whatsapp
الو اپلای
قانون 6458 ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  27 شهریور 1402

تعداد نظرات :  0

قانون 6458 ترکیه

چه قوانین بین‌المللی برای حمایت از اتباع خارجی در ترکیه وضع شده است؟ تمرکز اصلی قانون 6458 در مورد حمایت از اتباع خارجی و بین‌المللی بوده و شامل موضوعات مربوط به اقامت، تحصیل، کار اتباع خارجی، پناهندگان و پناهجوهای ترکیه است. این قانون حقوق و مسئولیت‌های اتباع خارجی در ترکیه، مراحل اخذ مجوز اقامت ترکیه و چارچوب قانونی برای ارائه حمایت بین‌المللی از پناهندگان و پناهجویان را مشخص خواهد کرد. در ادامه با الواپلای همراه باشید تا بیشتر با قانون 6458 ترکیه و مفاد آن آشنا شوید.

 

جزئیات قانون 6458 ترکیه

قانون 6458 ترکیه در راستای حفاظت از اتباع خارجی بصورت بین‌المللی در ترکیه در سال 2013 در مجمع عمومی مجلس و روزنامه رسمی ترکیه منتشر شد. هدف این قانون، تنظیم اصول و رویه‌های مرتبط با ورود، اقامت و خروج اتباع خارجی‌ها در ترکیه و همچنین تعیین وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های مدیریت کل مهاجرت تحت وزارت کشور است. جالب است بدانید پس از تصویب این قانون، کشور ترکیه در آژانس‌های سازمان بین‌الملل متحد، بسیار مورد ستایش قرار گرفت.

مدیریت کل مهاجرت ترکیه، در خصوص ورود اتباع خارجی به تدریج استراتژی‌های خود را اجرا کرده و تلاش می‌کند تا مهاجرت را به فرصتی مناسب برای آن‌ها تبدیل کند. در حال حاضر نیز فرآیند جذب پرسنل از اتباع و تشکیل سازمان در 81 استان و 142 ناحیه فرعی این کشور با هدف ایجاد تعادل کارآمد بین مسئولیت‌ها و تعهدات کشور و حقوق و تعهدات مهاجران در حال انجام است.

 

 

دلایل ممنوعیت ورود به ترکیه مطابق قانون 6458

در قانون شماره 6458 ترکیه دلایل ممنوعیت ورود اتباع خارجی بیان شده است. لازم به ذکر است که ممنوعیت‌های ورود و خروج به ترکیه یا حتی مدت آن‌ها می‌تواند بسته به شرایط و اختیار مقامات مهاجرت ترکیه متغیر باشد. این قانون به هدف تعادل بین حفاظت از منافع ملی و تضمین حقوق خارجی‌ها در ترکیه ایجاد شده است.

دلایل ممنوعیت ورود به این کشور مطابق با مفاد قانون 6458 ترکیه به شرح زیر خواهد بود:

 • افراد با هر سمتی که در سازمان‌های تروریستی و جنایی فعالیت دارند و تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی هستند.
 • ورود اتباع خارجی که ممکن است امنیت، نظم و بهداشت عمومی ترکیه را تحت تاثیر قرار دهند، ممنوع خواهد بود.
 • اتباع خارجی که نسبت به تمدید کارت اقامت خود بی‌توجه بوده یا اجازه اقامت آن‌ها باطل شده باشد.
 • افرادی که در گذشته از ترکیه اخراج شده‌اند.
 • اتباعی که به صورت غیرقانونی و غیررسمی وارد خاک ترکیه می‌شوند.
 • افرادی که درخواست مجوز اقامت‌شان رد شده، اما طی 10 روز تمایل به ترک ترکیه ندارند.
 • اتباعی که درخواست حمایت بین‌المللی آن‌ها برای اقامت ترکیه رد یا لغو شده است.
 • افرادی که به عنوان کارمند بدون مجوز کار در ترکیه مشغول هستند.

 

انواع مجوزهای اقامت مطابق قانون 6458 ترکیه کدام اند؟

براساس قانون شماره 6458 ترکیه، انواع مختلفی از مجوزهای اقامت برای خارجی‌ها که می‌خواهند برای اهداف مختلف مانند: خرید ملک، سفر، تحصیل، راه‌اندازی کسب و کار، درمان و سایر در ترکیه اقامت کنند، مشخص خواهد شد:

 • کارت اقامت کوتاه‌مدت (Kısa Dönem İkamet İzni): این کارت اقامت بمنظور سفر یا گردشگری، نشست‌های تجاری یا فعالیت‌های آموزشی برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده و بطور معمول مدت اعتبار آن یک سال خواهد بود.
 • کارت اقامت خانواده (Aile Birleşimi İkamet İzni): اعضای خانواده شهروندان ترکیه یا اتباع خارجی‌ با مجوز اقامت بلندمدت خود در ترکیه می‌توانند برای درخواست این کارت اقامت اقدام کنند.
 • کارت اقامت دانشجویی (Öğrenci İkamet İzni): این کارت اقامت برای دانشجوان بین‌المللی که در مؤسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام کرده‌اند، صادر خواهد شد.
 • کارت اقامت بلندمدت (Uzun Dönem İkamet İzni): اتباعی که به مدت 5 سال با مجوز اقامت معتبر در ترکیه بصورت قانونی اقامت داشته‌اند، می‌توانند برای کارت اقامت بلندمدت درخواست کنند.
 • کارت اقامت بشر‌دوستانه (İnsani İkamet İzni): این مجوز اقامت به خارجی‌هایی که به دلایل انسانی یا فاجعه‌های طبیعی نمی‌توانند به کشور خود بازگردند، اعطا خواهد شد.

 

سخن آخر

باتوجه به قانون 6458 ترکیه، اتباع خارجی که قصد ورود به ترکیه را دارند، می‌توانند نسبت به اخذ مجوزهای اقامت بلند مدت، کوتاه مدت، توریستی، بشردوستانه و همچنین حمایت بین المللی اقدام کنند. گرچه افرادی که مورد توجه حمایت بین‌المللی قرار گرفته‌اند، ممنوعیت استخدام یا کار در ترکیه نخواهند داشت؛ با این حال در برخی شرایط مانند عدم تمدید اقامت، فعالیت‌های پرریسک و تروریستی، عدم اخذ مجوز کار و بسیاری دیگر مجوز اقامت و حمایت بین‌المللی خود را از دست خواهند داد.

برای اطلاعات دقیق در مورد ممنوعیت‌های ورود و جزئیات آن‌ها، بهتر است با مدیریت کل مهاجرت ترکیه یا کارشناسان حقوقی مشورت کنید. در این راستا مشاورین حقوقی الواپلای آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص ممنوعیت ورود و خروج به ترکیه مطابق با قانون 6458 خواهند بود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .