whatsapp
الو اپلای
شغل‌های پردرآمد در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  28 اردیبهشت 1401

تعداد نظرات :  0

شغل های پردرآمد در ترکیه

مقدمه ای بر شغل‌های پردرآمد در ترکیه

برای هرکدام از ما، درآمد قسمت بسیار مهمی در فرایند انتخاب شغل است. شاید بتوان گفت اساسی ­ترین قسمت تأیید یا عدم تأیید یک شغل برای ما میزان درآمد به‌دست‌آمده از آن شغل است. هرچه درآمد بیشتر باشد رفاه و امنیت افراد بیشتر خواهد شد و بدین ترتیب می­توان گفت در سلامت روانی جامعه نیز اثر خود را به‌صورت مثبت خواهد گذاشت. (اقامت در ترکیه)

جهان با سرعت زیادی در حال صنعتی ­تر و دیجیتالی­ تر شدن هرچه بیشتر است. در این حرکت روبه‌جلو بسیاری از شغل­های سنتی از بین رفته و شغل­های مدرن­تر و مرتبط­تر با حوزه دیجیتال و صنعت جایگزین می­شوند و هیچ کشوری، چه کشورهای جهان اول و چه کشورهای درحال‌توسعه از این قاعده مستثنی نیستند و از این تغییر جدا نخواهند بود. در ادامه این مسیر روبه‌رشد، انتخاب افراد برای مشاغل مختلف گسترده­تر می­شود و تنوع مشاغلی که اتفاقاً درآمد خوبی هم دارند بیشتر می­شود. ترکیه یکی از کشورهایی است که قصد داریم مشاغل مختلف با سطح درآمدی خوب را در آن معرفی کنیم.

شغل‌های پردرآمد در ترکیه

ازآنجایی‌که ترکیه کشوری درحال‌توسعه است و تغییراتی در جنس اقتصاد این کشور رخ‌داده است، مشاغل و درآمدها نیز دستخوش تغییراتی شده‌اند. ترکیه کشوری با میراث‌فرهنگی متنوع و اصیل است که ویژگی منحصربه‌فرد اتصال دو قاره اروپا و آسیا را دارد و به همین دلیل به مقصدی جذاب برای توریست­ها تبدیل شده که باعث رشد فزاینده مشاغل مختلف در ترکیه شده است. ازآنجاکه حقوق پایه ماهانه در ترکیه در سال 2021 برای 45 ساعت کار در هفته 2825 لیر تعیین شده، دانستن شغل های پردرآمد در ترکیه برای داشتن رفاه بیشتر، اهمیت دارد.

شغل­ های پردرآمد ترکیه

آگاهی از مشاغل مختلف و راه­های پیداکردن آنها ما را قادر می­سازد بهترین شغل با بالاترین درآمد را نسبت به شرایط خود پیدا کنیم. ازآنجایی‌که یکی از راه­های کسب اقامت در ترکیه داشتن کاری مورد قبول است بسیاری از افراد به دنبال پیداکردن شغلی مناسب با درآمد بالا هستند. در ادامه نکاتی را خواهیم گفت که در پیداکردن شغل­های پردرآمد در ترکیه کاربردی خواهد بود.

  • اولین نکتة مهمی که درباره شغل­های پردرآمد ترکیه باید دانست این است که به‌طورکلی میزان درآمد در ترکیه به درجه و سطح تجربه، تحصیلات و شهر محل کار وابسته است. یعنی میزان درآمد در کلان شهری مانند استانبول یا آنکارا که نقاط مهمی برای تجارت به‌حساب می‌آیند، با میزان درآمد در شهرهای کوچک­تر که اهمیت تجاری کم­تری دارند متفاوت است.
  • دومین نکته موردتوجه درباره خارجی بودن است. اگر مهاجر هستید و یا به عبارتی در ترکیه خارجی به‌حساب می‌آیید باید توجه داشته باشید که محدودیت در فرصت­های شغلی برای شما وجود دارد و مشاغل حوزه حقوقی و همچنین پزشکی طبق قوانین ترکیه برای خارجی­ها ارائه نمی­شود. شما می­توانید در دیگر مشاغل و یا از طریق کار در شعبه­های شرکت­های خارجی یا سازمان­های غیردولتی در ترکیه مشغول به کار شوید.
  • سایت­های زیادی در ترکیه آماده ارائه خدمات به شما هستند که توسط آنها می­توانید شغل مناسب خود را با درآمدی که مدنظرتان است پیدا کنید. یکی از راه­های پیداکردن شغل­های پردرآمد در ترکیه مراجعه به این سایت­ها تحقیق درباره شغل موردنظر و ارائه مدارکتان است. سایت­هایی مانند: com / Iskur/ Reed.co.uk/ Totaljobs  از سری سایت­های معتبری هستند که بد نیست به آنها مراجعه کنید.

معرفی اصلی­ترین مشاغل پردرآمد در ترکیه

شغل‌های پردرآمد در ترکیه

ازآنجایی که درآمد شغل مورد نظر ما است از بالاترین درآمد شروع می­کنیم و به مرور به درآمدهای پایین­تر خواهیم رسید. درحین خواندن این شغل های پردرآمد در ترکیه لطفا به نکاتی از قبیل شهر محل کار و اینکه آیا مهاجر هستید یا نه نیز توجه کنید.

1.     پزشک و جراح

پزشک­ها و جراح­ها در ترکیه درآمدهای بسیار بالایی دارند و یکی از دلایل این درآمد بالا اولاً ریسک بالای این شغل و دوماً ماهیت حیاتی بودنش است. همچنین برای داشتن این شغل به تحصیلات در مدارج بالا و تجربه کاری بالایی نیاز است. به‌علاوه مسیر طولانی یادگیری این رشته و شغل باعث می­شود در نهایت درآمد بالایی را به خود اختصاص دهد. به گزارش برخی منابع این دستمزدها از 14.600شروع و تا45.200 لیر هم می­رسد.

افزایش یا کاهش این درآمد به گرایش رشته پزشکی، میزان تحصیلات، سختی کار، نوع منطقه خدمت بستگی دارد. در این میان متخصصین قلب و عروق بیشترین میزان درآمد را دارند و درآمد دریافتی آن­ها 396000 لیر در سال می­رسد. پزشک قانونی، پزشک اورژانس، متخصصین تغذیه و متخصصین پوست، از دیگر مشاغل پزشکی پر درآمد در ترکیه هستند.

2.     قاضی

کار در حوزه­های حقوقی، چه مرتبط به وکالت باشد و چه درنهایت به درجه قضاوت برسد کاری بی‌نهایت پرریسک، حساس و با مسئولیت فراوان است. ازآنجایی‌که برای این شغل نیازمند تسلط کامل و کافی بر قوانین کشور ترکیه و البته قوانین بین­المللی خواهید بود و همچنین باید مسئولیت­پذیری و تعهد شغلی و اجتماعی بالایی داشته باشید و در کنار همه این­ها باید دانش گسترده­ای داشته باشید این شغل نیز درجه­بندی خوبی در شغل­های پردرآمد در ترکیه دارد و در دسته شغل­هایی با درآمد بالا قرار گرفته است.

حدود درآمد این شغل در ترکیه بین 12.200 تا 37.900 لیر برآورد شده است.تأثیر سطح تجربه در این شغل بسیار قابل‌توجه بوده. به صورتی که یک قاضی با کمتر از دو سال تجربه حدوداً 150000 لیر در سال درآمد دارد و فردی با پنج سال سابقه تقریباً 40% بیشتر درآمد دارد و برای یک قاضی با 10 سال سابقه این اختلاف به 70% یعنی تقریباً 2850000 لیر در سال خواهد رسید.

3.     وکالت

وکالت نیز مانند شغل قاضی نیازمند اولاً دانش زیاد و تحصیلات مرتبط است و دوماً به تعهد و مسئولیت­پذیری بالایی نیاز دارد. کمک به انسان­های مختلف در جهت احقاق حقوقشان نیازمند دریافت حقوق بالایی است که باعث شده درآمد این شغل حدوداً بین 9.900 تا30.700 لیر برآورد شود. وکیل­ها در ترکیه جایگاه اجتماعی بالایی دارند و سطح تجربه در میزان درآمد به‌دست‌آمده بسیار تأثیر دارد.

4.     مدیریت بانک

شغل­های مرتبط با حوزه مالی و اقتصاد در همه جای دنیا طرف‌داران خاص خود را دارد که البته درآمدهای خوبی را نیز به خود اختصاص می­دهند. شما به‌عنوان مدیر یک بانک علاوه بر علم وسیعی که باید داشته باشید، مسئولیت منابع مالی مختلفی که برخی از آنها به مردم مرتبط است را خواهید داشت که همین مسئولیت بالا، ریسک زیاد و تعهد شدید باعث می­شود درآمد این شغل نیز بالا باشد. محدوده درآمد برای مدیریت بانک 9.320 لیر تا 28.900 لیر برآورد شده است.

این محدوده به میزان سابقه کار بسیار مرتبط است به‌طوری‌که یک مدیر بانک با دو سال سابقه کار حدود 97000 لیر در سال درآمد دارد و مدیری با پنج تا ده سال سابقه کار حدود 178000 لیر در سال درآمد دارد. محل خدمت هم در میزان درآمد مدیران بانک تأثیرگذار است و شهر آنکارا بیشترین حقوق دریافتی را در میان شهرهای ترکیه دارد.

5.     مدیر مالی

هر کسب‌وکاری برای اسناد مالی خود، راهبردهای اقتصادی که در نظر دارد و در کل هرآنچه که به پول مرتبط باشد به مدیر مالی نیاز دارد. برای مدیریت بودجه­ها، هزینه­ها و سرمایه کسب‌وکار به مدیر مالی نیاز است که البته این شغل دردسر­های زیادی دارد و ریسک بالایی دارد چون با پول سروکار خواهید داشت و مسئولیت این کار شمارا از لحاظ ذهنی به‌شدت درگیر می­کند و به همین علت این شغل نیز از درآمد بالایی در حدود8.160 لیر تا25.300 لیر برآورد شده است.

6.     متخصص ارتودنسی

یکی از تخصص­هایی که در ترکیه جزو مشاغل پردرآمد در ترکیه به‌حساب می­آید، متخصص ارتودنسی است. لازم است بدانید این شغل جدا از دندانپزشکی به‌حساب می­آید و یک تخصص جداگانه است که از درآمدی در حدود7.870 تا 24.000 لیر را در خود جای‌داده است. متخصص ارتودنسی علاوه بر اینکه سال­ها در رشته دندانپزشکی درس‌خوانده چند سالی را صرف تخصص در گرایش ارتودنسی گذرانده که به‌واسطه همین علم بالا و سال­های تحصیل طولانی از درآمد خوبی نیز برخوردار است.

7.     استاد دانشگاه

استادی در دانشگاه یکی از شغل­های پردرآمد در ترکیه است. این شغل علاوه بر درآمد بالا، اعتبار زیادی هم دارد و از جایگاه اجتماعی خوبی در ترکیه برخوردار است. برای رسیدن به این شغل به تحصیلات آکادمیک در مدارج بالا نیاز است. به‌طورکلی به‌خاطر حساسیت شغل آموزش خصوصاً آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها که وظیفه تربیت نسل‌های آینده را به عهده دارند، درآمد خوبی هم به این دسته از شغل‌ها اختصاص داده می‌شود. محدوده درآمد برای هر استاد دانشگاه در ترکیه در حدود 6.900تا21.700 لیر است.

8.     خلبان‌ها

یکی از شغل­هایی که می­توانید مطمئن باشید ارزش این درآمد بالا را خواهد داشت خلبانی است. خلبان­ها در ترکیه از درآمد بالایی برخوردار هستند که دلیل این درآمد این است که علاوه بر خطرها و ریسک­هایی که دارد، نیازمند آموزش­های زیاد، علمی و سختی است و خلبان­ها مسیر سختی را پشت سر می­گذارند. درآمد خلبان­ها 5.830 لیر تا 18.100 لیر گزارش شده است. خلبان­ها و خدمه پرواز ازآنجایی‌که ترکیه یکی از مقاصد پر گردشگر در جهان است و دارای خطوط هواپیمایی زیاد و چندین فرودگاه بزرگ است وجود خدمه پرواز باتجربه و خلبان یکی از نیازمندی­های این کشور است که اتفاقاً درآمد خوبی را نیز به این شغل اختصاص داده­اند.

9.     مدیر بازاریابی (مدیر فروش)

یکی از مشاغلی که در طی سال­های اخیر رشد فزاینده­ای داشته است هم در تعدد و هم در درآمد مدیریت فروش و همچنین مدیریت بازاریابی برای یک مجموعه است. چیزی که واضح است این است که هر کسب‌وکاری در حال تولید است. یکه شامل تولید خدمات و یا تولید کالا می‌شود و این تولیدات نیازمند توزیع و فروش هستند. برای پیداکردن مشتری مناسب و توزیع این خدمات و یا کالا­ها تیمی تحت عنوان تیم بازاریابی و فروش شکل می­گیرد که تمام اعضای تیم و خصوصاً مدیریت تیم از درآمد خوبی برخوردار است. درآمد مدیریت یک تیم بازاریابی در ترکیه در حدود5.240 تا16.300 لیر برآورد شده است.

معرفی دیگر مشاغل پردرآمد ترکیه

در قسمت قبلی 9 عنوان شغلی که مهم­ترین و پردرآمدترین شغل­های موجود در ترکیه بودند آشنا شدید. اما همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد، جهان و به تبعیت از آن ترکیه به سمت دیجیتالی شدن و مدرن­تر شدن هرچه بیشتر پیش می­رود و در این میان مشاغلی که به این حوزه مربوط باشند نیز رونق می­گیرند.

شغل‌های پردرآمد در ترکیه

مشاغلی همچون توسعه‌دهنده سایت­ها، گرافیست­ها، تولیدکنندگان محتواهای متنی و تصویری، طراح­های سایت، طراح­های اپلیکیشن­ها، همه‌وهمه از سری شغل­های دیجیتالی و جدید به‌حساب می‌آیند که افراد می­توانند به‌صورت پروژه‌ای روی آنها کار کنند و درآمد بسیار خوبی داشته باشند. اکثر اوقات درآمد این مشاغل قابل برآورد نیست. چون افراد باتوجه‌به نوع پروژه و زمانی که در ماه می­گذارند حقوق دریافتی متفاوتی خواهند داشت.

مشاغلی چون دامپزشکی و خدمات مربوط به حیوانات به علت توجه به حیوانات در ترکیه، بازار کار مناسبی دارند. همچنین متخصصین روابط‌عمومی، مترجم‌های مسلط به زبان­های خارجه، در صورت مشغول شدن در مشاغل مرتبط، درآمد نسبتاً بالایی خواهند داشت.

سخن پایانی

داشتن شغل پردرآمد در هر کشوری نیازمند آگاهی، تحصیلات و سابقه کاری و خلاقیت است. اگر در کاری که قصد انجامش را دارید به‌اندازه کافی خوب نباشید در هیچ کجای این کره خاکی درآمد بالایی برای شما در نظر گرفته نخواهد شد. پس قبل از آن که فقط به درآمد بالا فکر کنید دنبال کسب تجربه، علم و سابقه متناسب با کاری که به آن علاقه­مند هستید بروید. مسلماً نتیجه همان خواهد شد که می­خواهید. کشور ترکیه نیز از این قاعده جهانی مستثنی نیست.

اگر شما تخصص خود را داشته باشید، با کمی تلاش قطعاً درآمد مناسبی خواهید داشت و بدون رنج، گنجی در کار نیست. برای سهولت هرچه بیشتر در خواندن این مقاله در انتها جدولی تنظیم شده است که می­توانید با نگاهی سریع به آن شغل­های پردرآمد در ترکیه را بخوانید و اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورید.

 

جدول شغل های پردرآمد در ترکیه

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .