whatsapp
الو اپلای
دانشگاه حاجت تپه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  24 تیر 1401

تعداد نظرات :  2

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe University)

اگر خواهان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه با اعتبار بالا هستید، موسسه الو اپلای به شما دانشگاه حاجت تپه را پیشنهاد میدهد. این دانشگاه در شهر آنکارا( پایتخت سیاسی و اجتماعی کشور ترکیه) پایه گذاری شده است.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، انتخاب بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در ترکیه است زیرا این دانشگاه توانسته در سال های 2020 و 2021 جایگاه اول در رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه را بدست آورد. دانشکده پزشکی حاجت تپه، به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا توسط دکتر sanhsan Doğramacı در 2تاریخ فوریه سال 1954 تأسیس شد.

افرادی زیادی که قصد تحصیل در ترکیه و به خصوص تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارند ترجیح می دهند در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه بدهند.

سنگ بنای این دانشگاه در سال 1957 توسط موسسه بهداشت کودک و بیمارستان حاجت تپه آغاز شد، که فعالیت های آموزشی، پژوهشی و خدمات عمومی از سال 1958 آغاز کرده بودند. این دانشگاه در رنکینگ دانشگاه های ترکیه دارای رتبه های خوبی است.

تحولات دانشگاه حاجت تپه

دانشکده علوم بهداشت در سال 1962 تأسیس شد. بعداً دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی در سال 1963 با هم ادغام شدند. دانشکده علوم پایه، دانشکده پرستاری ، دانشکده فناوری پزشکی ، دانشکده فیزیوتراپی – توانبخشی و دانشکده فیزیوتراپی در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دوباره ساختار یافتند.

در همین حال ، دانشکده دندانپزشکی نیز در همین دانشکده تأسیس شد.

مرکز علمی هاجت تپه در سال 1965 به منظور ایجاد هماهنگی بین واحدهای دانشگاهی در داخل دانشگاه تأسیس شد. مرکز پزشکی حاجت تپه در سال 1966 تأسیس شد.

البته در نظر داشته باشید که بیمارستان و مرکز پزشکی این دانشگاه در همان سال تاسیس شدند.این دانشگاه در رتبه بندی جهانی دانشگاه های ترکیه نیز در رتبه های خوبی قرار گرفته است.

موسسات مرکزی دانشگاه حاجت تپه

این موسسات مرکزی بعداً با تکیه بر قانون شماره ۸۹۲ به عنوان دانشگاه حاجت تپه شناخته شدند. این مصوبه در 8 ژوئیه 1967، اجازه داد که فعالیتهای آموزشی در دانشکده های پزشکی ، علوم بهداشتی ،علوم و علوم اجتماعی آغاز شود.

دانشکده اقتصاد در سال 1968 تأسیس شد و دپارتمان های داروسازی و دندانپزشکی در سال 1971 به دانشکده ها تبدیل شدند. دانشگاه هاجت تپه در طول زمان بسیار گسترش یافت.

مساحت 1500 هکتار در منطقه Beytepe . این دانشگاه به صورت رسمی در سال در سال 1982 فعالیت خود را با 15 دانشکده ، 15 مدرسه و مؤسسه تحصیلات تکمیلی ، 2 مدرسه علمی کاربردی ، 1 هنرستان ، 4 مدرسه حرفه ای و 98 مرکز تحقیق و کاربردی در چارچوب قانون شماره 2809 نظارت برای سازمان و موسسات آموزش عالی ،آغاز کرد.

و در حال حاضر می توان این دانشگاه را به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه به حساب آورد.

تاریخچه لوگو دانشگاه حاجت تپه

تاریخچه لوگو دانشگاه حاجت تپه

دانشجویان در سال تحصیلی 1963-1964 در دانشگاه هاجت تپه ثبت نام کرده بودند. تقریبا سی سال پیش که اولین بار دانشکده پزشکی راه‌اندازی شد، در بسیاری از اساتید شک و تردید وجود داشت که آیا ممکن است روزی این دانشکده تبدیل به یکی از برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه شود.

امادر حقیقت ، دانشگاه Hacettepe یکی از دانشگاه های برتر در ترکیه است. دکتر sanhsan Doıramacı ، و 15-20 پزشک جوان آرمانگرای بنای این پیشرفت با یک صداقت و ارتباط غیرقابل توصیف بنا نهادند.

 

اما با این وجود آن چیزی که بعد از یک سال از تاسیس این دانشگاه همچنان ذهن اساتید را به خود مشغول کرده بود این نکته بود که بسیاری با آرم دانشگاه مشکل داشتند و احساس می کردند که نیاز به یک لگوی منحصر به فرد برای توصیف این دانشگاه وجود دارد.

با توجه به این نکته دکتر sanhsan Doğramac در سال1967 خواست کاری انجام شود. از زبان طراح لگو : من به یک آرم آهو که یک سال پیش برای باشگاه تئاتر طراحی کرده بودم ولی بنا به دلایلی ارایه نکرده بودم فکر می کردم. این آرم نماینده هیتی ها در کلوپ تئاتر و حروف “H” و “T” برای Hacettepe بود. در کمترین زمان ممکن لگو را بازبینی کردم ، به دکتر sanhsan Doğramacı تحویل دادم.

تصویب لوگو دانشگاه حاجت تپه

به زودی این آرم به طور مشخص به عنوان آرم دانشگاه در نشست ها پذیرفته شد ، واقعیتی که در آن روزها کاملاً نمی توانستم درک کنم. اما با پیشرفت هر روز دانشگاه حاجت تپه ، فهمیدم که این یکی از بزرگترین اتفاقاتی است که تا به حال برای من افتاده است.

دکتر sanhsan Doğramacı از من خواست که برای دانشگاه Hacettepe یک آرم طراحی کنم.غرور و شادی را در بین اساتید و دانشجویان می توانستم ببینم . دکتر sanhsan Doğramacı این دوره در مراسم لوگو دانشگاه شرکت کرد و به من مدال برنز بزرگی اهدا شد …

تایید لوگو دانشگاه حاجت تپه

این ها مطالبی است که طراح لوگوی این دانشگاه توسط دکتر Yücel TANYERİ نوشته شده است. که توسط وینماد این دانشگاه در سال 1967 که دانشجوی سال دوم پزشکی بود طراحی شد. در واقع این لگو نمادی از یک خدای هیتی که در مقبره های سلطنتی در آلاچایوک کشف شده است می باشد. با الهام از این نماد باستانی که در آنادولی مشترک است لگو طراحی شد و به عنوان سمبل دانشگاه انتخاب گردید و برای نشان دادن حروف کوچک “ح” – اولین حرف نام دانشگاه – به صورت انتزاعی ساخته شد.

پردیس های دانشگاه حاجت تپه آنکارا

رتبه بندی

اگر به دنبال تحصیل در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور های مختلف از جمله ترکیه هستید، لازم است در رابطه با رتبه بندی دانشگاه مورد نظر اطلاعات کافی داشته باشید. معیار های مختلفی برای رتبه بندی دانشگاه ها وجود دارد. دانشگاه حاجت تپه در بررسی های موجود از سیستم HEEACT (سیستم ارزیابی تایوان) در رتبه بندی علمی توانسته خود را در 3 زمینه بین 300 دانشگاه برجسته دنیا قرار دهند و رتبه خوبی کسب نماید، در بررسی های سیستم رتبه بندی URAP  دانشگاه حاجت تپه در بین 500 دانشگاه برتر جهان در 4 رشته مختلف حضور مداوم داشته است.

سیستم رتبه بندی رتبه
QS 801 – 1000
world university ranking 501 – 600
young university ranking 151 – 200
آسیا 118

رتبه بندی رشته ها

رشته سال رتبه
علوم انسانی و هنر 2021 501
علوم زیستی 2021 601- 800
علوم اجتماعی 2021 601
بهداشتی ، پیش بالینی ، کوروس های بالینی 2021 301 – 400
علوم فیزیکی 2021 801 – 1000
تکنولوژی و مهندسی 2021 801 – 1000
پزشکی 2021 251 – 300
علوم بیولوژیک 2021 451 – 500

 

نحو اخذ و شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه

متقاضیان پذیرش در دانشگاه حاجت تپه ملزم به شرکت در  یکی از  2 آزمون ورودی (آزمون YOS و آزمون SAT) و کسب نمره قبولی هستند. این دانشگاه سالیان زیادی است که بطور اختصاصی آزمون ورودی YOS را برگزار میکند و برای دانشجویان بین المللی که خواهان پذیرش در دوره های انگلیسی هستند نیز آزمون ورودی SAT که مشابه آزمون YOS  است را به زبان انگلیسی برگزار مینماید ( نمره قبولی این آزمون برای دانشگاه حاجت تپه حداقل 1200 و حداکثر 1600  است). در ادامه بیشتر درباره شرایط ورود به دانشگاه حاجت تپه صحبت خواهیم کرد.

نکته قابل ذکر در پذیرش از طریق آزمون این است که باید سوابق تحصیلی مورد بررسی واقع شده، شرط معدل دانشگاه حاجت تپه حداقل باید نمره 18 و از الزامات بررسی ریز نمرات است.

آزمون SAT برای متقاضیان دوره کارشناسی بوده و به زبان انگلیسی برگزار می شود و موارد آزمون شامل سوالات درک مطلب، نگارش و ریاضی است.

اما اگر متقاضی پذیرش در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه حاجت تپه هستید باید در آزمون ALES شرکت نمایید، این آزمون دارای 2 بخش که زبان ترکی و ریاضیات است و 2 بار در سال معمولا برگزار می شود.

مدارک لازم

برای درخواست پذیرش باید مدارکی را آماده و برای دانشگاه ارسال نمایید،

این مدارک شامل :

 • فرم درخواست دانشگاه
 • گواهی آزمون تافل یا آیلتس
 • ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی و دوره متوسطه را به زبان انگلیسی و ترکی
 • شرکت و کسب حد نصاب لازم از آزمون ( YOS , SAT , ALES )
 • فیش واریز هزینه پذیرش دانشگاه

دانشجویان بین المللی بعد کسب نمره قبولی در آزمون و پذیرش دانشگاه باید ویزای تحصیلی دریافت نمایند که در طی 3 هفته صادر می شود و مدارکی که باید آماده کنید شامل :

 • تکمیل فرم درخواست ویزا در کنسولگری
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اصل شناسنامه و کپی
 • اصل پاسپورت و کپی
 • همراه داشتن نامه تمکن مالی درطی طول مدت تحصیل
 • عکس 3*4
 • هزینه اخذ ویزا و ارائه رسید به کنسولگری

 

پردیس های دانشگاه حاجت تپه آنکارا

این دانشگاه یکی از دانشگاه های بزرگ دولتی در آنکارا و در کشور ترکیه می باشد. البته در نظر داشته باشید که نه تنها دانشگاه های دولتی ترکیه بله دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در دنیا اعتبار خوبی دارند.

که براساس عملکرد دانشگاهی در بین دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های انگلیسی زبان آنکارا توانسته است رتبه اول را بارها و بارها به خصوص در رشته های پزشکی به خود اختصاص دهد.

این دانشگاه دارای دو پردیس اصلی است. پردیس اول در شهر قدیمی آنکارا واقع شده و میزبان مرکز پزشکی است و دومین ، پردیس Beytepe در فاصله 13 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. زبان تحصیلی این دانشگاه انگلیسی، آلمانی و ترکی می باشد.

 

پردیس Beytepe

پردیسبیکنت توانسته است 6000،000 متر (600 هکتار ) زمین سبز و جنگلی را به خود اختصاص دهد.

این پردیس میزبان دانشکده های :

 • علوم اقتصادی و اداری
 • حقوق
 • آموزش و پرورش
 • مهندسی
 • هنرهای زیبا

و سایر علوم می باشد.

علاوه بر این دو پردیس اصلی ، دانشکده علوم اجتماعی در کجیورن واقع شده است و کنسرواتوار دولتی ترکیه در آنکارا ، وابسته به این دانشگاه می باشد. پردیس Beytepe همچنین دارای یک جنگل مصنوعی بزرگ ، کوهنوردی ، کوهپیمایی کوهستانی و سایر فعالیت های تفریحی است.

 

پردیس اصلی – مرکز پزشکی

دانشکده پزشکی در پردیس اصلی و قدیمی دانشگاه آنکارا واقع شده است. یعنی محلهSıhhiye.

در این محوطه دانشگاهی دانشکده هایی به شرح زیر وجود دارد:

 • دانشکده های دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی و داروسازی
 • انستیتوهای بهداشت کودک
 • علوم بهداشتی
 • علوم مغز و اعصاب
 • آنکولوژی
 • بهداشت عمومی
 • مطالعات جمعیت
 • دانشکده های مدیریت بهداشت
 • فناوری HeIIth ،
 • اقتصاد خانگی
 • خدمات پرستاری
 • فیزیوتراپی و توانبخشی و خدمات درمانی
 • بیمارستانهای آموزشی (بیمارستان بزرگسالان ، بیمارستان کودکان و بیمارستان انکولوژی)
 • کتابخانه زیست پزشکی
 • واحدهای تحقیقات زیست پزشکی
 • خوابگاههای دانشجویی
 • مراکز ورزشی و تفریحی و کلوپ

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه و تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند این دانشگاه می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

 

پردیس های دیگر دانشگاه حاجت تپه

 

پردیس های دیگر دانشگاه حاجت تپه

 • پردیس Beşevler: خانه هایی در هنرستان دولتی ترکیه
 • پردیس باله: (واقع در شمال شهر ، 67 کیلومتری (42 مایل) آنکارا)
 • پردیس Polatli: (واقع در شهر Polatli ، منطقه ای 55 کیلومتری (34 مایل) غرب آنکارا)

 

رنکینگ دانشگاه حاجت تپه

در سال 2018 میلادی در بین دانشگاه های جهان در ایالات متحده ، دانشگاه حاجت تپه رتبه اول در ترکیه و 208 ام در سطح جهانی را در پزشکی بالینی به دست آورد. در سال 2010 ، رتبه بندی دانشگاه با عملکرد دانشگاهی (URAP) رتبه دانشگاه Hacettepe بر اساس اعلام 399 در جهان و بهترین دانشگاه در ترکیه اعلام شد.

در رتبه بندی دانشگاه QS 2010 در رشته علوم انسانی و پزشکی رتبه 285 را به خود اختصاص داد. در رتبه بندی SCImagoir 2010 این دانشگاه در رتبه 354 در سراسر جهان ، 114 ام در اروپای غربی ، یکم در ترکیه و 122 ام در سراسر جهان در زمینه علوم بهداشتی قرار گرفت.

بصورت محلی دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه رتبه برتر کشور را دارد. این دانشگاه در حال حاضر دارای سیزده دانشکده ، هشت مدرسه حرفه ای ، یک هنرستان ، سیزده موسسه و چهل و یک مرکز تحقیقاتی دارد. همچنین یک دانشگاه ایالتی است که توسط پارلمان ترکیه پشتیبانی می شود.

بیش از 150 برنامه درجه مختلف برای تحصیلات تکمیلی دارد. این دانشگاه حدود 49582 دانشجو و ۳۲۷۹ کارمند دارد که برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری نام کرده اند.

رسالت

ما به عنوان یک دانشگاه پژوهش محور متعهد به ارتقاء تعالی در آموزش و پرورش می باشیم ، ماموریت ما آموزش و پرورش دانش آموزان در زمینه های علمی ، فناوری و هنری است که بتوانند توسط ذهن های الهام بخش و انتقادی ، برای پیشرفت و تحولات مثبت باز باشند. و همچنین کمک به جامعه از طریق تحقیق ، فناوری و خدمات عمومی.

دید

چشم انداز دانشگاه حاجت تپه تبدیل شدن به یکی از مهمترین عرصه های ملی و بین المللی در زمینه علمی می باشد.

ارزش ها

دوراندیشی: دانشگاه حاجت تپه با اعلام وظایف خود موضع خود را به صورت آگاهانه اتخاذ می کند و برنامه ریزی می کند ، که همیشه گزینه های اصلی را شامل می شود. افراد را تشویق می کند که با پیشروی عمل کنند و مسئولیت پذیر باشند. دریافت تجربیات شرکتی و فردی از نتایج مهم است.

احترام: دانشگاه حاجت تپه در تمام اقدامات خود هنجارها و ارزشهای اجتماعی را رعایت می کند. این دانشگاه الگویی برای توسعه پایدار و احترام به محیط زیست می باشد.

زیبایی شناسی: این دانشگاه به عنوان یک رهبر در جامعه و دانشگاه عمل می کند.

مشارکت: دانشگاه حاجت تپه از خصوصیات فردی و آرمان گرایی محافظت می کند و به فرآیندهای مرتبط اهمیت می دهد.

دانشکده های موجود در دانشگاه حاجت تپه

دانشکده دندان پزشکی

رشته هایی چون پروتز دندان، دندان پزشکی کودکان، پریودنتولوژی، ارتودنتیکس، آندودنتیکس، جراحی و رادیولوژی فک و دندان و صورت در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده علوم اداری و اقتصاد

رشته هایی چون مدیریت بهداشت، علوم سیاسی و مدیریت عمومی، اقتصاد، کار اجتماعی، روابط بین الملل در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده ارتباطات

این دانشکده به جهت هدف مشخصی چون آموزش و پژوهش و برای اثبات صلاحیت رشته ها در ارائه مقاطع کارشناسی ارشد مشخص شده است که در اصل یه سازمان تحقیقاتی به حساب می آید. رشته هایی چون سینما، رادیو، تلویزیون، علوم ارتباطات در این دانشکده تدریس می شود .

دانشکده مهندسی

رشته هایی چون مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوش مصنوعی، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی زمین شناسی، مهندسی فیزیک هسته ای، مهندسی فیزیک، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی زیست، مهندسی هیدروژئولوژی، مهندسی مکانیک در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده علوم بهداشت و توانبخشی

رشته هایی چون شنوایی شناسی، رشد کودک، زبان درمانی و گفتار، تغذیه و رژیم غذایی در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده هنر

رشته هایی چون معماری داخلی، نقاشی، طراحی محیط، مجسمه سازی، طراحی گرافیک، سرامیک در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده آموزش

رشته هایی چون آموزش فناوری، آموزش سنجش و ارزیابی، علوم آموزش، مدیریت آموزش، روانشناسی، آموزش ریاضیات، زیست شناسی، آموزش دانش آموزان دارای معلولیت فکری، تعلیم و تربیت تیز هوشان، مشاور تحصیلی، آموزش زبان های خارجی ( فرانسوی، آلمانی، انگلیسی ) در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده داروسازی

رشته هایی چون فناوری دارویی، علوم پایه دارویی، علوم حرفه ای دارو سازی در این دانشکده تدریس می شود .

دانشکده پزشکی

رشته هایی چون علوم پایه، علوم جراحی، علوم پزشکی در این دانشکده تدریس می شود .

دانشکده هایی چون پرستاری، فیزیوتراپی، علوم، علوم ورزشی و رشته های مربوط به این علوم در دانشکده های مربوطه تدریس می شود.

تقویم آموزشی

دانشگاه حاجت تپه هر سال دارای یک تقویم علمی که شامل مواردی چون مهلت ثبت نام، تاریخ شروع  و . . . .  که بر اساس تصمیم سنا دانشگاه اعلام می شود .

تاریخ درخواست آنلاین 6 May تا 9 July
زمان ارائه اسناد ( مدارک تحصیلی ) 12 July
تاریخ مصاحبه حضوری 31 July تا 7 August
اعلام نتایج 16 August
تاریخ ثبت نام 2 تا 4 September

 

بورسیه دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه برای دانشجویان بین المللی خود بورسیه و کمک هزینه تحصیلی مد نظر گرفته است که برخی از این بورسیه ها از حمایت دولت و برخی توسط دانشگاه اعطا می گردد، در مواردی دانشگاه امکان دارد اجازه تحصیل رایگان را برای دانشجو در نظر بگیرد.

خدماتی را در دانشگاه برای دانشجویان در نظر دارد همچون اقامت رایگان دانشجویان، خدمات پزشکی و مراقبت های بهداشتی رایگان، برگزاری کلاس های زبان ترکی بصورت رایگان را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشگاه در مواردی که دانشجو واجد شرایط است به او حقوق ماهیانه پرداخت می کند و چند بار هزینه رفت و آمد و بلیط هواپیما را رایگان مد نظر می گیرد. دانشجویان می توانند از تخفیفات دانشجویی برای بازدید از اماکن فرهنگی و هنری استفاده نمایند.

 

بورسیه های تحصیلی

 • بورسیه ابن خلدون

این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد رشته های اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی تعلق میگیرد و به رشته هایی چون بانکداری، امور مالی، روابط بین الملل  اعطا می شود.

 • بورسیه زبان ترکیه ای ( یونس امره )

این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد، کارشناسی، دکتری اعطا می شود.

 • بورسیه علی کوشچو ( بورسیه علمی و فناوری ):

این بورسیه به دانشجویان رشته فن آوری  تعلق میگیرد.

 • بورسیه توبیتاک

این بورسیه به دانشجویان رشته علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم کشاورزی، علوم طبیعی، علوم پزشکی ، …  که توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری  اعطا می شود.

 • بورسیه ابن سینا

این بورسیه به دانشجویان دکتری و کارشناسی ارش رشته های پزشکی تعلق میگیرد و به رشته هایی چون پرستاری، داروسازی، دندان پزشکی، دامپزشکی اعطا می شود.

 

امکانات دانشگاه

دانشگاه در هر دو سایت اصلی خود دارای کتابخانه، سالن ورزش، خوابگاه، کافی شاپ، مرکز بهداشت، بانک ، اداره پست و زمین های ورزشی است. سالن های ورزشی تماماَ مجهز و مراکز تحقیقاتی دارای آزمایشگاه های مدرن و مجهز و کتابخانه مختص علوم پزشکی از دیگر امکانات موجود دانشگاه حاجت تپه بشمار می آید.

در پردیس دوم جنگل های مصنوعی موجود است که دارای امکاناتی چون مسیر پیاده روی، مسیر دوچرخه سواری که در فضایی به وسعت 6 میلیون مترمربع طراحی شده است.

دانشجویان با توجه به تجارب و علایق خود میتوانند یکی از جوامع و تیم های دانشجویی را مد نظر قرار دهند.

 

بیمارستان های موجود در دانشگاه

دانشگاه حاجت تپه برای آموزش درمان در محوطه دانشگاه اقدام به تاسیس 4 بیمارستان نموده است، این بیمارستان ها خدمات علمی و درمانی، تحصیلی، پژوهشی برای دانشجویان رشته پزشکی را کاملا پوشش می دهند. این بیمارستان ها از امکاناتی چون انجام آزمایشات تخصصی، ویزیت آنلاین و جواب دهی به تمام پرسش و پاسخ های برخوردارند.

 • بیمارستان انکولوژی
 • بیمارستان کودک
 • بیمارستان بزرگسالان
 • بیمارستان آوران

 

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای تحصیلی چون انگلیس، استرالیا، کانادا اقتصادی و ارزان تر است ولی باز نباید از هزینه ها غافل شد. هزینه اقامت دانشجویی یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار داد و در نهایت شما خود با توجه به تمکن مالی و بودجه سالانه برای تحصیل و زندگی می توانید اقامتگاه مسکونی خود را درنظر بگیرید. پیش تر مقاله ای جامع درباره هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه تهیه کرده ایم که میتوانید آن را هم مطالعه کنید.

 

خوابگاه

 • دولتی : هزینه ماهیانه در حدود 24 تا 38 یورو.
 • دانشجویی : هزینه ماهیانه براساس اتاق و اشتراکات و تجهیزات در حدود 20 تا 200 یورو
 • خصوصی : هزینه خوابگاه های خصوصی بسته به میزان تجهیزات و امکان رفاهی آن ها متغییر است.
 • اجاره آپارتمان یا خانه: هزینه بنابر محله، متراژ، مبله بودن یا نبودن تعیین می شود و در حدود 282 تا 427 یورو است

ولی تفاوت واضحی در خوابگاه و اجاره خانه هست آن هم در قبوض برق، آب، اینترنت، گاز است، که هزینه ای در حدود 50 تا 80 یورو را ماهیانه در نظر خواهد داشت.

آیتم هزینه مربوطه
وعده غذای معمولی در رستوران 35 لیر
نوشابه 5.27 لیر
کاپوچینو ( 1 لیوان ) 14.65 لیر
آب معدنی ( 1 بطری) 1.78 لیر

 

هزینه های مربوط به وسایل نقلیه عمومی

 

آیتم هزینه مربوطه
بلیط درون شهری ( ماهیانه ) 200 لیر
بلیط یک طرفه درون شهری 3.71 لیر
تاکسی به ازای هر کیلومتر 4.39 لیر
بنزین هر لیتر 7.42 لیر

 

مزایای تحصیل در دانشگاه حاجت تپه

تحصیل در دانشگاه حاجت تپه میتواند فرد را به تجارب بالایی برساند، زیرا این دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار است. تحصیل در دانشگاه معتبر شانس برای یافتن شغل مناسب با درآمد بالا را افزایش خواهد داد. پس از تحصیل و فارغ التحصیلی متقاضیان می توانند شغل مناسب خود را یافته و پس از آن برای اقامت و اخذ ویزای کار اقدام نمایند و به زندگی خود در کشور ترکیه ادامه دهند.

شهریه های دانشگاه حاجت تپه

لیستی که مشاهده می نمایید هزینه تحصیل در سال 2020 و 2021 در دانشگاه حاجت تپه است :

رشته زبان تحصیل شهریه ( لیر )
دندان پزشکی ترکی 17000
داروسازی ترکی 17000
پزشکی ترکی  و انگلیسی 47000
پرستاری ترکی  و انگلیسی 7000
هنر ترکی 12000
حقوق ترکی 10000
مهندسی ترکی  و انگلیسی 10000

 

سوالات متداول

آیا بدون شرکت در آزمون های YOS , SAT , ALES  وفقط  با داشتن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی  می توان از این دانشگاه پذیرش دریافت نمود؟

بله ، می توان بدون آزمون نیز در این دانشگاه ثبت نام نمود.

به چه نحوی می توان از بورسیه دانشگاه حاجت تپه استفاده نمود؟

کمیته ارزیابی و بورسیه با بررسی سوابق  و عملکرد دانشجو در دانشگاه درخواست فرد را تایید و یا رد می نماید . مقاطع کارشناسی  براساس معدل مقطع قبلی، نمرات ورودی، ارزیابی عملکرد و نمرات دانشجو در دانشگاه می توانند از شرایط اخذ بورسیه برخوردار شوند. اما دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد از بورسیه های تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه نیز برخوردار خواهند بود.

آیا دانشگاه حاجت تپه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد؟

این دانشگاه بدلیل معتبر بودن در بین دانشگاه های ترکیه توانسته تاییده وزارت علوم و وزارت بهداشت را دریافت نماید و می تواند پس از اتمام دوره تحصیل و برگشت به ایران مشغول کار شود.

آیا می شود به طور رایگان در ترکیه تحصیل نمود؟

بله ، در صورتی که بتوانید به طور کامل از بورسیه تحصیلی برخوداری شوید امکان تحصیل بصورت رایگان وجود دارد.

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی چه مقدار است؟

برای تحصیل در کشور ترکیه هیچ نیازی به ارائه تمکن مالی نمی باشد.

دانشگاه حاجت تپه دارای خوابگاه دانشجویی می باشد؟

دارای 3 بلوک خوابگاهی می باشد در هر پردیس جداگانه ، در پردیس 2 خوابگاه داشجویی در حدود 1900 دانشجو و خوابگاه خصوصی در حدود 1350 دانشجو می تواند در خود جای دهد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.7 از 5 با 11 رای

 • فرشته

  1401-05-17 در 9:01 ق.ظ

  با سلام ،چگونه می‌توان بدون دادن آزمون یوس در مقطع کارشناسی در این دانشگاه ثبت نام کرد؟چه شرایطی دارد؟ممنون میشم پاسخ دهید

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-18 در 9:56 ق.ظ

   سلام
   برای ثبت نام در این دانشگاه دادن آزمون یوس الزامی می باشد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .