلی می باشد که سعی شده است در این مقاله به سوالات شما به مانند آن چه در ادامه آورده می شود اشاره گردد.

  • چگونه می توان یک گواهینامه رانندگی در ترکیه دریافت کرد؟
  • چه اقداماتی جهت گرفتن گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) می بایستی انجام گردد؟
  • از چه سنی به بعد می تواند گواهینامه گرفت؟

در ترکیه افرادی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده اند می توانند اقدام به گرفتن این گواهی نامه نمایند. آن چیزی که شما باید در نظر داشته باشید قوانین دریافت این گواهینامه هر سال فرق می کند بنابراین لازم است تا شما قبل از اقدام برای گرفتن از آخرین تغییرات و تصحیحات آن مطلع گردید.

نخستین گام برای دریافت گواهینامه رانندگی

نخستین گام در خصوص گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت)، این می باشد که مشخص کنید چه نوع وسیله ی نقلیه ای در ذهن شما وجود دارد؟ آیا برای سرگرمی، برای کار و یا برای زندگی روزمره خود می خواهید رانندگی کنید؟

 گواهینامه رانندگی ترک

به عنوان مثال، یک کشاورز که در نظر دارد بنا به دلایل شغلی خود گواهی نامه رانندگی اخذ نماید می بایستی مشخص کنید که آیا برای این که بتواند با یک تراکتور رانندگی کند نیاز به این گواهی نامه دارد؟ بنابراین ارگ قصد او همان ترکتور باشد می بایستی گواهینامه F را دریافت کند.

یا اگر فردی می خواهد ماشین سواری بگیرد و هدف او نیز تردد در سطح شهر جهت امورات روزمره زندگی می باشد برای وی مجوز نوع B کافی خواهد بود.

به دلیل اینکه در ترکیه بر خلاف ایران مجوزها و یا گواهی نامه های رانندگی متنوعی وجود دراد باید در نظر داشته باشید که کدام یک از وسایل نقلیه نیاز به کدام تسلیق در ترکیه دارد. همچنین لازم به ذکر است که برخی از مجوزهای رانندگی مجوز دیگری را تحت پوشش قرار می دهند.

منظور ما چیست؟ این موضوع بدین معنا می باشد که اگر می خواهید مجوز C1 یا C دریافت کنید، می توانید از وسایل نقلیه مجوز C یعنی وسایل نقلیه M، B، B1، F. استفاده کنید.

البته به یاد داشته باشید، شما نمی توانید مجوز رانندگی را به راحتی دریافت کنید، حتی برای برخی از این مجوزها شرایط سنی در نظر گرفته شده است. و یا تجربه شخص برای برخی دیگر از مجوزها نیز مهم می باشد.

دومین گام برای دریافت گواهینامه رانندگی

ثبت نام در دوره ی رانندگی را می توان به عنوان دومین گام گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) دانست. در این جا سعی شده است در خصوص نحوه ثبت نام در کلاس های رانندگی در ترکیه، هزینه دوره های رانندگی، وسایل نقلیه آزمایشی رانندگی، موفقیت در رانندگی و غیره صحبت گردد.

اول از همه، در نظر داشته باشید که این آموزشگاه رانندگی مجوز آموزش در خصوص کدام یک از درجه های رانندگی را دارد؟ آیا این آموزشگاه به شما در خصوص گرفتن گواهی نامه رانندگی می تواند کمک کند؟ چند نفر از کارآموزان این آموزشگاه توانسته اند امتحان رانندگی را بگذرانند؟ تا شما مجبور به پرداخت هزینه دوباره جهت آموزش و آزمون نگردید.

رانندگی ترک (اهلیت)

بنابراین، هنگام انتخاب یک آموزشگاه رانندگی، مطمئن شوید که موفقیت آنها در آزمون زیاد می باشد و از طرف دیگر خودروهایی که با آن به شما آموزش می دهند نیز مناسب باشد.

از این نکته غافل نباشید که شرکت در دوره های رانندگی نیاز به پرداخت هزینه های شرکت در دوره ها و هزینه آزمون خواهد داشت بنابراین لازم است تا به طور تقریبی مقدار پولی که شما می بایستی پرداخت کنید تا زمانی که بتوانید گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) بگیرید را مشخص نمایید.

سومین گام برای دریافت گواهینامه رانندگی

در این بخش دیگر آن چیزهایی که تا الان برای گرفتن این گواهی نامه یاد گرفته اید مشخص می شود. یعنی یک آزمون کلاسیک رانندگی.

در این جا لازم است در نظر داشته باشید بسیاری از متقاضیان حاضر به شرکت در دوره ها نمی باشند که ما اکیدا به شما توصیه می کنیم در این دوره ها شرکت کنید. سپس شما مجبور هستید که در انتظار تاریخی باشید که وزارت آموزش ملی اعلام خواهد کرد.

تعداد سوالات ۵۰ عدد می باشد که شما می بایستی به ۳۵ و یا بیشتر از ۳۵ عدد از ای سوالات پاسخ دهید. این بدین معنی می باشد که اگر شما می خواهید در این آزمون نمره قبولی بگیرید حداقل گرفتن نمره ۷۰ الزامی خواهد بود. هر کدام از سوالات ۲ امتیاز را به خود اختصاص داده اند.

آزمون گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) نمره منفی ندارد به همین دلیل شما می توانید به خیال آسوده به همه سوالت جواب دهید. در صورتی که موفق به گذراندن این آزمون نشدید نگران نباشید شما می توانید دوباره در امتحان گرفتن گواهینامه رانندگی ترک (اهلیت) شرکت کنید.

چهارمین گام برای دریافت گواهینامه رانندگی

چهارمین گام برای دریافت گواهینامه

با گذراندن مراحل قبل شما توانسته اید به مرحله عملی این آزمون در ترکیه دست پیدا کنید. که بسیاری از متقاضیان را قادر می سازد تا بتوانند گواهینامه رانندگی دریافت کنند. آیا این واقعا سخت است؟ قبل از ورود به آزمون نهایی لازم است تا نکات ظریف آزمون رانندگی را بدانید.

البته لازم به تذکر است که شما باید مقدار مشخصی از آموزش رانندگی را گذرانیده باشید. در صورتی که بعد از ساعات آموزش باز هم نیاز به اموزش عملی داشتید سعی کنید تا با معلم رانندگی خود صحبت کنید و آموزش های اضافی را درخواست کنید.

پنجمین گام برای دریافت گواهینامه رانندگی

گواهینامه رانندگی؛ ما به آخرین مرحله رسیدیم، بنابراین شما امتحان نظری و عملی را گذرانده اید

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 11 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .