تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد در سال های اخیر توجه بسیاری از دانشجویان خارجی که درصدد ادامه تحصیلات خود در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، به خود جلب کرده است. در سال های اخیر افزایش تعداد جمعیت تحصیل کرده به خصوص در کشورهای در حال توسعه از یک سمت و از سمت دیگر گرایش روزافزون فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه سبب شده است که اهمیت مدارک بالاتر مورد توجه قرار بگیرد.

البته لازم به ذکر است که شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در ترکیه در برنامه تحصیلات تکمیلی در هر دانشگاهی متفاوت می باشد. این تفاوت سبب می گردد که متقاضیان شرایط اخذ پذیرش هر دانشگاه را به صورت مستقل در سایت آن دانشگاه بررسی نمایند.

البته که برای ورود به مقطع فوق لیسانس و تحصیلات تکمیلی داشتن برخی از شرایط و مدارک متقاضیان الزامی می باشد.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می شود. علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد، در ترکیه یک دوره تکمیلی در رشته های مهندسی و فنی وجود دارد که معادل همان مقطع کارشناسی ارشد محسوب می گردد.

در هر دوی مواردی که ذکر گردید می بایستی دفاع از پایان نامه صورت بگیرد. دانشگاه ها در ترکیه  به دو نوع تقسیم می شوند: 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی. بر اساس بررسی ها دانشگاه های ترکیه در سال 2012، از بین 400 سیستم آموزشی دانشگاه ها در رتبه ۵ قرار گرفته است.

تحصیلات تکمیلی چیست؟

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

تحصیلات تکمیلی در ترکیه شامل کارشناسی ارشد و برنامه 2 ساله (چهار ترم تحصیلی) و پایان نامه  می باشد. البته دانشجویان با توجه به سنگینی دروس می توانند تا سه سال هم در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل خود ادامه دهند. معمولا موضوع پایان نامه بعد از ترم دوم مشخص می گردد و دانشجو موظف است برای اخذ مدرک فوق لیسانس خود از تحقیقات خود دفاع نماید.

برنامه دکتری در ترکیه نیز در زیر مجموعه تحصیلات تکمیلی گنجانده می گردد. برنامه دکتری یک برنامه ی 4 ساله است که معمولا دانشجویان در ۲ سال اول می بایستی دروس مختلف در ارتباط با رشته تحصیلی خود را بگذرانند. و سپس یک امتحان مهارت و یا آزمون جامع از آنها توسط دانشگاه گرفته می شود.

این آزمون می تواند هم کتبی و هم شفاهی انجام گیرید و در ارتباط با دروس گذرانده دو سال قبلی دانشجو خواهد بود.  بعد از اخذ نمره قبولی در امتحان جامع دانشجو می تواند موضوع تز دکتری خود را ارایه نماید.

دفاع از پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی دانشجویان برنامه های کارشناسی ارشد به همراه برنامه های دکتری جهت فارغ التحصیلی به اریه ی پایان نامه نیاز دارند. پایان نامه آماده کردن پروژه تحقیقاتی  می باشد که دانشجو موظف به ارسال آن به  کمیته ی فنی می باشد.

در کمیته ی فنی و علمی مقطع فوق لیسانس لمعمولا 3 عضو علمی وجود دارد و کمیته علمی و فنی دکترا شامل 5 نفر اعضای هیات علمی دانشگاه می باشد. پس از تایید کمیته شما می توانید برای جلسه ی دفاع خود را آماده کنید.

مزایای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

ادامه تحصیل تحصیلات تکمیلی در ترکیه که دارای دانشگاه های معتبر در سطح دنیا هستند سبب می شود که جدای از ادامه تحصیل در دانشگاه هایی با کیفیت بالا و در عین حال هزینه های پایین، پل ارتباطی با دنیای غرب برای شما گشوده گردد.

به خصوص که متقاضیان می توانند دروس خود را به انگلیسی پاس کنند و این سبب می گردد فرصت مناسبی برای دانشجویان برای ارتباط با سایر دانشگاه های دنیا فراهم گردد. البته بیشتر دانشگاه های خصوصی در ترکیه دروس خود را به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسه ارایه می نمایند.

در حال حاضر در حدود ۳۰۰۰۰ هزار نفر دانشجوی بین الملل در برنامه های آموزشی کشور ترکیه جهت برنامه های تحصیلی مختلف ثبت نام نموده اند. برای بسیاری از این دانشجویان امکان گرفتن بورس در کشور ترکیه فراهم است.

شرایط اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

شرایط اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

در زیر به برخی از مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلات تکمیلی در ترکیه اشاره شده است. البته ممکن است دانشگاهی که درخواست خود را به آنجا ارایه داده اید مدارک بیشتری را از شما بخواهند.

 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه ترکی آن که در دفتر اسناد رسمی انجام گرفته است.
 • اصل گذرنامه
 • اصل مدرک کارشناسی به همراه ترجمه رسمی آن
 • ریزنمرات مدرک کارشناسی به همراه ترجمه رسمی آن
 • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی آن
 • ریزنمرات مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی آن
 • فرم ثبت نام تکمیل شده
 • نامه موافقت دانشگاه جهت ثبت نام در تحصیلات تکمیلی
 • کپی از برگه گذرنامه جهت نشان دادن آخرین تاریخ ورود و خروج
 • مجوز اقامت یکساله ترکیه
 • مدرک زبان ترکی یا انگلیسی
 • مدرک آزمون ALES (حداقل اخذ نمره ۵۵)
 • مدرک آزمون YOS

تقویم آموزشی تحصیلات تکمیلی در ترکیه

آغاز ترم تحصیلی پاییز در ترکیه از ماه سپتامبر می باشد و در واقع دانشجویان می بایستی از ماه اوت اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش در ترکیه را انجام دهند. البته ها برای هر دانشگاه ممکن است زمان اعلامی جهت ثبت نام و ارسال مدارک متفاوت باشد.

فرصت های دانشجویان تحصیلات تکمیلی

بسیاری از فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در ترکیه می توانند یک محقق و یا دستیار استاد مشغول به کار باشند. البته لازم به ذکر است که فرصت های کاری مناسب دیگری را نیز به خصوص در صورتی که به زبان های دیگر به مانند انگلیسی و آلمانی مسلط باشند می توانند در اختیار داشته باشند.

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی

در ترکیه فرصت استفاده از انواع بورس های تحصیلی برای دانشجویان فراهم می باشد. حتی بسیاری از این فرصت ها فقط مخصوص دانشجویان شهروندان کشورهای دیگر نیز می باشد.

فرصت های دانشجویان تحصیلات تکمیلی

این فرصت برای متقاضیان با رزومه علمی بالا فرصت های زیادی را فراهم می نماید. به همین دلیل دانشجویان می توانند حمایت های مالی خوبی را در خصوص هزینه های متفاوت خود اعم از آموزشی و هزینه های زندگی در اختیار بگیرند.

در این میان نه تنها دانشگاه های خصوصی امکان بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین الملل قرار می دهند بلکه دولت ترکیه نیز هر ساله فرصت های مناسبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

ویزا دانشجویی ترکیه

دانشجویان بین المللی لازم است که نسبت به اخذ ویزای دانشجویی قبا از ثبت نام اقدام نمایند. و گرنه بدون اخذ ویزای دانشجویی و همچنین به دنبال آن اخذ مجوز اقامت در ترکیه نمی توانند در دانشگاه ثبت نام نمایند. پروسه جهت اخذ ویزا دانشجویی حداقل ۸ ماه به طول می انجامد و ویزای دانشجویی پس از تایید پذیرش دانشگاه اعطاء می گردد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 از 10 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!