whatsapp
الو اپلای
سرمایه گذاری در بورس ترکیه و شرایط آن

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  19 آذر 1402

تعداد نظرات :  0

بازار بورس ترکیه و شرایط آن

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، سرمایه‌گذاری در بورس بوده که از شرایط و ضوابط خاصی برخوردار است. برای متقاضیان ایرانی تا زمانی که اقامت دائم یا شهروندی ترکیه را دریافت نکرده باشند، معاملات بورس ترکیه از طریق صندوق سرمایه‌گذاری بورس در بانک‌های این کشور صورت می‌گیرد. از این‌رو اگر قصد سرمایه‌گذاری در بورس استانبول را دارید باید نسبت به افتتاح حساب بانکی در ترکیه با پاسپورت خود اقدام کنید. پس از باز کردن حساب قادر به انجام معاملات بانکی خواهید بود. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با بازار بورس ترکیه و شرایط آن آشنا شوید.

 

بازار سهام ( بورس) چیست؟

 

نگاهی کوتاه به بازار بورس ترکیه

شرط اصلی ورود به بازار بورس ترکیه برای سرمایه‌گذاری: افتتاح حساب در بانک‌های مجاز به تجارت بورس

ساعات رسمی معاملات بورس بازار سهام: ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۳۰

ساعات رسمی معاملات بازار اوراق قرضه: ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۷:۰۰

ساعات رسمی معاملات  بازار اوراق قرضه بین الملل: ۱۰:۰۰ تا ۱۷

ساعات رسمی معاملات بازار بین‌الملل: ۱۳:۰۰ تا ۱۶:۳۰

 

 

شرایط سرمایه گذاری در بورس ترکیه

از شرایط اصلی سرمایه‌گذاری در بورس ترکیه، داشتن حساب بانکی در ترکیه هست. البته توجه داشته باشید که بانک موردنظر باید دارای مجوز از SPK (هیئت مدیره بازار بورس) باشد. از این رو قبل از افتتاح حساب، می‌توانید به وب سایت رسمی SPK مراجعه کرده و لیست فعلی موسسات واسطه‌ای و بانک‌هایی که مجاز به تجارت در بورس ترکیه هستند را مشاهده کنید.

برای انتخاب بهترین بانک پیشنهاد می‌شود شرایط خدمات، کارمزد معامله، نرخ کمیسیون، هزینه‌ها و کسری‌‌های موسسات این لیست را با هم مقایسه کنید؛ چراکه باید تمام معاملات انجام شده در بورس کالا را از طریق بانکی که در آن حساب سرمایه‌گذاری خود را باز خواهید کرد، انجام دهید. با این حال بهترین بانک برای سرمایه‌گذاری بورس ترکیه بویژه برای ایرانی‌هایی که اقامت دائم یا شهروندی ترکیه را ندارند، بانک زراعت هست.

ناگفته نماند حساب سرمایه‌گذاری شما هنگامی فعال خواهد شد که شخصاً به شعبه‌ بانک مورد نظر خود مراجعه کرده، موافقتنامه خدمات کارگزاری و فرم اطلاع رسانی ریسک را برای معاملات بازار سرمایه امضا کنید. سپس با واریز مبلغ به حساب خود، بانک مدیریت آن را بر عهده گرفته و با سرمایه‌گذاری در بورس، سود حاصل را به حساب شما واریز خواهد کرد. به یاد داشته باشید تا زمانیکه شهروندی ترکیه را دریافت نکرده باشید، قادر به انجام مستقیم معاملات بورسی نخواهید بود.

 

شرایط سرمایه گذاری در بورس ترکیه

 

فرم اطلاع رسانی ریسک چیست؟

فرم‌ گزارش ریسک، سندی هست که برای اطلاع رسانی به سرمایه‌گذار در مورد خطرات مرتبط با ابزارهای مختلف بازار بورس تهیه شده است. بنیاد هیئت مدیره بازار بورس، تفهیم و امضاء فرم‌های گزارش ریسک توسط سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند حساب سرمایه‌گذاری باز کنند را اجباری کرده است. همچنین سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در ابزارهای مشتق و ضمانت سرمایه گذاری کرده باید فرم‌های اعلام خطر مربوط به ابزارهای مشتق و ضمانت نامه را نیز امضا کنند.

 

انواع بازار سرمایه گذاری در بورس استانبول ترکیه

 • بازار سهام ترکیه
  • بازار ملی(National Market‌): شامل شرکت‌های مورد پذیرش معاملات بورسی با گردش معاملاتی بالا
  • بازار ملی ثانویه(Second National Market‌): شامل بنگاه‌های تجاری بزرگ و کوچک
  • بازار اقتصاد جدید(New Economy Market‌): بدنبال عملیات فاینانس شرکت‌های مربوط به فناوری اطلاعات
  • بازارETF : مبادله برگه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  • بازار عمده فروشی: انجام معاملات در حجم بالا، عرضه اولیه سهام به بورس
  • بازار کوپن حق تقدم(Rights Coupon Market‌:) برای داد و ستد گواهینامه یا کوپن‌های حق تقدم جهت افزایش سرمایه
  • بازار شرکت‌های تحت نظر و مراقبت(watching list‌): مبادلات شرکت‌های دارای تخلفات احتمالی، عدم‌افشای کامل و به موقع، ارائه ناقص اطلاعات مربوط یا معاملات مشکوک
 • بازار بین الملل
 • بازار اوراق قرضه و اسناد
  • بازار موافقتنامه‌های بازخرید و بازخرید معکوس
  • بازار خرید و فروش یکجا
  • بازار دارایی‌های غیرمنقول و مستغلات

 

تجارت در بورس کالا چگونه است؟

 

تجارت در بورس ترکیه چگونه است؟

سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار سفارشات خرید و فروش خود را از طریق سکوی معاملات آنلاین سرمایه گذاری ارائه شده توسط کارگزاری انجام می‌دهند. از طرفی معاملات یا خرید و فروش زمانی انجام می‌شود که سفارشات به طور خودکار بر اساس مقدار و قیمت، مطابقت داشته باشند. ارسال سفارشات را می‌توان از طریق تلفن و فکس یا به صورت حضوری انجام داد.

برای اینکه سفارش خرید منتقل شده توسط یک سرمایه‌گذار تحقق یابد، یک سفارش فروش برای تحقق این سفارش و در همان قیمت باید به بورس ارسال شود. اجرای سفارشات در بورس کالا به همخوانی تقاضا و عرضه بستگی دارد. بسته به ترجیح سرمایه‌گذار، عرضه سهام و سفارش‌های انجام نشده در پایان روز لغو می‌شوند یا در انتظار خریدار می‌مانند.

 

چگونه می توان در بورس کالا درآمد کسب کرد؟

اگر می‌خواهید پس انداز خود را در بورس کالا سرمایه گذاری کرده و از درآمد منفعل خود سود بیشتری کسب کنید، به جای اینکه پس‌انداز یا پول کلان خود را در حساب‌های سپرده‌گذاری بلند مدت به عنوان منبع درآمد منفعل نگه دارید، می‌توانید یک حساب کاربری سرمایه‌گذاری را در یک کارگزاری بورس باز کنید. اگر قیمت سهام خریداری شده برای سرمایه‌گذاری در بورس ترکیه مطابق با برآوردهای شما افزایش یابد، می‌توانید با فروش سهام در قیمت مورد نظر خود سود کسب نمایید.

اگر با تنوع سرمایه‌گذاری‌، یک سبد متعادل ایجاد کنید، می‎توانید با توزیع آن‌ها را مدیریت کرده تا خطرات را به حداقل و سود خود را به حداکثر برسانید. برای اینکه بتوانید هنگام خرید سبد سرمایه‌گذاری، تخمین‌های دقیقی در مورد قیمت سهم کسب کنید، باید مدتی بر حرکت قیمت سهام معامله شده در بازار نظارت داشته باشید و با دقت تحقیق در مورد داده‌های مالی شرکت‌ها، انتظارات رشد و سودآوری آن‌ها را انجام دهید.

 

تاریخچه بورس اوراق بهادار در ترکیه

اولین بازار بورس در ترکیه در چاودارحصار منطقه کوتاهیا، دویست سال پس از میلاد مسیح و به دستور دیئولئتیانوس امپراطور رم تاسیس شد. این بنا با نام آیزانوی(Aizanoi) در آن زمان به عنوان بازار گندم استفاده شده و قیمت‌های تعیین شده بر روی سنگ‌‌های این مکان حک می‌شد. بورس اوراق بهادار استانبول در سال ۱۹۲۶ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۳ با ادغام بورس طلا و بورس معاملات مدت دار و آتی، بورسا استانبول به کار خود ادامه داد. اکنون شما بسادگی می‌توانید از طریق اینترنت بر ابزارهای سرمایه‌گذاری بورس استانبول ترکیه دسترسی داشته باشید.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی در خصوص بازار بورس ترکیه و انواع آن خدمت شما ارائه دهیم. امکان انجام مستقیم معاملات بورسی برای ایرانیانی که شهروندی ترکیه را دریافت نکرده‌اند، مقدور نیست و در این صورت باید در یکی از بانک‌های ترکیه سرمایه‌گذاری انجام شود. بهترین بانک، بانک زراعت ترکیه بوده و فرایند سرمایه‌گذاری تا واریز سود زیرنظر مدیریت بانک انجام خواهد شد. با این حال برای افتتاح حساب در ترکیه یا راهنمایی‌های بیشتر در خصوص سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توانید با کارشناسان الواپلای تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.8 از 5 با 39 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .