whatsapp
الو اپلای
دریافت پاسپورت ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  13 مرداد 1401

تعداد نظرات :  0

طریقه دریافت پاسپورت ترکیه

گرفتن پاسپورت ترکیه

در سال های اخیر بسیاری از ایرانیان ترجیح داده اند که برای زندگی به کشور ترکیه مهاجرت کنند. شرایط نسبتا پایدار اقتصادی در ترکیه سبب شده است که متقاضیان برای خرید ملک و اخذ شهروندی این کشور اقدام کنند.  با این حال روند اخذ پاسپورت برای اتباع خارجی تغییرات چشمگیری داشته است. به همین دلیل زمانی که تصمیم گرفتید برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید بهتر است تا از آخرین تصمیمات اداره مهاجرت ترکیه اطلاع داشته باشید در این مقاله سعی شده است تا به اختصار شما را با نحوه و مراحل گرفتن پاسپورت ترکیه آشنا نماییم تا بتوانید تصمیم درست و منطقی را در زمینه مهاجرت به کشور ترکیه اتخاذ نمایید.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه در سال 2022 شاهد تغییرات گسترده ای از سمت اداره مهاجرت بودیم چه برای اخذ شهروندی ترکیه و چه برای اقامت موقت ترکیه. با توجه به اتخاذ سیاست های جدید دولت ترکیه در زمینه ی جذب سرمایه گذاری اتباع خارجی روند گرفتن پاسپورت ترکیه شکل جدیدی را به خود گرفته است. این در حالی است که در سال های گذشته گرفتن پاسپورت ترکیه نیاز به سرمایه گذاری های بسیار پایین تری داشت داشت که این امر را برای اتباع کشورهای دیگر به خصوص اتباع ایران امکان پذیر بود.  یعنی هر فردی که تمایل به اخذ تابعیت ترکیه داشت با خرید ملک یا مجموعه ای از املاک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا می توانست اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه نماید. اما در نیمه های سال 2022 به یکباره دولت ترکیه اعلام کرد که بر اساس تصمیمات جدید هیات دولت قیمت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرده است و به یکباره آن را به اجرا گذاشت. بر اساس این بخشنامه افرادی که از قبل اقدام به خرید ملک کرده بوند ولی برای شهروندی ترکیه درخواست نداده بودند بعد از این تاریخ نمی توانند از آن ملک برای شهروندی اقدام کنند و بر اساس قوانین جدید ملک آنها باید مبلغ 400 هزار دلار آمریکا را پوشش بدهد.

در نظر داشته باشید مبلغی که برای خرید ملک در نظر می گیرید نمی تواند به صورت اقساطی واریز شود و اگر هم به صورت شرایطی خریداری شود بعد از پایان اقساط و تکمیل این مبلغ متقاضیان می توانند برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام نمایند.

بقیه موارد اخذ تابعیت کشور ترکیه با توجه به قانون کشور ترکیه از تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸ تغییر نکرد که اعلام می داشت اتباع کشورهای خارجی می توانند از طریق خرید اوراق بهادار و سپرده گذاری بانکی نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است که زمانی که فرد متقاضی پاسپورت کشور ترکیه را اخذ نماید می تواند بدون این که به ویزا نیاز داشته باشد به ۱۵۰ کشور دنیا ( آمریکا مرکزی و لاتین/ آفریقای جنوبی/کشورهای حوزه شنگن/اروپا/ بخش هایی از آسیا و … ) سفر نمایند. در این بین شخص به راحتی می تواند درخواست ویزای کشورهایی به مانند آمریکا، کانادا و استرالیا را داشته باشد و همچنین به راحتی در اتحادیه اروپا تردد و سکونت داشته باشد.

 

روش های گرفتن پاسپورت ترکیه

 • سرمایه گذاری (سپرده گذاری در بانک حداقل به مبلغ 500 هزار دلار به مدت سه سال)
 • خرید ملک و مستغلات( حداقل به مبلغ 400 هزار دلار آمریکا که 3 سال اجازه فروش نخواهد داشت)
 • اقامت موقت به مدت ۵ الی ۸ سال
 • اقامت کاری (پرداخت بیمه و مالیات به صورت ممتد ) به مدت ۵ سال
 • ثبت شرکت
 • ازدواج با تبعه ترک

 

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

لازم به ذکر است که همان طور که در بالا نیز ذکر گردید در سال ۲۰۱۸ قانون گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری تصحیح شد. مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای گرفتن پاسپورت ترکیه از ۱۰۰۰۰۰۰ میلیون دلار به ۵۰۰۰۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

در این قانون افراد می توانند این مبلغ را در بانک های ترکیه به عنوان سپرده قرار دهند که لازم است این مبلغ برای مدت حداقل ۳ سال به صورت ثابت در حساب شخص بوده باشد و به هیچ عنوان فرد نمی تواند به آن دست بزند. البته که افرادی که در اقتصاد ترکیه مبلغ ۵۰۰۰۰۰ هزار دلار را سرمایه گذاری کنند و یا تعداد ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را استخدام نمایند نیز می توانند نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نمایند.

البته که برای راه اندازی شغل و یا شرکت در کشور ترکیه فرد می بایستی حتما اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نماید.

یکی از نکات مهمی که باید در این زمینه ذکر کنیم این است که بر اساس قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه این سپرده گذاری باید به لیر صورت گیرد یعنی مبلغ دلاری شما بر اساس توافق نامه با بانک در صرافی خود بانک مرکزی ترکیه تبدیل به لیر شده و سپرده گذاری می شود. البته به دلیل افت ارزش لیر در مقابل دلار دولت ترکیه متعهد شده است تا در پایان سه سال در صورتی که ضرر و زیانی متوجه سپرده شما به دلیل کاهش قیمت لیر شده باشد جبران نماید. این امر سبب می شود که سرمایه گذاران با خیال راحت اقدام به سپرده گذاری در بانک های ترکیه بکنند ولی با این حال ممکن است باز هم بسیاری از متقاضیان به دلیل شرایط ناپایدار ارزهای دیگر به خصوص لیر در مقابل دلار مردد باشند. سود مبلغ سپرده گذاری شده سالانه 14 درصد می باشد که این سود ماهانه به حساب متقاضی واریز می گردد و شخص می تواند آن را برداشت کند. از این طریق شخص اقدام کننده قادر خواهد بود برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود پاسپورت کشور ترکیه را اخذ کند.

 

خرید ملک در ترکیه

 

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

بیشترین تغییرات را می توان در اخذ شهروندی از طریق خرید ملک دانست. در حالی که تا چند وقت پیش بر اساس قوانین کشور ترکیه اگر اتباع خارجی ملکی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ هزار دلار در ترکیه خریداری می کردند می توانستند  برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نمایند به یکباره تغییرات و تحولات مهمی در این زمینه رخ داد. مبلغ اخذ پاسپورت ترکیه از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرد. یعنی هزینه پاسپورت ترکیه بالا رفت و همچینین قوانین نقل و انتقال و تبدیل مبالغ خرید ملک هم تغییر کرد به صورتی که فرد باید مبالغ خود را به صورت دلار به ترکیه باید ببرد و در بانک مرکزی ترکیه مبلغ ذکر شده به لیر تبدیل گردد. . البته لازم به ذکر است که فرد می تواند خانه را اجاره دهد ولیکن شخص به مدت سه سال اجازه فروش ملک مزبور را ندارد.

البته گرفتن پاسپورت ترکیه در این روش بین 3 تا ۶ ماه طول می کشد و می توان گفت خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین و آسان ترین و سریع ترین روش های گرفتن پاسپورت ترکیه می باشد. لازم به ذکر است که شما می توانید در هر شهری که دوست دارید اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید و در این زمینه هیچ محدودیتی برای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی وجود ندارد مگر جایی که دولت خرید و فروش ملک در آنجا را برای اتباع خارجی ممنوع اعلام کرده باشد.

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در زمینه خرید ملک برای شهروندی در نظر داشته باشید این است که ارزش سندی ملک که توسط اکسپر ارزشیابی می شود باید 400 هزار دلار باشد نه پولی که شما برای خرید پرداخت می کنید پس برای همین به هیچ عنوان به مواردی به مانند اینکه به دلیل کاهش مالیات ارزش ملک در سند پایین باشد توجه نکنید.

از دیگر مواردی که در خرید ملک برای اخذ پاسپورت ترکیه باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که ملکی که خریداری می کنید در مناطق ممنوعه و نظامی قرار نگرفته باشد. املاکی که در این مناطق خریداری شود حتی اگر ارزش سندی آنها نیز 400 هزار دلار باشد برای شهروندی مناسب نخواهند بود.

 

دریافت پاسپورت ترکیه

 

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق اقامت ۵ سال به بالا

همان طور که در قسمت های بالا نیز به آن اشاره گردید شما می توانید اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق اقامت کنید. شما لازم است که در ابتدا اقدام به گرفتن اقامت یکساله ترکیه نمایید و بعد از آن هر سال نسبت به تمدید اقامت یکساله خود تمدید نمایید. البته در نظر داشته باشید که در حال حاضر از طریق اجاره ملک اقدام به اخذ اقامت توریستی نمی توانید بکنید. بر اساس قوانین جدید اعلامی هیات دولت در ترکیه برای گرفتن اقامت های یکساله متقاضی باید اقدام به خرید ملک حداقل به ارزش 75000 دلار در شهرهای بزرگ و 50000 دلار در شهرهای کوچک نماید تا بتواند برای اقامت ترکیه اقدام کند. مبلغ ذکر شده باید توسط کارشناس اداره مهاجرت ترکیه تایید شود یعنی ارزش سندی ملک باید به مبلغ ذکر شده در بالا باشد نه مبلغی که شما پرداخت می کنید. به همین دلیل در زمان خرید ملک حتما به این موارد توجه ویژه داشته باشید.

بعد از خرید ملک می توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سالتان اقامت ترکیه را درخواست دهید. تا زمانی که مالک باشید اقامت شما تمدید خواهد شد و در صورتی که به مدت پنج سال در خاک ترکیه حضور داشته باشید و در این 5 سال بیش از هشت ماه خارج از خاک ترکیه نباشید بعد از پایان سال پنجم می توانید برای اقامت دائم ترکیه درخواست دهید. این درخواست مورد بررسی قرار می گیرد و البته پروسه آن ممکن است بیش از یک ماه به طول بکشد به همین دلیل در جریان درخواست اقامت دایم بهتر است از وکیل آشنا به امور مشاوره و راهنمایی بگیرید تا بتوانید به راحتی به هدف خود دست پیدا کنید.

جدای از این در صورتی که شما در ترکیه مشغول به کار باشید ولی به صورت قانونی، یعنی برای شما اجازه کار یا به اصطلاح چالیشما ایزنی گرفته شده باشد و در این مدت نیز ار سمت کارفرما برای شما بیمه رد شده باشد و این بیمه شدن و چالیشما ایزنی به مدت پنج سال ادامه داشته باشد البته ممتد نه منقطع، می توانید بعد از پنج سال برای گرفتن شهروندی ترکیه اقدام کنید.  در واقع اقامت کاری یکی از راحت ترین و کم هزینه ترین موارد اخذ اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه می باشد.

این تمدید اقامت کاری می بایستی حداقل به مدت ۵ سال به صورت ممتد ادامه داشته باشد تا فرد متقاضی اقامت دایم ترکیه و گرفتن پاسپورت ترکیه بتواند نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نماید.  در صورتی که در جریان این 5 سال حتی به مدت چند روز بیمه شما به تعویق بیافتد و یا چالیشما ایزنی شما تمدید نگردد نمی توانید برای پاسپورت ترکیه درخواست دهید.

 

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت

 

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت

به عنوان یک تبعه خارجی در صورتی که بخواهید در ترکیه اقدام به راه اندازی هر کاری کنید باید ثبت شرکت انجام دهید. با توجه به نوع کار شما می توانید ثبت شرکت شخصی، لیمیتد و یا آنومی انجام دهید که رایج ترین نوع ثبت شرکت در میان ایرانیان همان ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد

شما می توانید از طریق راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در کشور ترکیه نسبت به گرفتن پاسپورت کشور ترکیه اقدام نمایید. البته لازم به ذکر است که ثبت شرکت در کشور ترکیه به تنهایی نمی تواند شما را واجد شرایط اخذ پاسپورت این کشور نماید بلکه تنها می تواند شروع یک فرآیندی باشد که می تواند با دارا بودن شرایط شما به گرفتن پاسپورت ترکیه نزدیک کند. برای راه اندازی کسب و کار از طریق ثبت شرکت به نوع مسئولیت محدود در کشور ترکیه سرمایه اولیه شرکت شما می بایستی حداقل ۱۰۰ هزار لیر ترکیه باشد تا بتوانید مجوز ثبت شرکت در ترکیه را به دست بیاورید.

همچنین در زمانی که کسب و کاری را با این مبلغ در ترکیه راه اندازی می نمایید و درصدد هستید تا برای خودتان اقدام به رد کردن بیمه نمایید و چالیشما ایزنی بگیرید می بایستی حداقل ۵ نفر تبعه کشور ترکیه را در استخدام داشته باشید. و البته که لازم به یادآوری است که حقوق و بیمه آنها را باید به اداره کار و بیمه اجتماعی ترکیهSSK پرداخت شود. یعنی در صورتی که شما بخواهید برای هر تبعه غیر ترک در ترکیه بیمه رد کنید و چالیشما ایزنی بگیرید باید به ازای هر یک نفر غیر ترک برای پنج نفر ترک بیمه رد کنید و ین الزامی می باشد.

از مواردی که برای ثبت شرکت باید به آن توجه داشته باشید این نکنه است که ثبت شرکت شخصی منجر به اخذ شهروندی نمی شود در واقع این نوع شرکت برای مشاغل شخصی و محدود به کار می رود.

 

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

 

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با تبعه ترک

ترکیه نیز به مانند همه کشورها قانونی دارد که در صورتی یک تبعه خارج چه زن و چه مرد با تبعه کشور ترکیه ازدواج نماید می تواند بعد از گذشت ۳ سال از ازدواج آنها اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه نماید.  البته در طی این مدت فرد از سمت پلیس ترکیه تحت نظر است که قطع یقین حاصل گردد که ازدواج فرد صوری نیست و واقعی می باشد.  فرزندی که در ازدواج یک تبعه خارجی با فرد ترک متولد می شود از زمان تولد تبعه ترک محسوب می شود حتی اگر این کودک در کشوری خارج از ترکیه متولد شده باشد به راحتی می تواند با در دست داشتن برگه تولد به سفارت ترکیه در کشوری که والدین کودک زندگی می کنند مراجعه کنند و پاسپورت کودک خود را دریافت کنند.

 

بر خلاف ایران ازدواج در ترکیه برای افراد زیر 18 سال ممنوع بوده و در صورتی که این امر صورت پذیرد جرم به حساب می آید و ازدواج بین دو کودک حساب شده و باطل می شود و جزای نقدی و زندان خواهد داشت.

ازدواج در ترکیه به دو صورت انجام می گیرد ازدواج دینی و ازدواج رسمی در شهرداری. در قانون ترکیه ازدواج دینی مورد پذیرش نیست و تنها یک ازدواج پذیرفته می شود و آن هم ازدواج رسمی و قانونی در شهرداری ترکیه می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت ترکیه

 

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت ترکیه

قبل از ذکر مدارک برای گرفتن پاسپورت ترکیه لازم به یادآوری است که فرد متقاضی گرفتن پاسپورت ترکیه می بایستی بالای ۱۸ سال داشته باشد.

 • اصل گذرنامه خود و همراهان که حداقل یک سال از اعتبار آن باقی مانده باشد ( شامل همسر و فرزندان می گردد)
 • ارائه سند ازدواج در صورت متاهل بودن فرد ( ترجمه ترکیه که به تایید سفارت ایران در ترکیه رسیده باشد و نوتر نیز شده باشد)
 • ارائه سند طلاق در صورت متارکه کردن( ترجمه ترکیه که به تایید سفارت ایران در ترکیه رسیده باشد و نوتر نیز شده باشد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه در ترکیه و ایران( در بسیاری از پرونده ها نیازی به ارائه این مدرک نمی باشد مگر این که آفسیر پرونده شما در جریان اخذ شهروندی تاکید بر گرفتن آن داشته باشد)
 • اصل و کپی شناسنامه های متقاضی و همراهان
 • ارائه گواهی تولد ( از سفارت ایران در ترکیه باید گرفته شود)
 • گواهی سلامت جسمی از بیمارستان و پزشکان معتمد دولت ترکیه
 • ارائه تمکن مالی( در بسیاری از موارد ممکن است از شما برگه تمکن مالی درخواست نشود و برای اطمینان حتما در مدارک خود داشته باشید.) تمکم مالی 1 ماه اعتبار دارد.

به شما پیشنهاد می شود اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید ولیکن نمی دانید که کدام یک از راه های گرفتن اقامت برای خانواده و خودتان مناسب است بهتر است با مشاوران موسسه الو اپلای در تهران و ترکیه مشورت نمایید تا بهترین راهکار با توجه به شرایط شما و خانواده شما پیشنهاد و اجرا گردد. هر فردی با توجه به شرایطی که دارد می تواند اقامت مخصوص به خودش را درخواست دهد. تیم الو اپلای کلیه خدمات مربوط به اخذ اقامت و همچنین گرفتن شهروندی ترکیه را انجام می دهد.

 

ارزش پاسپورت ترکیه

بر اساس اعلامی سایت hanley&partners که اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف را مورد ارزیابی قرار می دهد پاسپورت کشور ترکیه در بین کشورهای دنیا رتبه 57 را به خود اختصاص داده است این در حالی است که بر اساس اعلامی سایت Passport Index  پاسپورت کشور ترکیه دارای رتبه 37 جهانی می باشد. دارنده این پاسپورت بدون نیاز به گرفتن ویزا و یا با استفاده از امکانت ویزای فرودگاهی می تواند به 110 کشور دنیا سفر کند.

البته شهروندان کشور ترکیه به راحتی و بدون دردسر می توانند به کشورهای دیگری که نیاز به گرفتن ویزا دارند سفر به اروپا با پاسپورت ترکیه بسیار راحت می باشد در حالی که این امر برای افرادی که پاسپورت ایران را دارند یا بسیار سخت می باشد و یا تقریبا غیر ممکن به صورتی که شهروندان ایران می توانند بدون اینکه نیازی به اخذ ویزا باشد تنها به 43 کشور سفر کنند و رتبه پاسپورت ایران در بین کشورهای جهان 89 می باشد که در واقع اصلا رتبهخوبی نبوده به صورتی که بسیاری از ایرانیان برای گرفتن ویزا دچار مشکل هستند حتی ویزاهای دانشجویی نیز برای ایرانیان به نسبت شهروندان کشور ترکیه به سختی صادر می شود. برای همین پاسپورت ترکیه فرصت بسیار خوبی را در اختیار شهروندان ایرانی قرار می دهد که علاوه بر مسافرت بتوانند از دیگر مزایای آن به مانند تجارت آزاد جهانی استفاده کنند.

شما با داشتن پاسپورت ترکیه می توانید به راحتی در همه جای دنیا اقدام به ثبت شرکت و افتتاح حساب کنید و به راحتی به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشید. در حالت عادی بدون داشتن شهروندی کشور ترکیه برای ایرانیان فقط در بانک زراعت می توان اقدام به افتتاح حساب کرد این در حالی است که شهروندان کشور ترکیه به راحتی می توانند در تمام بانک های دنیا اقدام به افتتاح حساب کنند و تراکنش های مالی داشته باشند.

 

سوالات متداول درباره پاسپورت ترکیه

قیمت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک به چه مبلغی می باشد؟

حداقل مبلغ اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک 400 هزار دلار آمریکا می باشد.

گرفتن پاسپورت ترکیه چند روز طول میکشد؟

اخذ پاسپورت ترکیه حداقل 3 ماه و حداکثر 6 ماه طول می کشد

مبلغ اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سپرده گذاری چقدر است؟

حداقل مبلغ سپرده گذاری بانکی برای اخذ شهروندی 500 هزار دلار می باشد. که این مبلغ سه سال در حساب شما غیر قابل برداشت خواهد بود

آیا با خرید ملک فرزندان بالای 18 سال می توانند پاسپورت بگیرند؟

خیر، فرزندان زیر 18 سال شامل گرفتن پاسپورت می شوند.

آیا بعد از گرفتن پاسپورت ترکیه می توانم اسمم را عوض کنم؟

بله، می توانید اسم و فامیل ترک برای خودتان انتخاب کنید

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 10 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .