whatsapp
الو اپلای
تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  7 فروردین 1400

تعداد نظرات :  4

تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه به مانند دانشگاه های دولتی ترکیه از اعتبارات علمی بالایی در دنیا برخوردار هستند. در ترکیه بالغ بر ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که از بین آنها ۱۲۰ دانشگاه دولتی و مابقی در واقع این دانشگاه ها تشکیل می دهند.

تحصیل در ترکیه آن هم در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان می باشد به طوری که سالانه به طور متوسط بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار را باید برای این دانشگاه ها در نظر گرفت. بر عکس دانشگاه های دولتی ترکیه، تحصیل در دانشگاه های ترکیه که ذکر شده دارای هزینه های بالایی می باشد.

البته لازم به ذکر است که این هزینه های بالا در ارتباط با دانشگاه های دولتی می باشد وگر نه که شهریه دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه به مراتب از کشورهای اروپایی پایین تر می باشد.

البته که به دلیل رقابت بالای دانشجویان برای ورود در دانشگاه های دولتی ترکیه سبب می گردد که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی از رقابت صرف نظر نمایند ولیکن دانشگاه های اوزل در ترکیه نیز از اعتبارات علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. به این دلیل فرصت خوبی را در اختیار اتباع کشورهای خارجی قرار می دهد تا بتوانند نسبت به تحصیل در این دانشگاه ها اقدام نمایند.

اعتبار بین المللی دانشگاه های خصوصی ترکیه

اگر به رننکینگ بین المللی دانشگاه های دنیا QS نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که دانشگاه های ترکیه چه دولتی و چه  غیر انتفاعی از اعتبارات خوبی برخوردار هستند.

اعتبار بین المللی دانشگاه های خصوصی ترکیه

به خصوص در سال های اخیر دانشگاه هایی همچون کوچ، بیلکنت و یا سابانجی توانسته اند در عرصه های بین المللی خود را مطرح نمایند. در ترکیه نیز جزء برترین دانشگاه ها تقسیم بندی می شوند.

در رتبه بندی جهانی دانشگاه کوچ در رتبه ۴۴۸ قرار دارد و دانشگاه بیلکنت رتبه ۴۵۶ را به خود اختصاص داده است. و دانشگاه سابانجی در یک رقایت تنگاتنگ دارای رتبه ۵۰۱ می باشد.

همان طور که ملاحضه می کنید دانشگاه های فوق در سطح جهانی به عنوان دانشگاه های معتبر رتبه بندی می گردند.

این در حالی است که شاید بسیاری از دانشجویان دید کامل و درستی را در این زمینه نتوانستند به دست بیاورند ولیکن با یک نگاه اجمالی می توانید مزیت های بی شماری را در خصوص تحصیل در ترکیه به دست بیاورید.

هزینه های پایین تحصیل به همراه امکانات آموزشی بالا راه را برای شما بسیار هموار خواهد کرد.

بورسیه تحصیلی در موسسات آموزشی خصوصی ترکیه

در سال های اخیر امکانات و فرصت های مناسبی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه فراهم شده است به صورتی که نه تنها دولت ترکیه هر ساله به دانشجویان بین المللی بورس های زیادی را ارایه می دهد بلکه خود دانشگاه و موسسات بیرون از دانشگاه ها نیز از دانشجویان حمایت می کنند.

به عنوان مثال در صورتی که دانشجو در هر ترم دارای رتبه برتر در کلاس باشد می تواند هزینه ترم بعدی خود را به طور کامل به عنوان پاداش پرداخت نکند و یا اگر فرد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل است می تواند از پروژه های تحقیق استفاده نموده و دانشگاه محل تحصیلش کل شهریه دانشجو را به عنوان بورس تحصیلی پرداخت می نماید. در بسیاری از موارد حتی هزینه های زندگی و خوابگاه دانشجو نیز مشمول کمک هزینه دانشگاه می گردد.

 

شهریه دانشگاه های هیات امنایی و غیر انتفاعی

شهریه موسسات آموزش عالی با توجه با دانشگاه، شهر محل تحصیل، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و حتی زبانی که با آن دوره را خواهید گذرانید متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که دوره هایی که به زبان های غیر ترکی به مانند انگلیسی، فرانسه،آلمانی و … برگزار می گردد به مراتب بیشتر است.

ولیکن اگر به طور میانگین در نظر بگیریم هزینه دانشگاه های هیات امنایی برای مقطع کارشناسی حداقل از ۸۰۰۰ هزار لیر در سال شروع می گردد و ممکن است تا سقف ۵۰ هزار لیر اضافه گردد.

شهریه دانشگاه های هیات امنایی و غیر انتفاعی

این در حالی است که متوسط شهریه مقطع کارشناسی موسسات خصوصی از ۶۰۰۰ هزار لیر در سال شروع گشته و تا ۱۶۰۰۰ هزار لیر نیز افزایش خواهد یافت.

در بسیاری از موارد موسسات خصوصی آموزش عالی به شما اجازه تقسیط شهریه دانشگاه را می دهند که در صورت قسط بندی شهریه دانشگاه ممکن است درصد اضافه تری را برای بازپرداخت شما در نظر بگیرند.

بالاترین و بیشترین شهریه دانشگاه ها مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد. به خصوص اگر که این رشته ها به زبان انگلیسی برگزار گردد شهریه بالاتری را دانشگاه اخذ می نماید. ولیکن به طور میانگین جهت ۵ سال تحصیل پزشکی می توان مبلغ ۲۲۰۰۰ هزار دلار را عنوان کرد. که می تواند با توجه ه دانشگاه و شهر محل تحصیل مقداری پاییین تر و یا بالاتر باشد.

البته لازم به ذکر است آن چیزی که در تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه حایز اهمیت می باشد ذکر این نکته است که بعد از اتمام تحصیل فارغ التحصیلان می توانند برگه طبابت بین المللی را دریافت نمایند.

این موضوع بدان معنا می باشد که اگر قصد مهاجرت به کشورهای دیگر اروپایی، بریتانیا و یا حتی کانادا، آمریکا و استرالیا را داشته باشید بدون این که بخواهید تطبیق واحد انجام دهید و یا کارآموزش سپری کنید می توانید به طبابت خود ادامه دهید.

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران

دانشگاه های خصوصی ترکیه

با نگاهی به فهرست دانشگاه های مود تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت متوجه می شوید که دانشگاه های خصوصی نیز در این بین جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده اند. در زیر به این دانشگاه ها اشاره شده است.

دانشگاه های گروه الف:

 1. Bilkent University
 2. Bogazici University

دانشگاه های گروه ب:

 1. Hacettepe University
 2. Istanbul University
 3. Gazi University
 4. Sabanci University
 5. KOC University
 6. Istanbul Technical University
 7. Middle East Technical University

دانشگاه های گروه ج:

 1. Dokuz Eylul University
 2. Ege University
 3. Marmara University
 4. Cukurova University
 5. Anadolu University
 6. Ankara University
 7. Yildiz Technical University

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 19 رای

 • حببیه نبی زاده

  1400-05-27 در 11:12 ق.ظ

  اقامت تحصیلی مبحام واسه ترکیه دندانپزشکی خصوصی

  • شیوا داداش زاده

   1400-06-03 در 4:28 ب.ظ

   سلام
   لطفا با شماره های 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • Khalmohammad

  1398-07-02 در 6:48 ق.ظ

  Hi i wnat study in your cou try would you help to me that i come

  • شیوا داداش زاده

   1398-07-02 در 2:54 ب.ظ

   Hello Dear Khalmohamadi
   you can call Alo Apply Tehran Office
   021-88040237

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .