whatsapp
الو اپلای
آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  0

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

هر فرهنگ و کشوری دارای آداب و رسوم خاص خود در زمینه ازدواج است. ازدواج یکی از مهمترین رویدادهای زندگی فرد بوده که برای همه مردم جهان اهمیت دارد. از این رو پیوند زندگی با همسر، با عشق و احترام، طبق سنت و فرهنگ هر کشور برگزار می‌شود. آداب و رسوم ازدواج در کشور ترکیه نیز دارای سنت‌های خاص بوده و تاحدودی نزدیک به کشور ایران است. در این کشور، مراسم ازدواج با شکوه و آداب خاصی همراه است که به نوعی اهمیت و ارزش این رویداد در فرهنگ ترکیه را نشان می‌دهد. انجام آداب و رسوم در ترکیه علاوه بر عروس و داماد برای خانواده‌هایشان نیز اهمیت بسیاری دارد.

به طور کلی مراسم ازدواج در ترکیه شامل مراحلی مانند خواستگاری، نامزدی، حنابندان، موسیقی و رقص و پایکوبی و مراسم عروسی است. هر یک از این مراحل دارای آداب و رسوم خاصی هستند که با توجه به منطقه و فرهنگ محل برگزاری، تفاوت هایی دارند. در ادامه این مقاله، با بررسی جزئیات این آداب و رسوم، شما با سنت‌ها و آداب و رسوم در ارتباط با ازدواج در ترکیه و مراسم عروسی آن، بیشتر آشنا خواهید شد.

 

مراسم خواستگاری در ترکیه

مراسم خواستگاری در کشور ترکیه همانند ایران برگزار می‌شود؛ بدین صورت که داماد به همراه خانواده خود به خانه عروس رفته و درخواست اجازه ازدواج را به خانواده عروس می‌دهد. عموماً در این مراسم بزرگ‌ترهای خانواده داماد نیز به خانه عروس می‌روند. حضور بزرگترهای فامیل به عنوان نمایندگان خانواده داماد نشان از اهمیت خانواده در فرآیند ازدواج و نقش آنها در تعهد و پشتوانه داماد خواهد بود. درواقع این مراسم فرصتی برای خانواده داماد برای معرفی خود، اعلام تعهد ازدواج و بحث در مورد شرایط ازدواج است. در صورت قبول خواستگاری نیز مراسم حنابندان و نامزدی برگزار می‌شود.

 

سرو قهوه در خواستگاری

نوشیدن قهوه در خواستگاری از دیگر آداب و رسوم ازدواج در ترکیه است. این رسم به عنوان جزئی از مراسم خواستگاری و در مرحله‌ای از مراسم قرار دارد که عروس و داماد با یکدیگر ملاقات می‌کنند. در این مراسم، عروس با قهوه از خانواده داماد پذیرایی می‌کند. جالب است بدانید در صورتی که خانواده‌ها فنجان قهوه را پس از اتمام بر روی میز بگذارند به این معناست که خواستگاری پذیرفته شده و برای مراسمان بعدی تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

مراسم نامزدی

مراسم نامزدی از دیگر مراحل مهم در فرآیند ازدواج در فرهنگ ترکیه است. این مراسم معمولاً قبل از مراسم عروسی برگزار می‌شود. در مراسم نامزدی که هزینه آن برعهده پدر عروس است، خانواده داماد به خانه عروس می‌روند؛ این مراسم معمولاً در منزل عروس یا تالار با حضور اعضای خانواده‌های دو طرف و دوستان نزدیک برگزار می‌گردد.

در ابتدای مراسم نامزدی، خانواده داماد هدایا را به عروس و خانواده او تحویل می‌دهند و عروس باید از این هدایا استفاده کند. این هدایا ممکن است شامل طلا، پول نقد، جواهرات و یا سایر مواردی باشند که به عنوان نشانی از تعهد و تمایل داماد برای پشتوانه مالی و معاشرت با خانواده عروس تعبیر می‌شوند. همچنین در مراسم نامزدی عروس و داماد باید حلقه‌های خود را دست هم کرده و دست همدیگر را ببوسند.

 

مراسم حنابندان

این مراسم به عنوان یکی از مهمترین مراسم‌های پیش از عروسی در ترکیه شناخته شده است و سه روز پیش از مراسم اصلی برگزار می‌شود. طبق آداب و رسوم ازدواج در ترکیه عروس در این مراسم لباس قرمز رنگی می‌پوشد و مادر داماد با سینی پر از سکه‌های طلا و حنا به سمت عروس می‌رود تا حنا را در دستان عروس قرار دهد. همچنین، در این مراسم، عروس و دوستانش با حنا دستان خود را نقاشی می‌کنند و مادر داماد سکه‌های طلا رو برروی سر آن‌ها می‌ریزد.

 

مراسم عروسی در ترکیه

مراسم عروسی در ترکیه معمولا در یک محل بزرگ و با شکوه برگزار می‌شود. در این مراسم، خانواده‌های دو طرف و دوستان ویژه عروس و داماد حضور دارند. این مراسم اهمیت ویژه‌ای برای خانواده‌های عروس و داماد دارد و تمامی هزینه‌های این مراسم نیز برعهده خانواده داماد است. این مراسم شامل سرو خوراکی‌های لذیذ، آهنگ‌های شاد و رقص و پایکوبی همراه با خوانندگان مشهور خواهد بود. به طور معمول مراسم عروسی در یک شب برگزار می‌شود؛ اما برخی خانواده‌های سنتی این مراسم را در 3 شبانه روز برگزار می‌کنند.

 

نوشتن نام دختران مجرد زیر کفش عروس در ترکیه

یکی از آداب و رسوم ازدواج در ترکیه که بسیار معروف بوده، نوشتن نام دختران مجرد زیر کفش عروس است. بدین صورت در مراسم عروسی اسامی دختران مجرد در انتهای کفش عروس نوشته می‌شود و پس از مراسم، هر نامی که از کفش عروس پاک شود، نشان از عروس بعدی خواهد بود. درواقع اسمی که پاک شده به عنوان نشانه‌ای از آینده و سرنوشت عروس بعدی خواهد بود. این سنت در ترکیه به عنوان یکی از آداب و رسوم قدیمی و زیبا در مراسم عروسی شناخته می‌شود و بسیاری از خانواده‌ها هنوز هم این سنت را رعایت می‌کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .