whatsapp
الو اپلای
سرمایه گذاری در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  18 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

دانستنی های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در کشور ترکیه یکی از راههای مناسب جهت اخذ اقامت ترکیه می باشد. در سال های اخیر شاهد افزایش روز افزون تقاضا جهت اخذ اقامت ترکیه و همچنین اخذ شهروندی ترکیه در میان ایرانیان بوده ایم. بسیاری از ایرانیان مردد هستند که در چه بخش هایی می توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

سرمایه گذاری در ترکیه باید با آگاهی کامل صورت گیرد چون شرایط و قوانین هر کشوری برای اخذ شهروندی و یا اخذ اقامت می تواند بسیار متفاوت باشد. سرمایه گذاری در کشورهای خارجی معایب و مزایاهای خاص خودش را دارد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که قبل از اقدام به هر کاری با موسسه مهاجرتی ترکیه مشورت نمایید. کشور ترکیه فرصت های زیادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارد.

برای این منظور دولت  طرحهای تشویقی برای خارجی هایی که مایل به سرمایگذاری در ترکیه هستند  پیشنهاد می دهد. این طرح های تشویقی  سرمایه گذاران را قادر می سازد تا موثر تر و سودمند تر عمل کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه

طرحهای تشویقی سرمایه گذاری در ترکیه

در زیر سعی شده است تا به برخی از طرح های تشویقی دولت ترکیه که برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شود اشاره شود.

 1. معافیت از مالیات بر ارزش افزوده ( KDV)
 2.  کاهش مالیات بر درآمد موسسات و شرکت ها
 3. پشتیبانی حق بیمه اجتماعی (سهم کارگران)
 4. پشتیبانی حق بیمه اجتماعی (سهم کارفرما)
 5. کاهش مالیات بر درآمد
 6. پشتیبانی از نرخ بهره
 7. اختصاص زمین رایگان
 8. باز پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

کشور ترکیه از سال 2018 تغییرات بسیار موثری برای سرمایه گذاران خارجی جهت اخذ اقامت در ترکیه و اخذ شهروندی این کشور ارائه داده است. سرمایه گذارای از طریق خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار و یا سپرده گذاری به ارزش حداقل 400 هزار دلار بعد از افتتاح حساب در ترکیه می تواند منجر به اخذ شهروندی دایمی ترکیه شود.

مزایاهای مهم سرمایه گذاری در کشور ترکیه

 1. اخذ پاسپورت ترکیه در کمترین زمان ممکن ( سه ماه) برای خود فرد، همسر و فرزندان زیر 18 سال شخص
 2. سفر به بیش از 110 کشور بدون نیاز به اخذ ویزا
 3. تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه های ترکیه
 4. استفاده از خدمات درمانی در ترکیه

سرمایه گذاری در کشور ترکیه

5 بخش ویژه برای سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه به دلیل داشتن جمعیت بالای 80 میلیون و نیروی کار جوان متخصص یک کشور مناسب برای سرمایه گذاری است علاوه بر این طرحهای تشویقی که از سوی دولت برای  سرمایه گذاران خارجی ارائه شده مانند: معافیت های مالیاتی، تخصیص زمین رایگان و طرحهای تشویقی دیگر باعث جذب سرمایه گذاری در ترکیه می شود. دراین مقاله ما سرمایه گذاری های (با بیشترین سود )در بخشهای مختلف کشور ترکیه را از سال 2018 به بعد بررسی میکنیم

1-سرمایه گذاری در بخش فناوری و اطلاعات

در سال های اخیر تحقیق و توسعه مبتنی بر تکنولوژی در کشور ترکیه اهمیت زیادی داشته است. امروزه مراکز فناوری در بسیاری از دانشگاه های ترکیه وجود دارند و فرصتهای زیادی برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد می کند تا در بخش تکنولوژی سرمایه گذاری کنند.

به طور کلی ترکیه یک کشور خوب و جذاب در بخش فناوری و اطلاعات است. برای سرمایه گذارانی که می خواهند ، در زمینه های ، توسعه نرم افزار، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و … سرمایه گذاری کنند . هر چند شرکت های خارجی و داخلی زیادی در زمینه های فناوری و اطلاعات فعالیت می کنند. اما هنوز فضاهای بزرگ و فرصت های عالی در کشور ترکیه برای افراد سرمایه گذار در این زمینه وجود دارد.

2-سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز و املاک و مستغلات

یکی از مهمترین بخش هایی که اقتصاد ترکیه را سر پا نگه داشته است. بخش های ساخت و ساز و املاک و مستغلات می باشد. با توجه به افزایش جمعیت و پروژه های نوسازی شهری در سراسر کشور، به خصوص املاک و مستغلات و بخش ساخت و ساز در ترکیه بسیار فعال است.

بنابراین می توان گفت که بخش های ساخت و ساز و املاک و مستغلات برای مدت طولانی گزینه های خوبی برای سرمایه گذاران خواهند بود. طبق آمار و بررسی های صورت گرفته درسپتامبر 2017 فروش 6% از مراکز مسکونی به سرمایه گذاران خارجی بوده است. پیش بینی می شود این رقم به تدریج افزایش یابد.

در حال حاضر بدون نیاز به اجازه اقامت اتباع خارجی می توانند برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه اقدام کنند. بسیاری از اتباع خارجی برای مهاجرت به ترکیه خرید ملک را ترجیح می دهند. به سرمایه گذارانی که حداقل 250 هزار دلار املاک خریداری می کنند نیز تابعیت کشور ترکیه داده می شود.

3-سرمایه گذاری در بخش نساجی و پوشاک

باید اذعان کرد که  نساجی چین جایگاه بزرگی در بازار جهانی دارد. با این حال کشور ترکیه از نظر کیفیت منابع و مواد اولیۀ موجود در بخش  نساجی و پوشاک انعطاف پذیری بیشتری دارد. برای پاسخ به خواسته های خاص و نزدیکی جغرافیایی با اتحادیه اروپا و خاورمیانه در این بخش ها کشور ترکیه با تقاضای بالایی روبرو  است. بنابراین، سرمایه گذاری در بخش نساجی و پوشاک در ترکیه خیلی سود آور می باشد.

علاوه بر این، با طرحهای تشویقی جدید که در سال 2018، به سرمایه گذاران نساجی ارائه شده است این مورد می تواند برای بسیاری از اتباع خارجی که در صدد راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند بسیار ایده آل بشد. البته طرحهای تشویقی اضافی، برای سرمایه گذاران در استان های شرقی کشور ترکیه نیز اختصاص داده شد است.

4-سرمایه گذاری در بخش انرژی و منابع طبیعی

بخش انرژی یک بخشی بسیار مهم برای انجام کلیه فعالیت های اقتصادی می باشد. کشور ترکیه با سرمایه گذاری 130 میلیون دلار می تواند شکاف به وجود آمده در بخش انرژی خود را کاهش دهد. بخش انرژی و منابع طبیعی برای کشور ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد و برای جذب سرمایه گذاران طرحهای تشویقی خوبی را ارئه می دهد.

برخی از طرحهای تشویقی موجود برای سرمایه گذاران در زمینه های انرژی برق آبی ، انرژی باد ، انرژی خورشیدی ، گاز طبیعی ، زیست فناوری و انرژی زمین گرمایی به شرح زیر است:

– معافیت مالیات بر ارزش افزوده

– معافیت گمرکی

-تخفیف مالیاتی تا(40٪)

-حق بیمه سهم کارفرما(7سال)

-پشتیبانی بهره (حداکثر 700 هزار TL)

5-سرمایه گذاری در بخش محیط زیست و بازیافت

با اتخاذ تدابیر لازم برای از بین بردن خسارات ناشی از صنعتی شدن ، جلوگیری از گرم شدن کره زمین و از بین بردن موقعیتهایی که ممکن است باعث آلودگی محیط زیست شود، بخش محیط زیست و بازیافت را به یک بخش مهم تبدیل کرده است.

کشور ترکیه با عضویت در اتحادیه اروپا پروتکال کیوتو را پذیرفته است . به این ترتیب انتظار می رود که ترکیه در مدیریت بخش زباله ها و بازیافت  بین 7 الی 9 میلیارد یورو سرمایه گذاری کند. در این رابطه، ترکیه در زمینه بازیافت به سرمایه گذاران داخلی و خارجی  طرحهای تشویقی مانند:

 • معافیت مالیات بر ارزش افزوده
 • معافیت گمرکی
 • تخصیص زمین
 • پشتیبانی بهره سرمایه گذاری
 • کاهش مالیات
 • و … .

بهترین شهر های ترکیه برای سرمایه گذاری

معرفی بهترین شهرهای ترکیه برای سرمایه گذاری

در کشور ترکیه شهرهایی که شامل  رفاه فرهنگی و تحول اقتصادی بالا و پیشرفت درحمل و نقل و تقسیم ساخت و ساز و دیگر پروژه های زیربنایی باشند متمایز تر از دیگر شهرها  می باشند و علاقه سرمایه گذاران خارجی  را بیشتر جذب می کنند.

شهر های مورد نظر سرمایه گذاران خارجی در ترکیه : استانبول، آنکارا، ازمیر،ترابزون

سرمایه گذاری در ترکیه: استانبول

استانبول، همواره یکی از شهرهای  محبوب و مهم در ترکیه است. این شهر قرن ها اهمیت خود را حفظ کرده و به موقعیت فعلی خود رسیده است.

پروژه فرودگاه جدید که سال گذشته در استانبول افتتاح شد و بسیاری از پروژه های موفق، ، بدون شک شهری کاملاً متفاوت با موقعیت های مختلف در داخل کشور ترکیه را به وجود آورده است. پل های معلق و جاذبه های توریستی مدرن و قدیمی شهر در میان مراکز تجاری ساختمانهای بلند به دنبال باغهای وسیع و مساجد بزرگ در شهر دیده می شوند .

با پروژه های جدید و بزرگی  که در پیش است  مانند (کانال استانبول) که هم اکنون در دستور کار قرار دارد ، پیش بینی می شود شهر استانبول همچنان به حفظ رهبری اقتصادی خود در منطقه و افزایش سرمایه گذاری های خارجی با نرخ بالا ادامه دهد.

این آمار و ارقام مبتنی بر کارهایی است که استانبول را به مهمترین ایستگاه توسعه تبدیل می کند. استانبول یکی ازشهرهای بزرگ با 16 میلیون جمعیت و 40 شهرداری می باشد. در سالهای اخیر ، استانبول در راستای انقلابی مدرن در سطح پروژه های خدماتی برداشته و در همۀ بخش ها پیشگام بوده است. استانبول، بزرگترین ثروت  کشور ترکیه است. و سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری،در این ثروت دعوت می کند.

سرمایه گذاری در ترکیه:آنکارا

شهر آنکارا، از نظر جغرافیایی در مرکز ترکیه قرار گرفته است. این شهر با ساختمان های بلند، کارخانه ها، دانشگاه ها، موسسات دولتی، شرکت های بین المللی و  انجمن تجارت ،ترکیه مدرن را به تصویر کشیده است.

آنکارا پایتخت سیاسی جمهوری ترکیه است که با فعالیت های سیاسی و دیپلماتیک خود سبب شده است که بعد از شهر استانبول دومین مقصد برای جذب سرمایگذاران خارجی باشد.

با تبدیل شدن  آنکارا به پایتخت ترکیه مدرن این شهر اهمیت زیادی پیدا کرده است. و با این تغییر بزرگ نرخ سرمایه گذاران داخلی ، خارجی خرید املاک و مستغلات در شهر آنکارا افزایش یافته است. این شهر محل اتصال جاده های منتهی به شهرستانها و کشورهای مختلف است. آنکارا از نظر انجام فعالیت های تجاری، دارای اقتصاد پایدار است.

علاوه بر صادرات بسیاری از محصولات آنکارا ، بهترین پشم تولید شده در داخل کشور به بازارهای بین المللی را با شهرت جهانی ارائه می دهد. این شهر با تولید پشم بی نظیر آنگورا ، بازارهای اروپا را اشغال کرده است.

سرمایه گذاری در ازمیر

سرمایه گذاری در ترکیه:ازمیر

شهر ازمیر یکی از بهترین و مهمترین منطقه ی گردشگری و اقامتی در ترکیه است. و با داشتن بهترین خط ساحلی و منظره های زیبای دریای إگه این شهر را برای سرمایه گذاران در بخش گردشگری و توریستی متماییز می کند. شهر ازمیر با داشتن نمایشگاه های تجاری شناخته شده در جهان به یک هدف مهم برای سرمایه گذاران از سراسر دنیا تبدیل شده است.

شهر ازمیر با  9 دانشگاه دولتی میزبان دانشجویان ترک ، عرب و سایر دانشجویان بین المللی است که تحصیل در ترکیهرا انتخاب کرده اند. ازمیر یکی از بهترین شهرها برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی که علاقمند به خرید آپارتمان و ایجاد کسب و کار در ترکیه هستند می باشد. خرید ملک در ازمیر در بین ایرانیان بسیار ترجیح داده می شود.

سرمایه گذاری در ترکیه: ترابزون

ترابزون یک شهر توریستی زیبا واقع در ساحل دریای سیاه در شمال ترکیه است، دارای اقلیم تابستانی سرد و همیشه دارای جذابیت و طبیعت منحصر به فرد، گردشگران و سرمایه گذاران خارجی را از سراسر جهان جذب می کند.

شهر ترابزون در امتداد دریای سیاه یک دروازه مهم بین شرق و غرب است. این شهر به یک مقصد محبوب برای گردشگران، به ویژه اعراب تبدیل شده است. در سالهای اخیر در ترابزون با افزایش پروژه های شهری و سرمایه گذاری در منطقه ، به مرکز توجه سرمایه گذاران خارجی به ویژه در بخش املاک و مستغلات ترکیه تبدیل شده است.

بیمارستان ها ، هتل های لوکس ، شرکت ها ، نمایشگاه ها و مراکز خرید لوکس در سراسر ترابزون گسترش یافته و شهر ترابزون به مرکز مهمی در بخش سرمایه گذاری املاک و مستغلات تبدیل شده است.

 

سرمایه گذاری در بخش گردشگری در ترکیه

سرمایه گذاری در بخش گردشگری

کشور ترکیه ششمین منطقه محبوب توریستی در جهان شناخته شده است. پتانسیل های توریستی و گردشگری در ترکیه سالانه به 40 میلیون نفر رسیده است. از این رو ترکیه یک کشور بسیار مهمی است برای کسانی  که مایل به سرمایه گذاری در بخش گردشگری می باشند.

سواحل منحصر به فرد و چهار فصل آفتابی از جنوب و کوه های سرسبز، دریای سیاه با فلاتهای باشکوه ، و مناطق سرشار از تمدن با سازه های تاریخی واقع در هر طرف، آناتولی ترکیه را به یک موقعیت ممتاز در بخش گردشگری قرار داده است.

با توجه به طرحهای تشویقی ارائه شده از طرف دولت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این بخش، گردشگری یکی از مهمترین و ایده آل ترین بخشها  برای سرمایه گذاری در ترکیه است.

سرمایه گذاری در بخش غذا (رستوران) ترکیه

بخش غذا و نوشیدنی در ترکیه  یکی از بخشهایی است  که توجه سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب می کند. بخش پذیرایی، که می تواند به عنوان یک زیر شاخه از بخش خدمات مورد توجه قرار گیرد، به ویژه در مناطق توریستی در استانبول ، آنکارا ، ازمیر و شهرهای جنوبی کشور در حال رشد مداوم است. فرهنگ غنی آشپزی، جمعیت جوان در حال رشد، مناطق گردشگری پر تعداد، باز کردن رستوران در ترکیه را به یک  منطقه سرمایه گذاری جذاب تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در رستوران های ترکیه

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی ها چیست!

کشور ترکیه یکی از کشور های منتخب توسط سرمایه گذاران خارجی است. این کشور با داشتن جمعیت جوان در حال رشد و نیروی کار واجد شرایط، با موقعیت جغرافیایی و جغرافیای سیاسی موجود درمنطقه هفتمین کشور ایدآل برای سرمایه گذاری در میان کشورهای جهان شناخته شده است .

در سال 2003 با تصویب “قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی” تعداد سرمایه گذاران و شرکت های خارجی درترکیه افزایش یافته است. با این قانون موانع پیش روی سرمایه  گذاران  خارجی برداشته شده و مزایای بسیاری برای آنها فراهم شده است. علاوه بر این ، سرمایه گذاران ترکیه ای  ساکن در کشورهای خارجی  می توانند از این مزایا بهره مند شوند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

فرصتهای ارائه شده از طرف کشور ترکیه  به سرمایه گذاران داخلی  و خارجی یکسان می باشد. شرکت سرمایه گذاری که  مستقیم در ترکیه  و یا شعبه دوم یا شرکاء که در قالب یک شرکت سرمایه گذاری می کنند، هیچ تفاوتی با سرمایه گذاران خارجی در سرمایه گذاری های غیرمستقیم که با خرید سهام یا اوراق قرضه انجام می شود وجود ندارد.

سرمایه گذاران مستقیم خارجی در ترکیه در دراز مدت می توانند از امکانات ارائه شده توسط دولت بهره مند شوند. و سود حاصل از فعالیتهای سرمایه گذاری آنها از ترکیه به راحتی منتقل می شود.

سرمایه گذاران خارجی  که در ترکیه مایل به سرمایه گذاری هستند میتوانند از طرحهای تشویقی مانند کاهش مالیات ، تخصیص سرمایه گذاری ، دادن حق بیمه توسط دولت استفاده کنند.

مالیات سرمایه گذاری در ترکیه

مقررات مالیاتی ویژه برای سرمایه گذاران خارجی

کشور ترکیه به منظور اجتناب از پرداخت مالیات سرمایه گذاران خارجی و سرمایه گذاران ترکیه ای در خارج از کشور، یک توافق جمعی با کشورهای مختلف جهان انجام داده  است.ب رای مثال، یک شهروند فرانسوی که در ترکیه سرمایه گذاری می کند، به دلیل فعالیت های خود در ترکیه و سود حاصل از این سرمایه گذاری در فرانسه مالیات نمی پردازد.

برخی از کشورها با ترکیه توافق دو طرفه مالیاتی امضاء کرده اند: آمریکا، آلمان، جمهوری آذربایجان، چین، فرانسه، کره جنوبی، گرجستان، ایران، قطر، مالزی، پاکستان، روسیه، سنگاپور، اردن.

شرایط سرمایه گذاران خارجی برای دریافت تابعیت ترکیه

در12 ژانویه، 2017 با مقررات  جدید در ترکیه سرمایه گذاران خارجی حق شهروندی ترکیه را می توانند بر طبق شرایط زیر در یافت کنند.

بر این اساس، شرکتهای خارجی  با مقدار مشخصی سرمایه گذاری و یا ایجاد شغل در ترکیه یا سپرده گذاری در بانک های عامل ترکیه می توانند شهروندی کشور ترکیه را به دست بیاورند.

شرایط اخذ تابعیت ترکیه برای سرمایه  گذاران خارجی

 • حداقل,000 500  دلار آمریکا سرمایه گذاری کنند.
 • خرید ملک غیر منقول با حداقل ,250000دلار آمریکا
 • استخدام یا ایجاد شغل برای حداقل 50 نفر ،
 • سپرده گذاری حداقل ,400000 هزار دلار آمریکا در بانک های عامل در ترکیه  به مدت حداقل 3 سال
 • خردید حداقل500000دلار اوراق قرضه به مدت سه سال

سرمایه گذاران خارجی که هر یک از این شرایط را رعایت می کنند ممکن است به پیشنهاد وزارتخانه مربوط و تصمیم شورای وزیران تابعیت ترکیه را بدست آورند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 7 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .