whatsapp
الو اپلای
دریافت اقامت کشور ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  27 دی 1400

تعداد نظرات :  2

اخذ اقامت بلند مدت ترکیه

اقامت بلند مدت ترکیه می تواند درخواست بسیاری از افرادی باشد که می خواهند بنا به دلایل متعددی پاسپورت و شهروندی کشور ترکیه را به دست بیاورند. این مقاله کمک شایانی برای کسب اطلاعات اخذ اقامت ترکیه میتواند به شما داشته باشد پیشنهاد میکنم حتی اگه جواب سوال های خود را در این مقاله نگرفتید با کارشناس ما ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی های لازم را به شما کنند.

 

 

دریافت اقامت دائم ترکیه

 

اخذ اقامت بلند مدت ترکیه

اگر به دنبال اخذ اقامت بلند مدت ترکیه هستید به شما پیشنهاد می شود در ابتدا شرایطی را که با آن می توانید نسبت به اخذ اقامت بلند مدت ترکیه اقدام نمایید را مطالعه کنید تا بتوانید با دید روشنی نسبت به آن تصمیم گیری نمایید.

در ابتدا باید بدانید که اخذ اقامت بلند مدت ترکیه در یک مرحله صورت نمی پذیرد یعنی این که مثل اقامت یکساله ترکیه نیست که شما بتوانید به ادراه مهاجرت بروید و در آن جا برای مدت مشخصی درخواست اقامت چند ساله نمایید. بلکه شما می بایستی در طی مراحل مختلفی به این کار اقدام نمایید.

البته این درست است که با توجه به قوانین جدید خرید ملک و ثرمایه گذاری در ترکیه شما می توانید در طی ۳ ماه نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام نمایید اما خرید ملک در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه شرایط خاص خودش را دارا می باشد.

 

راه های دریافت اقامت ترکیه

 

شرایط اخذ اقامت بلند مدت (اقامت دائم) ترکیه

برای این که بتوانید نسبت به اخذ اقامت بلند مدت ترکیه اقدام نمایید شما می بایستی بتوانید شرایطی که با آن توانسته اید اقامت یکساله دریافت کرده اید را حفظ نمایید. یعنی به مدت حداقل ۵ سال اقامت یکساله خود را تمدید نمایید و در این مدت شرایطی را که سبب سلب اقامت یکساله و کوتاه مدت شما می شود را به وجود نیاورید.

لازم به ذکر است که اقامت بلند مدت ترکیه دارای شرایط خاصی می باشد مثلا یکی از این شرایط این می باشد که حداقل ۵ سال بدون وقفه در ترکیه ساکن بوده باشند. و در این مدت برای فرد بیمه از طرف محل کارش رد شده باشد. البته این شروع کار می باشد در مراحل بعدی فرد برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه می بایستی شرایط زیر را دارا باشد تا بتواند برای اقامت بلند مدت ترکیه اقدام نماید:

 • ارایه نامه عدم سوء پیشینه در حداقل ۳ سال گذشته که در ترکیه ساکن بوده است.
 • در سه سال گذشته از کمک های اجتماعی برای پرداخت هزینه های زندگی خود در ترکیه استفاده نکرده باشد.
 • ثابت کردن توان مالی جهت اداره هزینه های خود و خانواده
 • داشتن بیمه معتبر پزشکی در ترکیه( برای افراد بین ۱۸ الی ۶۵ سال)
 • عدم تهدید امنیت ملی و پایبندی به قوانین کشور ترکیه
 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال یه صورت متوالی)
 • و از همه مهمتر اقامت ممتد ۵ سال و یا غیر ممتد ۸ سال در ترکیه

نکته۱: اقامت بلند مدت شامل افرادی که در کشور ترکیه پناهنده شده اند نمی باشد.

نکته ۲: توجه داشته باشید که مدت اقامت تحصیلی نصف محسوب می گردد یعنی اگر شما چهار سال برای مقطع کارشناسی در ترکیه ساکن بوده اید برای اخذ اقامت دائم ترکیه این زمان ۲ سال در نظر گرفته می شود.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم در ترکیه

برای این که بتوانید برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایید البته بعد از طی کردن شرایطی که در بالا ذکر گردید می بایستی مدارک زیر را برای درخواست اقامت بلند مدت ترکیه آماده نمایید.

 • پر کردن و تکمیل فرم درخواست مجوز اخذ اقامت دائم ترکیه
 • اصل گذرنامه به همرا کپی و اسناد مربوط به سفرهایی به خارج از ترکیه
 • ارایه مستندات مربوط به اقامت های قبلی
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • ارایه اسناد تمکن مالی
 • گزارش پلیس محلی ترکیه
 • ارایه بیمه درمانی معتبر

البته فراموش نکنید که مدارک ذکر شده در بالا در بسیاری از مواقع کفایت می کند اما ادراه مهاجرت ترکیه ممکن است در طی فرآیند اخذ اقامت دائم ترکیه از شما مدارک دیگری را نیز درخواست نماید که در این صورت شما موظف به ارایه مدارک خواسته شده هستید.

 

مزایای اخذ اقامت ترکیه

 

مزایای اخذ اقامت دائم ترکیه

شما با اخذ اقامت دائم ترکیه دیگر به شهروند کشور ترکیه تبدیل می شوید و از تمام حقوق و مزایای کشور ترکیه که برای شهروندانش قایل هست برخوردار می شوید. در زیر به برخی از این موارد به اختصار اشاره شده است.

 • داشتن حق رای
 • اخذ وام بانکی با کمترین تسهیلات
 • خرید خانه و خودرو با شرایط ویژه و با اقساط بلند مدت
 • اجازه وارد شدن به خدمات عمومی
 • معافیت از هزینه های گمرکی جهت وارد کردن برخی کالاها
 • سفر به بیش از ۱۰۵ کشور بدون اخذ ویزا
 • باز کردن حساب ارزی دلار
 • استفاده از خدمات آموزشی به صورت رایگان
 • و … .

تمدید اقامت سال به سال تا پنج سال بستگی به روشی دارد که شما بر مبنای آن اقامت سال اول کشور  ترکیه را گرفته اید.

البته باید مد نظر داشته باشید که اخذ اقامت دائم ترکیه با توجه به شرایطی که شما مد نظر گرفتید که با توجه به آن اقامت دائم دریافت نمایید متفاوت است.  همانطور که در بالا ذکر شد شما اگر قصد دارید اقامت های موقت خود را تبدیل به اقامت دائم نمایید می بایستی مدت زمان مشخصی را بدون اینکه از کشور ترکیه خارج شوید در ترکیه اقامت داشته باشید.

این در حالی است که اگر با توجه به خرید ملکی که مبلغ آن حداقل ۲۵۰ هزار دلار است و یا سرمایه گذاری و سپرده گذاری بانکی به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار می توانید در کمتر از ۳ ماه نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام نمایید.

البته مد نظر داشته باشید که در اقامت دائم و گرفتن پاسپورت کشور ترکیه شما اجازه فروش ملک را به مدت ۳ سال نخواهید داشت و همچنین در سپرده گذاری و سرمایه گذاری در کشور ترکیه شما نمی توانید به مدت ۵ سال به سپرده و سرمایه خود دست زده و آن را خارج نمایید.

اگر شما با توجه به ارایه ی تمکن مالی توانسته اید اقامت یکساله ترکیه را اخذ نمایید برای تمدید اقامت ترکیه این اقامت و تبدیل آن به اقامت دائم می بایستی همین تمکن مالی را به اثبات برسانید البته این تمکن مالی را می توانید هم در ترکیه و هم در ایران ( اثبات درآمد مکفی در ایران با توجه به سپرده های بانکی یا اسناد خانه و زمین و …) به اثبات برسانید. تا بتوانید نسبت به تمدید و تبدیل اقامت یکساله ترکیه به اقامت دائم اقدامات لازم را به انجام برسانید.

البته لازم به ذکر است که اگر ملکی را به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریده اید بعد از سه سال می توانید بفروشید. البته که امکان اجاره دادن ملک خریداری شده را در ترکیه دارید. و یا می توانید سپرده بانکی خود را بعد از ۵ سال از بانک خارج نمایید. یعنی به طور خلاصه عنوان کنیم که بعد از اخذ اقامت دائم و یا شهروندی کشور ترکیه دیگر شما نیازی ندارید که شرایطی که باید آن را حفظ می کردید تا اقامت دائم بگیرید را ادامه دهید.

همانطور که می بینید تمام مسایل مربوط به اقامت موقت و دائم کشور ترکیه بر اساس قوانین کشور ترکیه انجام می گیرد. به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه تصمیم گیری در خصوص اقامت موقت کشور ترکیه و یا اقامت دائم ترکیه با مشاوران موسسه مهاجرتی الواپلای مشورت نمایید تا بتوانید بهترین مسیر را برای تصمیمات خود داشته باشید

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 16 رای

 • افسانه میرعلایی

  1401-07-14 در 1:51 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من اقامت سال دوم توریستی خود را تمدید کردم
  برای دریافت اقامت طولانی برای سالهای دیگر چه باید بکنم

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-14 در 11:25 ق.ظ

   سلام
   اقامت در حال حاضر با خرید ملک داده می شود.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .