همه چیز در مورد دانشگاه حاجت تپه

همه چیز در مورد دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، انتخاب بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در ترکیه میباشد زیرا این دانشگاه توانسته در سال های 2020 و 2021 جایگاه اول در رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه را بدست آورد. دانشکده پزشکی حاجت تپه، به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا توسط دکتر sanhsan Doğramacı در 2تاریخ فوریه سال 1954 تأسیس شد.

افرادی زیادی که قصد تحصیل در ترکیه و به خصوص تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارند ترجیح می دهند در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه بدهند.

سنگ بنای این دانشگاه در سال 1957 توسط موسسه بهداشت کودک و بیمارستان هاجت تپه آغاز شد، که فعالیت های آموزشی ، پژوهشی و خدمات عمومی از سال 1958 آغاز کرده بودند. این دانشگاه در رنکینگ دانشگاه های ترکیه دارای رتبه های خوبی می باشد.

تحولات دانشگاه حاجت تپه

دانشکده علوم بهداشت در سال 1962 تأسیس شد. بعداً دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی در سال 1963 با هم ادغام شدند. دانشکده علوم پایه، دانشکده پرستاری ، دانشکده فناوری پزشکی ، دانشکده فیزیوتراپی – توانبخشی و دانشکده فیزیوتراپی در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دوباره ساختار یافتند.

در همین حال ، دانشکده دندانپزشکی نیز در همین دانشکده تأسیس شد.

مرکز علمی هاجت تپه در سال 1965 به منظور ایجاد هماهنگی بین واحدهای دانشگاهی در داخل دانشگاه تأسیس شد. مرکز پزشکی حاجت تپه در سال 1966 تأسیس شد.

البته در نظر داشته باشید که بیمارستان و مرکز پزشکی این دانشگاه در همان سال تاسیس شدند.این دانشگاه در رتبه بندی جهانی دانشگاه های ترکیه نیز در رتبه های خوبی قرار گرفته است.

موسسات مرکزی دانشگاه حاجت تپه

این موسسات مرکزی بعداً با تکیه بر قانون شماره ۸۹۲ به عنوان دانشگاه حاجت تپه شناخته شدند. این مصوبه در 8 ژوئیه 1967، اجازه داد که فعالیتهای آموزشی در دانشکده های پزشکی ، علوم بهداشتی ،علوم و علوم اجتماعی آغاز شود.

دانشکده اقتصاد در سال 1968 تأسیس شد و دپارتمان های داروسازی و دندانپزشکی در سال 1971 به دانشکده ها تبدیل شدند. دانشگاه هاجت تپه در طول زمان بسیار گسترش یافت.

مساحت 1500 هکتار در منطقه Beytepe . این دانشگاه به صورت رسمی در سال در سال 1982 فعالیت خود را با 15 دانشکده ، 15 مدرسه و مؤسسه تحصیلات تکمیلی ، 2 مدرسه علمی کاربردی ، 1 هنرستان ، 4 مدرسه حرفه ای و 98 مرکز تحقیق و کاربردی در چارچوب قانون شماره 2809 نظارت برای سازمان و موسسات آموزش عالی ،آغاز کرد.

و در حال حاضر می توان این دانشگاه را به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه به حساب آورد.

تاریخچه لوگو دانشگاه حاجت تپه

تاریخچه لوگو دانشگاه حاجت تپه

دانشجویان در سال تحصیلی 1963-1964 در دانشگاه هاجت تپه ثبت نام کرده بودند. تقریبا سی سال پیش که اولین بار دانشکده پزشکی راه‌اندازی شد، در بسیاری از اساتید شک و تردید وجود داشت که آیا ممکن است روزی این دانشکده تبدیل به یکی از برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه شود.

امادر حقیقت ، دانشگاه Hacettepe یکی از دانشگاه های برتر در ترکیه است. دکتر sanhsan Doıramacı ، و 15-20 پزشک جوان آرمانگرای بنای این پیشرفت با یک صداقت و ارتباط غیرقابل توصیف بنا نهادند.

اما با این وجود آن چیزی که بعد از یک سال از تاسیس این دانشگاه همچنان ذهن اساتید را به خود مشغول کرده بود این نکته بود که بسیاری با آرم دانشگاه مشکل داشتند و احساس می کردند که نیاز به یک لگوی منحصر به فرد برای توصیف این دانشگاه وجود دارد.

با توجه به این نکته دکتر sanhsan Doğramac در سال1967 خواست کاری انجام شود. از زبان طراح لگو : من به یک آرم آهو که یک سال پیش برای باشگاه تئاتر طراحی کرده بودم ولی بنا به دلایلی ارایه نکرده بودم فکر می کردم. این آرم نماینده هیتی ها در کلوپ تئاتر و حروف “H” و “T” برای Hacettepe بود. در کمترین زمان ممکن لگو را بازبینی کردم ، به دکتر sanhsan Doğramacı تحویل دادم.

تصویب لگو دانشگاه حاجت تپه

به زودی این آرم به طور مشخص به عنوان آرم دانشگاه در نشست ها پذیرفته شد ، واقعیتی که در آن روزها کاملاً نمی توانستم درک کنم. اما با پیشرفت هر روز دانشگاه حاجت تپه ، فهمیدم که این یکی از بزرگترین اتفاقاتی است که تا به حال برای من افتاده است.

دکتر sanhsan Doğramacı از من خواست که برای دانشگاه Hacettepe یک آرم طراحی کنم.غرور و شادی را در بین اساتید و دانشجویان می توانستم ببینم . دکتر sanhsan Doğramacı این دوره در مراسم لوگو دانشگاه شرکت کرد و به من مدال برنز بزرگی اهدا شد …

تایید لگو دانشگاه حاجت تپه

این ها مطالبی است که طراح لگوی این دانشگاه توسط دکتر Yücel TANYERİ نوشته شده است. که توسط وینماد این دانشگاه در سال 1967 که دانشجوی سال دوم پزشکی بود طراحی شد. در واقع این لگو نمادی از یک خدای هیتی که در مقبره های سلطنتی در آلاچایوک کشف شده است می باشد. با الهام از این نماد باستانی که در آنادولی مشترک است لگو طراحی شد و به عنوان سمبل دانشگاه انتخاب گردید و برای نشان دادن حروف کوچک “ح” – اولین حرف نام دانشگاه – به صورت انتزاعی ساخته شد.

پردیس های دانشگاه حاجت تپه آنکارا

پردیس های دانشگاه حاجت تپه آنکارا

این دانشگاه یکی از دانشگاه های بزرگ دولتی در آنکارا و در کشور ترکیه می باشد. البته در نظر داشته باشید که نه تنها دانشگاه های دولتی ترکیه بله دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در دنیا اعتبار خوبی دارند.

که براساس عملکرد دانشگاهی در بین دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های انگلیسی زبان آنکارا توانسته است رتبه اول را بارها و بارها به خصوص در رشته های پزشکی به خود اختصاص دهد.

این دانشگاه دارای دو پردیس اصلی است. پردیس اول در شهر قدیمی آنکارا واقع شده و میزبان مرکز پزشکی است و دومین ، پردیس Beytepe در فاصله 13 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. زبان تحصیلی این دانشگاه انگلیسی، آلمانی و ترکی می باشد.

پردیس Beytepe

پردیسبیکنت توانسته است 6000،000 متر (600 هکتار ) زمین سبز و جنگلی را به خود اختصاص دهد.

این پردیس میزبان دانشکده های :

 • علوم اقتصادی و اداری
 • حقوق
 • آموزش و پرورش
 • مهندسی
 • هنرهای زیبا

و سایر علوم می باشد.

علاوه بر این دو پردیس اصلی ، دانشکده علوم اجتماعی در کجیورن واقع شده است و کنسرواتوار دولتی ترکیه در آنکارا ، وابسته به این دانشگاه می باشد. پردیس Beytepe همچنین دارای یک جنگل مصنوعی بزرگ ، کوهنوردی ، کوهپیمایی کوهستانی و سایر فعالیت های تفریحی است.

پردیس اصلی – مرکز پزشکی

دانشکده پزشکی در پردیس اصلی و قدیمی دانشگاه آنکارا واقع شده است. یعنی محلهSıhhiye.

در این محوطه دانشگاهی دانشکده هایی به شرح زیر وجود دارد:

 • دانشکده های دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی و داروسازی
 • انستیتوهای بهداشت کودک
 • علوم بهداشتی
 • علوم مغز و اعصاب
 • آنکولوژی
 • بهداشت عمومی
 • مطالعات جمعیت
 • دانشکده های مدیریت بهداشت
 • فناوری HeIIth ،
 • اقتصاد خانگی
 • خدمات پرستاری
 • فیزیوتراپی و توانبخشی و خدمات درمانی
 • بیمارستانهای آموزشی (بیمارستان بزرگسالان ، بیمارستان کودکان و بیمارستان انکولوژی)
 • کتابخانه زیست پزشکی
 • واحدهای تحقیقات زیست پزشکی
 • خوابگاههای دانشجویی
 • مراکز ورزشی و تفریحی و کلوپ

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه و تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند این دانشگاه می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

پردیس های دیگر دانشگاه حاجت تپه

پردیس های دیگر دانشگاه حاجت تپه

 • پردیس Beşevler: خانه هایی در هنرستان دولتی ترکیه
 • پردیس باله: (واقع در شمال شهر ، 67 کیلومتری (42 مایل) آنکارا)
 • پردیس Polatli: (واقع در شهر Polatli ، منطقه ای 55 کیلومتری (34 مایل) غرب آنکارا)

رتبه بندی دانشگاه حاجت تپه

در سال 2018 میلادی در بین دانشگاه های جهان در ایالات متحده ، دانشگاه حاجت تپه رتبه اول در ترکیه و 208 ام در سطح جهانی را در پزشکی بالینی به دست آورد. در سال 2010 ، رتبه بندی دانشگاه با عملکرد دانشگاهی (URAP) رتبه دانشگاه Hacettepe بر اساس اعلام 399 در جهان و بهترین دانشگاه در ترکیه اعلام شد.

در رتبه بندی دانشگاه QS 2010 در رشته علوم انسانی و پزشکی رتبه 285 را به خود اختصاص داد. در رتبه بندی SCImagoir 2010 این دانشگاه در رتبه 354 در سراسر جهان ، 114 ام در اروپای غربی ، یکم در ترکیه و 122 ام در سراسر جهان در زمینه علوم بهداشتی قرار گرفت.

بصورت محلی دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه رتبه برتر کشور را دارد. این دانشگاه در حال حاضر دارای سیزده دانشکده ، هشت مدرسه حرفه ای ، یک هنرستان ، سیزده موسسه و چهل و یک مرکز تحقیقاتی دارد. همچنین یک دانشگاه ایالتی است که توسط پارلمان ترکیه پشتیبانی می شود.

بیش از 150 برنامه درجه مختلف برای تحصیلات تکمیلی دارد. این دانشگاه حدود 49582 دانشجو و ۳۲۷۹ کارمند دارد که برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری نام کرده اند.

رسالت

ما به عنوان یک دانشگاه پژوهش محور متعهد به ارتقاء تعالی در آموزش و پرورش می باشیم ، ماموریت ما آموزش و پرورش دانش آموزان در زمینه های علمی ، فناوری و هنری است که بتوانند توسط ذهن های الهام بخش و انتقادی ، برای پیشرفت و تحولات مثبت باز باشند. و همچنین کمک به جامعه از طریق تحقیق ، فناوری و خدمات عمومی.

دید

چشم انداز دانشگاه حاجت تپه تبدیل شدن به یکی از مهمترین عرصه های ملی و بین المللی در زمینه علمی می باشد.

ارزش ها

دوراندیشی: دانشگاه حاجت تپه با اعلام وظایف خود موضع خود را به صورت آگاهانه اتخاذ می کند و برنامه ریزی می کند ، که همیشه گزینه های اصلی را شامل می شود. افراد را تشویق می کند که با پیشروی عمل کنند و مسئولیت پذیر باشند. دریافت تجربیات شرکتی و فردی از نتایج مهم است.

احترام: دانشگاه حاجت تپه در تمام اقدامات خود هنجارها و ارزشهای اجتماعی را رعایت می کند. این دانشگاه الگویی برای توسعه پایدار و احترام به محیط زیست می باشد.

زیبایی شناسی: این دانشگاه به عنوان یک رهبر در جامعه و دانشگاه عمل می کند.

مشارکت: دانشگاه حاجت تپه از خصوصیات فردی و آرمان گرایی محافظت می کند و به فرآیندهای مرتبط اهمیت می دهد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.3 از 5 از 8 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!