whatsapp
الو اپلای
استانبول کارت در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  11 فروردین 1400

تعداد نظرات :  2

همه آن چیزی که باید در مورد استانبول کارت بدانید

استانبول کارت را می توان با کارت های اعتباری مترو و بی آر تی ها در تهران مقایسه کرد که برای صرفه جویی در وقت ، بودجه و مناسب رفت و آمد و گردشگری در استانبول مورد استفاده عموم و یا گردشگران و همچنین که افرادی که اقامت بلند مدت در ترکیه را انتخاب می کنند قرار می گیرد.

در نظر داشته باشید که هزینه تردد و رفت و آمد در سطح شهر در ترکیه و به خصوص شهر استانبول حتی برای افرادی که اقامت کوتاه مدت در ترکیه را انتخاب نموده اند بسیار بالا می باشد.

به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به جای استفاده از تاکسی و یا خودروهای شخصی از وسایط حمل و نقل عمومی در ترکیه استفاده نمایند زیرا که هم هزینه ها را بسیار پایین تر می آورد و هم بسیاری از شهرهای ترکیه و به خصوص کلانشهر استانبول سیستم حمل و نقل عمومی بسیار گسترده ای در سطح شهر دارد که نیاز به استفاده از خودروهای شخصی را کاهش می دهد.

یکی از بهترین موارد در این بین استانبول کارت می باشد که شما با هزینه پایین می توانید برای استفاده از مترو، اتوبوس، متروبوس و … از آن استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که استانبول کارت را شما فقط در استانبول و حومه آن می توانید استفاده کنید و در شهرهای دیگر بایستی کارت های مربوط به آن شهرها را تهیه نمایید.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفصلی و مفیدی را در مورد محل خرید استانبول کارت (در شهر یا فرودگاه ها) برای شما ارائه کنیم؟ چگونه می توان استانبول کارت را بدون هیچ گونه راهنمایی خریداری کرد؟ چگونه استانبول کارت را بارگیری کنیم؟ کرایه سفر چگونه است؟ چند نفر می توانند از آن استفاده کنند؟ آیا هر فرد به استانبول کارت جدا احتیاج دارد؟ آیا پاس ماهانه وجود دارد؟ و … .

از کجا می توان استانبول کارت خریداری کرد؟

از کجا می توان استانبول کارت خریداری کرد؟

اگر قصد دارید به زودی به استانبول سفر کنید یا تازه وارد یکی از فرودگاه های استانبول شده اید و نمی دانید که از کجا می توانید نسبت به تهیه استانبول کارت اقدام کنیداین مطالب را مطالعه کنید. در بسیاری از موارد افرادی که به ترکیه سفر می کنند حتی در صورتی که به قصد سرمایه گذاری در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه باشد شما به استانبول کارت احتیاج خواهید داشت.

بهتر است برای تردد وسایط حمل و نقل عمومی را انتخاب نمایند ولی بسیاری از افراد نمی دانند که از کجا می توانند نسبت به خرید آن اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که شما گزینه دیگری مانند پرداخت پول نقد یا خرید بلیط (به جز برخی مسیرها) را نخواهید داشت.

1.فرودگاه آتاتورک

فرودگاه آتاتورک دیگر برای پروازهای خارجی ترکیه فعالیت نمی کند. ولی در صورتی که برای پروازهای داخلی به این فرودگاه رفتید از باجه های مربوطه می توانید نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.

2.فرودگاه سابیها گوکچه

استانبول کارت در فرودگاه سابیها در یک کیوسک كوچك در ورودی ترمینال فروخته می شود. شما می توانید بعد از خارج شدن از ترمینال در صورت انتخاب گزینه اتوبوس عمومی برای رسیدن به مقصد خود ، آن را از غرفه نظارت IETT (راه آهن برقی و تونل استانبول) در ایستگاه اتوبوس عمومی نیز خریداری کنید.

3. فرودگاه بزرگ استانبول (فرودگاه جدید)

در فرودگاه جدید استانبول به دلیل وسعت بسیار بالای آن در چند قسمت از آن می توانید نسبت به تهیه آن اقدام نماییدبه همین دلیل به شما پیشنها می شود راهنمای فرودگاه جدید استانبول را مطالعه نمایید.

4. خرید از داخل شهر

تقریباً در هر ایستگاه مترو ، تراموا ، متروبوس و کشتی می توانید ماشین های خرید و بارگیری خودکار استانبول کارت را پیدا کنید. علاوه بر این ، شما همچنین می توانید در هر کیوسک یا فروشگاهی که در نزدیکی ایستگاه های مترو و یا اتوبوس قرار دارد خریداری کنید. شما فقط باید به دنبال علامت “istanbulkart” یا “اکبیل” باشید.

اکبیل وسیله ای قدیمی است که در استانبول از آن استفاده می کردند. برخی از مردم هنوز هم دوست دارند آن را اکبیل بنامند.

قیمت استانبول کارت چقدر است؟

قیمت استانبول کارت چقدر است؟

در صورتی که شما آن را از دستگاه بلیط خریداری کنید بایستی 10 TRL (لیر ترکیه) پرداخت نمایید. این دستگاه با 4 لیر ترکیه شارژ دارد. بنابراین خود کارت در واقع 6 لیر ترکیه هزینه دارد. اگر از فروشگاه محلی خریداری کنید ، قیمت ممکن است تغییر کند. در حالی که برخی فروشگاه ها 10 لیر فقط برای خود کارت قیمت می دهند برخی دیگر هزینه اضافی را دریافت نمی کنند. پس شما باید چه کاری انجام دهید 1. شما فقط 20 لیر می دهید و می گویید “Istanbulkart lütfen”. لطفاً Lftfen. و روی آن یک کارت با 10 لیر دریافت می کنید.

از استانبول کارت در کجا می توانیم استفاده کنیم؟

شما می توانید از آن در اتوبوس ، اتوبوس دو طبقه ، تراموا نوستالژیک (در تقسیم) ، متروبوس ، تونل ، مترو ، تراموا ، اتوبوس کابلی ،اتوبوس های IDO (کشتی) ، خطوط شهری (کشتی) ، Turyol (سفر دریایی Bosphorus) ، دنتور (کروز Bosphorus) ، TCDD (راه آهن) و HAVABUS (که قبلاً با نام HAVATAS شناخته می شدند) استفاده نمایید.

کرایه سفر در استانبول

در تصویر زیر می توانید لیست کلیه کرایه ها را پیدا کنید. همانطور که مشاهده می کنید ، اگر بلیط یک طرفه خریداری کنید ، 5 لیر هزینه دارد و پیدا کردن آن در هر ایستگاه کار ساده ای نیست. اگر از استانبول کارت استفاده می کنید ، 2.60 لیر هزینه دارد و در صورت داشتن تخفیف اضافی می توانید از آن استفاده کنید

چند نفر می توانند از استانبول کارت استفاده کنند؟

یک استانبول کارت تا سقف 5 نفر قابل استفاده می باشد. اما این را بخاطر بسپارید که در صورت تهیه فقط 1 نفر تخفیف می گیرد.

آیا پاس ماهانه وجود دارد؟

بله ، یک پاس ماهانه وجود دارد و به آن کارت آبی یا کارت ماهیانه گفته می شود. از ژوئن سال 2017 ، قیمت کارت آبی 205 لیر می باشد در صورتی که فرض کنیم شما دانش آموز نباشید ولی به مدت 30 روز یا 180 روز در ترکیه به صورتی توریستی با گذرنامه معتبر در تردد باشید. بلاز هم می توانید از آن استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که این کارت یک کارت شخصی می باشد و شما نمی توانید از آن برای شخص دیگری استفاده کنید حتی اگر مبلغ 180 لیر در کارت اعتباری موجود باشد. برای افراد اضافی باید اعتبار اضافه ای را بارگیری نمایید.

آیا می توانم استانبول کارت را برگردانم و بازپرداخت دریافت کنم؟

آیا می توانم استانبول کارت را برگردانم و بازپرداخت دریافت کنم؟

بسیاری از افراد به شما خواهند گفت که این یک کارتی می باشد که غیر قابل استرداد بوده و شما نمی توانید آن را پس بگیرید. این هم درست نیست اما درست است. من توضیح می دهم که چرا؛ در واقع می توانید بازپرداخت دریافت کنید اما این روند بسیار طولانی است. شما باید فرم بازپرداخت را در وب سایت پر کنید و منتظر بمانید تا زمان بازرسی لازم طی شود. هیچ کس نمی داند چقدر زمان به طول می انجامد.

سپس آنها به شما خواهند گفت كه كجا می توانید بازپرداخت خود را دریافت كنید ، چه از طریق شعبه های بانك و چه اداره پست. توصیه می کنم هر بار مبلغ کمی را بارگیری کنید و آن را منتقل کنید یا آن را به مسافر بعدی که در هتل ملاقات کرده اید بفروشید. * از آن برای استفاده در سفر بعدی خود در استانبول استفاده خواهید کرد البته در صورتی که قصد داشته باشید تا 2 سال دیگر به این کشور بازگردید. طی 2 سال استانبول کارت منقضی می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 29 رای

مجید

1401-01-15 در 7:45 ب.ظ

ایا هزینه حمل و نقل با استانبول کارت برای شهروندان ترکیه با توریستها فرق میکند؟

    شیوا داداش زاده

    1401-01-17 در 10:57 ق.ظ

    سلام
    خیر تفاوتی ندارد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88850364 - 021-88884645 +98 912 407 1 406 - +90 552 641 22 34
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .