whatsapp
الو اپلای
بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 آبان 1402

تعداد نظرات :  0

بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه

بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه به نسبت سایر کشورهای منطقه در سال های اخیر رشد و پیشرفت زیادی را داشته است. در صورتی که به استانداردهای پزشکی و درمانی ترکیه نگاهی اجمالی داشته باشیم متوجه می شویم که ترکیه در زمینه پزشکی و درمانی دارای استانداردهایی در سطح اروپا می باشد فقط با این تفاوت که از نظر هزینه های پزشکی بسیار باصرفه تر است.

در سال های گذشته به دلیل رشد اقتصادی بالا در بسیاری از مناطق ترکیه حتی روستاهای این کشور بیمارستان های بسیاری افتتاح و راه اندازی شدند.

حتی در بسیاری از روستاهای دورافتاده ترکیه ساکنین به خدمات پزشکی و درمانی مناسب دسترسی دارند. البته دولت توانسته است با تصویب قوانین شهروندان خود را الزام به بیمه کردن نماید.

و همچنین با تصویب هیات دولت در خصوص افرادی که برای اقامت در ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرده اند ثبت نام بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه الزامی شده است.

به همین جهت در صورتی که شما برای مواردی به مانند کار در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه، تحصیل در ترکیه و … اقدام می کنید در کنار آن نیز لازم است برای بیمه درمانی نیز اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه

همان طور که در سطور بالا نیز ذکر شد دولت ترکیه همه شهروندان را موظف کرده است تا از خدمات بیمه های درمانی استفاده کنند.

انواع بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه

زیرا هزینه های درمانی در صورتی که شخص بیمه نداشته باشد به نسبت بالا می باشد. بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه نیز الزامی می باشد. البته برای افراد زیر ۱۸ و بالای ۶۵ سال در شرایط خاص بیمه الزامی نیست.

۱. بیمه دولتی شرکت های خصوصی ترکیه

بیمه درمانی دولتی ممکن است توسط شرکت خصوصی انجام پذیرد یعنی زمانی که فرد در موسسه یا شرکتی در ترکیه مشغول به کار است و در ضمن اجازه کار در ترکیه را نیز دارد شرکت موظف است که کارمند خود را بیمه نماید.

همچنین زمانی که شخصی در ترکیه اقدام به ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در ترکیه می کند می تواند از این بیمه استفاده نماید. بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه مشمول این نوع بیمه نیز می گردد.

۲. بیمه خصوصی شرکت های خصوصی

شاید بتوان گفت بیمه درمانی خصوص جزء رایج ترین بیمه های درمانی برای خارجی ها در ترکیه به حساب می آید. به خصوص برای افرادی که درصدد اخذ اقامت توریستی ترکیه و یا اخذ اقامت بلند مدت ترکیه هستند. اکثرا ایرانیان در ترکیه از این نوع بیمه استفاده می کنند به جز افرادی که از طریق اجازه کار مشغول به کار بوده و یا سرمایه گذاری در ترکیه را انجام داده باشند.

3.بیمه دانشجویی ترکیه

در سال های اخیر تعداد افرادی که کشور ترکیه را برای تحصیل در نظر گرفتند بسیار زیاد شده است. در صورتی که فرد موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه شود و بعد از گرفتن ویزا حتما باید نسبت به گرفتن بیمه دانشجویی و سپس کارت اقامت در ترکیه اقدام نماید.

در بیمه دانشجویی ترکیه فرد موظف است تا ۳ ماه اقدام به بیمه کردن خود در مراکز درمانی و یا سازمان های تامین اجتماعی نماید.

البته تمام دانشجویان خارجی در طول سه ماه اول حضور خود در دانشگاه های ترکیه حق استفاده از بیمه دولتی کشور ترکیه (SGK) را دارند. برای گرفتن کارت اقامت ترکیه داشتن بیمه نامه دانشجویی الزامی می باشد.

البته لازم به ذکر است بسیاری از دانشگاه های ترکیه خود دارای مراکز درمانی می باشند که به صورت رایگان خدمات درمانی و پزشکی انجام می دهند.

هزینه های بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه

در ارتباط با هزینه های بیمه درمانی در ترکیه که اتباع کشورهای دیگر باید پرداخت نمایند باید عنوان کنیم این هزینه ها با توجه به تعهدات بیمه گذار می تواند بسیار متفاوت باشد.

هزینه های بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه

البته در نظر داشته باشید که برای افراد بین ۱۶ الی ۶۵ سال هزینه های درمانی در ترکیه رایگان می باشد. و این افراد بدون پرداخت هیچ گونه هزینه اضافی می توانند از خدمات درمانی و پزشکی در ترکیه استفاده نمایند.

اگر بخواهیم میانگین این هزینه ها را عنوان کنیم می تواند بین ۳۰۰ الی ۴۰۰۰ هزار لیر تغییر یابد. در این بین سهم پرداختی بیمه گذار و بیمه شونده متفاوت است مثلا در بسیاری از موارد سهم بیمه شونده بین ۱۰٪ الی ۴۰٪ می تواند تغییر یابد.

در صورتی که تعهدات بیشتری را از بیمه گذار انتظار دارید به طبع هزینه ای که باید برای آن پرداخت کنید نیز بیشتر خواهد بود. در زیر به چند نکته اشاره شده است

 • در صورتی که بیماری شما ساده و سطحی است می توانند از داروخانه ها کمک بگیرید و در آنجا از خدمات ویزیت رایگان بهره ببرید.
 • در صورت تصادف و گزارش پلیس کلیه ی هزینه های درمانی و بستری شما رایگان خواهد بود.
 • هزینه آمبولانس اورژانس و آتش نشانی در ترکیه رایگان می باشد حتی برای افرادی که توریست هستند و هیچ بیمه ای ندارند.

خدمات بیمه های درمانی در ترکیه

با توجه به تعهدات بیمه گذار خدمات بیمه های درمانی در ترکیه ممکن است تا حدودی با هم دیگر متفاوت باشد ولیکن بسیاری از بیمه ها ملزم به ارایه ی خدمات زیر را برای بیمه شونده می باشند.

 • هزینه درمان های سرپایی
 • هزینه های بستری در بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • هزینه ویزیت پزشک
 • هزینه های خدمات آزمایشگاهی، اتاق عمل، رادیولوژی، سونوگرافی و …
 • هزینه شیمی درمانی
 • هزینه دیالیز
 • هزینه پیوند اعضاء
 • هزینه مصدومیت های حوادثی به مانند تصادفات
 • ام آر آی
 • هزینه های دارو
 • هزینه های بستری در بخش مراقبت های پزشکی
 • و … .

شرایط لغو بیمه درمانی در ترکیه

شرایط لغو بیمه درمانی در ترکیه

لغو بیمه درمانی می بایستی توسط خود صاحب بیمه با شرایط اعلام شده در زیر باشد:

 •  ارایه یک بیمه نامه جدید که تمام مدت اقامت شخص را پوشش دهد.

مدارک لازم ثبت نام بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه

 • کپی پاسپورت
 • کارت اقامت
 • کد مالیاتی
 • آدرس محل سکونت در ترکیه

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.2 از 5 با 25 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .