whatsapp
الو اپلای
رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  11 دی 1401

تعداد نظرات :  0

رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

یکی از زیر شاخه های رشته پزشکی ، رشته ژنتیک پزشکی است که تحصیل در این رشته بسیار پرطرفدار است . علم زیست شناسی به شکل خاص به بررسی انواع مختلف موجودات زنده می پردازد . علم زیست شناسی مدرن نیز بر پایه نظریه سلولی ،‌ هومئوستاز ، ژنتیک ، تکامل و انرژی استوار می باشد . شاخه های مختلف زیست شناسی توسط افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد زیست شناسی فارغ التحصیل شده اند ،‌ در آزمایشگاه های علمی و تخصصی انجام می گیرد . در تعریف ژن می توان گفت مولفه بیوشیمیایی زندگی بوده و توسط آن اطلاعات و خصوصیات فردی یا نسلی به فرد یا نسلی دیگر انتقال می یابد . کشور ترکیه جز برترین کشورهای جهان در زمینه ژنتیک پزشکی می‌باشد . متقاضیانی که قصد تحصیل در مهم ترین علم حاضر در جهان یعنی ژنتیک پزشکی را دارند ، با توجه به مقام جهانی ترکیه در این رشته ، می‌توان گفت که یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی همین کشور است .

 

 

اهمیت این رشته در اینجا است که ، بسیاری از بیماری های لاعلاج و خاص ، توسط علم ژنتیک پزشکی راهکاری برای درمانشان پیدا می‌شود . برای مثال ساخت واکسن های بیماری های واگیردار توسط همین رشته انجام می‌شود . و برای اینکه بتوانید جز تیمی باشید که آینده پزشکی و درمانی دنیا را عوض می‌کند ، باید در رشته ژنتیک تحصیل کرده باشید . عملکرد فوق العاده ترکیه در علم ژنتیک و دانشگاه های این کشور باعث شده است که فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام دوره درسی خود ، پیشنهادهای کاری بسیاری از کشورهای مطرح دنیا دریافت کنند ، چرا که کیفیت آموزش در این کشور از ارزش و اعتبار بسیار بالایی برخوردار است .  همچنین اکثر دانشگاه های ترکیه اعم از خصوصی و دولتی در برنامه های سقراط ، آراسموس و غیره که مربوط به تبادل دانشجویی اروپایی است ، عضویت و شرکت دارند . برخی دیگر از دانشگاه ها توافقات و همکاری هایی را با دانشگاه های غیر اروپایی دارند . تحصیل در ترکیه در دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است . بنابراین دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که در این کشور به یادگیری زبان انگلیسی مشغول شوند . تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است و متقاضیان در مقطع دلخواه خود می‌توانند تحصیل کنند ، اما برای دریافت پذیرش تحصیلی در این رشته ابتدا باید تمامی مدارک و شرایط مورد نیاز را فراهم سازند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

 

تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

دوره کارشناسی : تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) یک دوره چهار ساله است و در کل دانشجویان باید 146 واحد را پاس کنند تا بتوانند لیسانس خود را دریافت کنند . شهریه‌ی رشته ژنتیک در دانشگاه‌های ترکیه بسته به دولتی یا خصوصی بودن تفاوت دارد . از جمله دروسی که در دوره کارشناسی ارائه می‌شود می‌توان به بیوفیزیک ، تکامل ، ایمونولوژی ، زیست شناسی پرتویی ، زیست مولکولی ، بیوشیمی ، زیست جانوری ، آزمایشگاه ، شیمی آلی ، میکروبیولوژی و … اشاره کرد .

دوره کارشناسی ارشد : برای تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ، کافی است که مدارک مورد نیاز پذیرش را به دانشگاه‌های مقصد ارائه دهید . نکته مهم در مورد گرایش کارشناسی ارشد ژنتیک در ترکیه این است که گرایش‌های مختلف زیر نظر دو وزارت خانه ارائه می‌شود . وزارت علوم دو گرایش ژنتیک گیاهی و ژنتیک جانوری را ارائه می‌دهد و وزارت بهداشت ژنتیک انسانی یا پزشکی را ارائه می‌دهد . پس خیلی مهم است که شما پیش از تعیین دانشگاه ، ابتدا گرایشی که می‌خواهید در مقطع ارشد ادامه دهید را مشخص کنید . چرا که این گرایش‌ها ، حوزه‌ی کاری و علمی آنها کاملاً متفاوت است . دوره ارشد ژنتیک در ترکیه در قالب دو سال ارائه می‌شود و شامل 32 واحد درسی می‌شود . 8 واحد از این‌ها به پایان‌نامه اختصاص دارد . از جمله دروس ارائه شده در مقطع ارشد می‌توان به ژنتیک مولکولی ، ژنتیک جمعیت تکمیلی ، ژنتیک ایمنی ، ژنتیک انسانی ، سمینار ، روش تحقیق و پایان‌نامه می‌باشد .

دوره دکتری : دکتری ژنتیک در ترکیه حد نهایی برای علاقه‌مندان به علم ژنتیک است . فرصتی برای تمام کسانی که به تحقیق و پژوهش در زمینه درسی خود علاقه دارند . دوره دکتری ژنتیک در ترکیه 4 ساله است . از جمله دروسی که در این دوره ارائه می‌شود می‌توان به ژنتیک پزشکی ، ژنتیک سرطان پیشرفته ، ژنتیک ایمنی پیشرفته ، کارورزی تخصصی بیمارستانی ، ژنتیک مولکولی پیشرفته و پایان‌نامه اشاره کرد .

 

دانشگاه های برتر ترکیه در رشته ژنتیک پزشکی

ترکیه دارای دانشگاه های بسیاری است که در برخی از آنها رشته ژنتیک پزشکی ارائه می شود . برای تحصیل در این رشته در مقاطع مختلف می توان به یکی از دانشگاه های برتر زیر توجه کرد :

برترین دانشگاه ها در مقطع کارشناسی :

 • دانشگاه کادیرهاس (KADIR HAS): لیسانس بیوانفورماتیک و ژنتیک
 • دانشگاه باغچه شهر (BAHCESEHIR): لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک
 • دانشگاه کوچ (KOC) – استانبول ترکیه : لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک
 • دانشگاه بیلکنت (BILKENT): لیسانس زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

برترین دانشگاها در مقطع کارشناسی ارشد :

 • دانشگاه سابانجی (SABANCI): فوق لیسانس زیست شناسی مولکولی ، ژنتیک ، و مهندسی زیست
 • دانشگاه کوچ (Koc): فوق لیسانس زیست شناسی و ژنتیک مولکولی

برترین دانشگاه در مقطع دکتری :

 • دانشگاه سابانجی (SABANCI)
 • دانشگاه کوچ (KOC)
 • دانشگاه بیلکنت (BILKENT)
 • دانشگاه آنکارا (ANKARA)

 

اخذ پذیرش دانشگاه در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه

برای پذیرش در رشته ژنتیک پزشکی از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف ، نیاز به ارائه مدارک مد نظر دانشگاه مقصد است . اما به طور کل ارائه مدارک زیر مد نظر همه دانشگاه ها در ترکیه است .

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و غیرتحصیلی مثل اخذ مدال ورزشی و غیره باشد .
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده است به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • توصیه نامه از اساتید مقطع پیشین
 • انگیزه نامه که باید توسط خود دانشجو نوشته شود .
 • مدرک زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی (دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند .)
 • تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد بر پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه باشد .
 • پرداخت هزینه های بررسی مدارک یا همان application fee
 • عکس پرسنلی
 • مدرک قبولی در آزمون های YDS و DUS و KDPS
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

همچنین متقاضیانی که قصد دارند مدرک فوق لیسانس علوم زیست پزشکی را به دست آورند ، می بایست پایان ‌نامه و یا رساله‌ ای ارائه نمایند . این پایان نامه از اعضای هیات علمی مجرب دانشگاه مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد . مدت زمان تحصیل در این مقطع و رشته ، 2 سال می ‌باشد اما سایر علوم در این شاخه تقریبا 3 سال طول خواهد کشید . پذیرش در رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌ های مختلف ، شرایط متفاوتی دارد . اما به‌ طور کلی شرایط عمومی دانشگاه ‌های ترکیه جهت تحصیل در مقطع لیسانس در زمینه ژنتیک پزشکی دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط با علوم پایه است . به طوری که متقاضی جهت این امر باید به طور متوسط حداقل نمره 3 را کسب نماید .

 

بورسیه تحصیلی در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه

دولت ترکیه طبق برنامه های مختلفی همچون فارابی، مولانا و اراسموس فرصت ها بورسیه را ارائه می‌کند . تمایل افراد برای گرفتن بورسیه به دلیل کاهش هزینه های تحصیلی بسیار بالا است و با توجه به شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در این رشته از دانشگاه های ترکیه ، امکان تحصیل با هزینه پایین وجود دارد .

 • مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را به طور کامل تهیه کرده و به درستی ترجمه نمایید .
 • وبسایت هر دانشگاهی که بورسیه تحصیلی می دهد را مرتب چک کنید تا از تاریخ های مهم غافل نباشید .
 • رزومه خود را به خوبی بنویسید و سعی کنید تمام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را به خوبی در آن نشان بدهید .
 • برای گرفتن بورسیه معدل دیپلم شما نباید زیر 12 باشد . همچنین اگر برای مقطع ارشد اقدام می کنید معدل کارشناسی شما نباید زیر 15 باشد و برای تحصیل در مقطع دکتری حداقل معدل کارشناسی ارشد 16 می باشد .
 • نمره زبان انگلیسی شما در آزمون های بین المللی تافل و یا ایلتس هرچه بالاتر باشد بهتر است .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .