whatsapp
الو اپلای
هزینه های مهاجرت به ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  8 مرداد 1402

تعداد نظرات :  1

هزینه های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به کشوری جدید تصمیمی مهم و پرچالش برای افراد است که به دنبال بهترین فرصت‌ها، تحصیل، کار یا زندگی بهتر هستند. از جمله کشورهایی که جذابیت زیادی برای مهاجرت دارد، کشور ترکیه است و آمار نشان داده حدود ۳.۹ میلیون نفر مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند؛ اما هزینه مهاجرت به ترکیه از جمله موارد مهمی است که هر مهاجر باید آن را در نظر بگیرد. بطور معمول این هزینه‌ شامل ویزا، اجاره مسکن، مخارج روزانه، هزینه‌های پزشکی، تحصیل و بسیاری موارد دیگر خواهد بود.

هزینه‌های مناسب زندگی در کنار فرهنگ مشابه، نزدیکی به ایران، امکان تجارت بدون محدودیت‌های تحریمی و امکانات رفاهی بالا موجب شده تا ترکیه موردتوجه بسیاری از ایرانیان برای زندگی باشد. در ادامه این مقاله از الواپلای، به بررسی کامل هزینه‌های مهاجرت به ترکیه پرداخته خواهد شد؛ از آنجایی که مهاجرت به ترکیه از راه‌های مختلفی مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تاریخ تولد و حتی پناهندگی امکانپذیر است، با کسب اطلاعات لازم بیشتر در رابطه با اینکه برای مهاجرت به ترکیه چقدر پول لازم است، بدانید و با آگاهی کامل‌تری تصمیم‌گیری کنید.

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از مقاطع ابتدایی تا دکترا امکان پذیر بوده و در تمامی این مقاطع امکانات تحصیلی برای مهاجران وجود دارد؛ اما باید به این نکته توجه داشت که تنها تحصیل در مقاطع دبستان تا دبیرستان باعث اخذ اقامت نخواهد شد و والدین دانش‌آموزان می‌بایست مدارک اقامتی را در هنگام ثبت نام فرزندان خود ارائه دهند. برای دوره‌های کارشناسی و بالاتر با اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر امکان اخذ اقامت دانشجویی وجود دارد. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی هزینه چندانی دربرندارد و باتوجه به دانشگاه و رشته‌ تحصیلی متفاوت است.

دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی از شهریه بیشتری برخوردار هستند. به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مطابق با جدول زیر شده است:

 

 

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ (به لیر)
هزینه زندگی در ترکیه 2.700 الی 3.900
مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی 3.500 الی 12.000
مقطع کارشناسی به زبان ترکی 1.860 الی 6.000
مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی 4.500 الی 7.000
مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی 2.300 الی 5.000
خرید لوازم تحریر و موارد اداری 775 الی 1.200
بیمه درمانی در سال 310 الی 550

 

همچنین افرادی که قصد ورود به دانشگاه‌های ترک زبان را دارند، باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos را نیز ارائه دهند و برای دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی فعالیت دارند باید در آزمون ورودی Sat شرکت کنند.  امکان دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی نیز در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد که با توجه به رزومه تحصیلی فرد قابل دریافت خواهد بود. میانگین نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و تسلط به زبان ترکی از موارد مهم در اخذ بورس تحصیلی به حساب می‌آیند.

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق کار

هزینه اولیه برای مهاجرت از طریق کار، هزینه‌های دولتی اقامت و اثبات تمکن مالی در حساب شخصی است و برای دریافت ویزای کار مبلغی حدود 616 لیر باید در نظر داشته باشید. اگر متقاضی کار در کشور ترکیه هستید باید بدانید تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک است. کلیه متقاضیان کار در ترکیه نیاز به دریافت مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی (MLSS) این کشور دارند. در اولین مرحله شخص متقاضی باید مراحل جستجوی شغل و مصاحبه را با موفقیت گذرانده و با یک کارفرمای ترک به توافق رسیده باشد.

همزمان با دریافت مجوز کاری شخص، مدارک از سوی کارفرما نیز باید به اداره کار تحویل گردد. در این حالت ابتدا به فرد اقامت یک ساله تعلق خواهد گرفت که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید خواهد شد. به طور میانگین درآمد سالانه در کشور ترکیه برابر 118 هزار لیر بوده و  به معنی درآمد ماهانه 8 تا 9 هزار لیری در ماه خواهد بود.

در صورتی که به دنبال مشاغل عمومی و غیرتخصصی در این کشور باشید و از مهارت زبان چندان مناسبی برخوردار نباشید، درآمد شما از این مقدار کمتر شده و به نصف تقلیل می‌یابد. بنابراین پیش از تصمیم‌گیری، برای محاسبه هزینه مهاجرت به ترکیه بهتر است هدف خود را مشخص کنید، نسبت به بودجه و دارایی و البته شغل احتمالی خود در این کشور، نسبت به اجاره منزل و سبک زندگی خود در کشور ترکیه تصمیم گیری نمایید.

 

 

مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت و اخذ اجازه کار در ترکیه

 • 4 قطعه عکس
 • پاسپورت
 • کپی صفحات پاسپورت که شامل عکس و مدت اعتبار پاسپورت است .
 • حساب بانکی به مبلغ 300 دلار به ازای هر ماه
 • فتوکپی اجازه کار که توسط وزارت کار ارائه شده باشد .

مدارک لازم برای اخذ اجازه کار در ترکیه

 • فرم درخواست اجازه کار
 • پرینت حساب و گردش مالی با تاییده مالیات
 • سایر مدارک خاص مربوط به رشته های ویژه

 

 

هزینه مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

روش‌های بسیاری برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید ملک، خرید سهام و سایر موارد اشاره کرد. البته بهترین و آسان‌ترین راه مهاجرت را می‌‌توان در خرید ملک دانست. بنابراین اگر قصد اخذ تابعیت، شهروندی یا پاسپورت ترکیه را دارید باید حداقل مبلغ ۴۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشید، اما برای اخذ اقامت ترکیه می‌توان تنها با حداقل مبلغ ۷۵ هزار دلار در شهرهای بزرگ و ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک ملک خریداری کرد. به این نکته توجه کنید که در صورت ثبت شرکت باید هزینه‌های حداقل 5 کارمند(شهروند ترکیه)، بیمه و مالیات به دولت را بپردازید تا پس از گذشت 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم شوید.

 

 

هزینه های مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد

بر طبق حقوق بین الملل ، قوانین تولد در کشورها از دو سیستم پیروی می کند ، سیستم خاک و سیستم خون . تولد فرد در خاک کشورهایی که از طریق سیستم خاک تابعیت خود را اعطا می نمایند برای اخذ پاسپورت آن کشور کافی است . اما در کشورهایی که از طریق سیستم خون اقدام به اعطای تابعیت می نمایند ، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور مذکور را داشته باشند . کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند . در نتیجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه که قصد تولد فرزند در کشور ترکیه را دارند ، ابتدا باید از طریق روش سرمایه گذاری ، خرید ملک در ترکیه پاسپورت این کشور را دریافت نمایند تا فرزند ایشان نیز تابعیت ترکیه را دریافت نماید . در صورتی که والدین اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه را داشته باشند در صورت تولد فرزندشان در ترکیه ، فرزند آن ها نیز همان نوع اقامت را در ترکیه خواهد داشت . پس از آنجا که اقامت ترکیه از روش تولد بر اساس قانون خون است ، هزینه های اخذ اقامت مربوط به هزینه های معمول دولتی خواهد شد .

 

هزینه های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 

هزینه های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

برای مهاجرت از طریق ازدواج ، شخص الزاما باید اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد تا پس از ازدواج همسر وی بتواند اقامت دائم دریافت نماید . اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد 3 تا 5 سال است و در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم منجر می گردد . باید بدانید که ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت در ترکیه ، جرم تلقی می شود و می تواند برای طرفین جریمه های مالی یا زندان به همراه داشته باشد . هزینه های مهاجرت از این طریق پرداخت هزینه های معمولی برای ترجمه مدارک ،  انجام آزمایشات و تمکن مالی می باشد .

 

 

هزینه های مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از این روش گرچه از نظر مادی کم هزینه است ، اما کسانی که این روش پناهندگی را برای مهاجرت به ترکیه انتخاب می کنند ، باید بدانند دولت ترکیه در قبال سایر پناهجویان وظیفه حمایت موقت را دارد و بعد از مدتی به کشور دیگری هدایت می شوند . وضعیت پناهندگان در ترکیه اصلا مناسب نیست و در این راه قاچاقچیان انسان به شیوه هایی کاملا نا امن اقدام به جا به جایی افراد می نمایند که در این مسیر بسیاری از پناهجویان جان خود را از دست می دهند . از سوی دیگر با توجه به جایگاه اجتماعی پایین پناهجویان در این کشور، آمار خودکشی در بین پناهجویان به علت لطمات اجتماعی قابل توجه است .

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 2 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-12-17 در 12:33 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد هزینه مهاجرت به ترکیه میشه راهنمایی بفرمایید؟

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .