whatsapp
الو اپلای
تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  8 فروردین 1400

تعداد نظرات :  3

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

مقطع دکتری در ترکیه یک موقعیت منحصر به فرد آموزشی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. با نگاهی به موقعیت جغرافیایی ترکیه متوجه می شویم که ترکیه، یک موقعیت منحصر به فرد به عنوان چهار راه بین شرق و غرب می باشد و البته که ترکیه دارای سابقه ای طولانی و غنی از فرهنگ می باشد.

جدای از آن بسیاری از مدارک به دست آمده از دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند. و جدای از همه اینها  هزینه های زندگی و آموزش برای دانشجویان بین المللی، به خصوص در مقطع دکتری در ترکیه بسیار پایین تر از کشورهای اروپایی می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که ورود به دکتری راحت نیست و یک فرآیند طولانی به حساب می آید.

وضعیت تحصیل دکتری در ترکیه، به مانند تحصیلات تکمیلی در  آمریکا می باشد. دانش آموزان پس از پایان دروس در دوره مشخص بایستی تلاش کنند تا ثابت کنند که آنها واجد شرایط آزمون جامع و گرفتن دکترا می باشند. بعد از قبولی در آزمون جامع دانشجویان مقطع دکتری باید موضوع پایان نامه خود را مشخص کنند.

پس از این که طرح پیشنهادی تز دکتری توسط گروه فنی و علمی پذیرفته شد، روند تحقیق آغاز می گردد. در عین تحصیل در ترکیه یک دانشجو می تواند یک دستیار استاد در تدریس، دستیار پژوهش در یک پروژه دانشگاهی یا کار خارج از دانشگاه باشد.

بسیاری از رشته های تحصیلی در مقطع دکتری در ترکیه مورد استقبال قرار می گیرند رشته های زیر به نسبت سایر رشته ها طرفداران بیشتری دارد : علوم کامپیوتر، مهندسی، معماری، روابط بین الملل، انسان شناسی، زیست شناسی، علوم، کسب و کار، اقتصاد، فیزیک.

برنامه درسی دکتری در ترکیه چگونه است؟

برنامه درسی دکتری در ترکیه چگونه است؟

برنامه درسی تحصیلات تکمیلی در ترکیه به خصوص برنامه دکتری به صورت منسجم و مشخصی ارایه می گردد. برنامه مقطع دکتری در ترکیه در همه رشته ها ۴ سال به طول می انجامد یعنی در واقع متشکل از ۸ ترم تحصیلی می باشد که از این میان ۲ سال یعنی ۴ ترم آن مخصوص دروس بوده و دو سال و یا ۴ ترم آن به تز یا پایان نامه اختصاص دارد.

البته لازم است در نظر داشته باشید که ترکیه در حال ورود به اتحادیه اروپا می باشد لذا ساختار برنامه های درسی دوره دکتری در ترکیه بر اساس برنامه Bologna Process می باشد. این مقطع بیشتر بر اساس تحقیق و پایان نامه می باشد.

برنامه درسی دکتری در ترکیه چگونه است؟

استاد راهنما

پایان نامه های مقطع دکتری توسط کمیته های فنی و تخصصی متفاوتی در ترکیه پیگیری می گردد. البته لازم است که دانشجو در زمان انتخاب موضوع پروژه خود استاد راهنمای خود را نیز انتخاب کنید. در این مقطع دانشجو حداقل نیاز به اعلام دو نفر استاد راهنما دارد که می بایستی از اعضای هیات علمی دانشگاه مورد نظر باشند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

اگر چه هزینه تحصیل در کشور ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است ولی رایگان نیز نمی باشد. دانشجویان به خصوص دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه به دانشگاه ها هستند. البته هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد.

هزینه تحصیل دوره دکتری برای دانشجویان بین المللی بین ۵۰۰ الی ۱۸۰۰ یورو در سال پیش بینی می شود. البته هزینه دوره هایی که به زبان ترکی ارایه می گردد به مراتب کمتر از دوره هایی است که به زبان انگلیسی ارایه می گردد. در بسیاری از دانشگاه ها متقاضیان می توانند از بورس های تحصیلی استفاده کنند. جدای از بورس های دانشگاه، موسست دیگر خارج از دانشگاه نیز به دانشجویان بورس های تحصیلی اعطاء می کنند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

آیا به تحصیلات دکتری ادامه دهیم؟

آیا بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد می بایستی به تحصیلات خود در مقاطع بالاتر ادامه دهیم؟  پاسخ به این سوال آسان نیست. زیرا با توجه به کشوری که در آن جا زندگی می کنید، پاسخ به این سوال ممکن است تغییر کند.عوامل بسیاری وجود دارد که بر تصمیمات ما تأثیر می گذارند. گاهی اوقات خانواده سبب می شود که ما به فکر ادامه تحصیل باشیم. اغلب اوقات، دلایل مادی ما را به مسیر دیگری هدایت می کند.

ادامه تحصیل در رشته دکترا به این معنی است که شما برای سالهای زیادی تحصیل می کنید. و می بایستی کارهای پژوهشی انجام دهید. تحصیل تمام وقت در مقطع دکتری سبب می شود که شما نتوانید به فکر کار تمام وقت باشید. اگر چه در اکثر نقاط اروپا حداقل چهار سال طول می کشد که یک شخص دکترا بگیرد. ولیکن اغلب اوقات دانشجویان در دانشگاه ها با همکاری مراکز صنعتی به خصوص در رشته های فنی در حال تحصیل هستند، این بدین معنی است که هم زمان با تحصیلات مقطع دکتری به صورت نیمه وقت می توانند کار کنند و درآمد کسب نمایند.

آیا به تحصیلات دکتری ادامه دهیم؟

اطلاعات ثبت نام مقطع دکتری در ترکیه

بر اساس سیستم یکپارچه آموزشی ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی شما می توانید اطلاعاتی را که مورد نیازتان می باشد از وب سایت های دانشگاه به دست بیاورید. البته برنامه های دکتری با توجه به نوع دانشگاه می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. یعنی برخی از دانشگاه ها فقط در ترم پاییز پذیرش دانشجو دارند و برخی در ترم بهار. گاهی نیز یک دوره در یک دانشگاه به دلیل برخی از مسایل ممکن است برگزار نگردد. به همین دلیل قبل از شروع پروسه ثبت نام می بایستی برنامه های باز در آن رشته و در ترم مورد نظر خود را در سایت دانشگاه چک نمایید.

لازم به ذکر است که دانشگاه های دولتی ترکیه و دانشگاه های خصوصی ترکیه دارای برنامه های دکترا در زمینه های مختلف هستند. تاریخ شروع دوره،تاریخ ثبت نام دوره، شرایط ثبت نام، تاریخ مراجعه حضوری و … در وب سایت های دانشگاه به صورت مستقل از دانشگاه های دیگر اعلام می گردد.

اطلاعات ثبت نام مقطع دکتری در ترکیه

مدارک مورد نیاز ثبت نام مقطع دکتری در ترکیه

برای این که شما بتوانید در مقطع دکتری ثبت نام نمایید می بایستی شرایط ثبت نام دوره را داشته باشید. در زیر به برخی از این شرایط به صورت مختصر اشاره شده است.

 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ترجمه رسمی آن
 • ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد به همراه ترجمه رسمی آن
 • کسب حداقب ۷۰ امتیاز در آزمون ALES
 • کسب نمرات بالای در آزمون زبان انگلیسی( TOEFL/IELTS)
 • معدل الف در دوره کارشناسی ارشد
 • توصیه نامه حداقل ۳ استاد در مقطع کارشناسی ارشد
 • کسب نمره بالا در آزمون GRE و یا GMAT
 • برگه اقامت یکساله دانشجویی
 • ویزای دانشجویی
 • انگیزه نامه
 • گذرنامه
 • CV

مدارک مورد نیاز ثبت نام مقطع دکتری در ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه برای مقطع دکتری

 • بورس تحصیلی ملی Tübitat
 • بورس تحصیلی بین المللی Tübitak
 • بورس تحصیلی بین المللی Tübitat (برای دانشجویان بین الملل)
 • بورس تحصیلی TEV
 • بورس تحصیلی فلوبرایت
 • بورس تحصیلی
 • بورس تحصیلی دکترای YÖK
 • بورس تحصیلی دولتی خارجی
 • اتاق بازرگانی استانبول

ویزای دانشجویی ترکیه

ویزای دانشجویی ترکیه

باید در نظر داشته باشید که باید برای تحصیل در کشور ترکیه دانشجویان بین المللی ویزای دانشجویی یکساله اخذ نمایند. لازم است تا دانشجو درخواست ویزای خود را به نزدیکترین کنسولگری ترکیه در کشور خود ارایه نماید. البته برای دریافت ویزای دانشجویی نامه اخذ پذیرش دانشگاه در ترکیه الزامی می باشد.

این نامه توسط بخش بین المللی دانشگاه مذکور در ترکیه باید برای فرد ارسال گردد. لازم به ذکر است تا در نظر داشته باشید مقدار زمان لازم برای دریافت ویزای دانشجویی حداقل ۸ هفته خواهد بود. بعد از دریافت ویزای دانشجویی فرد در اولین مراجعه به ترکیه می بایستی با در دست داشتن مدارک خود به اداره پلیس محلی مراجعه نماید و نسبت به دریافت اقامت یکساله خود اقدام نماید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.6 از 5 با 18 رای

 • cialis

  1400-11-02 در 5:07 ب.ظ

  It’s an amazing paragraph in favor of all the online people; they
  will take benefit from it I am sure.

 • مهناز

  1399-02-13 در 1:39 ق.ظ

  سلام ..من از تاریخ دفاع ارشدم 8ماه میگذره و معدل الف نیستم ینی نمیتونم اپلای کنم؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-02-13 در 11:33 ق.ظ

   سلام
   چرا می تونید اپلای کنید باید مدرک جی آر ای و یا آلس داشته باشید. و حتما نمره زبان انگلیسی

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .