whatsapp
الو اپلای
دانشگاه استانبول

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 تیر 1401

تعداد نظرات :  0

دانشگاه استانبول ؛ از برترین دانشگاه های اروپا

رویداد مهم دیگر “عصر جدید” که با فتح استانبول توسط محمد فاتح در سال 1453 آغاز شد، ریختن پایه های دانشگاه استانبول است. دانشگاه استانبول باتوجه به رتبه ای که درمیان برترین دانشگاه های ترکیه توانسته است کسب کند، امروزه توجه بیشماری از دانشجویان را برای تحصیل در ترکیه جلب کرده است. طی قرن های گذشته، دانشگاه استانبول تغییرات زیادی را در گذر زمان تجربه کرده است.

به جرأت میتوان گفت این دانشگاه از برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه برای تحصیل است.

تنها پدیده تغییر ناپذیر پیشگامی این دانشگاه در حوزه علمی است که این امر و تلاش باعث شده است تا تحصیل در دانشگاه های ترکیه هدف بسیاری از دانشجویان بین الملل در سراسر جهان گردد.

 

 

تاریخچه دانشگاه استانبول

 • دوره عثمانی

برخی منابع، تأسیس دانشگاه استانبول را به سال 1321 نسبت می دهند. ریچارد هونیگ مورخ آلمانی، درباره موسسه ای می گوید که در مکان امروزه ساختمان مرکزی در پردیس بایزید با ویژگی هایی مشابه دانشگاه های روم، آموزش پزشکی، حقوق، فلسفه و ادبیات ارائه می داده و تاریخ تأسیس این موسسه را یکم مارس 1321، که به نوعی آغاز آموزش در دانشگاه استانبول بود، بیان می کند.

اما مورخین ترک، تاریخ 1453 را به عنوان تاریخ تاسیس دانشگاه استانبول می پذیرند. طی جلساتی که در تاریخ 30 مه 1453، یک روز پس از فتح استانبول در این شهر برگزار شد، تصمیم به ایجاد یک موسسه آموزشی در این شهر گرفته شد. با این تصمیم ، مدرسه صحن سمان به صورت هشت بخش که به معنای هشت حیاط است در اطراف مسجد فاتح در سال 1470 افتتاح شد. به همین دلیل، در لوگوی دانشگاه استانبول، سال 1453 به عنوان تاریخ تاسیس دانشگاه نوشته شده است.

تاریخچه دانشگاه استانبول

تلاش ها برای تأسیس دانشگاه مدرن به سبک اروپایی در دولت عثمانی از سال 1846 آغاز شد. پس از تلاشهای ناموفق در سالهای 1863، 1870 و 1874، سرانجام در 31 آگوست 1900 با فرمان عبدالحمید دوم اولین دانشگاه با نام دارالفنون شاهانه افتتاح شد. دانشگاه استانبول در ادامه این موسسه بنا شده است.

 • سالهای اولیه جمهوریت

پس از اعلام جمهوریت، اقدامات مهمی در مورد کلیه موسسات آموزشی در سراسر کشور تا زمان اصلاحات دانشگاه در سال 1933 انجام گردید. در این دوره، تحولات زیادی در ارتباط با دارالفنون نیز روی داد. در سال 1924، دارالفنون حق مدیریت و شخصیت حقوقی را دریافت کرد.

در تاریخ 3 مارس 1924، تصمیم بر این شد که دانشکده الهیات در دارالفنون افتتاح شود. با بسته شدن مدارس، طلابی که در مدرسه سلیمانیه در مقطع لیسانس به تحصیل مشغول بودند، به دانشکده الهیات منتقل شدند. با تاسیس دانشکده الهیات در سال 1924، تعداد دانشکده های دارالفنون به 5 دانشکده افزایش یافت.

 • اصلاحات سال 1933 در دانشگاه استانبول

در دهمین سالگرد جمهوریت، با رهبری آتاتورک اصلاحات دانشگاه صورت گرفت. تغییرات، با در نظر گرفتن گزارش آلبرت مالش عضو هیئت علمی دانشگاه ژنو که از طرف دولت به ترکیه دعوت شده بود، صورت گرفت. با تصمیمی که مجلس ملی کبیر ترکیه اتخاذ کرد، در تاریخ 31 ژوئیه 1933 دارالفنون بسته شد و به جای آن دانشگاه استانبول در تاریخ یکم آگوست 1933 تاسیس گردید.

دانشگاه استانبول به عنوان “اولین و تنهاترین دانشگاه” ترکیه آموزش خود را در ماه نوامبر آغاز کرد.

به دنبال اصلاحات در دانشگاه، دانشکده پزشکی در حیدرپاشا به بخش اروپایی نقل مکان کرد. امروزه دانشگاه استانبول تنها دانشگاه با دو دانشکده پزشکی چاپا و جراح پاشا در سطح ترکیه است.

 

 

شهریه دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول چون دانشگاه دولتی می باشد شهریه هایی به نسبت کمتر از دانشگاه های خصوصی دارد و در مورد شهریه دانشجویان بین المللی طبق ماده 46 قانون 2547 تصمیم گرفته شده و در روزنامه منتشر شده است ، دانشجویان بین المللی چه در مقطع کارشناسی و چه در برنامه های آموزش متوسطه ثبت نام داشته اند موظف به پرداخت هزینه خواهند بود به شرطی که به هیچ عنوان هزینه ها از هزینه های جاری بیشتر یا کمتر نباشد ، میزان این مبالغ را سنای دانشگاه تعیین می نماید . کسانی که نتوانسته اند در موعد مقرر شهریه را پرداخت نمایند و عذرشان از سوی هیات اداری دانشگاه پذیرفته نشود اجازه ثبت نام در ترم به ایشان داده نمی شود و نمی تواند از حقوق دانشجویی بهره  ببرد .

شهریه سال 2021 – 2022 به طور متوسط در حدود 6000 لیر تعیین شده است که این مبلغ جدایی از هزینه های اجازه اقامت برای دانشجویان قدیم یا جدید بوده و به صورت یورو است . برخی از دانش آموزان می توانند از شهریه 10 % استفاده نمایند ، ولی این نوع شهریه بسته به این است که دانش آموزان در دوره ابتدایی یا دوره متوسطه از این نوع شهریه استفاده نکرده باشند.

هزینه های الزامی دانشجو

 1. دانشجویانی که از برنامه های اولیه خود تجاوز نموده اند و باید حق بیمه بدهند .
 2. دانشجویانی که دوره خود را به اتمام رسانده اند و خواهان ادامه دوره هستند موظف به پرداخت قسمتی از شهریه می باشند .
 3. دانشجویانی که در دوره تکمیل مهندسی مشغول به تحصیل هستند مبلغی را پرداخت می کنند .

 

دانشجویانی که معاف از شهریه

 1. دانشجویانی که بورسیه شده اند هیچ حق الزحمه ای را پرداخت نمی کنند و معاف هستند .
 2. دانشجویانی که به عنوان دستیاران پژوهشی دوره تحصیلات تکمیلی را می خواهند بگذرانند معاف از هرگونه هزینه و حق بیمه هستند .
 3. فرزندان جانبازان و شاهد در دوره تحصیل معاف از پرداخت هزینه تحصیلی و حق بیمه هستند .
 4. دانشجویانی که در قبال خدمت سربازی به تحصیل ادامه میدهند و این تحصیل از سوی وزارت خانه تایید شده باشد ، معاف از پرداخت هزینه می شوند .
 5. دانشجویانی که به دلیل حوادث جمهوری عربی سوریه به دانشگاه انتقالی گرفته اند طبق قوانین YÖK از پرداخت حق الزحمه معاف هستند .

دانشجویانی که یکی از شرایط معافیت را دارند باید مدارک آن را ظرف 1 هفته پس از پرداخت شهریه به اداره ÖİDB در ابتدای ترم تحویل نمایند .

دانشکده شهریه ها ( لیر)
دانشکده پزشکی قانونی و علوم پزشکی قانونی 12000
دانشکده علوم اعصاب 12000
دانشکده پزشکی 29500
دانشکده دندان پزشکی 23000
دانشکده دامپزشکی 16500
دانشکده مهندسی 21200 – 12000
دانشکده پرستاری 10600
دانشکده علوم بهداشت 10600
دانشکده علوم ورزش 10600
دانشکده فنی و حرفه ای 12000 – 8500
دانشکده علوم اجتماعی 12000 – 8500

 

خدمات بهداشتی دانشگاه استانبول

دانشجویان دانشگاه استانبول از نظر خدمات بهداشتی نیز در مقایسه با دانشجویان سایر دانشگاه ها دارای امتیاز هستند. واحد پزشکی- اجتماعی دانشگاه از سال 1961 خدمات بهداشتی یکسان، مدرن و باکیفیت را به همه دانشجویان ارائه می دهد.

خدمات بهداشتی دانشگاه استانبول

 

در زمینه معاینات پیشرفته یا معالجه بیمارستانی و جراحی، کادر سلامت دانشگاه برای ارائه خدمات بهداشتی موفق در بیمارستان های پزشکی استانبول و دانشکده پزشکی جراح پاشا که از بیمارستان های مطرح در سطح کشور هستند، تلاش می کنند.

 

 

مرکز فرهنگی-دانشجویی(ÖKM) دانشگاه استانبول

علاوه بر آموزش معاصر و باکیفیت، طیف وسیعی از فرصت ها برای حمایت از دانش آموزان از نظر اجتماعی و فرهنگی ارائه می شود. این مرکز در جهت برقراری ارتباط بین دانشجویان و اعضای هیئت علمی و هنرمندان، به چالش کشیدن ایده ها در چارچوب احساسات، دوستی، همبستگی و برادری و استفاده پربار از اطلاعات، توجه ویژه ای به تبادل احساسات و افکار کرده است.

همانطور که دانشجویان امکان فعالیت در بیش از 100 باشگاه دانشجویی دانشکده ها را دارند، در مرکز فرهنگی دانشجویی نیز می توانند در حوزه دلخواه خود در این باشگاه ها نیز مشارکت داشته باشند.

مرکز فرهنگی شامل سالن های سینما و نمایشگاهایی است که در طول سال در آنها رویدادهای مختلفی برگزار میشود. علاوه بر این، کتابخانه غنی مرکز فرهنگی، که شامل انتشارات به روز است، در خدمت دانشجویان می باشد. مرکز فرهنگی دانشجویی نماینده دانشگاه استانبول در انواع جشنواره های ملی و بین المللی، نشست های علمی و رویدادهای مشابه آن است.

مرکز فرهنگی-دانشجویی دانشگاه استانبول

 

“جشنواره دانشجویی” که هر ساله در ابتدای سال تحصیلی دانشگاه استانبول با مشارکت باشگاه های این مرکز برگزار می شود و “روزهای فرهنگی دانشگاه استانبول” که در یک برنامه جامع تدارک دیده می شود، به یک سنت در مرکز فرهنگی دانشجویی تبدیل شده است.

در حال حاضر 34 باشگاه در مرکز فرهنگی دانشجویی فعالیت دارند. علاوه بر کلوپ های هنری مانند سینما، تئاتر، نقاشی، موسیقی کلاسیک هنری ترکی، عکاسی و ماربلینگ، باشگاه های اجتماعی و علمی دیگری مانند فلسفه، ادبیات، فرهنگ عامه، زبان، کامپیوتر، دیپلماسی و تحقیقات اجتماعی، فعالیت های فشرده خود را ادامه می دهند.

 

 

خوابگاه های دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در سال 1998 با تملک خوابگاه آوجیلار، امکانات اقامتی دانشجویان را فراهم کرده است. ظرفیت این خوابگاه 1500 نفر می باشد. علاوه بر این، در داخل پردیس آوجیلار، خوابگاه محمدجان آفاجان در سال 1999 برای نیاز اقامتی دانشجویان به خدمت گرفته شده است.

در خوابگاه ها خدمات سلامت به صورت شبانه روزی فعال بوده و در برابر حوادث احتمالی آمبولانس ها 24 ساعته انجام وظیفه می کنند. به دلیل نزدیکی خوابگاه ها با مرکز فرهنگی دانشجویی آوجیلار، دانشجویان از تمام رویدادهای فرهنگی و هنری آن بهره مند می شوند.

 

خوابگاه های دانشگاه استانبول

 

مدیریت دانشگاه استانبول در جهت توسعه اجتماعی دانشجویان، تحت پروژه “دانشجویان فرزندان ما هستند” رویدادهای مختلفی را برگزار می کند. در میان این رویدادها که با همکاری دانشجویان و مسئولین خوابگاه ها برگزار می شود، کنفرانس ها، نمایش اسلایدها، گَپ های روزهای چهارشنبه قرار دارد.

علاوه بر این، خوابگاه های دیگری نیز در پردیس های مختلف دانشگاه وجود دارد.

 

رویدادهای ورزشی دانشگاه استانبول

از سال 1953، باشگاه اتحادیه ورزشی با دانشجویان و اعضای هیئت علمی در زمینه های مختلف فعالیت می کند.باشگاه اتحادیه ورزشی انواع فعالیت های ورزشی بین دانشکده ای و بین دانشگاهی دانشگاه استانبول را سازماندهی و مدیریت می کند.

انواع رشته های ورزشی مثل تنیس، جودو، بوکس، شطرنج، تکواندو، شنا، تنیس روی میز، هندبال، دوی میدانی، فوتبال، والیبال و بسکتبال در دانشگاه موجود است.

رویدادهای ورزشی دانشگاه استانبول

رسالت دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول به عنوان پیوند دهنده شرق و غرب، گذشته و آینده، دانشگاهی پیشگام در زمینه تولید اطلاعات مفید برای کشور و بشریت بوده و افراد شایسته ای را آموزش می دهد.

چشم انداز دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول به یکی از دانشگاه های پیشرو در جهان تبدیل خواهد شد.

ارزش های اساسی دانشگاه استانبول

 • تعالی و حفظ دستاوردهای جمهوریت و آموزه های آتاتورک
 • مشارکت
 • احترام به محیط زیست و بشریت
 • پایبند به ارزش های اخلاقی

 

 

 دپارتمان آکادمیک دانشگاه استانبول

بر اساس گزارشی که توسط موسسه آموزش عالی تهیه شده است ، دانشگاه استانبول در جایگاه نخست چاپ نشریات علمی در ترکیه قرار دارد. دانشگاه استانبول که در رده بندی دانشگاه جیائو تانگ شانگهای در فهرست “500 دانشگاه برتر جهان” قرار گرفته، صاحب آکادمیسین هایی است که در زمینه های علوم اجتماعی، علوم پایه و علوم بهداشتی، پیشگام بوده اند.

 

دپارتمان آکادمیک دانشگاه استانبول

 

دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که امروزه شامل 20 دانشکده می باشد:

 • دانشکده پزشکی
 • حقوق
 • ادبیات
 • علوم پایه
 • اقتصاد
 • جنگلداری
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی جراح پاشا
 • مهندسی
 • مدیریت
 • دامپزشکی
 • علوم سیاسی
 • شیلات
 • الهیات
 •  دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده آموزش از راه دور

علاوه بر دانشکده ها، 8 مدرسه حرفه ای، 16 انستیتو، 61 مرکز تحقیقاتی و کاربردی و هنرستان دولتی موسیقی نیز در دانشگاه وجود دارد. دانشگاه نزدیک به 12 هزار پرسنل اداری، 85 هزار دانشجو و 5 هزار عضو آکادمیک را در خود جای داده است.

 

 

 دپارتمان پردیس های دانشگاه استانبول

 • پردیس بایزید- مرکز
 • پردیس وزنه جیلر (Vezneciler)
 • پردیس وفا
 • پردیس سلیمانیه
 • پردیس لاله لی، پردیس هورهور
 • پردیس آوجیلار
 • پردیس چاپا
 • پردیس کادی کوی

 

پردیس بایزید- مرکز

دانشکده های حقوق، اقتصاد، علوم سیاسی، داروسازی، مدیریت، معماری و دانشکده آموزش از راه دور در پردیس بایزید واقع شده اند.

پردیس مرکزی، در شبه جزیره تاریخی استانبول، درست در وسط شهر و در داخل یک باغ بزرگ واقع شده است و با سازه های معماری دارای ارزش تاریخی و زیبایی، از اهمیت بسیاری برخوردار است. پردیس مرکزی بایزید پیشتر تحت نظارت موسسه هاربیه فعالیت می کرد. این بنا در تاریخ 12 سپتامبر 1923 به دانشگاه استانبول تعلق گرفت.

این ساختمان که بخش بزرگی از آن امروزه به عنوان مرکز اداری دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد، در عین حال، با جلسات علمی، نمایشگاه ها و کنسرت ها مهمترین مرکز فرهنگی و هنری دانشگاه است.

 دپارتمان پردیس های دانشگاه استانبول

 

مشهورترین قسمت پردیس اصلی درب ورودی اصلی است که بین سالهای 1971 تا 1984 روی اسکناس 500 لیره ترکیه چاپ شده است. در محل درب امروزی، در گذشته درب بسیار متفاوت دیگری وجود داشت. این درب اولیه، که در سال 1827 ساخته شده است، مشابه درب عظیم باب علی است که امروزه در کنار عمارت سویوک چشمه- آلای واقع شده است. در حالی که درب باب علی نشان دهنده قدرت دولت در امپراتوری عثمانی است، دروازه سرعسگر نمایانگر قدرت نظامی است. درب امروزی در سال 1864 ساخته شده است.

یکی دیگر از بناهای تاریخی معماری در پردیس اصلی، برج آتش نشانی بایزید دانشگاه استانبول است. در حقیقت، قبل از برج امروزی، دو برج دیگر در دوره های مختلف ساخته شده است. اولین برج در سال 1749 و برج دوم در سال 1826 ساخته شد. سومین برج که تا به امروز باقی مانده، به دستور سلطان محمود دوم ساخته شده است.

یکی از نمادهای دیگر پردیس، مجسمه آتاتورک است که جایگاه مهمی در تاریخ دانشگاه استانبول دارد و توسط جوانان در محوطه پردیس اصلی قرار گرفته است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 9 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .