whatsapp
الو اپلای
دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 دی 1400

تعداد نظرات :  4

دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

طی 10 سال گذشته، ترکیه به یکی از جذاب ترین کشورها برای دانشجویان خارجی در سراسر جهان تبدیل شده است. به ویژه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از رشته های پرطرفدار است و دانشجویان زیادی برای ورود به دانشکده‌های دندانپزشکی با یکدیگر رقابت می‌کنند. تعداد دانشگاه های دندانپزشکی استانبول در ترکیه سال به سال در حال افزایش است تا تمام تقاضاهای ملی و بین المللی آموزش با کیفیت بالا را برآورده سازد. کیفیت دانشکده های دندانپزشکی ترکیه نیز از نظر رقابتی در سطح بالایی قرار دارد.

صنعت دندانپزشکی در ترکیه بسیار توسعه یافته است. بیشتر دانشجویان موفق در ترکیه پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی را برای تحصیلات دانشگاهی انتخاب می کنند. رشته دندانپزشکی ترکیه رتبه 16 در جهان را به خود اختصاص داده و به همین دلیل در ترکیه این رشته یکی از رشته های تاپ به شمار می رود. بسیاری از پزشکان مشهور سراسر دنیا از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند؛ اما ورود به این رشته کار آسانی نیست زیرا شرایط پذیرش در این رشته دشوار و طاقت فرساست.

دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

درباره دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

سالانه حدود 3 هزار دانشجو در رشته های دندانپزشکی ترکیه پذیرش می شوند و ظرفیت هر دانشگاه بین 140 تا 170 دانشجو است. در این میان، هر دانشگاه تعداد محدودی از ظرفیت خود را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. به‌عنوان‌مثال ظرفیت دانشگاه مارمارا در شهر استانبول هر سال 144 دانشجو است که 10 نفر از این ظرفیت را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده است.

محبوبترین دوره های دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی در استانبول قرار دارند. این دانشگاه ها در سراسر جهان برای ایجاد علم و آموزش و ایجاد نیروی کار با برجسته ترین دانشجویان، شناخته شده اند. دوره دندانپزشکی در دانشگاه های استانبول مانند تمام دانشگاه های ترکیه 5 سال طول می کشد، یعنی هر سال تحصیلی شامل دو ترم و در مجموع 10 ترم می باشد.

دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره ۲ ساله و ۳ ساله تقسیم می شود که در دوره ۲ ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود و در دوره ۳ ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند.

درباره دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. پیش شرط لازم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، داشتن مدرک دیپلم یا تحصیل در سال آخر دبیرستان است. معدل بالای دیپلم در پذیرش از این رشته مهم است.
شرط دیگر، شرکت در آزمون YÖS و کسب نمره مورد نیاز است. این آزمون هر سال یکبار توسط دانشگاه ها برگزار می شود.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه فرصت های زیادی را برای این دانشجویان خارجی فراهم می کند. تحصیل در رشته دندانپزشکی با مدرک YÖS برای دانشجویان خارجی که دارای مدرک دیپلم بوده و دانشجویان خارجی که در ترکیه اقامت دارند، یک فرصت استثنایی فراهم می کند. دانشجویان خارجی مانند دانشجویان ترک، نیازی به گذراندن آزمون YGS و سایر آزمون های قبولی دانشگاه را ندارند و از طریق آزمون YÖS می توانند وارد دانشگاه های دندانپزشکی شوند. در مجموع 58 دانشگاه در ترکیه از طریق آزمون YÖS در دانشکده های دندانپزشکی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

رشته دندانپزشکی در میان داوطلبانی که از طریق آزمون YÖS اقدام به اپلای از دانشگاه ها می کنند، در بین 3 رشته برتر قرار دارد. به همین دلیل، پذیرش در این رشته به خصوص در دانشگاه های دولتی رقابتی بوده و فقط دانشجویانی که نمرات YÖS عالی دریافت کرده باشند، موفق به اخذ پذیرش از رشته دندانپزشکی می شوند.

دانشگاه های دندانپزشکی استانبول
در ترکیه امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی یا ترکی فراهم شده است. بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند که به زبان انگلیسی برگزار می شود و متقاضیانی که قصد دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند می توانند با شرکت در آزمونSAT و کسب حداقل نمره مورد نظر در دانشگاه هایی که با این آزمون پذیرش می کنند وارد دانشگاه شوند. اما آزمون YÖS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند.

بعد از اخذ پذیرش از دانشکده دندانپزشکی، باید در هر دو آزمون مهارت زبان ترکی و انگلیسی قبول شوید. همچنین می توانید نتایج آزمون تافل، آیلتس و تومر خود را ارائه دهید، در این صورت نیازی به شرکت درآزمون ورودی دانشگاه برای سنجش مهارت زبان را نخواهید داشت.

ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی است. بنابراین داوطلبین شانس بیشتری برای پذیرش در این دانشگاه ها را دارند. پذیرش در دانشگاه های خصوصی بدون آزمون ورودی نیز امکانپذیر است. این دانشگاه ها از طریق مدرک دیپلم اقدام به قبول دانشجویان می کنند. شما باید دارای معدل دیپلم قابل قبولی برای پذیرش در این دانشگاه ها باشید.

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

یکی از دلایل اصلی که دانشجویان بین المللی ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند، هزینه مناسب تحصیل در ترکیه است. هزینه تحصیل و هزینه زندگی در این کشور به طور قابل توجهی پایین تر از کشورهای اروپایی است. با این وجود کیفیت آموزش بالاست. یکی دیگر از نکات قابل توجه تحصیل در ترکیه بورسیه های تحصیلی در دسترس است که نه تنها هزینه تحصیل بلکه هزینه مسکن، بیمه و شاید هزینه های سفر را نیز پوشش می دهد.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان ترک رایگان است. اما دانشجویان خارجی سالانه شهریه ای در حدود 1500 لیر برای دانشگاه های دولتی باید پرداخت کنند. در دانشگاه های خصوصی شهریه ها برای هر دانشگاهی متفاوت است، اما به طور کلی چه دانشجویان ترک و چه دانشجویان خارجی سالانه باید بین 15 هزار دلار تا 25 هزار دلار هزینه کنند. البته این هزینه بدون در نظر گرفتن بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی از سوی کشور مقصد و یا مبدا هستند.

زبان آموزش در بعضی از دوره ها انگلیسی و در بعضی ترکی است. هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی عموماً ارزان تر از تحصیل به زبان انگلیسی است، البته در برخی از دانشکده ها تفاوتی بین هزینه های تحصیل به انگلیسی و ترکی وجود ندارد.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

لیست دانشگاه های دندانپزشکی استانبول

دانشگاه های زیادی در رشته دندانپزشکی در ترکیه اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می کنند. البته همگی این دانشگاه ها در یک سطح علمی نیستند و تفاوت برخی از آنها از لحاظ علمی بسیار بالاست. دانشگاه های برتر در کشور ترکیه که رتبه بالا و شهرت زیادی دارند، بیشتر در شهرهای بزرگ ترکیه مثل استانبول و آنکارا قرار دارند.

در زیر لیست دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی در استانبول را دارند آورده شده است:

دانشگاه کوچ- خصوصی
دانشگاه استانبول(چاپا)- دولتی
دانشگاه مارمارا- دولتی
دانشگاه یئدی تپه- خصوصی
دانشگاه بزم عالم- خصوصی
دانشگاه مدیپُل- خصوصی
دانشگاه باغچه شهیر- خصوصی
دانشگاه بیرونی- خصوصی
دانشگاه علوم پزشکی (SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ )- دولتی
دانشگاه اوکان استانبول ( İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ ) – خصوصی
دانشگاه آیدین استانبول- خصوصی
دانشگاه بِیکنت( BEYKENT ÜNİVERSİTESİ )- خصوصی
دانشگاه یئنی یوز ییل استانبول( İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ )- خصوصی
دانشگاه مدنیت استانبول- خصوصی
دانشگاه آلتین باش – خصوصی
دانشگاه کنت استانبول- خصوصی

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 8 رای

 • مهرداد گلزاری

  1401-11-29 در 11:41 ب.ظ

  سلام شهریه دوره دندانپزشکی بزبان انگلیسی در دانشگاههای استانبول سالیانه چقدر است و زمان ثبت نام چه موقعی است

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:33 ق.ظ

   سلام
   در دانشگاه های خصوصی از سالانه 11000 دلار شروع می شه و هر سال بعذ از اردیبهشت ثبت نام ها شروع می شه.

 • حسن نورانیان

  1401-05-21 در 10:49 ق.ظ

  جهت راهنمایی برای تحصیل فرزندم در رشته دندانپزشکی استانبول

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-23 در 3:34 ب.ظ

   سلام
   لطفا با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .