اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه دارای چه قوانینی می باشد و اتباع خارجی در ارتباط با اجاره خانه در ترکیه به چه نکاتی باید توجه داشته باشند؟ کشور ترکیه جزء کشورهای توریستی دنیا محسوب می گردد به خصوص استانبول مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی می باشد که حتی برای خرید خانه در ترکیه بسیار تقاضاها بالا از سمت ایرانی ها بالا است. هزینه های پایین و نزدیکی کشور ترکیه به ایران از یک طرف و عدم نیاز به گرفتن ویزا از طرف دیگر سبب شده است که شاهد سیل گردشگران به خصوص در فصل های بهار و تابستان به ترکیه باشیم. بسیاری از افرادی که قصد سفر به ترکیه را دارند ترجیح می دهند به جای ماندن و رزرو هتل خانه ای را اجاره کنند. البته که لازم به ذکر است که اگر چند دوست و یا چند خانواده با هم و در زمان مشخص تصمیم به مسافرت به ترکیه را گرفته باشند اجاره خانه در ترکیه به خصوص اجاره خانه در استانبول برای آنها بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. اگر قصد اجاره خانه در ترکیه و اجاره خانه در استانبول را دارید به شما پیشنهاد می گردد قبل از این که به مقصد برسید حتما منزل را اجاره نمایید. البته باید در نظر داشته باشید که هزینه ی اجاره خانه در ترکیه به مراتب بسیار پایین تر از رزرو هتل در ترکیه می باشد. شما به عنوان فردی که قصد مسافرت و اقامت در کشور ترکیه را دارید می توانید برای اجاره خانه در ترکیه  از آپارتمان های کوچک گرفته تا ویلاهای بزرگ را برای اقامت خود و خانواده خود در نظر بگیرید.

اجاره خانه در ترکیه

 

برای این که بتوانید در ترکیه خانه ای را اجاره نمایید می توانید از دو روش استفاده نمایید:

اجاره خانه در ترکیه به وسیله ی آژانس های املاک

اگر به دنبال اجاره ملک در ترکیه از طریق آژانس های املاک هستید باید بدانید که آژانس های املاک به ترکیه فقط به معدودی از ملک ها و آن هم در محدوده خودشان دسترسی دارند. این بدان معنی می باشد که ملک هایی که آژانس های املاک برای اجاره در اختیار دارند و می توانند به شما معرفی نمایند فقط در محدوده خودشان میسر می باشند. و خود این امر نیز ایجاب می نماید که شما با تعداد زیادی از آژانس های املاک در ترکیه در تماس باشید. در بسیاری از موارد حتی سایت های آژانس های املاک در ترکیه نیز به روز نشده اند. و دسترسی به فایل های جدید برای آن ها میسر نمی باشد. اگر نگاهی به برخی از این ملاک ها بیاندازید می بینید که در بسیاری از موارد آنها ملک هایی را با قیمت پایین و مناسب در تبلیغات خود قرار می دهند و بعد از تماس با آنها می شنوید که این قیمت ها موجود نمی باشد و قیمت های تبلیغاتی آژانس های املاک هستند.

همچنین لازم است که در جریان باشید بر اساس قوانین کشور ترکیه هزینه آژانس های املاک جهت اجاره خانه در ترکیه را صاحب خانه پرداخت می کند و نه اجاره کننده. بعد از یافتن ملک مورد نظر شما می بایستی هزینه اجاره را قبل از عزیمت خود به صورت لیر واریز نمایید. این در حالی است که بسیاری از متقاضیان اجاره ملک در ترکیه دارای کارت های اعتباری بین المللی جهت واریز وجه نمی باشند و اگر هم قصد داشته باشند از طریق صرافی ها مبلغ را واریز نمایند می بایستی کارمزد بالایی را پرداخت نمایند.

اجاره خانه در ترکیه

هزینه های اجاره خانه در ترکیه از طریق آژانس املاک

برای کمسیون آژانس املاک جهت اجاره خانه در ترکیه اجاره کننده می بایستی ۱۲٪ از مجموع کرایه منزل در ترکیه را به آژانس املاک پرداخت نماید.  همچنین لازم به ذکر است زمانی که شما اقدام به اجاره منزل در ترکیه می نمایید می بایستی در زمان شروع قرارداد دوبرابر مبلغ یک ماه اجاره را به عنوان دپوزیت به صاحب خانه پرداخت نمایید. مثلا اگر مبلغ اجاره منزل ماهیانه شما ۱۵۰۰ لیر می باشد می بایستی مبلغ ۳۰۰۰ هزار لیر به عنوان دپوزیت به صاحبخانه پرداخت نمایید. مبلغ دپوزیت به عنوان امانت در نزد صاحبخانه تا پایان مدت قرار داد باقی می ماند و اگر شما در پرداخت اجاره مسامحه ای نداشته اید و یا آسیبی به منزل وارد نکرده باشید بعد از پایان مدت قرارداد به شما برگردانده خواهد شد. البته توجه داشته باشید که حتما اجاره نامه رسمی تهیه کنید تا بتوانید با اجاره نامه رسمی نسبت به اقامت اقدام نمایید.

اجاره خانه در ترکیه

اجاره مستقیم خانه از مالک

در کشور ترکیه بسیاری از مالکان که قصد اجاره ملکشان را دارند  به دلیل هزینه های آژانس املاک ترجیح می دهند که خودشان به صورت مستقیم اقدام به اجاره دادن ملک خود نمایند. ممکن است که از روزنامه های محلی و یا حتی از اعلانات مستقیم در ملک استفاده کنند. این آگهی های تبلیغاتی به زبان ترکی می باشند به همین دلیل اگر شما به دنبال اجاره کردن ملک در ترکیه به صورت مستقیم هستید می بایستی به زبان ترکی آشنایی کافی داشته باشد.

همچنین شما می بایستی به مطالب زیر در اجاره کردن خانه در ترکیه دقت نظر داشته باشید:

 • ملکی که برای اجاره به منظور اقامت توریستی در نظر گرفته اید می بایستی مجوز اجاره کوتاه مدت به توریست ها را داشته باشد.
 • ملکی که برای اجاره به صورت بلند مدت را در نظر داشته باشید می بایستی مجوز برای اجاره دادن را داشته باشد و همچنین می بایستی در محضر رسمی و معتبر ثبت گردد.
 • در اجاره آپارتمان در ترکیه می بایستی از امنیت آپارتمانی که قصد اقامت در آن را دارید مطمن باشید.
 • در اجاره آپارتمان در ترکیه به خصوص در اجاره آپارتمان در استانبول می بایستی مد نظر داشته باشید که ساختمان های قدیمی و دور از وسایل حمل و نقل عمومی شهری قیمت بسیار پایینی دارند.
 • در اجاره آپارتمان در ترکیه باید در نظر داشته باشید که در مدت اجاره هر گونه خسارتی که به ملک و یا اشیاء وارد می شود را می بایستی در زمان تحویل ملک به صاحب ملک پرداخت نمایید.

اجاره خانه در ترکیه

هزینه برق و گاز و آب در اجاره ملک در ترکیه

بعد از ثبت اجاره نامه خانه در آژانس املاک در ترکیه لازم است که شما با در دست داشتن اجاره نامه به نزدیکترین شعبات اداره های گاز برق و آب در ترکیه مراجعه نمایید. در هر کدام از این ادارات لازم است تا شما حداقل ۳۰۰ لیر را به عنوان دپوزیت نزد این ادارات پراخت نمایید و برق و گاز و آب را به نام خود کرده و اجازه استفاده از آنها را دریافت نمایید.

اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره آپارتمان در ترکیه بسیار مناسب تر از ایران می باشد. در اجاره آپارتمان به صورت سالیانه و یا طولانی مدت در ترکیه نیازی به پرداخت رهن وجود ندارد و فقط مبلغ اجاره بر اساس توافق به صورت ماهیانه پرداخت می شود. همچنین نیازی به دادن چک ضمانت در اجاره آپارتمان در ترکیه وجود ندارد. البته همان طور که در بالا ذکر گردد مستاجر می بایستی دو برابر مبلغ یک ماه اجاره خانه در ترکیه را به عنوان دپوزت به صاحبخانه تحویل دهد. که در واقع می توان گفت ضمانت پرداخت به موقع اجاره منزل و هم چنین استفاده درست از خانه می باشد.

قیمت متوسط اجاره خانه در ترکیه

قیمت اجاره خانه در ترکیه بسیار متفاوت می باشد. اجاره آپارتمان در استانبول با توجه به محل آپارتمان سال ساخت آن ویلایی یا آپارتمان و یا برج بودن ملک مورد اجاره و … بسیار متفاوت می باشد. ولیکن این مبلغ می تواند از ۸۰۰ لیر در ماه شروع شود و به ۷۰۰۰ لیر هم در برخی مناطق تغییر کند. اگر به شما بخواهیم مثالی را عنوان کنیم تا بتوانید به راحتی در مورد اجاره آپارتمان در استانبول پیش زمینه ذهنی داشته باشید این است که اجاره ماهانه آپارتمان دو خوابه ۱۰۰ متری نوساز در کاهادحانه استانبول (جزء محله های متوسط به بالا) مبلغ ۱۹۰۰ لیر می باشد. ولیکن همان متراژ آپارتمان را شما در بیلیک دوزو می توانید با ۱۰۰۰ لیر اجاره کنید و یا در آکسارای با ۸۰۰ لیر. به همین دلیل به شما پیشنهاد می گردد با توجه بو بودجه ای که برای اجاره خانه در ترکیه در نظر دارید نسبت به انتخاب محله های آن اقدام نمایید. اگر نوساز بودن خانه برای شما در اولویت است و مبلغ پایینی برای اجاره خانه دارید می توانید از اطراف استانبول برای اجاره خانه استفاده کنید. محله هایی مانند ساری یر بیلک دوزو است و … .

بهترین مناطق برای اجاره خانه در ترکیه

باید به شما خاطر نشان سازیم که در ترکیه و به خصوص در استانبول مفهومی به نام بالا شهر و پایین شهر وجود ندارد. و شما می توانید در یک مکان و محله منطقه و آپارتمان های گران قیمتی را مشاهده کنید و در کوچه پایین و یا نزدیک آن شاهد خانه و ملک های ارزان قیمت تری باشید.

برخلاف ایران اجاره آپارتمان ها و  سوئیت‌های ارزان در استانبول به صورت روزانه هفتگی و ماهانه خیلی رایج می باشد. مثلا اگر به دنبال اجاره آپارتمان دو خوابه در تقسیم هستید مبالغ از ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیر در روز متغییر می باشد. اجاره و حتی خرید ملک در ترکیه با قیمت مناسب در مناطق بیلیک دوزو و اسن یورد با وام های طولانی مدت و بهره بسیار کم موجود است.

اگر قصد فرد سکونت بیش از چند روز در استانبول باشد به صرفه تر است که از اجاره روزانه و یا هفتگی سوئیت در وسط  شهر استفاده نماید. زیرا که هزینه های اجاره ملک در استانبول بسیار به صرفه تر از اقامت در هتل می باشد.
اجاره خانه در ترکیه

 اخذ اقامت با اجاره ملک در ترکیه

اگر به دنبال اخذ اقامت با استفاده از اجاره ملک در ترکیه هستید لازم به ذکر است که اجاره نامه شما می بایستی از نوع محضری باشد. یعنی لازم است شما از آژانس املاک و یا صاحبخانه اجاره نامه محضری درخواست نمایید. زیرا که در ترکیه و به خصوص در استانبول بسیاری از ملک ها و آپارتمان ها شرایط گرفتن اجاره نامه محضری را ندارند.

همچنین باید توجه داشته باشید که آدرسی که برای پر کردن فرم اقامت در ترکیه وارد می نمایدد باید آدرس تایید شده شهرداری منطقه باشد. یعنی همان آدرسی که در اجاره نامه رسمی ذکر شده است. باید در نظر داشته باشید که شما در آدرسی که اعلام می نمایید باید حضور داشته باشید. زیرا ممکن است که از اداره پلیس برای بررسی حضور شما به آن آدرس مراجعه نمایند و اقامت شما می بایستی توسط پلیس آن ناحیه تایید گردد. عدم حضور شما و گزارش پلیس مبنی بر ساکن نبودن شما در آن منزل سبب باطل شدن اقامت شما می گردد.

ثبت اجاره نامه در ادراه مهاجرت

بعد از دریافت اقامت در ترکیه با اجاره نامه شما لازم است تا آدرس خود را نیز در اداره مهاجرت ترکیه ثبت نمایید. در صورتی که بعد از گذشت چند ماه آدرس خود را تغییر دهید می بایستی هر چه سریعتر این موضوع را به اداره مهاجرت و پلیس گزارش دهید. تا محل اقامت جدید شما به صورت قانونی ثبت گردد.

لازم به ذکر است که شما با استفاده از اجاره نامه فقط می توانید یک سال در ترکیه بمانید و بعد از یک سال اقامت شما با اجاره نامه تمدید نخواهد شد.

اجاره ملک مشترک

شما می توانید در ترکیه به صورت مشترک و چند دوست با هم از یک خانه استفاده نمایید و اجاره نامه رسمی به اسم یک نفر خواهد بود و اجاره اقامت نیز فقط به همان یک نفر داده می شود. مگر این که ساکنین با همدیگر ارتباط نسبی داشته باشند به مانند اعضای یک خانواده که در این صورت می توان برای اعضای خانواده نیز درخواست اقامت یک ساله داد.

اجاره خانه در ترکیه

مناسب ترین جاها برای اجاره ملک در استانبول

باید عنوان نماییم که با توجه به بودجه برای پرداخت اجاره و همچنین محل کار مناسب ترین جا برای اجاره کردن ملک در ترکیه می تواند تغییر نماید. همچنین سلیقه ی افراد برای اجاره ملک در ترکیه می تواند بسیار متفاوت باشد. مثلا بسیاری از افراد مرکز شهر و جاهای شلوغ را برای اقامت در نظر می گیرند این در حالی است که برخی دیگر مناطق آرام و حاشیه های شهر را ترجیح می دهند.

مثلا منطقه بشیکتاش استانبول جزء مناطق گران قیمت محسوب می گردد حتی قیمت خانه در کوچه و پس کوچه های تنگ  آن نیز  بسیار بالا می باشد . متوسط اجاره خانه در منطقه ی بشیکتاش ترکیه ۲۵۰۰ لیر می باشد.

البته که دسترسی فرد به مترو و ایستگاهای اتوبوس و مراکز خرید نیز سهم عمده ای در افزایش قیمت اجرا بهاء دارد.

مناطق زیر از بهترین جاهای استانبول جهت اقامت و اجاره هستند:

 • باکرکوی
 • ببک
 • بی اوغلو
 • کدی کوی
 • وادی استانبول
 • مس هتن
 • سلطان احمد
 • نیشان تاشی
 • بشیکتاش
 • ماسلاک
 • آتاکوی
 • آتاکنت
 • کاحادحانه

سایت های مرتبط با اجاره خانه در استانبول

www.sahibinden.com

www.hurriyetemlak.com

www.emlakjet.com

6 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  با سلام در رابطه با اجاره نامه های صوری که برای اقامت موقت گرفتن در ترکیه هست توضیح بفرمایید

  پاسخ
  • شیوا داداش زاده
   شیوا داداش زاده گفته:

   خیلی به شما پیشنهاد نمی کنیم زیرا با اجاره نامه های صوری نمی توانید اقامت اخذ کنید در صورتی هم که اخذ کنید تمدید نمی شود زیرا مدت زمان حضور شما در ترکیه بررسی می شود

   پاسخ
 2. رامین
  رامین گفته:

  سلام ، اگه شخصی از یه کشور اروپایی بخواهد دائمی در ترکیه زندگی کند باید همچنین اقامت یک ساله بگیرد؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   سلام دوست عزیز ، نوع اقامت در ترکیه بر اساس علت اقامت شما در ترکیه تعیین میشود شما میتوانید از طریق های تحصیلی ، کاری ، سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه اقامت دریافت کنید که هر کدام از این موارد هم روند کار متفاوتی دارند .

   پاسخ
 3. مهدي خزائي
  مهدي خزائي گفته:

  با سلام؛ من با ماهي ٢ ميليون تومان كجاي آلانيا ميتونم يكساله آپارتمان اجاره كنم و اقامت بگيرم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *