whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  8 آذر 1401

تعداد نظرات :  0

مالیات خرید ملک در ترکیه

در سال های اخیرا توجهات بسیاری به سمت کشور ترکیه شده است . ازهمین رو افراد فراوانی در حوزه سرمایه گذاری و مهاجرت ، کشور ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند .  البته یکی از دلایل مزیت ، که کشور ترکیه نسبت به دیگر کشور ها دارد ، مانند ارزش کم تر لیر در مقایسه با دیگر ارز ها ، عموم مردم نیز تمایل به مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت آن از طریق خرید ملک در ترکیه را دارند . بر طبق گزارشات در سال اخیر برای اخذ شهروندی کشور ترکیه باید حداقل مباغ 400 هزار دلار سرمایه گذاری شود و در بخش اخذ اقامت حداقل مبلغ در شهرهای بزرگ 75 هزار دلار و شهرهای کوچک حداقل مبلغ 50 هزار دلار آمریکا می باشد . در قانون ترکیه ، مهاجران کشورها به خصوصی مانند ایران ، هند ، عراق و … در صورت تمایل به خرید خانه ابتدا باید از وزارت کشور ترکیه اجازه بگیرند . موضوع مالیات و هزینه ها در کشور ترکیه از اولین مواردی که پس از تصمیم گیری در رابطه با مهاجرت به ترکیه باید در نظر گرفته شود . در ترکیه انواع مختلفی از مالیات وجود دارد ، مانند :

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر هزینه
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات بانکی و بیمه
 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر حق تمبر
 • مالیات ارث
 • مالیات خرید ملک (اموال غیر منقول)
 • مالیات فروش ملک

بنابراین یکی از موارد مهمی که در هنگام سرمایه گذاری در بخش املاک ، باید به آن توجه شود ، بحث مالیات می باشد . به طور کلی می توان گفت ، 7 تا 8 درصد از قیمت کل خانه را باید برای تامین هزینه های جانبی در نظر گرفت . البته این گونه هزینه ها تنها برای یک بار پرداخت می شود . هزینه های جاری مانند مالیات بر املاک در ترکیه و هزینه های نگهداری خانه به میزان قابل توجهی پایین است .

 

خرید ملک در ترکیه

بدیهی است قبل از اقدام به سرمایه گذاری در بخش املاک در ترکیه ، داشتن اطلاعات و آگاهی لازم از وضعیت مالیات در این کشور بسیار سودمند است . در مرحله اول خرید خانه به شماره مالیاتی نیاز است . برای دریافت شماره مالیاتی باید درخواست خود را به اداره مالیاتی ارائه دهید . با همراه داشتن پاسپورت معتبر (ترجمه شده و تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی) می توان شماره مالیاتی را دریافت کرد . زمان خرید ملک در ترکیه مشمول مالیات معاملاتی مانند حق مالکیت سند ، مالیات بر ارزش افزوده ، حق تمبر و هزینه های اسناد رسمی می شوید . علاوه بر این ، داشتن یک ملک در ترکیه به طور خودکار مشمول مالیات بر املاک می شود . اگر از محل اجاره هرگونه درآمد اجاره ای دریافت می کنید ، مشمول مالیات بر درآمد خواهید شد . همچنین اگر تصمیم به فروش ملک داشته باشید ، این مالیات را باید پرداخت کنید. هر یک از این مالیات ها دارای قوانین خاصی در رابطه با محاسبه ، پرداخت و اظهارنامه و معافیت های خاص است .

 

مالیات حق سند در خرید ملک

طبق قوانین ترکیه ، قبل از تکمیل خرید در اداره ثبت سند مالکیت، خریدار و فروشنده ملزم به پرداخت حق سند هستند . در کلیه معاملات مانند خرید و فروش ملک ، ثبت قرارداد اجاره ، حاشیه نویسی در هر گونه معامله حق سند محاسبه می شود . خریدار و فروشنده به طور جداگانه مشمول به پرداخت 2.2 درصد مالیات بر قیمت فروش هستند . این مبلغ باید در اداره مالیات پرداخت شود .

 

مالیات بر ارزش افزوده خرید ملک در ترکیه

مالیات بر ارزش افزوده (KDV) در ترکیه شامل تمامی معاملات تجاری ، صنعتی و حرفه ای می شود . اما در صورتی که ملک یکی از شرایط زیر را داشته باشد ، معاف از مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود .

 1. اگر فروشنده یا مالک ملک هیچ گونه فعالیت تجاری در این ملک نداشته باشد .
 2. اگر فروشنده ملک شرکتی باشد ، که در تجارت املاک و مستغلات فعالیت ندارد و بیش از 2 سال ملک را در اختیار داشته است .

شایان ذکر است که مالیات بر ارزش افزوده 18% است و فروش املاک شامل دفتر ، املاک مسکونی ، تملک زمین و غیره همه مشمول این مالیات می شود و  بر قیمت فروش محاسبه می گردد . نرخ های مختلف مالیات بر ارزش افزوده برای املاک مسکونی با شرایط خاص وجود دارد . نرخ 1% تا 8% نیز برای واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از 150 متر مربع با برخی شرایط اضافی وجود دارد . واحدهای مسکونی با مساحت بیش از 150 متر مربع و سایر املاک در ترکیه مشمول 18% مالیات بر ارزش افزوده می شوند .

 

مالیات حق تمبر خرید ملک در ترکیه

حق تمبر در ترکیه نوعی مالیات است که با توجه به ارزش ارزیابی شده ملک به میزان 4% کل مبلغ خانه دریافت می شود . معمولا ارزش ارزیابی شده در حدود 60% قیمت خرید خانه است . حق تمبر پس از ثبت سند مالکیت ملک به نام مالک قابل پرداخت است . بنابراین اگر در ترکیه خانه ای خارج از طرح خریداری می شود ، تا پایان ساخت نیازی به پرداخت این مبلغ نیست . همچنین این مقدار از هر دو طرف (فروشنده ملک و خریدار آن) به طور مساوی به بنگاه معاملاتی پرداخت می شود .

 

مالیات بر املاک در ترکیه

مالیات بر املاک یا مالیات بر دارایی ، معمولا مبلغی بین 1 تا 6 درصد از ارزش ملک یا دارایی است که این مبلغ در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک می باشد . این هزینه باید قبل از پایان ماه مه میلادی هر سال پرداخت شود . مشارکت در حفاظت از اموال فرهنگی غیر منقول با نرخ 10 درصد از مالیات بر املاک و مستغلات اخذ می شود . به طور کلی مالیات بر املاک با توجه به نوع ملک در سند ذکر می شود : املاک مسکونی 0.1% ، املاک تجاری 0.4% و زمین های کشاورزی 0.2% شامل مالیات می شوند .

 

مالیات بر درآمد اجاره ملک در ترکیه

افرادی که از طریق اجاره ملک در ترکیه درآمد کسب می کنند ، مشمول پرداخت مالیات می باشند . پرداخت این مالیات برای درآمد حاصل از اجاره تنها شامل املاک اداری و تجاری می شود و املاک مسکونی از پرداخت آن معاف هستند . میزان آن 20% از اجاره است و باید توسط مستاجر پرداخت شود .

 

دریافت کد مالیاتی ترکیه

کد ورگی یا همان کد مالیاتی ، یک شماره 10 رقمی است که داشتن آن برای تمامی شهروندان ترکیه الزامی است . برای مراجعه به هر اداره دولتی ، بانک ، خرید ملک و خرید خودرو ، گرفتن سیم کارت و اخذ اقامت به آن نیاز است . برای دریافت کد مالیاتی میتوان با مراجعه به نزدیکترین اداره مالیاتی و ارائه اصل پاسپورت ، کپی صفحه اول و آدرس محل سکونت خود ظرف چند دقیقه شماره مالیاتی ترکیه را دریافت کرد . دریافت این کد در ترکیه رایگان است . همچنین می توان با مراجعه وب سایت اداره مالیات  https://ivd.gib.gov.tr/  و پر کردن فرم شماره مالیاتی(TAX NUMBER )  درجا کد مالیاتی خود را دریافت کرد .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .