۰۲۱-۸۸۸۸ ۴۶ ۴۵
۰۲۱-۸۸۸ ۵۰ ۳۶۴
۰۲۱-۸۸ ۶۵۳ ۱۲۹
۰۲۱-۸۸ ۶۵۸ ۲۱۷

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وازرت بهداشت در ترکیه برای متقاضیان تحصیل در ترکیه که توسط شورایعالی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور در دویست و چهل و چهارمین جلسه خود که در خصوص بازنگری در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در سال تحصیلی (2021-2020) تصمیم گیری کرد اعلام شد.

به گزارش الو اپلای از جزئیات این جلسه، با بررسی های کارشناس های مجرب وزارت بهداشت کشور و با مد نظر قرار دادن سه نظام رتبه بندی جهانی معتبر یعنی Times ،QS و Shanghai برای تمامی دانشگاه های مطرح دنیا، لیست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت مورد پذیرش نهایی قرار گرفت.

لیست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی 2021-2020 شامل 840 دانشگاه از کشورهای مختلف جهان را شامل می شود. در این لیست تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه از 6 دانشگاه در سال 2019 به 9 دانشگاه در سال 2020 افزایش یافته است.

همچنین در این لیست تعداد 5 دانشگاه نیز از دانشگاه های روسیه لیست شده است. همچنین کارشناسان وزارت بهدشات تاکید کرده اند که این لیست شامل دانشگاه های اصلی و ذکر شده می باشد و کالج ها و یا نمایندگی های این دانشگاه ها شامل لیست مورد تایید وزارت بهداشت نمی شود. دانشجویانی که از این شعبات ها فارغ التحصیل شده باشند مدارک آنها شامل ارزشیابی نمی شود.

منظور از ارزشیابی مدارک دانشگاهی این است که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه خارجی جهت بهره مندی از مزایای مدرک در ایران بایستی یک سری آزمون و مواد درسی در یکی از مراکز دانشگاهی وزارت علوم با موفقیت بگذراند تا مدرک وی مورد تایید قرار گیرد. بدیهی است مدارک تحصیلی دانشجویانی که از یکی از مراکز تحصیلی خارجی که در این لیست نمی باشند فارغ التحصیل شده باشد مورد ارزشیابی قرار نخواهد گرفت.

هر ساله کارشناسان وزارت بهداشت درمان و آموزش کشور با ارزیابی دانشگاه های دنیا این لیست را به روز رسانی می کنند. در این بازنگری ها ممکن است دانشگاه جدیدی را به این لیست اضافه کرده و یا از لیست خارج کنند.

از تاریخ 11/10/97 با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی کشور، امکان انتقال دانشجو از دانشگاه های خارج کشور به داخل کشور ممنوع شده است. چنانچه دانشجویان دانشگاه های خارجی مورد تایید تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به اتمام رسانده باشند مورد ارزشیابی قرار خواهد گرفت.

در فهرست اعلامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، تعداد 9 دانشگاه از ترکیه نیز جای گرفته است. این لیست با توجه به سال قبل افزایش داشته و 3 دانشگاه جدید به آن افزوده شده است. فعلا وزارت بهداشت فقط رشته دندانپزشکی این دانشگاه های را قبول کرده و مورد ارزشیابی قرار می دهد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وازرت بهداشت در ترکیه برای سال 2020 به شرح زیر می باشد:

1- دانشگاه آنکارا (Ankara University)
2- دانشگاه آتاتورک (Ataturk university)
3- دانشگاه اگه (Ege university)
4- دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)
5- دانشگاه استانبول (Istanbul University)
6- دانشگاه کوچ (Koc University)
7- دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University) فقط رشته دندانپزشکی
8- دانشگاه قاضی (Gazi University) فقط داندانپزشکی
9- دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (Izmir Katip Celebi University) فقط داندانپزشکی

با توجه به همسایگی و همجواری ایران و ترکیه، متقاضیان زیادی از ایران خواهان ورود و تحصیل در ترکیه می باشند. یکی از چالش های اساسی این دانشجویان مدارک تحصیلی آنها بعد از اتمام دوره دانشجویی است. این مساله که آیا این مدارک در ایران مورد قبول می باشند یا خیر؟چالش اصلی و مهم این دانشجویان می باشد.

چالش دوم دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در ترکیه، زبان تحصیل می باشد. همانگونه که می دانید ترکی زبان رسمی کشور ترکیه است و دانشجویان برای گذران امور خود در این کشور بایستی به این زبان آشنایی داشته باشند. همچنین زبان آموزش در تعدادی از دانشگاه های ترکیه نیز ترکی می باشد.

ولی زبان تحصیل بعضی از دانشگاه های ترکیه انگلیسی می باشد. دانشجویان ایرانی در هر دو زبان فوق شرایط خوبی ندارند. لذا در ماه های اول تحصیل دچار مشکلاتی در زمینه تحصیل می شوند.

چالش سوم و اساسی دانشجویان ایرانی در نحوه ورود به این دانشگاه ها می باشد. چرا که برای ورود به این دانشگاه ها و اشتغال به تحصیل در ترکیه بایستی در آزمون YÖS و یا SAT نمره قابل قبولی اخذ کنند. شرایط آزمون های فوق و نمرات اکتسابی بسیار مهم و بعضی سخت می باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزن YÖS به اینجا مراجعه کنید و برای کسب اطلاعات در خصوص آزمون SAT بر روی این لینک کلیک کنید.

برای اطلاع از فهرست کامل دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت فایل پیوستی را از اینجا دانلود کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه :

https://bit.ly/2Hwsjm5

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *