whatsapp
الو اپلای
هزینه های مهاجرت به ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  15 آبان 1401

تعداد نظرات :  1

هزینه های مهاجرت به ترکیه

در سال های اخیر ، کشور ترکیه مقصد مهاجران فراوانی بوده است است به طوری که طبق آمار در حدود 3.9 میلیون نفر مهاجر دارد . ترکیه کشوری است که موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد چرا که بخشی از آن در آسیا و بخشی دیگر در قاره اروپا قرار دارد و در طول تاریخ همواره به عنوان یک پل ارتباطی بین دو قاره اروپا و آسیا عمل کرده است . ترکیه از نظر قلمرو و مساحت در بین کشورهای بزرگ منطقه قرار دارد . این کشور از شمال با دریای سیاه ، در شمال شرقی با جورجیا و ارمنستان ،‌ از شرق با جمهوری آذربایجان و ایران ، از جنوب شرقی با عراق و سوریه ،‌ در جنوب غربی و غرب با دریای مدیترانه و در شمال توسط یونان و بلغارستان محدود می شود . آنکارا پایتخت ترکیه است در حالی که بزرگترین شهر و بندر آن استانبول است . دلایلی همچون نزدیکی به ایران ، روسوم و فرهنگ مشابه ، هزینه های پایین ، تجارت بدون محدویت های تحریمی علیه ایران و امکانات رفاهی بالا ، باعث شده تا این کشور مورد توجه ایرانیان زیادی برای زندگی باشد . اما مسئله ای که دغدغه بسیاری از این مهاجران می باشد ، هزینه هایی است که باید متحمل شوند . از این رو در این مقاله سعی کرده ایم تا حدودی پاسخگوی این سوالات باشیم . همچنین می توانید با راهنمایی کارشناسان مجرب و وکلای الو اپلای با بهترین و امن ترین روش اقدام به مهاجرت به کشور ترکیه کنید .

اولین گام برای مهاجرتی مطمئن ، انتخاب نوع مهاجرت می باشد . مهاجرت به ترکیه از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد که به شرح زیر است :

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از مقاطع ابتدایی تا دکترا امکان پذیر می باشد . در مقاطع دبستان تا دبیرستان تمامی امکانات تحصیلی برای مهاجران وجود دارد . اما باید به این نکته توجه داشت که تحصیل در این مقاطع باعث اخذ اقامت نمی باشد و الزامی است که والدین دانش اموزان می بایست مدارک اقامتی را در هنگام نام نویسی فرزندان خود ارائه دهند . برای دوره های کارشناسی و بالاتر با اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر مکان اخذ اقامت دانشجویی به وجود می آید . هزینه های تحصیل ، بر اساس دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه ها و نوع رشته انتخابی از 700 لیر تا 35.000 لیر در سال می تواند متفاوت باشد .  افرادی که قصد ورود به دانشگاه های ترک زبان را دارند ، باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos ارائه نمایند . این مدرک برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی فعالیت دارند Sat نام دارد . امکان دریافت بورس تحصیلی نیز در ترکیه وجود دارد که با توجه به رزومه تحصیلی فرد قابل اعطا می باشد . میانگین نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و تسلط به زبان ترکی از موارد مهم در اخذ بورس تحصیلی به حساب می آیند . به طور کلی هزینه های تحصیل در ترکیه شامل هزینه تحصیل+ هزینه زندگی است .

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق کار

اگر متقاضی کار در کشور ترکیه هستید باید بدانید که تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک می باشد . کلیه متقاضیان کار در ترکیه نیاز به دریافت مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی (MLSS) این کشور دارند . البته شایان ذکر است در اولین مرحله شخص متقاضی باید مراحل جستجوی شغل و مصاحبه را با موفقیت گذرانده و با یک کارفرمای ترک به توافق رسیده باشد . همزمان با دریافت مجوز کاری شخص ، مدارک از سوی کارفرما نیز باید به اداره کار تحویل گردد . در این حالت ابتدا به فرد اقامت یک ساله اعطا می گردد که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما ، مدت اقامت نیز تمدید می گردد . اگر قصد دارید تا از طریق کار مهاجرت به ترکیه را تجربه کنید ، به طور میانگین درآمد سالانه در کشور ترکیه برابر 118 هزار لیر است . این به معنی درآمد ماهانه 8 تا 9 هزار لیری در ماه خواهد بود . اما در صورتی که به دنبال مشاغل عمومی و غیرتخصصی در این کشور باشید و از مهارت زبان چندان مناسبی برخوردار نباشید . درآمد شما از این مقدار کمتر شده و به نصف تقلیل می یابد . بنابراین پیش از تصمیم‌گیری ، برای محاسبه هزینه مهاجرت به ترکیه بهتر است هدف خود را مشخص کنید ، نسبت به بودجه و دارایی و البته شغل احتمالی خود در این کشور، نسبت به اجاره منزل و سبک زندگی خود در کشور ترکیه تصمیم گیری کنید . بنابراین هزینه اولیه برای مهاجرت از طریق کار ، هزینه های دولتی اقامت + اثبات تمکن مالی در حساب شخصی می باشد .

 

 

مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت و اخذ اجازه کار در ترکیه

 • 4 قطعه عکس
 • پاسپورت
 • کپی صفحات پاسپورت که شامل عکس و مدت اعتبار پاسپورت است .
 • حساب بانکی به مبلغ 300 دلار به ازای هر ماه
 • فتوکپی اجازه کار که توسط وزارت کار ارائه شده باشد .

مدارک لازم برای اخذ اجازه کار در ترکیه

 • فرم درخواست اجازه کار
 • پرینت حساب و گردش مالی با تاییده مالیات
 • سایر مدارک خاص مربوط به رشته های ویژه

 

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دارید باید بدانید که راههای متعددی از طریق سرمایه گذاری وجود دارد ( از جمله : ثبت شرکت ، کارآفرینی ، خرید ملک ، خرید سهام و … ) که بهترین و آسانترین راه مهاجرت به ترکیه خرید ملک است .

پس اگر قصد اخذ تابعیت ، شهروندی یا پاسپورت ترکیه را دارید باید حداقل مبلغ 400 هزار دلار سرمایه گذاری کنید ، اما برای اخذ اقامت ترکیه می توان با حداقل مبلغ 75 هزار دلار در شهرهای بزرگ و 50 هزار دلار در شهرهای کوچک ملک بخرید .

 

 

هزینه های مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد

بر طبق حقوق بین الملل ، قوانین تولد در کشورها از دو سیستم پیروی می کند ، سیستم خاک و سیستم خون . تولد فرد در خاک کشورهایی که از طریق سیستم خاک تابعیت خود را اعطا می نمایند برای اخذ پاسپورت آن کشور کافی است . اما در کشورهایی که از طریق سیستم خون اقدام به اعطای تابعیت می نمایند ، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور مذکور را داشته باشند . کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند . در نتیجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه که قصد تولد فرزند در کشور ترکیه را دارند ، ابتدا باید از طریق روش سرمایه گذاری ، خرید ملک در ترکیه پاسپورت این کشور را دریافت نمایند تا فرزند ایشان نیز تابعیت ترکیه را دریافت نماید . در صورتی که والدین اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه را داشته باشند در صورت تولد فرزندشان در ترکیه ، فرزند آن ها نیز همان نوع اقامت را در ترکیه خواهد داشت . پس از آنجا که اقامت ترکیه از روش تولد بر اساس قانون خون است ، هزینه های اخذ اقامت مربوط به هزینه های معمول دولتی خواهد شد .

 

هزینه های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 

هزینه های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

برای مهاجرت از طریق ازدواج ، شخص الزاما باید اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد تا پس از ازدواج همسر وی بتواند اقامت دائم دریافت نماید . اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد 3 تا 5 سال است و در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم منجر می گردد . باید بدانید که ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت در ترکیه ، جرم تلقی می شود و می تواند برای طرفین جریمه های مالی یا زندان به همراه داشته باشد . هزینه های مهاجرت از این طریق پرداخت هزینه های معمولی برای ترجمه مدارک ،  انجام آزمایشات و تمکن مالی می باشد .

 

 

هزینه های مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از این روش گرچه از نظر مادی کم هزینه است ، اما کسانی که این روش پناهندگی را برای مهاجرت به ترکیه انتخاب می کنند ، باید بدانند دولت ترکیه در قبال سایر پناهجویان وظیفه حمایت موقت را دارد و بعد از مدتی به کشور دیگری هدایت می شوند . وضعیت پناهندگان در ترکیه اصلا مناسب نیست و در این راه قاچاقچیان انسان به شیوه هایی کاملا نا امن اقدام به جا به جایی افراد می نمایند که در این مسیر بسیاری از پناهجویان جان خود را از دست می دهند . از سوی دیگر با توجه به جایگاه اجتماعی پایین پناهجویان در این کشور، آمار خودکشی در بین پناهجویان به علت لطمات اجتماعی قابل توجه است .

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 2 رای

مجله مهاجرت

1401-12-17 در 12:33 ق.ظ

سلام.وقت بخیر .
در مورد هزینه مهاجرت به ترکیه میشه راهنمایی بفرمایید؟

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
۰۹۱۲۶۵۹۷۳۰۴ - ۰۹۱۲۴۰۷۱۴۰۶
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .